Czy zwiększenie spożycia białka przyspiesza spalanie tłuszczu? - MyBestPharm

Czy zwiększenie spożycia białka przyspiesza spalanie tłuszczu?

Produkty i suplementy białkowe w diecie najczęściej kojarzone są z rozwojem masy mięśniowej. Tymczasem zwiększona podaż białka może także przyspieszyć spalanie tkanki tłuszczowej. Czy białko spala tłuszcz? Jak spożywanie białka wpływa na redukcję masy ciała?

Czy białko spala tłuszcz?

Białko obok tłuszczu i węglowodanów stanowi podstawowy składnik makroodżywczy. W organizmie człowieka wspiera funkcje odpornościowe i pełni rolę budulcową. Pomagając w spalaniu tkanki tłuszczowej i zapewniając długotrwałe uczucie sytości, białko wspomaga proces odchudzania. Pozwala także skutecznie zredukować tkankę tłuszczową bez utraty masy mięśniowej. Jest to możliwe dzięki kilku kluczowym mechanizmom, które zachodzą w ciele człowieka.

Przyspieszenie metabolizmu

Białko jako składnik odżywczy posiada wyjątkową zdolność stymulacji termogenezy poposiłkowej. Oznacza to zwiększony wydatek energetyczny organizmu potrzebny na strawienie, absorpcje i wykorzystanie spożytych składników po posiłku. W przypadku białka jest to aż 25% dostarczonej energii z pożywienia. Zwiększona mobilizacja organizmu podnosi tempo metabolizmu oraz sprawia, że organizm szybciej spala kalorie, co sprzyja uruchomieniu rezerw i redukcji tkanki tłuszczowej.

Dłuższe uczucie sytości

Czy białko odchudza? Z pewnością jego udział w diecie korzystnie wpływa na obecność hormonów kontrolujących apetyt. Obecność tryptofanu, peptydów glikomakropeptydowych i alfa-laktalbuminy sprawia, że białko wpływa na uczucie sytości i głodu, co pozwala uniknąć podjadania między posiłkami lub napadów wilczego głodu. Aminokwasy takie jak lizyna czy leucyna wspierają produkcję ciał ketonowych, które hamują apetyt i ułatwiają wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych.

Wzrost mięśni i szybsze spalanie kalorii

Większe spożycie białka korzystnie wpływa na masę mięśniową. W zależności od celu diety i rodzaju wykonywanych ćwiczeń, spożywanie posiłków lub odżywki białkowej przed i po treningu pozwala utrzymać lub rozbudować tkankę mięśniową. Nawet jeśli Twoim celem jest szczuplejsza sylwetka, jest to pożądany efekt. Większy udział masy mięśniowej sprawia, że sylwetka jest kształtna, a skóra lepiej napięta. Zwiększa się także tempo przemian metabolicznych w trakcie spoczynku, co z kolei ułatwia spalanie tkanki tłuszczowej.

Jak wprowadzić białko w diecie redukcyjnej?

Podstawą zdrowego odchudzania powinna być zbilansowana dieta i aktywność fizyczna. Wiesz już, dlaczego warto zadbać również o odpowiedni poziom białka w diecie. Jest to makroskładnik odżywczy, który pozwala przyspieszyć metabolizm oraz przyczynia się do spalania tłuszczu. Ma także znaczenie dla zdrowia mięśni. Komponując dietę, warto wprowadzić do niej wysokowartościowe źródła białka bogate w aminokwasy egzogenne. Najlepiej pod tym względem wypada białko pochodzenia zwierzęcego, jak mięso, jaja czy nabiał. Białko roślinne, jak nasiona roślin strączkowych lub orzechy nie zawierają pełnego profilu aminokwasów, dlatego trzeba łączyć je w posiłkach lub sięgnąć po suplementację.

Białko powinno być obecne w większości posiłków. Jako śniadanie idealnie sprawdzi się twaróg lub serek wiejski. Przekąską w ciągu dnia może być baton proteinowy lub koktajl. Jako obiad lub kolacja idealnie sprawdzi się grillowany kurczak lub sałatka z jajkiem, awokado i tuńczykiem. Jeśli kontrolujesz spożycie kalorii, a czujesz, że w Twojej diecie brakuje białka lub chcesz zwiększyć jego podaż, możesz wprowadzić do jadłospisu odżywki białkowe. W ten sposób zwiększysz udział protein w diecie bez istotnej zwyżki kaloryczności posiłków.

Ile białka w diecie przy redukcji tkanki tłuszczowej?

Przyjmuje się, że dzienne zapotrzebowanie na proteiny u osób, które nie uprawiają sportu, wynosi 0,8 – 1 g na kilogram masy ciała. Jeśli łączysz dietę odchudzającą z aktywnością fizyczną, możesz wprowadzić do diety nawet do 1,5 – 2 g białka na każdy kilogram.

Czy odżywki białkowe pomagają w spalaniu tłuszczu?

Odżywki białkowe stosowane jako uzupełnienie diety są korzystne dla osób, które chcą schudnąć i zależy im na utracie tkanki tłuszczowej. Odżywka białkowa, jako dodatkowe źródło protein, pozwala zmniejszyć głód i kontrolować apetyt, co ułatwia trzymanie się diety. Ten proces możesz wesprzeć sięgając po suplement diety MyBestSkinny, gdzie w porcji o wartości 24 kcal znajduje się aż 14 odżywczych składników superfood. Jest to idealna propozycja dla wszystkich, którzy pragną w bezpieczny sposób zmienić swoje nawyki żywieniowe, jedząc mniejsze porcje, a w efekcie pozbyć się zbędnych kilogramów.

Stosowanie odżywek białkowych korzystnie wpływa na tempo przemian metabolicznych. Stymulowana termogeneza posiłkowa angażuje aż 25% energii z posiłku w celu strawienia i absorpcji składników odżywczych. Większy wydatek energetyczny angażuje również rezerwy odłożone w tkance tłuszczowej oraz przyspiesza ogólną przemianę materii. Dieta redukcyjna bogata w białko chroni mięśnie i sprawia, że po redukcji wagi sylwetka zyskuje zdrowy i witalny wygląd.

Najczęściej zadawane pytania

Białko jako składnik odżywczy posiada wyjątkową zdolność stymulacji termogenezy poposiłkowej. Oznacza to zwiększony wydatek energetyczny organizmu potrzebny na strawienie, absorpcje i wykorzystanie spożytych składników po posiłku.

Jeśli łączysz dietę odchudzającą z aktywnością fizyczną, możesz wprowadzić do diety nawet do 1,5 – 2 g białka na każdy kilogram.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *