Czy odżywki białkowe są skuteczne w odchudzaniu? - MyBestPharm

Czy odżywki białkowe są skuteczne w odchudzaniu?

O odżywkach białkowych słyszy się zazwyczaj w kontekście budowy masy mięśniowej. Z tego powodu zazwyczaj kupują je mężczyźni, a kobiety zwłaszcza na diecie redukcyjnej, podchodzą do tematu raczej ostrożnie. Czy słusznie? Czy odżywka białkowa jest skuteczna w odchudzaniu?

Czym jest odżywka białkowa?

Odżywka białkowa to suplement diety o wysokiej zawartości białka. Wysoko skoncentrowane źródło protein zawiera około 80 g czystego białka, które jest dokładnie tym samym składnikiem odżywczym, który dostarczamy organizmowi wraz z pożywieniem, z tą różnicą, że jest ono lepiej przyswajalne oraz zawiera mniej kalorii. Na rynku dostępne są różne rodzaje odżywek białkowych. Większość popularnych produktów zawiera pozyskiwane z mleka białko serwatkowe, które jest dostępne w formie koncentratu lub izolatu. Osoby będące na diecie roślinnej mogą sięgnąć po białko roślinne pozyskiwane z soi, grochu, komosy ryżowej lub innych roślinnych źródeł białka.

Odżywka białkowa na odchudzanie

Czy białko wspomaga proces odchudzania? Tak. Wykazano, że zwiększona podaż białka w diecie pozwala zmniejszyć głód i lepiej kontrolować apetyt, umożliwiając łatwiejszą zmianę nawyków żywieniowych, a w rezultacie utratę kilogramów. Stosowanie odżywki białkowej pomaga także w redukcji tkanki tłuszczowej. Jak to możliwe? Wysoka zawartość białka sprawia, że organizm potrzebuje więcej energii na jego strawienie. W efekcie metabolizm przyspiesza i chętniej sięga po zapasy energii zmagazynowane w formie tkanki tłuszczowej. Większe spożycie białka stymuluje proces termogenezy, czyli trawienia przy większym wydatku energetycznym i szybszego spalania kalorii.

Białko jest niezbędne do budowy i utrzymania masy mięśniowej. Powinny pamiętać o tym zwłaszcza osoby na diecie redukcyjnej, które ograniczają kaloryczność posiłków, chcąc osiągnąć deficyt kaloryczny. Jeśli nasz organizm nie dostanie odpowiedniej ilości białka, wówczas oprócz tkanki tłuszczowej stracimy również mięśnie. Ta sytuacja jest niekorzystna przynajmniej z kilku powodów. Mięśnie decydują o naszej sile i sprawności oraz sprawiają, że sylwetka jest wysportowana i jędrna. Większy udział tkanki mięśniowej sprawia także, że organizm spala więcej kalorii w czasie spoczynku, dzięki czemu łatwiej nam utrzymać prawidłową wagę.

Jak stosować odżywki białkowe na odchudzanie?

Odżywki białkowe podczas redukcji masy ciała pozwalają wzbogacić organizm w wartościowe źródło protein oraz ułatwić osiągnięcie efektów diety. Odżywkę białkową warto spożywać już podczas śniadania. Możesz dodać ją do omletu lub ulubionej owsianki. Taki posiłek zapewni Ci dłuższe uczucie sytości oraz pozwoli uniknąć podjadania pomiędzy posiłkami. Odżywki białkowe warto także stosować w okresie okołotreningowym. Spożywanie białka na kilka godzin przed planowaną aktywnością dodaje energii i pozwala uniknąć nadmiernego przeciążenia i uszkodzenia mięśni. Wypicie odżywki białkowej po treningu ułatwia regenerację potreningową oraz zapobiega wieczornym napadom głodu.

Ile białka w diecie przy odchudzaniu?

Zalecana ilość białka podczas redukcji tkanki tłuszczowej wynosi od 0,8 do 1,5 g na kilogram masy ciała. Odpowiednia ilość zależy m.in. od płci, wieku i rodzaju aktywności fizycznej. Większość dostarczanego do organizmu białka powinna pochodzić z codziennej diety i produktów takich jak mięso, jogurt, mleko czy nasiona roślin strączkowych. Stosowanie odżywek białkowych zalecane jest jako suplementacja diety w celu zapewnienia większej podaży białka, przy zachowaniu deficytu kalorycznego, kluczowego przy redukcji masy ciała.

Odżywka białkowa na odchudzanie – efekty

Stosowanie odżywek białkowych podczas odchudzania wspiera redukcję masy i sprzyja osiągnięciu zamierzonych efektów w kształtowaniu sylwetki i utraty tkanki tłuszczowej. Osoby zwiększające ilość białka lepiej kontrolują apetyt. Wyższa podaż protein zwiększa uczucie sytości i chęć podjadania między posiłkami oraz przyczynia się do zwiększenia po posiłkowej termogenezy. Spożywanie białka może także poprawić efektywność naszych treningów. Wyższa ilość białka w diecie wspiera procesy anaboliczne, hamując katabolizm, dzięki czemu łatwiej o regenerację i budowę mięśni oraz redukcję tkanki tłuszczowej.

Jaka odżywka białkowa na odchudzanie jest najlepsza?

Odżywki białkowe to popularne suplementy diety, które można znaleźć w ofercie wielu producentów. Produkty różnią się źródłem białka oraz zawartością innych składników odżywczych. Najlepsza odżywka białkowa na odchudzanie to suplement, który zawiera wysokiej jakości białko, a równocześnie jest wolny od dodatku cukru i znacznej zawartości tłuszczu. Największym zainteresowaniem wśród osób na redukcji cieszą się produkty zawierające białko serwatkowe oraz odżywki bogate w białko roślinne. Innym typem białka jest kazeina, która charakteryzuje się dłuższym czasem wchłaniania, przez co wspiera procesy regeneracyjne i zapewnia uczucie sytości również podczas większych przerw między posiłkami.

Stosowanie odżywek białkowych smakowych, o niskiej zawartości cukru, umożliwia zaspokojenie apetytu na słodkie przekąski. Odżywki białkowe często zawierają także inne substancje odżywcze dedykowane konkretnemu celowi diety. W ich składzie znajdzie m.in. witaminy, sole mineralne oraz inne składniki wspierające metabolizm lub przyczyniające się zmniejszenia uczucia zmęczenia. Wybierając produkt dla siebie, warto dokładnie czytać skład i postawić na suplement diety bazujący na naturalnych składnikach, skomponowany przez dietetyków i lekarzy.

Najczęściej zadawane pytania

Odżywka białkowa to suplement diety o wysokiej zawartości białka. Wysoko skoncentrowane źródło protein zawiera około 80 g czystego białka, które jest dokładnie tym samym składnikiem odżywczym, który dostarczamy organizmowi wraz z pożywieniem, z tą różnicą, że jest ono lepiej przyswajalne oraz zawiera mniej kalorii.

Stosowanie odżywek białkowych podczas odchudzania wspiera redukcję masy i sprzyja osiągnięciu zamierzonych efektów w kształtowaniu sylwetki i utraty tkanki tłuszczowej.

Najlepsza odżywka białkowa na odchudzanie to suplement, który zawiera wysokiej jakości białko, a równocześnie jest wolny od dodatku cukru i znacznej zawartości tłuszczu. Największym zainteresowaniem wśród osób na redukcji cieszą się produkty zawierające białko serwatkowe oraz odżywki bogate w białko roślinne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *