-10% z kodem MAJ10

Zalety diety warzywnej – jakie korzyści przynosi zdrowie? - MyBestPharm

Zalety diety warzywnej – jakie korzyści przynosi zdrowie?

W ostatnim czasie na popularności zyskuje dieta warzywna. Czy taki sposób żywienia jest bezpieczny i wystarczający do zaspokojenia podstawowych potrzeb zdrowotnych?

Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się, jakie korzyści przynosi dieta warzywna i czy jest ona bezpieczna dla zdrowia.

Dieta warzywna- co to takiego?

Jak sama nazwa wskazuje, jest to dieta opierająca się na spożywaniu wyłącznie warzyw. W znacznej większości są to warzywa niskoskrobiowe oraz takie, których indeks glikemiczny nie przewyższa 7, a więc są to warzywa o niskim i średnim indeksie glikemicznym.

Na czym polega dieta warzywna?

Głównym założeniem diety warzywnej jest wykluczenie takich produktów jak: węglowodany pod postacią owoców, makaronu, kasz, pieczywa, ryżu, ciast i oraz innych słodyczy.

Ponadto w diecie warzywnej ograniczeniu podlegają zdrowe tłuszcze, zarówno pochodzenia zwierzęcego jak i roślinnego (orzechy, pestki, nasiona).

Eliminacji podlega też białko (mięso, ryby, nabiał i produkty mleczne, owoce morza).

Dieta warzywna: co wybierać?

W diecie warzywnej powinny dominować warzywa pod postacią surowych, gotowanych czy kiszonych. Zwolennicy tego schematu żywienia chętnie spożywają surówki, zupy, soki warzywne, smoothie czy też potrawy duszone z dodatkiem wody, gdyż ze względu na eliminację tłuszczu, nie można go używać.

Przeciwwskazania do diety warzywnej

Dieta warzywna charakteryzuje się wąskim zakresem rekomendowanych produktów oraz niskim poziomem niezbędnych składników odżywczych. Z tego powodu nie będzie ona odpowiednia dla każdego.

Kto nie powinien stosować diety warzywnej?

  • Diabetycy,
  • osoby cierpiące na choroby żołądka oraz nadwrażliwość jelit – dieta warzywna obfituje w błonnik, który może nasilić dyskomfort w postaci nudności, biegunek czy wymiotów,
  • kobiety w ciąży oraz podczas laktacji,
  • osoby w trakcie leczenia onkologicznego oraz w czasie rekonwalescencji,
  • dzieci i młodzież poniżej 18 roku życia, ze względu na większe zapotrzebowanie składników odżywczych w trakcie intensywnego wzrostu,
  • osoby aktywne fizycznie.

Zalety diety warzywnej

Wprowadzenie diety warzywnej na krótki okres czasu niesie ze sobą wiele korzyści. Wpływa nie tylko utratę masy ciała, ale także prowadzi do oczyszczenia organizmu.

W naszym organizmie zalega spora ilość szkodliwych dla zdrowia związków, które mogą stanowić przyczynę problemów z gospodarką hormonalną czy pracą układu trawiennego. Dieta warzywna stosowana przez krótki okres czasu ma za zadanie wsparcie wątroby w jej detoksykacji.

Kolejną zaletą diety warzywnej jest łatwe przygotowanie posiłków spożywanych w codziennym menu. Wystarczy umyć, obrać i pokroić lub zetrzeć warzywa. W niektórych sytuacjach możne je ugotować lub upiec.

Wady diety warzywnej

Omawiany sposób żywienia niesie ze sobą większe ryzyko rozwoju niedoborów składników odżywczych. Wynika to z faktu, iż jest to dieta pozbawiona większości makroskładników, warunkujących źródła ważnych dla naszego zdrowia witamin i składników mineralnych.

Zbyt długo stosowana dieta warzywna może nieść ze sobą następujące zagrożenia:

  • niedobory witamin (głównie witamin z grupy B, a w szczególności witamina B12) oraz składników mineralnych jak jod, żelazo, wapń, cynk oraz magnez,
  • niedobór białka prowadzi do spowolnienia tempa metabolizmu,
  • niedożywienie,
  • zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej,
  • zwiększenie ryzyka zaburzeń gospodarki hormonalnej w tym zaburzeń miesiączkowania u kobiet, osłabienie, zmęczenie, obniżenie koncentracji, zawroty głowy,
  • problemy skórne.

Posty warzywne

Pośród różnych diet warzywnych, największą popularnością ciszy się dieta warzywna dr Dąbrowskiej a w zasadzie opracowany przez nią post owocowo-warzywny. Autorka tego stylu żywienia zachęca do stosowania diety zarówno przez osoby zdrowe jak i cierpiące na różne zaburzenia metaboliczne czy choroby autoimmunologiczne. Dieta warzywno-owocowa powinna być stosowana dłużej nie dłużej niż 42 dni, z uwagi na niską gęstość energetyczną. Tym samym kluczowe jest, by w dalszym etapie rozszerzać zakres produktów. Diety warzywno-owocowej również nie powinny spożywać dzieci oraz nastolatkowie w fazie wzrostu, gdyż nie jest to dieta zbilansowana pod kątem wzrostu i rozwoju. Cechuje ją niedobór białka oraz składników odżywczych. Zgodnie z rekomendacjami, dieta warzywno-owocowa nie może być stosowana dłużej niż 42 dni. Po tym czasie należy wprowadzać etapowo źródła zdrowych tłuszczy, nasion roślin strączkowych, ryb, mięsa oraz nabiału.

Dieta warzywna a spadek masy ciała

Wiele osób decyduje się na wprowadzenie diety warzywnej w celu redukcji zbędnych kilogramów. Efekty procesu odchudzania mogą być różne oraz są zależne od indywidualnych predyspozycji ludzkiego organizmu, początkowej masy ciała oraz poziomu aktywności fizycznej. Aczkolwiek osoby będące na dość zbilansowanej diecie warzywnej mogą schudnąć od 1 do 2 kg tygodniowo. Kluczowe jest, by dbać o stopniowe i zdrowe odchudzanie, gdyż zbyt gwałtowana utrata masy ciała może być predyktorem do wystąpienia efektu jo-jo w przyszłości.

Dieta warzywno-owocowa może być istotnym elementem w diecie odchudzającej. Zaletą tego typu diety jest spora ilość błonnika pokarmowego. Daje on uczucie sytości oraz dostarcza wielu składników mineralnych, kluczowych dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego ciała. Błonnik pokarmowy to włókno pokarmowe, które nie tylko daje sytość na dłuższy czas, ale także ma pozytywny wpływ na perystaltykę jelit.

Przykładowy jadłospis – dieta warzywna

Oto kilka przykładów, które dowodzą, iż dieta warzywna wcale nie musi być monotonna.

Śniadanie

Surówka z młodej kapusty z pomidorem.

Sok z marchwi, sok z kiszonych buraków z czosnkiem i koperkiem.

II śniadanie

Surówka z marchewki i selera naciowego.

Sok z kiszonych ogórków.

Obiad

Zupa krem z białych warzyw.

Warzywne leczo z cukinii, pomidorów, cebuli.

Podwieczorek

Sałatka warzywna z gotowanej kapusty kiszonej oraz buraków.

Kolacja

Pieczone frytki z marchewki i pietruszki.

Sok pomidorowy.

Jak wesprzeć proces odchudzania?

Jeśli twoim celem jest zmniejszenie masy ciała, to obok diety redukcyjnej, wprowadź mądrą suplementację. MyBestSlim to produkt, który w swoim składzie zawiera substancje aktywne mające na celu przyspieszenie spalania tkanki tłuszczowej i blokowanie apetytu na słodkie.

Jak działa MyBestSlim?

  • Pomaga regulować apetyt oraz chęć podjadania dzięki zawartości morszczynu.
  • Wpływa na zmniejszenie chęci na słodkie poprzez zawartość Gymnemy sylvestre
  • Przyczynia się do kontroli masy ciała dzięki zawartości pokrzywy, kofeiny oraz ekstraktu z zielonej herbaty.

Dieta warzywna a dieta wegańska

Wiele osób definiuje dietę warzywną jako dietę wegańską. Dieta warzywna jest innym modelem odżywiania, niż dieta wegańska. Świadomie prowadzona dieta wegańska dostarcza organizmowi białko roślinne. Dodatkowo, stosując dietę wegańską można spożywać orzechy, nasiona oraz oleje roślinne, dzięki czemu mamy wpływ na przyswajalność witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A,D,E,K).

Spożywając takie produkty zbożowe jak kasze, ryże, płatki, makarony, uzupełniamy witaminy z grupy B, niezbędne do prawidłowej pracy układu nerwowego.

Zdrowa dieta dostarczająca wszystkich niezbędnych składników odżywczych stanowi fundament dla zdrowia i samopoczucia.

Podsumowując, co warto wiedzieć o diecie warzywnej? Dieta warzywna to dieta oparta na spożywaniu wyłącznie warzyw, np. kiszonej kapusty, ogórka kiszonego, ogórka świeżego, natki pietruszki czy czerwonej papryki. Jest to styl żywienia o niskiej kaloryczności oraz ograniczony pod względem składników mineralnych oraz witamin. Zwiększa to ryzyko występowania niedoborów, dlatego nie jest to dieta rekomendowana dla każdego z nas. Często jest ona wykorzystywana w celu redukcji masy ciała, aczkolwiek należy pamiętać, iż po pierwszym etapie warto rozszerzać ją pozostałe istotne dla naszego zdrowia makroskładniki.

Najczęściej zadawane pytania

Dieta opierająca się na spożywaniu wyłącznie warzyw.

W znacznej większości są to warzywa niskoskrobiowe oraz takie, których indeks glikemiczny nie przewyższa 7, a więc są to warzywa o niskim i średnim indeksie glikemicznym.

Omawiany sposób żywienia niesie ze sobą większe ryzyko rozwoju niedoborów składników odżywczych. Wynika to z faktu, iż jest to dieta pozbawiona większości makroskładników, warunkujących źródła ważnych dla naszego zdrowia witamin i składników mineralnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *