Przyswajalny magnez: Który rodzaj wybrać dla najlepszych efektów?

Przyswajalny magnez: Który rodzaj wybrać dla najlepszych efektów?

Magnez to jeden z makroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odpowiednio zbilansowana dieta jest w stanie pokryć dobowe zapotrzebowanie na ten pierwiastek, jednak często zdarza się, że potrzebujemy sięgnąć po suplementy. Wybór odpowiedniego rodzaju magnezu ma kluczowe znaczenie dla jego skuteczności i przyswajalności przez organizm.

Jakie funkcje pełni magnez?

Zanim przejdziemy do wyboru preparatu magnezu, warto wiedzieć, dlaczego jest on aż tak ważny. Jakie są najważniejsze zadania magnezu?

  • Aktywuje ponad 300 enzymów,
  • uczestniczy w biosyntezie białka, RNA, DNA,
  • bierze udział w metabolizmie adenotrifosforanu oraz insuliny,
  • wpływa na przewodnictwo nerwowo-mięśniowe,
  • odgrywa kluczową rolę w procesach termoregulacyjnych,
  • reguluje ciśnienie krwi oraz pracę serca.

Niedobór magnezu – objawy

Warto zdawać sobie sprawę, że łagodne niedobory magnezu praktycznie nie dają o sobie znać. Gdy niedobór magnezu się nasili, mogą pojawić się następujące objawy jak:

  • osłabienie,
  • apatia,
  • depresja,
  • senność,
  • brak apetytu,
  • nudności, wymioty.

Gdzie można znaleźć magnez?

Aby zadbać o odpowiednią podaż magnezu, warto wiedzieć, gdzie szukać najlepszych źródeł tego cennego pierwiastka.

Oto niektóre z najbogatszych źródeł magnezu:

  • pełnoziarniste produkty zbożowe,
  • nasiona roślin strączkowych,
  • kakao,
  • orzechy,
  • sery podpuszczkowe,
  • ryby,
  • banany,
  • zielone warzywa.

Magnez – zapotrzebowanie

Dzienne zapotrzebowanie na magnez zależy od wielu czynników jak: płeć, wiek, aktywność fizyczna czy ilość stresu.

Warto pamiętać, że wchłanianie jonów magnezu następuje w jelicie cienkim oraz w dwunastnicy. Efektywność tego procesu zależy od obecności odpowiednich warunków, takich jak pH oraz obecność innych składników odżywczych, które mogą wspierać lub hamować wchłanianie magnezu. Dlatego istotne jest, aby dbać o zdrową dietę i prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego, aby maksymalnie wykorzystać dostępny magnez z pożywienia.

Od czego zależy przyswajalność magnezu?

Magnez występuje w preparatach w formie solu organicznych bądź nieorganicznych. Każdy związek cechuje się inną przyswajalnością oraz inną rozpuszczalnością. Pośród soli nieorganicznych najlepiej przyswajalny magnez to chlorek magnezu, a wśród organicznych najlepiej przyswajalny magnez to cytrynian magnezu. Suplementy mogą dodatkowo zawierać mleczan, węglan i tlenek magnezu. Najgorzej przyswajalny magnez to tlenek magnezu. Okazuje się, że nieorganiczne związki są słabiej rozpuszczalne w sokach trawiennych niż organiczne oraz trudniej uwalniają jony magnezowe.

Często preparat magnezowy wzbogacony jest dodatkowo witaminy B6, która wspomaga przyswajanie magnezu.

Na przyswajalność magnezu wpływa nie tylko forma chemiczna, a także inne składniki, które mogą być zawarte w żywności oraz w suplementach. Według literatury naukowej wchłanianie magnezu może ograniczać jednoczesne suplementowanie wapnia lub żelaza.

Dodatkowo fosforany zawarte w żywności, duża ilość błonnika pokarmowego, jak również kwasu szczawiowego (szczaw, szpinak, rabarbar) oraz fitynianów (orzechy, ziarna zbóż, rośliny strączkowe) w codziennej diecie obniżają wchłanianie magnezu.

Ponadto na przyswajanie magnezu ma wpływ rodzaj soli magnezu rozpuszczalność.

Jaki magnez najlepiej przyswajalny?

Zastanawiasz się, jak wybrać najlepszy magnez? Preparaty z magnezem występują w różnej postaci: tabletek musujących, do połykania, w proszku a nawet w formie płynnej. Jak wybrać najlepszy magnez?

  • Znajdź taki preparat, który zawiera cytrynian magnezu lub mleczan magnezu, gdyż te formy są najlepiej przyswajalne.
  • By uniknąć problemów z połykaniem, zwróć uwagę na wielkość tabletek.
  • Sprawdź dokładnie, ile magnezu zawiera jedna kapsułka.
  • Zaopatrz się w preparat z dodatkiem składników wspierających przyswajanie oraz zmniejszających wydalanie magnezu z organizmu.

Najlepiej przyswajalny magnez – który wybrać?

Cytrynian magnezu

Ta forma magnezu wypada najkorzystniej w rankingu na najlepszy magnez, ze względu na wysoką przyswajalność. Wchłania się na poziomie od 25% do 90%. Ta wysoka biodostępność wynika z połączenia kwasu cytrynowego wraz z trzema cząsteczkami magnezu. Aczkolwiek warto pamiętać, że kwas cytrynowy wykazuje delikatne działanie przeczyszczające co świetnie się sprawdzi dla osób borykających się z zaparciami.

Mleczan magnezu

To kolejna forma wykazująca wysoką biodostępność. Jego przyswajalność jest niewiele mniejsza w porównaniu do cytrynianu magnezu, gdyż związek ten tworzy sól organiczna. Warto podkreślić, iż mleczan magnezu powoduje mniejsze natężenie efektów ubocznych w tym także problemów dotyczących przewodu pokarmowego.

Chelat magnezu

Znany pod nazwą diglicynian magnezu. Dzięki połączeniu cząsteczek glicyny z magnezem poprzez wiązanie chelatowe, jony magnezu są chronione przed szybką degradacją w żołądku. Chelat magnezu charakteryzuje się przyswajalnością na poziomie 24%. Jego suplementacja niesie za sobą niskie ryzyko wystąpienia skutków ubocznych, dlatego też chelat magnezu idealnie sprawdzi się przy długoterminowej suplementacji.

Jabłczan magnezu

Kolejna forma magnezu charakteryzująca się połączeniem organicznym. Związek ten to połączenie magnezu oraz kwasu jabłkowego, którego przyswajalność wynosi ok 30%.

Powinniśmy sobie zdawać sprawę, iż najmniej wchłanialną formą magnezu jest węglan magnezu. Jest on rzadko wykorzystywany, aczkolwiek jest rekomendowany dla osób borykających się z refluksem żołądkowo-przełykowym, gdyż ma najmniejsze ryzyko spowodowania skutków ubocznych.

Jaki magnez wybrać?

Borykając się z niedoborem tego pierwiastka, włącz do codziennej suplementacji MyBestMagnesia. Zawiera aż 5 organicznych form magnezu, które dobrze się wchłaniają. Dodatkowo w tym suplemencie jest obecna witamina B6, która zwiększa przyswajalność magnezu. Optymalna dawka tego suplementu dostarcza 400 mg magnezu (107% RWS). Ponadto jest wzbogacony o foliany oraz witaminę B12.

Podsumowując: magnez jest istotny dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Należy jednak pamiętać, że istnieją czynniki, które osłabiają wchłanianie magnezu. W leczeniu niedoborów magnezu oraz profilaktyce ich występowania warto wybierać dobrze przyswajalne formy magnezu, które wzbogacone są obecnością witaminy B6.