Sposoby na stres: jak radzić sobie z codziennym napięciem?

Sposoby na stres: jak radzić sobie z codziennym napięciem?

Stres to normalna reakcja fizjologiczna naszego ludzkiego organizmu towarzysząca nam od początków istnienia ludzkości. Obecnie jednak bodźce wywołujące są inne, dlatego jeśli codziennie mierzysz się z różnymi symptomami, nie jest to dobry znak. Radzenie sobie ze stresem ma kluczowe znaczenie zarówno dla naszego zdrowia fizycznego jak i psychicznego.

O tym, jak działa stres, jakie niesie ze sobą konsekwencje oraz jak sobie z nim radzić, dowiesz się z poniższego artykułu.

Czym jest stres?

Stres jest biologicznym zjawiskiem oraz pewną odpowiedzią organizmu na stawiane mu wymagania psychiczne oraz fizyczne. Jest to mechanizm obronny, mający na celu przygotować nasz organizm do działania w sytuacjach stresujących. Należy zdawać sobie sprawę, iż zbyt duży i zbyt długi, może negatywnie oddziaływać na ludzki organizm. Chroniczny stres zwiększa ryzyko problemów zdrowotnych, takich jak: choroby serca, bezsenność, choroby układu pokarmowego, problemy emocjonalne, takie jak lęk czy depresja.

Czy stres da się wyeliminować?

Niestety stresu nie da się wyeliminować z naszego codziennego życia. Jest zjawiskiem nieuchronnym. Warto znaleźć rozwiązania adekwatne do każdego z nas, tak by radzić sobie ze stresem. Dlatego poznawaj siebie, zadbaj o techniki relaksacji bądź szukaj innych rozwiązań, dzięki którym poczujesz się mniej zestresowana.

Źródła stresu

Stres to naturalna reakcja organizmu na bodźce, które uważa za zagrożenie. Może wynikać z różnych czynników, takich jak sytuacje życiowe, rozwód, śmierć kogoś bliskiego, stresująca praca, szkoła, problemy bliskiej osoby czy problemy finansowe. Wśród czynników zewnętrznych stresu zalicza się hałas, tłum, przebodźcowanie oraz brak snu. Sytuacje stresowe i przyczyny stresu mogą być różne.

Rodzaje stresu

Wiedząc już, że stres jest biologiczną reakcją na pojawienie się określonego stresora, warto podkreślić, iż istnieją dwa rodzaje stresu: dobry oraz zły. Rodzaj stresu jest zależny od czasu trwania.

EUSTRES

Jest to krótkotrwały stres. Tak zwany dobry stres, ponieważ mobilizuje, dodaje energii i determinacji do wykonywania działania. Eustres motywuje, wspomaga procesy myślowe oraz przyspiesza podejmowanie działania.

DYSTRES

Tak zwany zły stres ma degradujący wpływ na nasz organizm. Przewlekły stres negatywnie wpływa na życie, ponieważ zaburzeniu ulegają zarówno funkcje psychiczne jak i fizyczne. Dodatkowo dystres działa długofalowo. Chroniczny stres w konsekwencji może prowadzić do trudności w radzeniu sobie z życiem codziennym.

Negatywne skutki stresu

Wśród somatycznych objawów stresu należy wyróżnić:

  • migrenę, chroniczne bóle głowy,
  • bóle brzucha,
  • bóle mięśni,
  • szczękościsk (bruksizm),
  • podwyższony poziom cholesterolu,
  • zwiększone ryzyko rozwoju choroby niedokrwiennej serca,
  • zaburzenia hormonalne (zaburzenia miesiączkowania jak i płodności),
  • podwyższone ciśnienie krwi,
  • rozwój choroby wrzodowej żołądka jak i dwunastnicy,
  • zaburzenia pracy przewodu pokarmowego (zespół jelita drażliwego, choroba Leśniowskiego-Crohna),
  • spadek odporności organizmu,
  • zaburzenia psychosomatyczne.

Wśród psychologicznych skutków stresu warto wyróżnić:

  • zwiększone ryzyko wystąpienia depresji oraz myśli samobójczych,
  • lęki,
  • nerwicę,
  • fobie,
  • bezsenność,
  • zaburzenia odżywiania,
  • nadmierną masę ciała, prowadzącą do nadwagi czy otyłości,
  • uczucie niepokoju.

Jak możesz zauważyć, jest wiele objawów, które pojawiają się pod wpływem stresu, dlatego starać się minimalizować jego niekorzystne działanie.

Jaki wpływ na stres ma sen?

Sen jest kluczowy dla naszego organizmu, również jeśli chodzi o walkę ze stresem. Warto dbać, by długość snu wynosiła 7-8 godzin, z drugiej strony istotny jest faza snu głębokiego i jego długość, co ma wyraźny wpływ na redukcję hormonów stresu.

Zbyt niska jakość snu nasila reakcję stresową, gdyż nadnercza wydzielają kortyzol. Stres może przerywać Twój sen lub powodować problemy z zasypianiem. Dlatego wieczorem warto zadbać o relaks i zmniejszenie ilości czasu spędzonego ze światłem niebieskim. To pozwoli Twojemu mózgowi „wyłączyć” tryb czujności oraz uspokoić się, wpływając pozytywnie na jakość snu. Ważne jest także, by chodzić spać o podobnych porach.

Aktywność fizyczna a stres

Spróbuj włączyć do swojego życia codzienną aktywność fizyczną. Regularne ćwiczenia aerobowe redukują ogólny poziom stresu, podnoszą oraz stabilizują nastrój, a także poprawiają sen.

Może to być umiarkowana aktywność, która trwa minimum 30 minut, np.

  • bieganie,
  • pływanie,
  • spacerowanie,
  • jazda na rowerze,
  • nordic walking.

Jeśli nie masz w swojej codzienności przestrzeni na 30 minut dziennie, pamiętaj, że już każde 5 minut poświęcone na aktywność stymuluje przeciwlękowe działanie oraz pomaga w walce ze stresem. Ponadto wysiłek fizyczny korzystnie wpływa na poziom hormonów stresu oraz zwiększa zakres tolerancji na bodźce stresowe.

Techniki radzenia sobie ze stresem

Istnieje wiele technik czy nawyków, które warto wprowadzić do swojego życia, aby pomóc sobie radzić ze stresem. Może to być:

regularna aktywność fizyczna,

praktykowanie różnych form relaksacji (ćwiczenia oddechowe, joga, medytacja),

hobby,

otaczanie się wspierającymi ludźmi,

dbanie o jakość i ilość snu,

wypoczynek, zmniejszenie ilości światła niebieskiego, otaczanie się przyrodą.

Dieta na stres

Warto wiedzieć, że to co jemy ma wpływ na nasze odczuwanie stresu. Fundamentem jest zadbanie o witaminy takie jak (A, C, E, D, kwas foliowy, B12) oraz składniki mineralne (cynk, miedź, magnez) dzięki temu możemy pomóc sobie zmniejszyć ryzyko niepokoju, lęku. Zbyt niska podaż wymienionych składników zwiększa ryzyko stresu oraz obniża działanie neuroprzekaźników odpowiedzialnych za pozytywne emocje.

Zadbaj, by posiłki były urozmaicone, zawierały jak najwięcej składników odżywczych. Dbaj, by spożywać warzywa i owoce, dodatkowo pamiętaj o dobrych tłuszczach, takich jak orzechy i pestki, które zawierają dobre kwasy tłuszczowe.

Unikaj produktów wysokoprzetworzonych, zawierających cukry proste, ale także słodzonej kawy i energetyków. Alkohol nie tylko wpływa negatywnie na pracę wątroby, ale także zwiększa poziom stresu.

Ważne jest również odpowiednie nawodnienie. Jeśli Twój organizm jest odwodniony, zwiększa się produkcja kortyzolu czyli hormonu stresu. Wodę warto pić małymi porcjami, cały dzień. Rekomendowane jest spożywanie około 30 mililitrów wody na każdy kilogram ciała.

Suplementy diety jako wsparcie organizmu

Obok różnych sposobów radzenia sobie ze stresem, kluczowy wpływ ma także odpowiednio dobrana suplementacja. Jakie suplementy warto stosować, aby zmniejszyć stres?

MyBestNoSTRESS – to suplement zawierający naturalne składniki, które wspomagają walkę ze stresem. Stres towarzyszy nam na co dzień w większym lub mniejszym stopniu. MyBestNoSTRESS to krople, które możesz stosować doraźnie w sytuacji stresowej lub wieczorem, przed snem, jako pomoc w wieczornej relaksacji, wsparcie zasypiania i utrzymania dobrego snu. To 15 naturalnych składników, o działaniu wspomagającym wyciszenie, relaksację i utrzymanie równowagi emocjonalnej. W składzie MyBestNoSTRESS znajdziesz między innymi ekstrakt z kwiatów rumianku, korzenia waleriany, inozytol, L-tryptofan, ekstrakt z liści świętej bazylii, korzenia traganka błoniastego, adaptogeny, takie jak różeniec górski czy ashwagandha czy ekstrakt z liści melisy.

Aby wspomóc organizm w walce ze stresem, warto również zadbać o odpowiednią podaż magnezu. MyBestMagnesia jest to wysokiej jakości preparat zawierający aż 5 organicznych, najlepiej wchłanialnych form magnezu, zapewniając ponad 100% dziennego zapotrzebowania RWS na ten pierwiastek. Magnez pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego, wspiera utrzymanie prawidłowych funkcji psychologicznych, a ponadto pomaga zmniejszyć uczucie zmęczenia i znużenia.

Nadmierny stres może prowadzić także do trudności z koncentracją czy braku energii. Dlatego warto wspierać się także adaptogenami. Możesz znaleźć je miedzy innymi w preparacie MyBestGenius. W swoim składzie zawiera ekstrakty roślinne m.in. z różeńca górskiego, witanii ospałej, korzenia żeń-szenia, ziela wąkroty azjatyckiej, ashwagandhy czy liści bakopy drobnolistnej. MyBestGenius to również cenne kwasy omega-3 i witaminy (np. witamina B12, D, A, E).

Składniki aktywne MyBestGenius wspierają sprawny mózg, koncentrację, czujność, pamięć, prawidłowy wzrok, ale również energię, wytrzymałość i wydolność Twojego organizmu szczególnie w sytuacjach, które wymagają większego zaangażowania psychicznego i fizycznego. Wspomagają pracę układu nerwowego i pomagają organizmowi w utrzymaniu dobrego samopoczucia psychicznego w sytuacjach wzmożonego stresu emocjonalnego .

Stres jest wpisany w nasze codzienne życie, przede wszystkim jest to biologiczna reakcja naszego organizmu. Natomiast długotrwały stres może prowadzić do wielu negatywnych skutków, takich jak zaburzenia nerwicowe czy problemy z koncentracja, działa destruktywnie na nasze zdrowie zarówno psychiczne jak i fizyczne. Ciężko jest całkowicie pokonać stres i wyeliminować go z życia, ale jesteśmy w stanie zminimalizować jego występowanie poprzez wsparcie żywieniowe, suplementacyjne, a także szukanie technik relaksacyjnych. Warto obserwować, jak organizm reaguje na próby zwalczania stresu, aby znaleźć najbardziej skuteczny sposób dla siebie.