Self care: jak dbać o siebie na co dzień? - MyBestPharm

Self care: jak dbać o siebie na co dzień?

Troska o samego siebie to coś, o czym często zapominamy. Jest to błąd, bo dbanie o siebie jest ważną częścią zdrowego trybu życia. Na czym polega filozofia self care i jakie nawyki warto wprowadzić do swojej codziennej rutyny?

complement

Na czym polega filozofia self care?

Szybki tryb życia, stres i codzienne wyzwania, sprawiają że troska o siebie samych często schodzi na drugi plan. W codziennym pędzie często ignorujemy sygnały wysyłane przez ciało oraz nie zastanawiamy się nad własnym samopoczuciem i stanem emocjonalnym. Brak troski o siebie może jednak w przyszłości okazać się bardzo kosztowny. Zwracają na to uwagę również lekarze i psychologowie, którzy coraz częściej zachęcają do zwolnienia tempa i życia w zgodzie z filozofią self care. Na czym to polega?

W filozofii self care każdy dzień jest okazją, która może przyczynić się do naszego lepszego samopoczucia. To w jaki sposób dbamy i troszczymy się o siebie ma wpływ na nasze zdrowie, wydajność, poczucie szczęścia oraz…relacje z innymi. Na pewno spotkałaś się ze stwierdzeniem, że miłość zaczyna się wtedy, gdy pokochasz sam siebie. To prawda!

Nurt self care pokazuje nam jak ważne są czułość i uważność względem swojego ciała i emocji. Filozofia dostarcza także narzędzi, po które możemy sięgnąć, aby każdego dnia o siebie zadbać i poczuć się, dzięki temu lepiej. Jest to zarówno dieta, work life balance, czas spędzony z bliskimi, jak i pakiet badań krwi.

Od czego zacząć self-care?

Istotą filozofii jest troska zdrowie psychiczne i zdrowie fizyczne. Musimy przy tym pamiętać, że każdy z nas jest inny, warto więc wsłuchiwać się w potrzeby swojego organizmu oraz znaleźć swój własny sposób na relaks. Dla jednych może to być relaksująca kąpiel, dla innych wielodniowa wycieczka po górach. Istnieje jednak parę sprawdzonych praktyk, które możesz wdrożyć w życie od razu i zacząć w ten sposób budować swój dobrostan. Od czego zacząć?

Zdrowy sen

Aby zacząć dbać o siebie musisz mieć na to energię. Szacuje się, ze dla osób dorosłych optymalna dawka zdrowego snu to 7 godzin. Aby ułatwić sobie zasypianie, wywietrz wieczorem sypialnie oraz ogranicz wieczorem korzystanie z ekranów, które emitują niebieskie światło. Aby ułatwić sobie zasypianie, wprowadź wieczorne rytuały, które pozwolą Ci się zrelaksować. Zaparz ulubioną herbatę, posłuchaj spokojnej muzyki i postaraj się oczyścić swój umysł z natłoku myśli.

Zdrowe odżywianie

Zdrowa dieta to niezawodny sposób, aby zadbać o siebie od środka. Odpowiednie nawyki żywieniowe i zbilansowana dieta mają korzystny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, co przekłada się również na lepsze samopoczucie. W swojej diecie sięgaj po świeże produkty bogate w witaminy i składniki odżywcze. Staraj się celebrować posiłki oraz jeść powoli i bez pośpiechu. Zadbaj także o odpowiednie nawodnienie oraz wprowadź suplementację, aby wesprzeć swój organizm.

Aktywność fizyczna

Regularne ćwiczenia to podstawa dobrej kondycji fizycznej. Ruch poprawia wytrzymałość i wydolność organizmu oraz stymuluje wytwarzanie endorfin, czyli hormonów szczęścia. Te ostatnie nie tylko wprawiają nas w dobry nastrój, ale także są wspaniałym motorem napędowym do działania. Ćwiczenia pozwalają także ograniczyć natłok myśli i zrelaksować głowę. Dostosuj dyscyplinę do swoich potrzeb i ciesz się wysiłkiem jako czasem relaksu.

Znajdź czas dla siebie

Zadbaj także o odpowiednią ilość wolnego czasu, w którym będziesz mogła odpocząć od życia w ciągłym biegu. Może to być relaksująca kąpiel, zajęcia jogi lub proste codzienne czynności w domu lub w ogrodzie. Możesz sięgnąć także po elementy medytacji czy ćwiczeń oddechowych. Innymi słowy wszystko, co pozwoli złapać Ci dystans i na chwilę zwolnić tempo życia.

Zadbaj o relacje z bliskimi

Aby zadbać o siebie, znajdź także czas dla swoich bliskich. Relacje z innymi ludźmi pozytywnie wpływają na nasze uczucia i poczucie bezpieczeństwa. Może to być rozmowa z przyjacielem, wspólny spacer z mamą lub kolacja, na którą zaprosisz osoby, które są w Twoim życiu ważne.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *