Jak na skórę wpływa kolagen? - MyBestPharm

Czym jest najlepszy kolagen

O tym, że każdy chce wyglądać pięknie, smukło i nieskazitelnie – zapewniać nie trzeba. W dużej mierze za wygląd naszej skóry oraz szczupłą sylwetkę odpowiada kolagen. Kolagen jest to białko strukturalne, które stanowi aż 30% masy ciała ludzkiego i odpowiada za sprężystość, jędrność, właściwe nawilżenie oraz regenerację skóry.  Nazywany  „białkiem młodości”, dlatego że odpowiada za jakość naszej skóry, włosów i paznokci, ale także za układ immunologiczny, kostno-stawowy oraz krwionośny.

Naturalny kolagen

Pamiętajmy, że po 25 roku życia włókna kolagenowe ulegają degradacji i znacząco tracimy jego ilość w całym naszym organizmie – w tempie około 1% rocznie.W rezultacie skóra staje się mniej elastyczna, wiotka oraz pojawiają się zmarszczki. Ponadto pojawia się problem związany z układem ruchu. To wszystko sprawia, że w celu zachowania pięknego i młodego wyglądu skóry oraz zdrowia całego organizmu, niezbędne jest dostarczanie kolagenu z zewnątrz w postaci kosmetyków czy suplementów. Na rynku suplementów diety kolagen występuje w formie hydratu lub hydrolizatu. Hydrat jest białkiem w naturalnej formie, natomiast hydrolizat to chemicznie pofragmentowany kolagen, czyli niejednorodna mieszanina peptydów.

Źródła naturalnego kolagenu

W literaturze naukowej pojawiły się wyniki badań, które sprawdzają wpływ doustnej suplementacji kolagenem na kondycję skóry i spowolnienie procesów starzenia się. Badania wykazują, że po spożyciu produktów kolagenowych cząsteczki kolagenu pojawiają się w krwiobiegu już po dwóch godzinach. Badania na grupie pacjentów pokazują, że stosowanie suplementów diety opartych na kolagenie zmniejsza widoczność zmarszczek, poprawia nawilżenie skóry, redukuje głębokość fałdu nosowo-wargowego oraz zwiększa jędrność skóry. Badania z wykorzystaniem ultrasonograficznego obrazowania skóry potwierdzają, że spożycie peptydów kolagenowych skutkuje zwiększeniem gęstości włókien kolagenowych w skórze twarzy. Udowodniono, że kolagen przyspiesza podział fibroblastów, czyli zwiększa regenerację komórek skóry oraz stymuluje wytwarzanie przez niego nowego kolagenu. Za najlepszą formę kolagenu uważa się ten pozyskiwany z ryb.

Najlepsze suplementy kolagenowe

Kolagen w tabletkach pomaga szybko uzupełnić niedobory tego białka w organizmie. Wybierając kolagen w tabletkach, warto się zdecydować na preparat bazujący na kolagenie pozyskiwanym z ryb morskich. Daje on najlepsze efekty, jest hipoalergiczny i bardzo szybko i dobrze się wchłania. Jest o wiele mniej immunogenny niż kolagen wołowy, drobiowy czy wieprzowy, a jego cząsteczka jest znacznie mniejsza i lepiej wnika do organizmu. Kolagen pozyskiwany z ryb ma znacząco większe powinowactwo do kolagenu ludzkiego, dlatego jest lepiej przyswajalny dla organizmu. Należy też pamiętać, że suplementowany kolagen powinien należeć do typu I, bo właśnie ten typ występuje w naszej skórze. Na rynku jest dostępnych wiele preparatów z rybim kolagenem. Zdecyduj się na ten, którego działanie zostało potwierdzone rzetelnym badaniem. Kolagen jest odpowiedni dla każdego rodzaju skóry: młodej cerze zapewnia odpowiedni poziom nawilżenia oraz świeży i nieskazitelny wygląd. natomiast skóra dojrzała odzyskuje elastyczność, jędrność i wygładzenie.

Warto wybrać kolagen

Oprócz właściwości wpływających na poprawę ogólnej kondycji każdego typu skóry, włosów oraz paznokci, a także oprócz właściwości spowalniających proces starzeniowy skóry, swoje zastosowanie znalazł w kosmetyce leczniczej. Wykorzystywany jest przede wszystkim przy leczeniu różnego rodzaju chorób skóry, np. AZS, łuszczycy oraz przy chorobach stawów. Przyspiesza proces gojenia się ran, wspomaga redukcję cellulitu. Kolagen zapewni Twojej skórze wszystko, co jest jej potrzebne.

mgr kosmetologii Julianna Żuchowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *