Zdrowe snacki, które zaspokoją głód bez wyrzutów sumienia
Słyszałaś, że nie wolno podjadać między posiłkami, jeśli chcesz budować zdrowe nawyki żywieniowe i osiągnąć smukłą sylwetkę? Owszem, spożywanie niezdrowych przekąsek – szczególnie jeśli nie kontrolujemy ich ilości, to prosta droga do nadprogramowych kilogramów.
Jednak jeśli chcesz zawrzeć je w swoim jadłospisie, warto dbać, by przekąski dietetyczne w formie drugiego śniadania czy podwieczorku były jakościowe. Zatem co warto przygotowywać?
Przeczytaj poniższy artykuł, a znajdziesz w nim inspiracje na zdrowe i smaczne przekąski dietetyczne.
Jak komponować zdrowe posiłki?
Czujesz się bombardowana ilością wiadomości, że powinnaś spożywać zawsze 5 posiłków dziennie, by były zróżnicowane i zbilansowane, a Ty nie masz na to tyle czasu? Spokojnie, na początku warto przy pomocy kalkulatora kalorii obliczyć swoje dzienne zapotrzebowanie energetyczne, tak by Twój organizm mógł prawidłowo funkcjonować. Jest ono zależne od wieku, płci, stanu zdrowia jak również poziomu aktywności fizycznej. W następnym punkcie, warto określić jaki jest Twój cel. Jeśli jest to redukcja kilogramów, należy uwzględnić deficyt energetyczny. W takim schemacie powstaje ujemny bilans energetyczny pozwalający, by nasz organizm czerpał z zapasów zgromadzonych w tkance tłuszczowej.
W kolejnym kroku określ, ile faktycznie jesteś w stanie przyjmować posiłków. Owszem, dla wielu z nas optymalnie jest spożywać od 4 do 5 posiłków w ciągu dnia.
Zdrowa przekąska – czyli jaka?
Komponując codzienne menu powinniśmy zwrócić uwagę na podaż najważniejszych składników odżywczych. Do nich zaliczamy:
- białko,
- tłuszcze,
- węglowodany,
- witaminy i składniki mineralne.
Oto kilka najważniejszych informacji na temat kluczowych składowych naszej diety.
Białka – stanowią podstawowy materiał budulcowy wszystkich komórek w ustroju człowieka.
Węglowodany – są niezbędne w codziennym zbilansowanym menu, gdyż stabilizują poziom glukozy we krwi.
Tłuszcze – to kolejna istotna grupa produktów, której nie może zabraknąć w twojej diecie.
Zbyt niska podaż ważnych składników może prowadzić do wystąpienia niedoborów składników odżywczych, tym samym pogorszenia funkcjonowania organizmu. Odpowiednio zbilansowana dieta to fundament naszego dobrego samopoczucia i zdrowia. Dlatego zdrowe przekąski powinny uwzględniać wymienione wyżej składniki.
Czego unikać?
- Słonych przekąsek ze sklepu takich jak: chipsy, krakersy, paluszki,
- słodyczy- kolorowe cukierki, lizaki, żelki, batony,
- wyrobów cukierniczych – pączki, słodkie bułki,
- napojów gazowanych i słodkich,
- fast- foodów,
- gotowych dań typu instant.
Przekąski, które możesz kupić w sklepie nie zawsze są jakościowe pod względem składu. Dlatego jeśli już musisz kupić gotową przekąskę, zwracaj uwagę na skład.
Zdrowa przekąska – czyli jaka?
Kiedy stoisz przed wyborem zdrowej przekąski, zadbaj by nie tylko była jakościowa pod względem składu, ale również smaczna.
Dlaczego warto spożywać zdrowe przekąski? Konsumowane między głównymi posiłkami, zmniejszają uczucie głodu, dodają energii podczas codziennych obowiązków, stanowią doskonałe źródło składników odżywczych.
Słodkie przekąski
Jeśli lubisz produkty słodkie i często sięgasz po takie przekąski, oto pomysły, które będą korzystniejszą alternatywą słodyczy.
Świeże owoce – możesz na bazie nich przygotować smaczne koktajle, smoothie czy sałatki.
Suszone owoce – są słodkie, a dodatkowo zawierają błonnik, który wspiera pracę przewodu pokarmowego, już niewielka ilość tych produktów, pozwoli Ci na zmniejszenie chęci na podjadanie,
Domowe batony – które możesz przygotować na bazie suszonych owoców wraz z dodatkami orzechów oraz płatków owsianych. Stanowią dobrą przekąskę na drugie śniadanie do pracy lub szkoły, po przygotowaniu wystarczy spakować je do pojemnika.
Zdrowe przekąski do pracy
Przygotowując posiłki do pracy, często zastanawiasz się co przyrządzić by z jednej strony były smaczne, a z drugiej strony dostarczały niezbędnych składników mineralnych i odżywczych? Oto kilka pomysłów, które mogą się stać inspiracją.
Jogurt naturalny z dodatkami
Aby przygotować dany posiłek potrzebujesz następujących składników:
- jogurt naturalny 180g,
- płatki owsiane 30g,
- gruszka 130g,
- szczypta cynamonu,
- łyżka migdałów.
Sposób przygotowania: wymieszaj wszystkie składniki razem, a całość posyp cynamonem.
Produkty mleczne to ważne produkty codziennej diety, gdyż zawierają dobre źródło białka, wapnia, fosforu, witamin z grupy B.
Hummus z pieczywem i dodatkami warzywnymi
Jeśli lubisz słone przekąski, warto postawić na zdrowy hummus.
Składniki:
- pieczywo razowe,
- hummus,
- pomidorki koktajlowe,
- pestki dyni czy orzechy włoskie.
Pieczywo posmaruj hummusem i zjedz z warzywami. To przekąska, która zawiera zdrowe tłuszcze i którą bez problemu możesz zabrać ze sobą wychodząc do szkoły czy pracy, a dodatkowo tak skomponowany posiłek pozwala dostarczyć niezbędne składniki odżywcze.
Pestki czy orzechy będące dodatkiem do posiłku zawierają kwasy tłuszczowe nienasycone, korzystnie na gospodarkę lipidową, a dodatkowo tak zbilansowane posiłki pozwalają na zmniejszenie masy ciała, gdyż nie ma potrzeby na podjadanie pomiędzy posiłkami.
Warto dbać o produkty zbożowe, które nie tylko stanowią źródło błonnika pokarmowego, dającego uczucie sytości, ale także są dobrym źródłem magnezu, cynku czy witamin z grupy B.
Zdrowe przekąski na przyjęcie
Hummus z dodatkami
Składniki:
- marchew,
- seler naciowy,
- hummus
- czarnuszka, zioła.
Warzywa kroimy w słupki i spożywamy z hummusem. Całość posypujemy ziołami i czarnuszką. Warto spożywać warzywa, które nie tylko są świetnym źródłem błonnika pokarmowego, ale także różnych składników korzystnie wpływających na stan skóry czy włosów. Ponadto warzywa powinny stanowić znaczną część każdego naszego posiłku.
Plasterki jabłka z masłem orzechowym
Składniki:
- jabłko,
- masło orzechowe np. z orzechów nerkowca,
Sposób przygotowania:
Jabłko umyć i pokroić w plasterki.
Posmarować masłem orzechowym.
Frytki z warzyw z dipem
Składniki:
- ziemniaki,
- marchew,
- pietruszka,
- bataty,
- buraki,
- olej lub oliwa z oliwek.
Sposób przygotowania:
Warzywa umyj, obierz i pokój w słupki. Oprósz ulubionymi ziołami, skrop oliwą lub olejem i piecz w 180 stopniach przez około 30 minut.
Sporządź sos: jogurt naturalny wmieszaj z przeciśniętym przez praskę czosnkiem, dodaj zioła i dopraw do smaku.
Pieczone frytki podawaj z przygotowanym wcześniej sosem.
Mini tortille z dodatkami
Składniki:
- 2 tortille pełnoziarniste,
- 100 g wędzonej ryby np. łososia,
- 100 g serka śmietankowego,
- warzywa: sałata, ogórek, papryka lub inne dodatki.
Sposób przygotowania:
Każdą tortillę posmaruj serkiem.
Na serek wyłóż sałatę, łososia i dodatki.
Zwiń i pokrój ją na małe plasterki.
Dieta warzywna w ostatnich czasach zyskała na popularności, aczkolwiek należy pamiętać, iż nie jest optymalnym źródłem wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Pozwala na szybką utratę masy ciała, ale nie zawsze jej efekty są możliwe do utrzymania na długi okres czasu. Wady diety warzywnej obejmują także niską kaloryczność posiłków oraz negatywne jej skutki po zakończeniu diety.
Suplementacja
Jeśli borykasz się z nadmiernym apetytem, możesz wprowadzić MyBestSkinny. To suplement, który jest szczególnie pomocny podczas redukcji masy ciała i może zastąpić przekąskę. Zapewnia natychmiastowe uczucie sytości na, a dodatkowo stanowi bogactwo antyoksydantów działających prozdrowotnie. 1 saszetka MyBestSkinny zawiera jedynie 24 kcal i ma apetyczny wiśniowy aromat, możesz ją wypić od razu po rozpuszczeniu lub poczekać aż zdrowa przekaska zgęstnieje i zjeść łyżeczką, jak kisiel.
Redukcja masy ciała to proces wymagający od każdej z nas cierpliwości jak i systematycznej pracy. Włączenie zdrowych przekąsek ułatwi osiągnięcie celu.
Podsumowując, każdy z nas powinien dbać o prawidłowo zbilansowaną dietę, dostarczającą wszystkich niezbędnych składników mineralnych, dla optymalnego funkcjonowania naszego organizmu. Warto uwzględnić zdrowe przekąski, które uzupełniają nasze codzienne menu. Dietetyczne przekąski pozwalają na zachowanie zdrowego stylu życia.