Białko a utrata wagi: Jak efektywnie korzystać z białka - MyBestPharm

Białko a utrata wagi: Jak efektywnie korzystać z białka

Białko to fundamentalny składnik w codziennej diecie. Jego rola w szczególności ma znaczenie w kontekście diety odchudzającej. Odpowiednia ilość tego składnika ma wpływ na zachowanie beztłuszczowej masy mięśniowej i przyspieszenie metabolizmu. Zbilansowana dieta dostarczająca niezbędnych składników jest fundamentem do optymalnej redukcji masy ciała.

Dlaczego warto zadbać o podaż białka w diecie? Ile gramów białka warto spożywać? Czy odżywka białkowa pomaga w odchudzaniu ? Przeczytaj poniższy artykuł, aby się tego dowiedzieć.

Białko na odchudzanie – fakt czy mit?

Białko jest istotne do do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, gdyż pełni funkcje transportowe, regulatorowe oraz budulcowe.

Oto najważniejsze role białka:

  • bierze udział w regeneracji komórek oraz tkanek,
  • jest niezbędne do utrzymania masy mięśniowej,
  • ma znaczenie w rozbudowie beztłuszczowej masy mięśniowej,
  • bierze udział w produkcji enzymów oraz hormonów,
  • bierze udział w produkcji komórek układu odpornościowego,
  • wpływa na transport witamin, tlenu oraz składników mineralnych w organizmie.

Dlaczego białko jest ważne w diecie redukcyjnej?

Czy białko odchudza? Jeśli jesteś w procesie redukcji masy ciała, nie zapominaj o odpowiedniej podaży tego makroskładnika. Białko wspomaga proces odchudzania oraz przyspiesza redukcję tkanki tłuszczowej. Warto wiedzieć, że odpowiednia zawartość białka w diecie redukcyjnej zmniejsza apetyt co pozwala na utrzymywanie deficytu kalorycznego, niezbędnego do utraty tkanki tłuszczowej. Białko zwiększa sytość poposiłkową w większym stopniu niż tłuszcze i węglowodany. Dlatego też po posiłku z odpowiednią ilością białka później odczujemy głód niż po posiłku ubogim w omawiany makroskładnik.

Białko a masa mięśniowa

Optymalna podaż białka w diecie redukcyjnej pozwala zachować masę mięśniową, która przyspiesza metabolizm. Aczkolwiek podczas redukcji masy ciała dochodzi do niewielkiej utraty masy mięśniowej, dlatego należy dbać o podaż składników odżywczych, by uchronić swój organizm.

Jaka ilość białka w diecie redukcyjnej białko jest odpowiednia?

Zapotrzebowanie na białko jest uzależnione od kilku czynników, wśród których można wyróżnić:

WIEK – dzieci, młodzież oraz osoby starsze wykazują wyższe zapotrzebowanie na białko w porównaniu do zdrowych osób dorosłych,

MASA CIAŁA- im wyższa masa ciała, a w szczególności tkanka mięśniowa, tym więcej białka organizm potrzebuje,

STAN ZDROWIA – niektóre schorzenia wymagają zwiększonej bądź ograniczonej podaży białka,

POZIOM AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ – osoby aktywne fizycznie potrzebują więcej białka w porównaniu do osób o siedzącym trybie życia,

STAN FIZJOLOGICZNY U KOBIET – ciąża, jak również okres karmienia piersią zwiększają zapotrzebowanie na białko,

JAKOŚĆ BIAŁKA W DIECIE odchudzającej – osoby będące na diecie roślinnej powinny zwracać uwagę na ilość białka. Białko roślinne nie jest białkiem pełnowartościowym, dlatego też wegetarianie i weganie powinni spożywać go więcej w porównaniu do osób jedzących produkty mięsne.

Odżywki białkowe – czy warto?

Odżywka białkowa staje się coraz bardziej popularna pośród osób, które chcą schudnąć. Nie tylko pomaga pokryć dzienne zapotrzebowanie na białko, ale także niektóre preparaty pozwalają na efektywniejszą utratę tkanki tłuszczowej. Jakie odżywki białkowe są dobre?

Białko serwatkowe to kompletne źródło aminokwasów, pochodzące z produktów mlecznych jak mleko czy ser. Charakteryzuje się szybkim procesem trawienia. Zawiera wysoki poziom niezbędnych aminokwasów kluczowych dla wzrostu oraz naprawy mięśni, co zwiększa jego zastosowanie wśród osób, które chcą zredukować tkankę tłuszczową, przy jednoczesnym zachowaniu masy mięśniowej.

Stosowanie odżywek białkowych to skuteczny sposób na redukcję masy ciała, w szczególności tkanki tłuszczowej oraz zachowaniu masy mięśni. Białko na odchudzanie pomaga utrzymać wydajną pracę metabolizmu, poprzez wsparcie spalania większej ilości tłuszczu w celu uzyskania energii.

Przyjmowanie białka serwatkowego przed posiłkami, pozwala na zmniejszenie uczucia głodu, co zwiększa szansę na ograniczenie podjadania jak i przejadania w ciągu dnia.

Jaką ilość białka powinniśmy dostarczać sobie w ciągu dnia?

Zapotrzebowanie na białko dla osoby dorosłej i zdrowej z codzienną aktywnością fizyczną powinno dostarczać około 0,9 g białka na kilogram masy ciała. Osobom, które wykazują wyższa aktywność fizyczną, rekomenduje się zwiększenie podaży białka do około 1,5 g do 2 g białka na kg masy ciała.

WAŻNE

Ilość białka powinna być dobierana indywidualnie do potrzeb każdej osoby.

Jaka odżywka białkowa na odchudzanie?

MyBestProteinSHAKE to pyszny shake proteinowy, który nie tylko w łatwy sposób pozwala dostarczyć odpowiednią ilość białka, ale również wspomaga odchudzanie i wspiera metabolizm. Zawiera 20 g białka i jest to najlepiej wchłaniane i najbardziej odżywcze białko WPI – 100% protein z izolatu białka serwatkowego. W suplemencie znajdziesz 18 aminokwasów, 10 witamin i 6 ekstraktów roślinnych, które wspomagają proces odchudzania.

MyBestProteinSHAKE ma niski indeks glikemiczny. Dzięki temu nie powoduje wyrzutów insuliny i nagłego spadku energii po spożyciu. Pozwala to na pozbycie się nagłych ataków głodu i wpływa na zwiększenie uczucie sytości.

20 g białka to idealna ilość, jaką organizm kobiety jest w stanie wykorzystać do budowy tkanki beztłuszczowej, jednak trudno jest dostarczać aż 20 g białka w każdym posiłku. Ta ilość to odpowiednik 3 jajek – MyBestProteinSHAKE to łatwy i smaczny sposób na dostarczenie odpowiedniej ilości białka.

Kiedy jeść białko na odchudzanie?

Wiemy już, że białko stanowi niezbędny składnik dla utrzymania zdrowia jak i zwiększenia uczucia sytości po posiłku. Kiedy warto je spożywać?

Spożywanie białka w postaci wysokobiałkowego śniadania pozwala na efektywne wykorzystanie tego makroskładnika. Taki posiłek zapewnia długotrwałą energię przez cały dzień, daje uczucie sytości i tym samym zapobiega napadom głodu w ciągu dnia.

Koktajl białkowy to także dobry pomysł na dostarczenie energii na dobry początek dnia. Większe spożycie białka w pierwszej części dnia korzystnie wpływa na zachowanie prawidłowych nawyków żywieniowych w dalszej jego części.

Suplementy białkowe możesz także stosować przed planowanym posiłkiem w ciągu dnia, jeśli chcesz spożywać mniejsze porcje. Zapewnisz sobie tym samym większą sytość i zmniejszysz objętość danego posiłku.

Produkty białkowe takie jak MyBestProteinSHAKE warto spożywać również, jeśli jesteś osobą aktywną fizycznie. Wypity wieczorem lub po treningu wspomaga regenerację i odbudowę mięśni.

Podsumowując, spożywanie białka jest ważne dla całego organizmu. Przede wszystkim białko warunkuje uczucie sytości, wpływając korzystnie na tkankę tłuszczową i zmniejszając jej zawartość w ciele. Zalecane spożycie białka jest uzależnione od wielu czynników, dlatego należy je dobierać indywidualnie. Proces odchudzania można wesprzeć poprzez włączenie suplementacji białka serwatkowego, który daje większe uczucie sytości niż w przypadku węglowodanów.

Najczęściej zadawane pytania

Białko wspomaga proces odchudzania oraz przyspiesza redukcję tkanki tłuszczowej. Białko zwiększa sytość poposiłkową w większym stopniu niż tłuszcze i węglowodany.

Zapotrzebowanie na białko dla osoby dorosłej i zdrowej z codzienną aktywnością fizyczną powinno dostarczać około 0,9 g białka na kilogram masy ciała.

Osobom, które wykazują wyższa aktywność fizyczną, rekomenduje się zwiększenie podaży białka do około 1,5 g do 2 g białka na kg masy ciała.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *