Suplementy dla sportowców - MyBestPharm

Suplementy dla sportowców

Ruch to podstawowy lek XXI wieku. Jeżeli jesteś sportowcem, zdajesz sobie sprawę, że składniki odżywcze mogą wspomóc Twój organizm w lepszych wynikach sportowych, a także wpływać na kształtowanie sylwetki. Niedobór jakichkolwiek składników może doprowadzić do zmian morfologicznych, a to wiąże się z pogorszeniem zdolności metabolicznych organizmu. Korzystny wpływ aktywności fizycznej można zaobserwować m.in.: w zmniejszeniu zawartości tkanki tłuszczowej, zwiększeniu zawartości masy mięśniowej, obniżeniu ciśnienia krwi, dotlenieniu mięśnia sercowego, regulacji profilu lipidowego oraz lepszej mineralizacji układu szkieletowego. Osoby uprawiające różne dyscypliny sportowe powinny zwrócić uwagę na to, że utrzymywanie prawidłowo zbilansowanej diety jest głównym czynnikiem, który przyczynia się do progresji podczas jednostek treningowych.

Co przyczynia się do kształtowania masy mięśniowej?

Aby wpłynąć na efekty treningów, należy zadbać o prawidłową ilość białka w ciągu dnia. Zawartość białka u osób niećwiczących wynosi około 1 grama na kilogram należnej masy ciała. Zapotrzebowanie to zwiększa się do 2-3 gram jeśli jesteś osobą trenującą. Ilość białka powinna zostać dostosowana odpowiednio pod konkretne dyscypliny sportowe. Należy wziąć pod uwagę Twój konkretny cel treningowy jaki chcesz osiągnąć.

Jakie wyróżniamy suplementy diety?

Obecne na rynku suplementy dla sportowców to: kapsułki witaminowo-mineralne, tabletki musujące, odżywki białkowe, odżywki węglowodanowe, batoniki białkowe, energetyczne, żele.

Suplementy diety jako uzupełnienie składników odżywczych dla osób uprawiających sport

Odżywki białkowe to najchętniej przyjmowane suplementy przez sportowców. Białko sprawdza się idealnie po treningu siłowym, dzięki czemu dostarcza do organizmu aminokwasy, które są niezbędne do odbudowy uszkodzonej tkanki mięśniowej. Trening to błyskawiczne niszczenie mięśni, dlatego zadbaj o ich regenerację. Najczęściej stosowana dawka do suplementacji białka po ćwiczeniach to 20-30 gram.

Poznaj 4 rodzaje odżywek białkowych:

WPC – koncentrat białka serwatkowego – wchłania się najdłużej w porównaniu do innych, zawiera laktozę. W przypadku nietolerancji może powodować wzdęcia i biegunki.

WPI – izolat białka – jest szybko wchłaniany z przewodu pokarmowego, zawartość tłuszczy i węglowodanów jest niska wynosi do 3%.

WPH – hydrolizat białka – wchłaniany najszybciej, ławo strawny, cechuje go duża ilość aminokwasów.

Jeżeli zaczynasz swoją przygodę ze sportem wybierz WPC, jeżeli jesteś zawodowym sportowcem WPI lub WPH.

Białka roślinne – produkowane są z roślin strączkowych. Wchłanianie białek pochodzenia zwierzęcego to 95%, a roślinnego 85%. Ma nieco mniej aminokwasów niż białko zwierzęce dlatego nazywane jest niepełnowartościowym. Jeżeli jesteś na diecie wegetariańskiej czy wegańskiej warto po nie sięgnąć.

Kreatyna (np. monohydrat, jabłczan) stosowanie jej pozwala na gromadzenie w mięśniach glikogenu i wody, a także przyczynia się do dłuższych, intensywniejszych treningów. Zalecana dawka do spożycia to 5g kreatyny dziennie i wiąże się to ze spożyciem 1 kilograma wołowiny lub 1,5 kilograma drobiu. Dostarczenie 5 gram kreatyny z produktów spożywczych jest trudne, dlatego suplementacja to dobre rozwiązanie.

Beta-alanina – podczas treningów wpływa na obniżenie stresu oksydacyjnego, obniża zakwaszenie mięśni, zwiększa siłę i wytrzymałość mięśni.  Stosowana w sportach wytrzymałościowych, kulturystyce, biegach.

BCAA to aminokwasy rozgałęzione  (izoleucyna, leucyna, walina) – najlepiej stosować je przed i po wysiłku. Stosowanie BCAA 60 min przed treningiem wpływa na rozbudowę masy mięśniowej, 15 min po treningu wpływa na regenerację mięśni. Zmniejsza również zmęczenie psychiczne i fizyczne podczas ćwiczeń.

Kofeina, pieprz cayenne, wyciąg z guarany, żeń-szeń, l-karnityna – to najczęściej używane składniki termogeników. Ich działanie polega na zwiększeniu przemiany materii, podnoszą temperaturę ciała, działają energetyzująco, wpływają na rozpad tkanki tłuszczowej oraz hamują apetyt.

Witaminy z grupy B przyczyniają się do gromadzenia glikogenu w wątrobie. Uczestniczą w metabolizmie białek, tłuszczy i węglowodanów. Wpływają na prawidłową pracę układu nerwowego, który jest obciążony podczas wysiłku fizycznego.

Minerały i witaminy podczas ćwiczeń wraz z potem organizm usuwa sole mineralne (wapń, magnez, sód, potas). Wapń bierze udział w skurczach mięśnia sercowego, aktywuje enzymy trawienne. Magnez uczestniczy w metabolizmie tłuszczy i węglowodanów. Odpowiada za uaktywnienie ponad 300 enzymów. Żelazo transportuje tlen do wszystkich komórek. Witamina D reguluje gospodarkę wapniową. Witamina E chroni przed wolnymi rodnikami. Witamina K wpływa na prawidłowe czynności mięśni. Witamina A sprzyja wzrostowi nowych tkanek. Wśród osób aktywnych warto stosować kompleks witamin i minerałów. Niedobór poszczególnych witamin i minerałów przyczynia się do zakwaszenia organizmu (dieta wysokobiałkowa) oraz wyczerpania mięśni.

Nasze suplementy diety dla sportowców, które możemy Ci polecić

MyBestProBio to suplement diety, który zawiera 22 szczepy bakterii probiotycznych. Stosowanie go u sportowców przyczynia się do zmniejszenia stanów zapalnych i przepuszczalności jelit, wpływa na obniżenie cytokin zapalnych. Stworzony również dla osób z biegunkami, zaparciami, nadwagą lub otyłością oraz podczas stosowania antybiotykoterapii.

MyBestMagnesia absolutna doskonałość wśród magnezów. Najbardziej kompleksowa kompozycja 5 najbardziej wchłanialnych form magnezu. Jest idealny dla osób, które chcą wesprzeć regenerację swojego organizmu, są narażone na stres, utratę elektrolitów i uprawiają sport. Jeżeli czujesz skurcze mięśni, masz „migotanie” powiek, mrowienie kończyn – to ten suplement jest rozwiązaniem na Twoje problemy. Składniki w nim zawarte wpływają na zmniejszenie uczucia zmęczenia, prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, wspierają utrzymanie funkcji psychologicznych, regulują aktywność hormonalną. Poza magnezem preparat zawiera również witaminy z grupy B, 2 rodzaje folianów oraz cynk.

MyBestSlim 2.0 został stworzony z myślą o osobach, które chcą zmienić swoje nawyki żywieniowe na zdrowsze, pozbyć się nadprogramowych kilogramów, mają często ochotę na słodycze i nie potrafią tego kontrolować. Dla osób aktywnych fizycznie może służyć jako „przedtreningówka” oraz pomóc w spalaniu tkanki tłuszczowej. Wystarczy zażyć 3 kapsułki 60 min przed ćwiczeniami, by jeszcze efektywniej rozpocząć spalanie tkanki tłuszczowej. Zwiększa energię, poprawia wydolność fizyczną, przyczynia się do lepszego samopoczucia. Jest bezpiecznym preparatem o wysokiej standaryzacji.

MyBestDetox to suplement, który bazuje na wyciągach roślinnych pochodzenia naturalnego, jest przeznaczony dla osób, które chcą wesprzeć wydolność organizmu, w szczególności narażonych na szkodliwy wpływ zanieczyszczenia środowiska, przewlekły stres psychiczny i fizyczny oraz dla osób przemęczonych. Wpływa na regenerację wątroby, układ moczowy, trawienie, pomaga walczyć z wolnymi rodnikami. Zawiera żeń-szeń dzięki czemu wpływa na uwalnianie naturalnej energii każdego dnia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *