Suplement z omega-3 – jaki wybrać i dlaczego?
Nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, to składniki, które z pewnością warto dostarczać do organizmu. Dlaczego pełnią tak ważną rolę w naszym organizmie i jakie kwasy omega suplementować? Poniższy artykuł rozwiewa wszystkie te wątpliwości.
Na co jest dobre omega-3?
Kwasy tłuszczowe omega-3 są określane jako niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, co idealnie odzwierciedla ich ważną rolę w naszej codziennej diecie.
Czym są i na co pomagają kwasy omega-3?
Kwas dokozaheksaenowy (DHA)
Wspomaga m.in pracę serca, układ krążenia, układ nerwowy, zwiększa odporność i przywraca równowagę hormonów, oczyszcza organizm z toksyn i obniża poziom tzw. „złego cholesterolu” oraz stężenie trójglicerydów.
Kwas eikozapentaenowy (EPA)
Jest odpowiedzialny głównie za układ nerwowy i krwionośny. Może on regulować m.in cykl menstruacyjny oraz ciśnienie krwi. Wykazuje także działanie przeciwalergiczne.
Kwas alfa linolenowy (ALA)
Ten rodzaj kwasu omega, to świetny antyoksydant. Wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwbólowe.
Kto powinien suplementować omega-3?
Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, dlatego ich suplementacja mająca zbawienny wpływ na ludzki organizm, będzie dobra dla całej rodziny. Kwas omega warto brać również w przypadku dzieci i kobiet w ciąży, odpowiada on za prawidłowy rozwój płodu.
Kwasy omega-3 dobrze jest dostarczać wraz z pożywieniem, znajdziemy m. in w tłustych rybach morskich, olejach roślinnych, różnego rodzaju nasionach, orzechach lub wśród owoców morza. Niestety nie każdemu udaje się utrzymać idealnie zbilansowaną dietę – nic dziwnego nie jest to łatwe zadanie a niedobór kwasów omega w organizmie to dość powszechne zjawisko w obecnych czasach.
Kiedy suplementować omega-3?
Suplementacja kwasów omega-3 przyda się więc większości z nas, po suplement diety warto sięgnąć, szczególnie jeśli zauważasz u siebie takie objawy jak: łamliwe, suche włosy, pogorszenie kondycji skóry (np. zaczerwienienia, trądzik), spadek koncentracji czy zaburzenia nastroju.
Jaka jest dzienna dawka omega 3?
Mówi się, że dawka nienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3, którą zaleca się przyjmować to 250 mg, jednak wg EFSA (European Food Safety Authority) najlepsze efekty daje spożycie na poziomie 2-4 g dziennie a spożywanie do 5 g kasów omega-3 nie wykazuje ryzyka skutków ubocznych w organizmie człowieka.
Teoretycznie, aby zaspokoić zapotrzebowanie na kwasy tłuszczowe omega-3, powinniśmy spożywać tłuste ryby minimum 3 razy w tygodniu lub przyjmować tran. Natomiast biorąc pod uwagę również fakt, że ryby dostępne w sklepach nie zawsze pochodzą z najlepszych źródeł, aby zadbać o swój stan zdrowia warto suplementować kwasy omega-3.
Ranking suplementów z Omega-3
Suplementy diety z kwasami omega są licznie obecne w sklepach i aptekach, najczęściej występują jako olej lub w postaci kapsułki. Warto wybrać ten, który będzie w pełni odpowiadał naszym potrzebom, analizując ranking suplementów wybrałam preparaty zawierające kwasy omega-3, których może potrzebować nasza domowa apteczka.
MyBestOmega-3 – ten suplement diety z omega-3 zawiera mega dawkę omega ;). Aż 2002 mg kwasów DHA i EPA oraz 20 mg ALA. Dodatkowo ten olej w kapsułkach ma w sobie witaminy i minerały, takie jak witamina D 3 oraz witamina A i E a także olej z wiesiołka oraz astaksantynę, która jest jednym z najsilniejszych naturalnych antyoksydantów. Dla osoby dorosłej w zalecanych dawkach mamy 2 kapsułki dwa razy dziennie, bezpośrednio po posiłku. Jedno opakowanie to 60 kapsułek.
Naturell Omega-3, to suplement, który występuje w formie kapsułki (skład: olej rybi, żelatyna, glicerol; przeciwutleniacze). Jedna porcja Naturell Omega-3 zawiera 330 mg DHA i 220 mg EPA, dorośli powinni zażywać 2 kapsułki dziennie, dla małych dzieci (od 2 r.ż.) przewidziano połowę dawki a dla kobiet w ciąży – 3 tabletki. 60 kapsułek preparatu będzie optymalną opcją, bo ostatnie sztuki wykończymy po miesiącu a to optymalny czas na zauważenie efektów.
Nordic Naturals Omega-3 – suplement zawiera oleje z ryb morskich (sardele i sardynki) a dzienna porcja zalecana przez producenta dla osoby dorosłej to dwie kapsułki, co daje 220mg DHA i 330 mg EPA. Produkt zawiera 60 kapsułek z żelatyny, dlatego ostatnie sztuki będziemy przyjmować w 30 dniu kuracji. W składzie mamy także naturalny aromat cytrynowy, d-alfa tokoferol (przeciwutleniacz) i ekstrakt z rozmarynu, który jest naturalnych konserwantem.
Dbajmy o zdrowie
Suplementacja kwasów omega-3 przynosi wiele korzyści naszemu organizmowi i jest również dobra dla zdrowia dzieci. Natomiast zawsze warto pamiętać, że kapsułki, tabletki czy oleje nie zastąpią nam zbilansowanej diety i zdrowego trybu życia a dla najlepszych efektów warto również uzupełniać pozostały niedobór minerałów i witamin.
kwas linolowy oleje roślinne olej lniany wątroba rekina, olejów roślinnych, substancja utrzymująca wilgoć, avec pharma, ostatnie sztuki, mito pharma, 30 kapsułek, 30 kapsułek, kwas gamma linolenowy
Komentarz od Oli:
Kwasy tłuszczowe omega-3 (w tym DHA, EPA oraz ALA) są niezbędne w każdym okresie naszego życia. Już w okresie płodowym kwasy te tworzą prawidłowe struktury mózgu i oczu dziecka dlatego kobiety ciężarne oraz karmiące powinny je suplementować. W okresie intensywnego wzrostu i rozwoju dzieci kwasy omega-3 odgrywają istotną rolę w budowaniu komórek nerwowych, zwiększając koncentracje i procesy myślenia. Dzięki silnym właściwościom przeciwzapalnym pozwalają zmniejszyć ryzyko wielu chorób, a przy długotrwałym stosowaniu u osób w podeszłym wieku są w stanie zmniejszyć ryzyko choroby Alzheimera, demencji oraz utrzymać prawidłową pracę układu krążenia i gospodarki lipidowej. Według Instytutu Żywności i Żywienia zalecane dzienne spożycie kwasów tłuszczowych omega-3 dla osoby dorosłej powinno wynosić 250 mg DHA i EPA. Z kolei European Food Safety Authority (EFSA) zaleca spożycie ok. 2-4 g kwasów tłuszczowych omega-3, które wykazują w takiej dawce najkorzystniejsze efekty zdrowotne. Wybierając właściwy suplement posiadający kwasy omega-3, zwróćmy uwagę na jego jakość oraz brak zanieczyszczeń metalami ciężkimi. Bardzo ważnym parametrem pozwalającym określić jakość oleju jest wskaźnik Totox. Najkorzystniej aby zawartość Totox w oleju była niższa niż 25.