Naturalny kolagen to jedno z najważniejszych białek w organizmie człowieka i jednym z głównych składników tkanki łącznej. Dużo się mówi o suplementacji kolagenu, stosowaniu tego składnika w kosmetykach lub w medycynie estetycznej. Jednak, czy kolagen faktycznie daje efekty i hamuje starzenie skóry? A może jego kolagen do picia nie jest w pełni bezpieczny i mimo wszystko powoduje skutki uboczne?
Kolagen nie będzie miał już przed nami tajemnic, w poniższym artykule postaram się rozwiać wszelkie wątpliwości w tym temacie.
Czy warto stosować kolagen? Efekty picia kolagenu oraz skutki uboczne
Wybierając kolagen do picia, warto pamiętać, aby decyzja i wybór odpowiedniego suplementu diety był przemyślany, ponieważ właściwości preparatów kolagenowych mogą się znacząco od siebie różnić. Przede wszystkim chcąc widzieć efekty suplementacji kolagenu, zwróćmy uwagę na jego typ, rodzaj oraz substancje pomocnicze zawarte w danym suplemencie.
Efekty stosowania kolagenu
Większa ilość kolagenu w organizmie człowieka ma wiele pozytywnych skutków, m.in
- Poprawia kondycję skóry: staje się ona bardziej nawilżona, elastyczna, dzięki czemu spowalnia się proces powstawania zmarszczek. Polepszenie jędrności skóry sprawia także, że pierwsze zmarszczki stają się mniej widoczne.
- Regularne przyjmowanie kolagenu przyczynia się do redukcji przebarwień, cellulitu i rozstępów.
- Właściwości kolagenu wpływają na szybszą regenerację stawów i pozwalają pozbyć się dolegliwości bólowych w tym obszarze.
- Kolagen wzmacnia także zęby i kości.
- Kolagen wpływa na odporność skóry na czynniki zewnętrzne, takie jak niekorzystne warunki pogodowe czy promieniowanie UV.
- Picie kolagenu pomaga niwelować stany zapalne skóry.
Czy istnieją skutki uboczne przyjmowania kolagenu?
Stosowanie kolagenu do picia, a także w postaci kapsułek czy tabletek, jest powszechnie uznawane za w pełni bezpieczne. Istnieją jednak przypadki, w których przyjmowanie kolagenu może wiązać się z pewnym ryzykiem. Mowa tu o osobach, u których kolagen może wywołać reakcje alergiczne. Także w przypadku ludzi chorych np. na łuszczycę, reumatoidalne zapalenie stawów, zapalenie naczyń krwionośnych czy toczeń rumieniowy układowy, przed decyzją zakupu kolagenu do picia, zalecana jest konsultacja z lekarzem.
W każdym przypadku, przy stosowaniu kolagenu, także pamiętać o przestrzeganiu zaleceń producenta i nie przekraczanie dziennej zalecanej dawki.
Ile czasu trzeba pić kolagen?
Najlepsze efekty przynosi przede wszystkim regularne stosowanie dobrej jakości suplementu z kolagenem. Widoczne rezultaty możesz zauważyć już po pierwszym miesiącu, natomiast, zawsze warto pamiętać, że jest to kwestia indywidualna i w każdym organizmie, kolagen może przynieść efekty w nieco innym czasie.
Aby suplementacja kolagenu była skuteczna, należy go przyjmować minimum trzy miesiące, ale faktem jest, że wraz z upływającym czasem, tracimy jego ilość w ciele i im jesteśmy starsi, tym bardziej jesteśmy narażeni na niedobory kolagenu, dlatego powinniśmy go uzupełniać regularnie poprzez odpowiednią dietę lub suplementację.
Jaki kolagen jest najlepszy?
Niedobór kolagenu, zwalczyć może tylko suplement diety o dobrym, skutecznym składzie, dlatego wybierając preparat dla siebie, musimy zwrócić uwagę na wiele czynników. Nie warto brać „pierwszego lepszego” suplementu, gdyż efekty mogą nie być zadowalające.
Aby ułatwić Ci to zadanie, podpowiadam, czym kierować się wybierając kolagen.
Rodzaje kolagenu
Czy kolagen do picia jest najlepszy? Nie jest tak naprawdę istotne czy będziemy przyjmować płynny kolagen, czy np. w kolagen w formie tabletek bądź kapsułek. Wyrażenie „kolagen do picia” jest tu pewnym skrótem myślowym, jednak forma suplementu zależy tak naprawdę od Twoich indywidualnych upodobań.
Owe białko rozróżniamy przede wszystkim ze względu na sposób pozyskiwania kolagenu. Wyróżniamy więc kolagen morski (inaczej zwany kolagenem rybim), kolagen wołowy, wieprzowy a także drobiowy.
Struktura białka kolagenowego, najbardziej zbliżona do tej, którą posiada ludzki organizm, występuje w pierwszym z wymienionych rodzajów i to właśnie ta cecha, gwarantuje mu najlepszą wchłanialność. Kolagen rybi, bo o nim mowa, jest jednym z najczęściej używanych białek w suplementach. Ważne, aby był pozyskiwany z najlepszych ryb i możliwie najczystszych akwenów morskich. Przykładem gatunków, z których powinien się składać kolagen rybi będzie np. dorsz lub wątłusz srebrzysty.
Skład suplementów
Naturalny kolagen jest cennym budulcem naszej skóry, ale nawet najlepszy kolagen, w wysokiej dawce może nie dać odpowiednich efektów bez substancji pomocniczych, które pokierują go prosto do skóry i wzmocnią jego działanie. Jakich składników zatem powinniśmy szukać w kolagenie?
Kwas hialuronowy
Jest to składnik, który dobrze działa na naszą skórę, powodując jej większe nawilżenie i zwiększając elastyczność. Stosowanie kwasu pomaga także w redukcji bólu stawów. Przyjmując kwas hialuronowy wraz z kolagenem, efekty będą znacznie lepsze, to połączenie zapewni Ci naprawdę skuteczną broń w walce z objawami starzenia.
Witamina C
To obowiązkowy składnik każdego suplementu z kolagenem. Witamina C wspomaga produkcję kolagenu, ponieważ będąc kofaktorem enzymów uczestniczących w krzyżowaniu się jego włókien, wspomaga syntezę kolagenu. Ma ona również właściwości, które pomogą ochronić Cię przed stresem oksydacyjnym.
Biotyna
Uczestniczy ona w procesie powstawania kreatyny i wpływa na różnicowanie się komórek naskórka, włosów i paznokci.
Antyoksydanty
Antyoksydantem jest chociażby, wspomniana wyżej witamina C i biotyna, ale także witamina E, A czy cynk. Takie składniki wpływają na odmładzanie, niwelując szkodliwe działanie wolnych rodników a także pozytywnie wpływając na metabolizm kolagenu i przyczyniając się do prawidłowej syntezy kolagenu.
Skutki niedoboru kolagenu
Przede wszystkim niedobory kolagenu możemy zauważyć poprzez pogorszony stan skóry. Zaczyna ona wiotczeć, pojawiają się pierwsze zmarszczki i nie jest już odpowiednio nawodniona. Niedobór kolagenu wpływa także na stan włosów, które stają się słabsze, bardziej cienkie i możemy zacząć skarżyć się na wypadanie włosów.
Dodatkowo, jednym ze skutków ubocznych niedoboru kolagenu jest również osłabiona ruchomość i ból stawów, ponieważ owe białko znajduje się także i pełni ważną rolę w chrząstkach stawowych.
Czy warto stosować kolagen do picia
Kolagen, to białko nie bez powodu nazywane białkiem młodości. Jego produkcja zaczyna spadać już po 25 r. ż. i od tego czasu jak najbardziej warto pić kolagen. Jednak, tak jak wspominałam, wyrażenie to jest raczej skrótem myślowym i równie dobrze możemy uzupełniać braki kolagenu w organizmie poprzez przyjmowanie suplementów nie tylko w formie płynnej, ale także pozostałych dostępnych na rynku, wybierając tą, która najbardziej nam odpowiada.
Przyszłość Twojej skóry w Twoich rękach
Już wiesz, czym kierować się, wybierając suplement diety i jak ważne jest utrzymanie odpowiedniej ilości kolagenu w organizmie. Świetnym wyborem dla Twojej skóry, ale przede wszystkim zdrowia, będzie MyBestCollaGEN. Dlaczego?
Zawiera aż trzy rodzaje kolagenu morskiego i każdy z nich jest to kolagen pozyskiwany z najwyżej jakoś ryb, pochodzących z północnych akwenów Oceanu Atlantyckiego, uznawanych za najczystsze zbiorniki wodne na świecie. MyBesCollaGEN, zapewni Ci wielopoziomowe działanie, ponieważ oprócz dużej ilości jakościowego kolagenu, zawiera także witaminę C, kwas hialuronowy i szereg silnych antyoksydantów, takich jak astaksantyna, koenzym Q10, kurkuma, katechiny z zielonej herbaty czy lukrecja.
Składniki takie jak cynk, jod, biotyna, witamina A, B2, czy skrzyp polny dodatkowo i kompleksowo zadbają o Twoją skórę.
Regularne stosowanie tego suplementu może przyczynić się nawet do cofnięcia wieku biologicznego, co oznacza, że MyBestCollaGEN zapewni Ci realny efekt anty-aiging.
Na koniec warto przypomnieć, że suplementując kolagen, kluczem do sukcesu i najlepszych efektów jest przede wszystkim regularność a także zdrowy tryb życia i odpowiednio zbilansowana dieta.
Komentarz Oli:
Z upływem czasu dochodzi do zmniejszenia się zawartości kolagenu w skórze. Widocznym skutkiem niedoboru tego ważnego białka jest zauważalne wiotczenie skóry. Aby temu zapobiec zaleca się drożenie odpowiedniego suplementu zwracając uwagę na jakościowy skład preparatu, typ kolagenu oraz substancje pomocnicze wzmacniające jego działanie. Najlepiej wchłanialny a zarazem najbardziej zbliżony budową do kolagenu ludzkiego jest kolagen rybi typu I. Wybierając suplement bazujący na kolagenie morskim zwróćmy uwagę czy ryby pozyskiwane do produkcji pochodzą z czystych akwenów i nie są zanieczyszczone metalami ciężkimi. Do składników aktywnych, które wzmacniają działanie kolagenu możemy zaliczyć m.in: biotynę, kwas hialuronowy, koenzym Q10, witaminę C oraz antyoksydanty. Niezależne od preferowanej formy suplementu (płynnej lub w formie kapsułek) należy zadbać o jego regularne stosowanie. Zwróćmy także uwagę na odpowiednią podaż wody (1,5-2l), ponieważ już niewielkie odwodnienie organizmu (ok. 2%) zaburza pracę fibroblastów, odpowiedzialnych za produkcję kolagenu, w wyniku czego procesy starzenia skóry mogą być znacznie przyspieszone.