Stres przed maturą – jak się przygotować, aby go uniknąć?
Stres przed maturą to normalne zjawisko, z którym ma problem wielu uczniów. To naturalna reakcja na wyzwanie, jakim jest jeden z najważniejszych egzaminów w życiu. Odpowiednie przygotowanie nie tylko podnosi szanse na sukces, ale również pomaga zredukować stres. W tym artykule przedstawimy skuteczne strategie, które pomogą Ci opanować stres podczas matury. Dowiesz się, jak wykorzystać dostępne zasoby oraz dbać o zdrowie psychiczne i fizyczne, aby przystąpić do egzaminu z pewnością siebie i opanowaniem.
Czy stres może być motywujący?
Stres to naturalna reakcja organizmu, którą można określić jako stan obciążenia mające miejsce zazwyczaj w sytuacji zagrożenia.
Zjawisko mobilizacji stresu można podzielić na dwa rodzaje:
eustres – rodzaj stresu, który mimo chwilowego dyskomfortu przynosi w efekcie końcowym korzyści oraz prowadzi do rozwoju,
dytsres – długotrwała oraz intensywna reakcja organizmu na stresor prowadzi do dezorganizacji oraz negatywnie wpływa na efekty pracy.
Warto zdawać sobie sprawę, że niekontrolowany i silny stres wyniszcza organizm, aczkolwiek odpowiedni poziom adrenaliny może przynieść pozytywne tego efekty.
Objawy stresu
Każdy z nas reaguje na stres w sposób indywidualny. Aczkolwiek do najczęstszych objawów stresu można zaliczyć takie symptomy jak:
- szybkie bicie serca,
- zwiększona potliwość,
- omdlenia,
- mdłości,
- niepokój,
- drżenie rąk,
- myśli katastroficzne związane z obawą przed porażką.
Egzamin dojrzałości niesie ze sobą wiele trudnych myśli i emocji, ale przede wszystkim warto dbać o siebie oraz szukać rozwiązań, jak radzić sobie ze stresem. Pamiętaj, że poczucie zagrożenia wynikające z aktualnej sytuacji jest normalne. W pierwszej kolejności zadbaj o siebie. Wzmocnij pewność siebie i skup się na pozytywnych myślach.
Jak zmniejszyć poziom stresu?
Przede wszystkim jeśli czeka Cię egzamin maturalny, zadbaj o regularną naukę oraz systematyczne powtórki. Stres może najmocniej zaatakować tuż przed samym egzaminie, ze względu na poczucie nieprzygotowania. Jednak nie samą nauką żyje człowiek.
Warto pamiętać, że nie tylko wiele godzin spędzonych na nauce ma wpływ na stan wiedzy. Należy także zadbać o odpoczynek oraz regenerację. Odczuwanie silnego zmęczenia fizycznego jak i psychicznego może powodować frustrację oraz problem z przyswajaniem kolejnych partii materiału.
By skutecznie pozbyć się stresu, należy porządnie się wyspać. Wiele z nas zapomina jak ważny jest sen, dlatego też wieczorem zadbaj, by unikać drzemek w ciągu dnia i światła niebieskiego wieczorem, które ma negatywny wpływ zarówno na zasypianie jak i na jakość snu.
Dieta a stres
Odpowiednio zbilansowana dieta zmniejsza skutki stresu oraz zwiększa na niego odporność. Warto dbać by codzienny jadłospis był bogaty w takie składniki jak: wapń, cynk, magnez oraz witaminę B6, która łagodzi objawy stresu, poprawi pamięć oraz myślenie – kluczowe podczas przygotowań do egzaminu maturalnego. Dlatego warto spożywać dużo warzyw jak i owoców, nie zapominaj także o mięsie, rybach i dobrych tłuszczach jak orzechy czy pestki. W sytuacjach napięcia możesz sięgnąć po zioła jak melisa lub waleriana w formie naparów czy ekstraktów.
Myśl pozytywnie!
Optymizm to kluczowy punkt radzenia sobie ze stresem, co jest ważne również przed egzaminem maturalnym. Odpowiednie nastawienie sprawi, że rzeczy trudne staną się możliwe. Doceń siebie, ile rzeczy udało się osiągnąć cel. Powtarzaj sobie, że dasz radę!
Postaw na relaks!
Często stosowana metodą w walce ze stresem są różne techniki relaksacyjne. Owszem, nie rozwiążą problemu u źródła, ale pozwolą zapanować nad uczuciem stresu. Co zrobić? W czasie przygotowań do matury wprowadź ulubioną aktywność fizyczną lub nawet zwykłe spacery. Na wiele osób takie metody działają uspokajająco, ponieważ ludzkie ciało uczy się, że przyspieszone bicie serca to nie wynik zagrażającego stresu a jedynie skutek aktywności fizycznej.
Niezwykle korzystną techniką relaksacyjną jest mindfulness. Jest to szczególny rodzaj uwagi bardzo świadomej, skierowanej na aktualną chwile. Takie podejście pozwala, by w pełni świadomie dostrzec, zrozumieć oraz nazwać aktualnie przeżywanie emocje. Można stwierdzić, że jest to rodzaj medytacji, która pozwala na zapomnienie starych oraz automatycznych schematów funkcjonowania naszego umysłu.
W dniu egzaminu warto zadbać o ćwiczenia oddechowe, które pozwolą Ci uspokoić emocje oraz spokojnie podejść do realizacji celu.
Czy suplementacja ma sens?
By zredukować poziom stresu, warto zadbać o dobraną do indywidualnych potrzeb suplementację. Co zatem włączyć? Jeśli przygotowujesz się do egzaminu maturalnego, zadbaj o suplementację magnezu. Pamiętaj, że w tym czasie twoje zapotrzebowanie na ten składnik jest wyższe. W tym celu możesz włączyć MyBestMagnesia, który w swoim składzie zawiera 5 form organicznych magnezu, a także witaminy z grupy B, które są niezwykle istotne dla prawidłowej pracy układu nerwowego. Pełna dawka MyBestMagnesia dostarczy Ci aż 400 mg magnezu (107% RWS). Taka kompozycja składników pozwala na redukcję stresu.
Ponadto dobrym wsparciem w sytuacji stresowej jest MyBestNoSTRESS. To kompozycja naturalnych składników dzięki którym:
- wspomaga pracę układu nerwowego,
- wpływa na dobre samopoczucie, odprężenie,
- wspiera organizm w sytuacjach stresowych.
Zawiera w swoim składzie adaptogeny jak różeniec górski i ashwaghanda, które zmniejszają skutki stresu.
Ponadto korzeń waleriany czy ekstrakt z męczennicy cielistej wspomagają zasypianie jak również ograniczają wybudzanie w ciągu nocy, co pozytywnie wpływa na jakość snu.
Podsumowując: stres przed maturą jest powszechnym zjawiskiem. Nic dziwnego, wyniki egzaminu maturalnego mają istotny wpływ na dalszy rozwój. Zadbaj, by w miarę możliwości opanować stres za pomocą ćwiczeń oddechowych, technik relaksacyjnych czy aktywności. Na koniec pamiętaj, żeby znaleźć czas nie tylko na ostatnie powtórki, ale także na relaks i odpoczynek.