Jak zrozumieć potrzeby swojego ciała podczas odchudzania?
Proces odchudzania nie jest łatwy i często stanowi wyzwanie, zarówno dla naszego umysłu, jak i ciała. Ważne, aby podejść do niego z rozsądkiem i słuchać potrzeb organizmu. O tym, jak to zrobić, dowiesz czytając poniższy artykuł.
Kilka słów na temat odchudzania
Odchudzanie to proces, który wymaga czasu oraz cierpliwości. Pamiętaj, że wzrost masy ciała nie nastąpił od razu, dlatego też w krótkim czasie nie pozbędziesz się trwale zgromadzonych kilogramów. Warto do odchudzania podchodzić jak do zmiany nawyków żywieniowych oraz w stylu życia – na stałe. Należy podkreślić, że traktowanie diety jako okresu przejściowego do wymarzonego celu jest złudną perspektywą, która nie zagwarantuje nam długofalowych zmian. Zrozumienie, że dbanie o zdrowie powinno być naszym priorytetem jest tutaj kluczowe. Co za tym idzie, odpowiednia dieta powinna towarzyszyć nam na co dzień, a nie przez pewien czas. Zmiana nawyków nie jest prosta i niejednokrotnie towarzyszą jej trudniejsze momenty, ale prowadzi do upragnionych celów. Z drugiej strony warto podkreślić, iż Twój organizm w trakcie odchudzania ma wiele potrzeb. Można wyodrębnić potrzeby fizjologiczne ale także potrzeby natury emocjonalnej oraz potrzeby ciała. Pogodzenie wszystkich tych obszarów podczas odchudzania potrafi niejednokrotnie ułatwić proces zmiany.
Czym jest potrzeba?
Definicji w literaturze jest wiele, jak i ilości potrzeb. Można wyróżnić trzy główne:
- potrzeba jako aktualny stan organizmu lub człowieka, charakteryzuje się niespełnieniem określonych ważnych warunków.
- potrzeba jako subiektywne odczucie niezaspokojenia określonych warunków lub odczucie braku.
- potrzeba jako trwała dyspozycja człowieka, polega na tym iż bez spełnienia określonych warunków człowiek nie może nic osiągnąć.
Piramida Maslowa
Opisywana także jako piramida potrzeb, dokładnie tłumaczy funkcjonowanie człowieka oraz jego ciągły rozwój osobisty. Piramida potrzeb Maslowa to swoista hierarchia ludzkich potrzeb, która składa się z pięciu stopni. Prezentuje potrzeby niższego rzędu, które się kluczowe do przetrwania czyli podstawowe potrzeby, a także potrzeby wyższego rzędu, które mogą być realizowanie dopiero po zaspokojeniu potrzeb niższego rzędu, ale są niezbędne do rozwoju osobowego.
Podział potrzeb Maslowa:
- potrzeby fizjologiczne,
- potrzebę bezpieczeństwa,
- potrzebę przynależności,
- potrzeba uznania,
- potrzeby samorealizacji.
Teoria hierarchii potrzeb
Zgodnie z założeniami modelu Maslowa, nie jest realne spełnienie kolejnej potrzeby bez zaspokojenia poprzedniej. Warto także podkreślić, iż im niższy stopień piramidy tym jest ważniejszy dla funkcjonowania jednostki. Dla każdej osoby piramida może ułożyć się w sposób indywidualny, gdyż każdy z nas posiada inne potrzeby oraz spełnia je zgodnie z zasobami ludzkimi. To pokazuje jak różnią się nasze potrzeby w zależności od priorytetów, którymi kierujemy się w życiu. Dodatkowo piramida maslowa zależy także od wieku. Inaczej będzie wyglądać w przypadku dzieci, inne dla osób dorosłych. Dla młodszej grupy populacji najważniejsza jest potrzeba bezpieczeństwa, natomiast dla osób dorosłych potrzeba samorealizacji.
Podstawę piramidy tworzą potrzeby fizjologiczne. Zalicza się podstawowe wartości które stanowią fundament życia człowieka. Te potrzeby należy zaspokajać jako pierwsze. Kolejnym etapem w piramidzie Maslowa są potrzeby bezpieczeństwa. Oto krótkie wyjaśnienie potrzeb maslowa.
Na czym polegają potrzeby wymienione w Piramidzie Maslowa?
Potrzeby fizjologiczne – potrzeby fizjologiczne to fundamenty piramidy, co oznacza, iż są one najważniejsze w życiu człowieka, określane jako potrzeby egzystencji i powinny być w pierwszej kolejności zaspokojone. Należą do podstaw tego, by organizm ludzki mógł funkcjonować oraz zachowywać kondycję zdrowotną, zarówno fizyczną, jak i psychiczną. Można wśród nich wyróżnić potrzebę snu oraz odpoczynku, a także zaspokojenia głodu i pragnienia. Dodatkowo zalicza się także potrzebę prokreacji, posiadania miejsca bytu. Do potrzeb fizjologicznych włącza się także potrzeba oddychania oraz unikania gorąca lub zimna.
Potrzeba bezpieczeństwa – każdy potrzebuje czuć się bezpieczny na wielu różnych obszarach życia, by móc realizować inne potrzeby. Można tutaj wyróżnić poczucie bezpieczeństwa zależne od czynników ekonomicznych, fizycznych oraz zabezpieczenia zdrowotnego przed chorobami czy też wypadkami. Potrzeba bezpieczeństwa jest ważna, gdyż dla każdego z nas istotne jest bezpieczeństwo zdrowotne czyli brak obaw o zdrowie oraz gwarancja uzyskania skutecznej pomocy. Nie mniej istotne jest także bezpieczeństwo ekonomiczne do zapewnienia materialnych warunków życia jednostki.
Potrzeba przynależności jest kolejną potrzebą po zaspokojeniu potrzeb fizjologicznych w hierarchii ludzkich potrzeb. Każdy z nas w pewnym momencie odczuwa samotność czy też brak pewnych osób z którymi jest związany emocjonalnie. A także widzi potrzebę wypełnienia tego deficytu relacjami międzyludzkimi. Można tu zaliczyć również potrzebę miłości.
Potrzeba szacunku i uznania wiąże się ściśle z rolą człowieka w społeczeństwie. Człowiek dąży do poczucia być szanowanym i docenianym przez innych poprzez wykonywanie stawianych mu zadań oraz odnoszenia sukcesów. Aczkolwiek potrzeba uznania to także poczucie szacunku wobec samego siebie, poczucie własnej wartości oraz poczucie spełnienia.
Potrzeba samorealizacji jest ostatnim elementem hierarchii maslowa. Na tym etapie znajdują się potrzeby wyższego rzędu, do nich zalicza się ambicję, moralność, spontaniczność. Potrzebę samorealizacji można interpretować jako motywacja do osiągania sukcesów zależnych od dziedzin życia np. rozwoju osobistego na polu zawodowym czy osiąganie sportowych sukcesów. Potrzeba samorealizacji jest najwyższym piętrem w piramidzie potrzeb Maslowa, gdyż niesie chęć dążenia do samorealizacji dla większości osób w populacji. Piramida potrzeb maslowa to pewien schemat uwzględniający wszystkie potrzeby ludzkie będące ważnym czynnikiem motywującym do dalszego działania.
Odchudzanie a potrzeby organizmu
- Każdy organizm potrzebuje określonej ilości kalorii, aby utrzymać swoją wagę. Aby schudnąć, musisz spożywać mniej kalorii niż spalasz. Zatem deficyt kaloryczny jest niezbędny, aby zrzucić kilogramy, najważniejsze jest jednak unikanie drastycznych ograniczeń kalorycznych, które mogą zaszkodzić zdrowiu – aby schudnąć zdrowo, wystarczy deficyt kaloryczny na poziomie 300-400 kalorii.
- Białko, Węglowodany, Tłuszcze: Twój organizm potrzebuje odpowiedniej ilości każdego z tych składników, aby funkcjonować prawidłowo. Białko pomaga budować mięśnie, węglowodany dostarczają energii, a tłuszcze są niezbędne dla zdrowia.
- Picie odpowiedniej ilości wody jest kluczowe dla utrzymania zdrowego metabolizmu i funkcjonowania organizmu. Na 1 kilogram masy ciała, należy dostarczyć organizmowi 30 mililitrów wody.
- Twój organizm potrzebuje różnych witamin i minerałów, aby zachować zdrowie. Pamiętaj o tym, szczególnie podczas odchudzania. Staraj się je dostarczać zróżnicowaną dietą.
Potrzeby ciała – słuchaj jego sygnałów
Twoje ciało daje ci wiele sygnałów, które mogą pomóc ci zrozumieć jego potrzeby podczas odchudzania, oto kilka najważniejszych.
- Ucz się rozpoznawać sygnały głodu i sytości. Nie jedz tylko dlatego, że jest to „pora posiłku”. Jeśli jesteś głodny, jedz, ale staraj się robić to świadomie, słuchając swojego organizmu.
- Często mylimy uczucie pragnienia z głodem. Upewnij się, że pijesz wystarczającą ilość wody, szczególnie przed posiłkiem, aby uniknąć nadmiernego spożycia kalorii.
- Zrozumienie, kiedy jesteś zmęczony i kiedy masz energię, pomoże Ci dostosować aktywność fizyczną do swoich potrzeb. Nie forsuj się, jeśli czujesz się wyczerpany.
- Ucz się rozpoznawać, czy jesz z emocji. Często sięgamy po jedzenie, gdy jesteśmy zestresowani, smutni lub zdenerwowani. Pamiętaj, że jedzenie nie to potrzeba fizjologiczna, nie powinno ono służyć do zaspokajania emocji.
Jak wesprzeć organizm w trakcie odchudzania?
Jeśli potrzebujesz wsparcia, by jeszcze efektywniej pracować nad zmianą sylwetki oraz osiągnięciem upragnionego celu, możesz sięgnąć po suplement MyBestSlim 2.0. To preparat, który pomoże Ci wypracować zdrowe nawyki żywieniowe, wspomagając hamowanie łaknienia i kontrolę apetytu, pomagając zmniejszyć ochotę na słodkie i słone przekąski, oraz wspierając przyspieszenie metabolizmu. To aż 19 składników aktywnych, które pomogą w lepszym kontrolowaniu podstawowych potrzeb i dążeniu do zdrowej sylwetki.