Kolagen - stosowanie, efekty, skutki uboczne - MyBestPharm

Naturalny kolagen to jedno z najważniejszych białek w organizmie człowieka i jednym z głównych składników tkanki łącznej. Dużo się mówi o suplementacji kolagenu, stosowaniu tego składnika w kosmetykach lub w medycynie estetycznej. Jednak, czy kolagen faktycznie daje efekty i hamuje starzenie skóry? A może jego kolagen do picia nie jest w pełni bezpieczny i mimo wszystko powoduje skutki uboczne?

W poniższym artykule rozwiewamy wszelkie wątpliwości w tym temacie.

Czy warto stosować kolagen? Efekty picia kolagenu oraz skutki uboczne

Efekty stosowania kolagenu

Większa ilość kolagenu w organizmie człowieka może przynosić wiele potencjalnych korzyści, takich jak

  • Poprawa kondycji skóry: staje się ona bardziej nawilżona, elastyczna, dzięki czemu spowalnia się proces powstawania zmarszczek. Polepszenie jędrności skóry może przyczynić się także do tego, że pojawiające się pierwsze zmarszczki staną się mniej widoczne.
  • Regularne przyjmowanie kolagenu przyczynia się do redukcji przebarwień, cellulitu i rozstępów.
  • Właściwości kolagenu wpływają na szybszą regenerację stawów i pozwalają pozbyć się dolegliwości bólowych w tym obszarze.
  • Kolagen może także wzmocnić zęby i kości.
  • Kolagen wpływa na odporność skóry na czynniki zewnętrzne, takie jak niekorzystne warunki pogodowe czy promieniowanie UV.
  • Picie kolagenu pomaga niwelować stany zapalne skóry

Czy istnieją skutki uboczne przyjmowania kolagenu?

Stosowanie kolagenu do picia, a także w postaci kapsułek czy tabletek, jest powszechnie uznawane za w pełni bezpieczne. Istnieją jednak przypadki, w których przyjmowanie kolagenu może wiązać się z pewnym ryzykiem. Mowa tu o osobach, u których kolagen może wywołać reakcje alergiczne. Także w przypadku ludzi chorych np. na łuszczycę, reumatoidalne zapalenie stawów, zapalenie naczyń krwionośnych czy toczeń rumieniowy układowy, przed decyzją zakupu kolagenu do picia, zalecana jest konsultacja z lekarzem.

W każdym przypadku, przy stosowaniu kolagenu, także pamiętać o przestrzeganiu zaleceń producenta i nie przekraczanie dziennej zalecanej dawki.

Ile czasu trzeba pić kolagen?

Najlepsze efekty przynosi przede wszystkim regularne stosowanie dobrej jakości suplementu z kolagenem. Widoczne rezultaty możesz zauważyć już po pierwszym miesiącu, natomiast, zawsze warto pamiętać, że jest to kwestia indywidualna i w każdym organizmie, kolagen może przynieść efekty w nieco innym czasie.

Aby suplementacja kolagenu była skuteczna, należy go przyjmować minimum trzy miesiące, ale faktem jest, że wraz z upływającym czasem, tracimy jego ilość w ciele i im jesteśmy starsi, tym bardziej jesteśmy narażeni na niedobory kolagenu, dlatego powinniśmy go uzupełniać regularnie poprzez odpowiednią dietę lub suplementację.

Jaki kolagen jest najlepszy?

Suplementów diety zawierających kolagen jest na rynku coraz więcej, co z jednej strony daje większe możliwości wyboru, a z drugiej może prowadzić do trudności ze znalezieniem najlepszego preparatu dla siebie. Oczywistym jest, że produkty będą się od siebie różnić i zarówno pod względem składu, jak i jakości i skuteczności. 

Omówmy zatem kilka kluczowych aspektów, na które warto zwrócić uwagę wybierając preparat kolagenowy.

Rodzaje kolagenu

Czy kolagen do picia jest najlepszy? Nie jest tak naprawdę istotne czy będziemy przyjmować płynny kolagen, czy np. w kolagen w formie tabletek bądź kapsułek. Wyrażenie “kolagen do picia” jest tu pewnym skrótem myślowym, jednak forma suplementu zależy tak naprawdę od Twoich indywidualnych upodobań.

Owe białko rozróżniamy przede wszystkim ze względu na sposób pozyskiwania kolagenu. Wyróżniamy więc kolagen morski (inaczej zwany kolagenem rybim), kolagen wołowy, wieprzowy a także drobiowy.

Struktura białka kolagenowego, najbardziej zbliżona do tej, którą posiada ludzki organizm, występuje w pierwszym z wymienionych rodzajów i to właśnie ta cecha, gwarantuje mu najlepszą wchłanialność. Kolagen rybi, bo o nim mowa, jest jednym z najczęściej używanych białek w suplementach. Ważne, aby był pozyskiwany z najlepszych ryb i możliwie najczystszych akwenów.

Nie bez znaczenia będzie również typ kolagenu, a tych wyróżniamy znacznie więcej, jednak najbardziej popularne są trzy z nich, czyli typ I, II  i III, każdy z nich odgrywa unikalną rolę w organizmie. Typ I w głównej mierze jest odpowiedzialny za elastyczność skóry, włosów oraz paznokci, typ II wspiera zdrowie stawów, podczas gdy typ III wpływa na elastyczność skóry i tkanki łącznej.

Różne rodzaje kolagenu mogą zawierać różne jego typy. Na przykład, kolagen rybi zawiera zwykle głównie kolagen typu I, więc będzie to najlepszy wybór, jeśli chcesz zadbać o skórę.

Skład suplementów

Naturalny kolagen jest cennym budulcem naszej skóry, ale nawet najlepszy kolagen, w wysokiej dawce może nie dać odpowiednich efektów bez substancji pomocniczych, które będą wspomagać jego działanie. Jakich składników zatem powinniśmy szukać w kolagenie?

Kwas hialuronowy

Jest on naturalnie występującym związkiem w organizmie, który odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu nawodnienia skóry oraz zapewnianiu elastyczności i jędrności. Suplementacja kwasem hialuronowym może pomóc w poprawie nawilżenia skóry, zmniejszeniu widoczności zmarszczek i poprawie ogólnego wyglądu skóry. Połączenie kwasu hialuronowego z kolagenem może być korzystna, ponieważ kolagen odpowiada za strukturalną integralność skóry i tkanki łącznej. Poprzez dostarczenie zarówno kwasu hialuronowego, który działa jako nawilżający czynnik, jak i kolagenu, który tworzy strukturę i elastyczność, można zwiększyć skuteczność w zachowaniu zdrowej i pięknej skóry.

Witamina C

To obowiązkowy składnik każdego suplementu z kolagenem. Witamina C wspomaga produkcję kolagenu, ponieważ będąc kofaktorem enzymów uczestniczących w krzyżowaniu się jego włókien, wspomaga syntezę kolagenu. Ma ona również właściwości, które pomogą ochronić Cię przed stresem oksydacyjnym.

Biotyna

Uczestniczy ona w procesie powstawania kreatyny i wpływa na różnicowanie się komórek naskórka, włosów i paznokci.

Antyoksydanty

Antyoksydantem jest chociażby, wspomniana wyżej witamina C i biotyna, ale także witamina E, A, astaksantyna czy cynk. To bardzo ważne składniki, które wpływają na odmładzanie, a w połączeniu z kolagenem, odpowiednia ilość antyoksydantów jest w stanie nawet cofnąć wiek metaboliczny skóry. Składniki te niwelują szkodliwe działanie wolnych rodników, które mogą uszkadzać komórki i tkanki, a także pozytywnie wpływając na metabolizm kolagenu i przyczyniając się do prawidłowej syntezy kolagenu.

Skutki niedoboru kolagenu

Przede wszystkim niedobory kolagenu możemy zauważyć poprzez pogorszony stan skóry. Zaczyna ona wiotczeć, pojawiają się pierwsze zmarszczki i nie jest już odpowiednio nawodniona. Niedobór kolagenu wpływa także na stan włosów, które stają się słabsze, bardziej cienkie i możemy zacząć skarżyć się na wypadanie włosów.

Dodatkowo, jednym ze skutków ubocznych niedoboru kolagenu jest również osłabiona ruchomość i ból stawów, ponieważ owe białko pełni ważną rolę w chrząstkach stawowych.

Czy warto stosować kolagen do picia

Kolagen, to białko nie bez powodu nazywane białkiem młodości. Jego produkcja zaczyna spadać już po 25 r. ż. i od tego czasu jak najbardziej warto pić kolagen. Jednak, tak jak wspominałam, wyrażenie to jest raczej skrótem myślowym i równie dobrze możemy uzupełniać braki kolagenu w organizmie poprzez przyjmowanie suplementów nie tylko w formie płynnej, ale także pozostałych dostępnych na rynku, wybierając tą, która najbardziej nam odpowiada.

Przyszłość Twojej skóry w Twoich rękach

Już wiesz, czym kierować się, wybierając suplement diety i jak ważne jest utrzymanie odpowiedniej ilości kolagenu w organizmie. Jednym z suplementów, które pomogą Ci uzyskać oczekiwane efekty jest MyBestCollaGEN. Dlaczego?

Zawiera aż cztery rodzaje kolagenu morskiego i każdy z nich jest to kolagen pozyskiwany z najwyżej jakości ryb, pochodzących z północnych akwenów Oceanu Atlantyckiego, uznawanych za najczystsze zbiorniki wodne na świecie. Udoskonalona wersja preparatu zawiera w sobie także kolagen z łososia – najszlachetniejszej ryby świata. MyBestCollaGEN, zapewni Ci wielopoziomowe działanie, ponieważ oprócz dużej ilości jakościowego kolagenu, zawiera także witaminę C, kwas hialuronowy i szereg silnych antyoksydantów, takich jak astaksantyna, koenzym Q10, kurkuma, katechiny z zielonej herbaty czy lukrecja. Składniki takie jak cynk, jod, biotyna, witamina A, B2, czy skrzyp polny dodatkowo wpłyną na jakość Twojej skóry. Takie unikalne połączenie składników sprawia, że MyBestCollaGEN .jest najbogatszym preparatem w swojej kategorii na rynku. Regularne stosowanie tego suplementu może przyczynić się nawet do cofnięcia wieku biologicznego, co oznacza, że MyBestCollaGEN zapewni Ci realny efekt anty-aging.

Na koniec warto przypomnieć, że suplementując kolagen, kluczem do sukcesu i najlepszych efektów jest przede wszystkim regularność, a także zdrowy tryb życia i odpowiednio zbilansowana dieta.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *