-10% z kodem WIOSNA10 i gwarancja dostawy przed majówką

Jakie białko jest najlepsze dla zdrowia kobiet? - MyBestPharm

Jakie białko jest najlepsze dla zdrowia kobiet?

Białko to jeden z głównych makroskładników, kluczowych dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Pewnie niejednokrotnie zastanawiałaś się jakie białko będzie dla Ciebie dobre. Czy odżywki białkowe to tylko rozwiązanie dla mężczyzn?

Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się wielu cennych informacji.

Zatem jakie jest najlepsze białko dla kobiet?

Rola białka

Białka stanowią około 20% całkowitej masy ciała człowieka. Oto kilka ważnych powodów, dlaczegom warto zadbać o podaż tego składnika w diecie.

Zmniejsza poziom głodu, daje uczucie sytości- redukuje poziom hormonu głodu (greliny)z tego powodu warto zadbać o odpowiednią ilość w diecie odchudzającej,

sprzyja zwiększeniu masy oraz siły mięśni, gdyż bierze udział w utrzymaniu masy ciała, jak również wspomaga ich wzrost podczas treningów,

wpływa pozytywnie na przyspieszenie metabolizmu oraz spalania tkanki tłuszczowej dzięki wysokiemu efektowi termicznemu żywności,

przyczynia się również do redukcji ciśnienia krwi oraz poziomu LDL cholesterolu.

Ile powinnaś spożywać białka?

Skoro już znasz rolę białka, warto teraz zastanowić się, jak wygląda zapotrzebowanie na ten makroskładnik. Ogólnie warto by białko w codziennej diecie pokrywało 10-20% całkowitej energetyczności. W przeliczeniu na kilogram masy ciała wynosi około 0,9g. Warto zdawać sobie sprawę, iż zapotrzebowanie na białko, jest zależne od wieku czy stanu zdrowia. Dodatkowo, ilość tego makroskładnika zależy także od intensywności jak i częstotliwości aktywności fizycznej oraz poziomu aktywności metabolicznej. Należy podkreślić, że wyższe zapotrzebowanie na białko jest znacznie wyższe podczas ciąży i laktacji.

Źródła białka to nie tylko produkty zwierzęce, wart podkreślić, iż nasiona roślin strączkowych dostarczają też aminokwasów. Owszem jest to białko niepełnowartościowe, czyli nie zawiera wszystkich niezbędnych aminokwasów, aczkolwiek dla osób będących na diecie bezmięsnej stanowi dobre źródło białka.

Dlaczego kobiety unikają białka?

Powodów jest wiele. Należy podkreślić, iż białko to głównie składnik produktów pochodzenia zwierzęcego: mięs, ryb, mleka, jak i jego przetworów, a więc artykułów, które zazwyczaj nie stanowią podstawy kobiecego menu. Większość kobiet uważa, iż produkty mięsne to źródło też tłuszczu, który według nich jest wrogiem. Często wprowadzają w życie głodówki czy posty warzywne, niezawierające białka.

Źródła białka dla kobiet – jakie wybrać?

Źródła białka to bardzo ważna i kluczowa sprawa, jeśli chodzi o zdrowy tryb życia. Aktywność fizyczna stanowi jeden z kluczowych aspektów dla kobiet, które wpływają na kształtowanie kobiecego ciała. Warto dbać by produkty będące źródłem białka zawierały pełny aminogram, co wpływa pozytywnie na wzrost masy mięśniowej oraz stopień przyswajania białka.

Wśród kobiet dobrym rozwiązaniem może być wprowadzenie odżywki serwatkowego. Ten rodzaj białka jest jednym z najczęstszych wyborów każdej osoby pragnącej zadbać o zbilansowaną dietę, jak również o aktywność fizyczną.

Główną zaletą spożywania białka serwatkowego jest jego korzystny wpływ na organizm człowieka. Nie prowadzi do zaburzeń pracy układu trawiennego. Dodatkowo zawiera pełny profil aminokwasowy. Serwatka to rodzaj białka o wysokiej przyswajalności. Białko serwatkowe zawiera niezbędne aminokwasy i pozwala, a ochronę mięśni przed rozpadem.

Białko kazeinowe to białko, które zawierają produkty mleka krowiego. Ono także pozytywnie oddziałuje na mięśnie, dobrze się przyswaja , można je znaleźć w różnych produktach. Odżywka białkowa to dobre rozwiązanie, zanim ją wdrożysz, zadbaj także o podaż takich składników kefiry, jogurty bądź maślanki, które są dobrym źródłem białka.

Czy białko można przedawkować?

