Jak przestać jeść słodycze? Sprawdzone metody na pokonanie słabości

Jak przestać jeść słodycze? Sprawdzone metody na pokonanie słabości

Czekoladki, lody czy aromatyczne domowe ciasta. Słodkie przekąski i desery są uwielbiane zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Niestety – cukier uzależnia, a jedzony w zbyt dużych ilościach może nie tylko zmienić naszą sylwetkę, ale także zwiększyć ryzyko zachorowania na różne choroby? Jak przestać jeść słodycze? Poznaj sprawdzone metody na pokonanie słabości.

Gorzka prawda – negatywne skutki jedzenia słodyczy

Zacznijmy od przeciwieństwa tego, co kojarzy nam się z chwilą słodkiej błogości. Czyli gorzkiej prawdy! Cukier jest wszędzie i jedzony w nadmiarze wcale nam nie służy. Cukier znajduje się w sklepowych słodyczach oraz wielu innych produktach spożywczych. To m.in. popularne płatki śniadaniowe, owocowe napoje, sosy czy gotowe dania instant. Nadmierne jedzenie słodyczy i przetworzonych produktów powoduje nadkonsumpcję cukru oraz zaburza prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Wśród negatywnych konsekwencji zdrowotnych znajdują się m.in. nadwaga i otyłość, zaburzona praca układu pokarmowego, zmniejszenie apetytu na zbilansowane posiłki, zaburzenia układu hormonalnego, a także niezdrowy wygląd skóry czy problemy z uzębieniem. Mając tę świadomość, dość łatwo można podjąć decyzję o unikaniu cukru prostego. Producenci żywności nam jednak tego nie ułatwiają. Cukier może pojawiać się na etykietach pod różnymi nazwami. Na które składniki warto być czujnym? To m.in.:

  • glukoza,
  • sacharoza,
  • fruktoza,
  • melasa,
  • cukier rafinowany,
  • syrop glukozowy,
  • syrop glukozowo-fruktozowy.

Dlaczego trudno przestać jeść słodycze?

Sama świadomość to jednak za mało. Działanie cukru często bywa porównywane do narkotyku lub innego uzależnienia. Nie ma w tym dużej przesady. Kiedy sięgasz po słodką przekąskę, w Twojej krwi wzrasta poziom glukozy. Wówczas uaktywnia się hormon nazywany insuliną. Jego zadaniem jest związanie wolnej glukozy w glikogen, który następnie magazynowany jest w wątrobie, mięśniach lub jako tkanka tłuszczowa. Zbyt częste jedzenie słodyczy sprawia, że w Twoim organizmie szybciej spada poziom cukru, a ciało zaczyna się go domagać. W ten sposób wpadasz w błędne koło, które choć słodkie, wcale Ci nie służy.

Jak ograniczyć jedzenie słodyczy?

Ograniczenie jedzenia słodyczy to długotrwały proces. Warto jednak być wytrwałym i zawalczyć o swoje zdrowie i piękną sylwetkę. Prezentujemy sprawdzone metody, które pozwolą Ci ograniczyć słodycze i słodkie przekąski. Od czego zacząć?

Znajdź źródło Twojego apetytu na słodkie

Może zabrzmi to banalnie, ale w momencie gdy uświadomisz sobie, dlaczego tak często sięgasz po słodycze, łatwiej będzie Ci nad tym zapakować. Być może sięgasz po słodkie przekąski z nudów, a może ochota na słodkie przychodzi w sytuacjach stresowych lub relaksu? Warto także udać się do lekarza i wykonać badania krwi. Być może zwiększony apetyt na słodycze jest spowodowany chorobą lub innym zaburzeniem, a wdrożenie odpowiedniego leczenia samo rozwiąże problem?

Zaplanuj swoje codzienne menu

Aby przestać jeść cukier w nadmiarowych ilościach, zaplanuj swoje codzienne menu. W tym celu przez kilka dni zapisuj dokładnie wszystko, co zjadłaś, a następnie zobacz ile miejsca w Twoim jadłospisie, zajmują ulubione słodycze. Jeśli nie jesteś, póki, co w stanie z nich zrezygnować, uwzględnij je w codziennym bilansie kaloryczny. Już same liczby mogą zrobić na Tobie wrażenie. Spożywane posiłki postaraj się ograniczyć do 4-5 niewielkich porcji dziennie. W ułożeniu prawidłowo zbilansowanej diety może pomóc Ci dietetyk.

 

Znajdź zdrowe zamienniki słodyczy

Aby ograniczyć spożywanie cukru, a jednocześnie nie cierpieć z powodu głodu, warto w miejsce słodyczy wprowadzić zdrowe i smaczne przekąski. Słodkiego smaku możesz szukać w świeżych owocach. Idealnie sprawdzą się także bakalie oraz jogurt czy koktajl. Apetyczne zdrowe przekąski to także fit deser z bananem i nasionami chia oraz domowe wypieki jak ciasto marchewkowe, chlebek bananowy czy batony z orzechów i miodu.

Nie bój się suplementów

Mimo wprowadzonych zmian ciężko Ci powstrzymać się przed jedzeniem słodyczy? Duże spożycie cukru możesz ograniczyć, wprowadzając do swojej diety odpowiednie suplementy. Preparat MyBestSlim 2.0 zapewnia wsparcie gospodarki węglowodanowej w organizmie, dzięki czemu skutecznie zmniejsza apetyt na słodkie produkty. Obecne w składzie chrom i morszczyn korzystnie wpływają na metabolizm, ograniczając chęć podjadania między posiłkami.

MyBestSlim

Nasza druga propozycja MyBestSkinny to niskokaloryczna przekąska, która sama w sobie może być niewielkim posiłkiem w środku dnia. Suplement z 14 odżywczymi składnikami aktywnymi to prawdziwe królestwo super food, które przynosi natychmiastowe poczucie sytości. Jedna porcja ma zaledwie 23,6 kcal. To dobry wybór dla osób, które potrzebują wsparcia w pracy nad zdrowymi nawykami żywieniowymi.

MyBestSkinny

Stawiaj przed sobą małe wyzwania

Co zrobić, żeby nie jeść słodyczy i na trwałe wyeliminować nadmiar cukru z diety? Przede wszystkim daj sobie czas i stawiaj przed sobą małe wyzwania. Nagłe wyeliminowanie wszystkich słodkich przekąsek może przynieść negatywne skutki w postaci rozdrażniania lub nagłej ochoty na objadanie się. Spożycie cukru lepiej minimalizować stopniowo. Może to być jedna czekoladka dziennie zamiast dwóch batonów lub jeden dzień w tygodniu, w którym pozwolisz sobie na trochę więcej.

Popularnym rozwiązaniem wśród osób, które świadomie zwracają uwagę na to, co jedzą, jest także tzw. cheat day, czyli dzień, w którym dajesz sobie trochę oddechu i pozwalasz sobie na niezdrowe jedzenie. Kawałek tortu na urodzinach bliskiej osoby czy wieczór filmowy z czekoladą to przecież przyjemności, z których nie musisz rezygnować na zawsze.

Poszukaj nowych smaków

Zmiana nawyków żywieniowych to świetna okazja to eksperymentów w kuchni. Rezygnacja z gotowych przekąsek pozwoli Ci odnaleźć nowe smaki i połączenia, o których dotychczas nie miałaś pojęcia. Być może będą to warzywno-owocowe koktajle, jogurtowe desery lub domowe batoniki musli? Nawet nie zauważysz, że brakuje Ci słodyczy!