Opóźniony okres – czy stres jest główną przyczyną?
Jak powszechnie wiadomo, wiele czynników ma wpływ na nasz cykl miesiączkowy. Niektóre z nich są wynikiem naszego stylu życia. Bardzo widoczny jest związek między stresem a cyklem miesiączkowym.
Sprawdź poniższy artykuł, aby dowiedzieć się jak stres wpływa na cykl menstruacyjny.
Zacznijmy od podstaw, co ma wpływ na regularność cykli miesiączkowych?
Warto wiedzieć, że regularność cyklu miesiączkowego może zostać zaburzona przez wiele czynników, związanych głównie z zaburzeniami hormonalnymi bądź stylem życia.
Najczęściej zaburzenia miesiączkowania mogą wynikać z następujących przyczyn, które można podzielić na trzy grupy:
- czynniki związane ze stresem,
- niska masa ciała lub gwałtowne odchudzanie się,
- zbyt intensywny wysiłek fizyczny.
Stres a okres
Czy stres wpływa na okres?
Tak, stres może mieć znaczący wpływ na okres oraz ogólnie na cykl menstruacyjny. Jest to zjawisko dobrze udokumentowane i zrozumiałe z perspektywy medycznej i opiera się na wpływie stresu na układ hormonalny. Żyjąc w ciągłym biegu czy spełniając wymagające obowiązki zawodowe i nie zwracając uwagi na odpoczynek wiele z nas odczuwa wzmożone napięcie. Jeśli trwa to długi czas, może negatywnie wpłynąć na układ hormonalny.
Jak stres wpływa na układ hormonalny?
Pod wpływem długotrwałego stresu dochodzi do wielu niepożądanych zmian w naszym organizmie. Stres wpływa na pracę współczulnego układu nerwowego oraz na układ podwzgórze-przysadka-nadnercza. Ludzkie ciało w reakcji na stres zaczyna produkować takie hormony jak adrenalina, noradrenalina, kortyzol.
Powinniśmy sobie zdawać sprawę, iż zbyt wysoki poziom kortyzolu hamuje działanie progesteronu, przez co najczęściej kobiety mają zaburzenia miesiączkowania. Nadmiar kortyzolu ma negatywny wpływ na wygląd, jak i zdrowie, gdyż często prowadzi do otyłości, osteoporozy. Ponadto kortyzol podwyższa stężenie glukozy w surowicy krwi.
Powinniśmy, zdawać sobie sprawę, że zbyt długotrwałe wydzielanie tego hormonu może prowadzić do rozwoju wrzodów, jak i zaniku grasicy warunkującej prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego człowieka.
Dodatkowo ciągłe napięcie nie pozostaje bez wpływu na cykl menstruacyjny, duży stres w pewnym stopniu ma wpływ na wzrost stężenia prolaktyny, prowadząc do zaburzeń owulacji.
Czy stres może opóźnić okres i doprowadzić do zaburzeń miesiączkowania?
Spóźniający się okres nie zawsze może być zwiastunem ciąży, aczkolwiek warto wziąć ten aspekt pod uwagę i wykonać test ciążowy bądź udać się do ginekologa. Jeśli wykluczysz ciążę, należy w takiej sytuacji poszukać, co może być inną przyczyną braku miesiączki. Zastanów się, czy nieregularne miesiączki mogę być związane z bardziej natężonym poziomem stresu?
Innym powodem może być przemęczenie. Przede wszystkim należy wziąć uwagę intensywne treningi, jazdę na rowerze, bieganie. Ponadto należy wziąć uwagę przemęczenie psychiczne.
Stres a okres – jakie jeszcze czynniki warto wziąć pod uwagę?
Nie tylko stres ma negatywny wpływ na cykl miesiączkowy. Istnieje wiele innych czynników, które warto poznać.
Brak miesiączki może wystąpić w takich chorobach jak:
- endometrioza,
- zespół policystycznych jajników,
- niewydolność ciałka żółtego,
- niedoczynność tarczycy lub nadczynność tarczycy,
- cukrzyca,
- stany zapalne narządów rozrodczych,
- mięśniaki macicy,
- polipy, nadżerki.
Ponadto nadmierny wysiłek fizyczny, jak i zaburzenia odżywiania nie są obojętne na zmiany zachodzące w organizmie kobiety. Zbyt uboga dieta, niedostarczająca wszystkich niezbędnych składników pokarmowych, prowadzi do dużych niedoborów zarówno energii, jak i składników mineralnych mających wpływ na wydzielanie hormonów rozrodczych, a tym samym na cały cykl menstruacyjny. Do zaburzenia cyklu często dochodzi podczas stosowania niskoenergetycznych diet, mających na celu szybką redukcję masy ciała.
Zespół policystycznych jajników
Duża grupa kobiet zmaga się z tym zaburzeniem, dlatego warto wiedzieć na ten temat więcej. PCOS stanowi jedną z najczęstszych przyczyn zaburzeń miesiączkowania.
Wśród objawów tego zaburzenia można wyróżnić:
- hirsutyzm – nadmierne owłosienie,
- trądzik,
- przetłuszczanie się włosów,
- otyłość brzuszna,
- stan przedcukrzycowy,
- wahania nastroju i stany lękowe.
Czy dieta ma wpływ na zaburzenia cyklu?
Kolejny dość ważny aspekt, który warto poruszyć to nasza codzienna dieta. Nieprawidłowa dieta obfitująca w wysoko przetworzoną żywność, nie dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych w tym witamin i minerałów, a tym samym zubaża organizm w podstawowe składniki. Dlatego też w codziennym menu powinny się znaleźć węglowodany złożone, dostarczające nie tylko energii, ale także składników mineralnych i błonnika. Powinniśmy też zwrócić uwagę na podaż dobrych tłuszczy takich jak: orzechy, pestki, awokado, ryby czy oleje roślinne. Niemniej ważna jest podaż białka z produktów nabiałowych, dobrej jakości mięsa czy jaj.
Suplementacja, czy ma sens?
Jeśli cierpisz na przewlekły stres poprzez nadmierne obciążenie psychiczne, które może generować zaburzenia hormonalne, zastanów się nad jakościową suplementacją. Na pierwszy plan warto uwzględnić MyBestMagnesia, który w swoim składzie zawiera, aż 5 form magnezu o wysokiej wchłanialności. Magnez wpływa korzystnie na cały organizm, zmniejsza zmęczenie i znużenie, a także korzystnie wpływa na radzenie sobie ze stresem. Wszystkie te czynniki prowadzą do obniżenia poziomu progesteronu i tym samym mogą doprowadzić do zaburzeń owulacji, jak również do zatrzymania miesiączkowania i zaniku miesiączki.
Ponadto gospodarce hormonalnej warto dostarczać kwasy omega-3 oraz witaminę D, które charakteryzują się działaniem przeciwzapalnym, wspierającym prawidłowe funkcjonowanie gospodarki hormonalnej.
Podsumowując, istnieje silna korelacja pomiędzy stresem, a okresem. Dlatego każda miesiączkująca kobieta powinna dbać o higienę stylu życia, jak również szukać rozwiązań w walce ze stresem. Bogato odżywcza dieta, jak również indywidualnie dobrana suplementacja to fundament zdrowego układu hormonalnego. Opóźnienie okresu może mieć wiele przyczyn, dlatego nie bagatelizuj sytuacji i dbaj o siebie.