Oczywiście jak z innymi składnikami, jeśli jest za dużo to nie zawsze zdrowo. Białko pokarmowe w ludzkim ciele podlega wielu bardzo złożonym procesom metabolicznym, przez co jego nadmiar w efekcie może prowadzić do obciążania organizmu oraz dysfunkcji narządów odpowiedzialnych za jego przemiany w szczególności nerek oraz wątroby. W wątrobie zachodzi proces rozkładu białek pokarmowych, a nerki są odpowiedzialne za usuwanie powstałych produktów metabolizmu. Należy podkreślić, iż z tego powodu, wysokobiałkowa dieta nie jest rekomendowana osobom cierpiącym na choroby wątroby czy nerek.

Nadmiar białka nasila proces filtracji, zachodzący w kanalikach nerkowych co skutkuje większą utratę wapnia z ludzkiego ciała. Z tego powodu na duże ilości białka w diecie powinny zwracać uwagę kobiety, po 35 roku życia, gdyż na skutek zachodzących w organizmie zmian hormonalnych dochodzi do zwiększonej demineralizacji kości. W omawianej sytuacji diety o wysokiej zawartości białka będą nasilały ten proces.

Białko dla kobiet- jakie wybrać?

Proces kształtowania kobiecej sylwetki to dość duże wyzwanie. Warto podkreślić, że białko w diecie kobiet jest tak samo kluczowe, jak w diecie mężczyzn. Niedostateczna podaż tego składnika może mieć negatywny skutek na funkcjonowaniu całego organizmu. Dzięki podaży optymalnej ilości omawianego makroskładnika możemy przyczynić się do utrzymania tkanki mięśniowej, jej wzrostu, a także odżywienia naszego organizmu.

Dlaczego białko jest ważne dla kobiet?

Kobiety powinny zwracać uwagę na ilość białka w codziennej diecie, jeśli nawet wzrost masy mięśniowej, nie jest ich głównym priorytetem. Dzięki podaży optymalnej ilości białka jesteśmy w stanie korzystnie wpływać na stan naszego kośćca. Jest to niezwykle ważne, gdyż zmiany hormonalne oraz zmniejszający się poziom estrogenów w kobiecym organizmie prowadzi do wypłukiwania się wapnia z kości i tym samym osłabienia ich kondycji. Gospodarka kostno-stawowa staje się bardziej krucha, a tym samym mogą pojawić się bóle kości oraz stawów, zwiększona podatność na złamania.

Odżywki białkowe zawierają koncentrat białka serwatkowego, który charakteryzuje się wysoką przyswajalnością. Spożywanie białka jest rekomendowane osobom, które regularnie uprawiają aktywność fizyczną, a także pragną zadbać o zdrową i zbilansowaną dietę.

Jak stosować odżywki białkowe?

Jako zamiennik tradycyjnego posiłku.

Białko to kluczowy składnik naszej codziennej diety, aczkolwiek często się zdarza, iż przez nadmiar obowiązków nie mamy czasu na przygotowanie pełnowartościowego posiłku. W takiej sytuacji idealnie sprawdzi się białko dla kobiet. Można je wykorzystać po treningu, by kiedy to istotne jest by w dość krótkim czasie dostarczyć łatwo przyswajalnych protein dla organizmu.

Wsparcie podczas redukcji wagi ciała

Białko dla kobiet wspomaga oraz przyśpiesza przemianę materii nawet o około 30%. Proces trawienia białka zwiększa termogenezę oraz w pozytywny sposób oddziałuje na efekty redukcji masy ciała oraz na poziom metabolizmu.

Wsparcie organizmu po treningu

Należy podkreślić, iż organizm po treningu musi się zregenerować. Reakcje kataboliczne zachodzące we włóknach mięśniowych po zakończeniu treningów niszczą włókna mięśniowe oraz mogą prowadzić do ich degradacji. Odżywki białkowe mogą zapobiec temu procesowi. Co ważne, by dostarczyć do godziny od zakończenia treningu porcję odżywki co znacząco pozwoli usprawnić procesy regeneracyjne.

Podsumowując, białko dla kobiet jest kluczowym elementem codziennej diety, by zadbać efektywnie nie tylko o prawidłowe funkcjonowanie organizmu, ale także by zadbać o masę mięśniową. Odżywki białkowe mogą być także pomocne w przypadku, kiedy nie masz czasu na przygotowanie posiłku, stanowią idealne rozwiązanie po zakończeniu aktywności fizycznej.

Najczęściej zadawane pytania

Ogólnie warto by białko w codziennej diecie pokrywało 10-20% całkowitej energetyczności.

W przeliczeniu na kilogram masy ciała wynosi około 0,9g. Warto zdawać sobie sprawę, iż zapotrzebowanie na białko, jest zależne od wieku czy stanu zdrowia.

Białko ma wpływ nie tylko na rozwój masy mięśniowe. Dzięki podaży optymalnej ilości białka jesteśmy w stanie korzystnie wpływać na stan naszego kośćca.

Odżywki mogą stanowić wsparcie po zakończeniu treningu lub też niekiedy stanowić zamiennik posiłku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *