Jak zmniejszyć apetyt? Proste triki, które pomogą kontrolować głód

Jak zmniejszyć apetyt? Proste triki, które pomogą kontrolować głód

Skinny

Czy po spożyciu pełnowartościowego posiłku pojawia się myśl, że zjadłabyś jeszcze jakiś deser? Może obserwujesz u siebie jedzenie większych ilości podczas wzmożonego stresu czy napięcia? Jeśli tak, oznacza to, iż borykasz się z nadmiernym apetytem. Warto zdawać sobie sprawę, iż nie jest to prawidłowość.

Pamiętaj, iż wzmożony apetyt zwiększa ryzyko rozwinięcia otyłości, a tym samym utrudnia wprowadzenie nawyków żywieniowych oraz utrudniona jest wtedy redukcja masy ciała.

Warto zacząć od podstaw, a zatem nauczyć się rozpoznawać głód fizjologiczny od głodu emocjonalnego.

Jak rozpoznać głód fizjologiczny?

Uczucie głodu to stan fizjologiczny niezależny od człowieka, ponieważ odpowiada za niego grelina oraz hormon sytości GLP-1. Pojawia się w momencie kiedy naszemu organizmowi brakuje niezbędnych składników odżywczych, wtedy zostaje wysłany sygnał przez ośrodek głodu.

W tym czasie w układzie trawiennym obserwuje się adekwatną ilość enzymów niezbędnych do przyjęcia jak i przetworzenia nowych składników odżywczych do komórek ciała ludzkiego. Kiedy ten etap zostanie zakończony, ośrodek sytości daje znać poprzez uczucie sytości.

Czym jest głód emocjonalny?

Głód emocjonalny inaczej nazywany apetytem lub zachcianką występuje niezależnie od fizjologicznego stanu naszego organizmu. Ponieważ pojawia się nagle oraz wymaga szybkiego zaspokojenia.

Jak odróżnić głód od wzmożonego apetytu?

GŁÓD:

pojawia się około 3 godziny po spożytym posiłku,

wzrasta stopniowo,

głód możesz odczuwać przez dłuższy czas nawet bez konieczności natychmiastowego zaspokojenia,

towarzyszą mu objawy takie jak np. burczenie w brzuchu, ból głowy, złe samopoczucie, spadek sił, rozdrażnienie – te objawy znikają po zaspokojeniu głodu,

co ważne po zjedzeniu posiłku, nie pojawiają się wyrzuty sumienia.

APETYT:

pojawia się nagle bez znaczenia ile czasu minęło od ostatniego posiłku,

dotyczy konkretnego produktu np. słodkiego lub słonego,

nie ustępuje pomimo uczucia sytości,

po spożyciu konkretnego produktu pojawiają się wyrzuty sumienia.

Nadmierny apetyt – jakie mogą być jego przyczyny?

Najczęstszą przyczyną nadmiernego apetytu są popełniane przez nas błędy żywieniowe każdego dnia.

Ponadto nadmierne łaknienie może wiązać się ze stresem, na który wiele z nas jest narażone. Chęć zjedzenia posiłku pod wpływem negatywnych emocji, nazywane jest głodem emocjonalnym.

Należy wiedzieć, iż nadmierny apetyt może mieć też związek ze zdrowiem. Gdyż niektóre schorzenia manifestują się zwiększoną chęcią na jedzenie, przede wszystkim warto wyróżnić cukrzycę, choroby układu nerwowego, a także zaburzenia odżywiania.

Co więcej niektóre leki takie jak leki antykoncepcyjne czy antydepresyjne, mają wpływ na zwiększoną chęć na jedzenie.

Oto sposoby na zmniejszenie apetytu

Warto zastanowić się z czym wiąże się nadmierny apetyt, a więc należy zastanowić się jak wygląda rytm dnia, nawodnienie, jakość posiłków, a także czy w momentach trudnych czy stresujących zauważasz u siebie wzmożony apetyt? Te punkty są ważne by efektywnie podjąć działania mające na celu zmniejszenie apetytu. Jeśli sam nie potrafisz opanować apetytu, skorzystaj z porady specjalisty jakim jest dietetyk czy psychodietetyk.

Faktem jest, iż istnieją różne sposoby na zmniejszenie apetytu, dlatego przede wszystkim podjedź do nich indywidualnie, sprawdzając co najłatwiej jest Ci wprowadzić od razu.

Regularność posiłków

Dbanie o regularne spożywanie jedzenia jest ważne, nie tylko podczas odchudzania, ale także pomaga zmniejszyć apetyt. Warto jeść przynajmniej 4 posiłki dziennie w równych odstępach czasowych. Pozwala to na utrzymanie dobrej przemiany materii. Dodatkowo pozwala ograniczyć apetyt, poprzez uczucie sytości. Regularne spożywanie posiłków, pozwala na zapobieganie nagłym skokom glikemii, co także korzystnie wpływa na ograniczenie apetytu w szczególności na słodkie.

Warto zadbać o higienę posiłku, a więc jeść powoli bez pośpiechu, kiedy czujesz ochotę na dokładkę, odejdź na chwilę od stołu i zastanów się czy to nie jest jedynie chwilowa zachcianka.

Ponadto spożywanie posiłków stałych efektywniej zmniejsza łaknienie w porównaniu do posiłków o konsystencji półpłynnej czy płynnej.

Uważność jedzenia

Kluczem do rozwiązania problemów z nadmiernym apetytem jest nauczenie się rozróżniania głodu od apetytu. To pozwala na efektywniejsze rozwiązanie sytuacji. Kiedy jesz posiłek skup się tylko na jedzeniu. Unikaj rozpraszaczy takich jak telefon, laptop czy telewizor. Pamiętaj, iż jedzenie przed ekranem nie pozwala na rozpoznanie uczucia sytości, gdyż do twojego mózgu nie dociera sygnał, iż otrzymał posiłek. Ponadto czy obserwujesz podczas oglądania wciągającego filmu, iż przekąski słone czy słodkie szybko zniknęły?

Zwróć także uwagę kiedy sięgasz po większe ilości jedzenia. Czy są to konkretne produkty, które spożywasz kiedy się nudzisz bądź kiedy chcesz poprawić sobie humor? Owszem nadmiar pracy czy innych obowiązków często zwiększa zajadanie smutków, jeśli to obserwujesz to ważny krok do przodu, warto nad tym pracować.

Nawodnienie

Trzeba wiedzieć, iż apetyt jest dość często mylony z uczuciem pragnienia. Regularne spożywanie wody między posiłkami pozwala zmniejszyć chęć na jedzenie. Dbając o samopoczucie i zdrowie nie można zapomnieć o nawodnieniu. Regularne picie wody wpływ korzystnie na pracę jelit zapobiegając zaparciom, a także dzięki zawartości elektrolitów daje energię i chęć do działania. Kiedy pojawia się uczucie głodu można wypić szklankę wody bądź ciepłego naparu z ziół. Ile zatem dziennie wody spożywać? Zaleca się pić około 30 ml na każdy kg masy ciała. Kiedy borykasz się z gorączką bądź ćwiczysz czy w trakcie wysokich temperatur w tych sytuacjach spożycie wody powinno się zwiększyć.

Sen

Czy wiesz, że jakość snu ma istotny wpływ na zwiększona chęć na jedzenie? Dzieje się tak dlatego, iż zbyt krótki bądź nieefektywny sen nie daje Ci regeneracji. Ponadto dbanie o jakość snu redukuje poziom stresu, który już jak wiesz ma wpływ na zwiększenie apetytu u części osób.

Aktywność fizyczna

Wprowadzenie co codziennej rutyny regularnej aktywności fizycznej wpływa pozytywnie na wiele aspektów naszego organizmu. Przede wszystkim wywiera pozytywny wpływ na motorykę jelit, przeciwdziała zaparciom. Literatura naukowa dostarcza informacji, iż ćwiczenia fizyczne mogą zniwelować głód, jest to związane z obniżeniem poziomu greliny, czyli hormonu odpowiedzialnego za pobudzanie apetytu. Zastanów się jaka aktywność jest przez ciebie akceptowalna, nie zmuszaj się jeśli nie lubisz. Zadbaj o komfort psychiczny i wprowadź małe zmiany takie jak spacer czy zamiana windy na schody.

Jak zmniejszyć apetyt dietą?

Zwróć uwagę czy twoja codzienna dieta dostarcza wszystkich niezbędnych składników pokarmowych. Zadbaj by spożywać duże ilości warzyw, które ze względu na zawartość błonnika pokarmowego będą dawały uczucie sytości. Ponadto nie zawierają zbyt dużej ilości kalorii, a zapełniając żołądek, będą wspierać hamowanie apetytu.

Skoro już mowa o włóknie pokarmowym, to znajdziesz go w produktach zbożowych. Błonnik pokarmowy pęcznieje w żołądku dając sygnał do mózgu o uczuciu sytości. Dodatkowo wiąże toksyny z przewodu pokarmowego, reguluje pracę jelit, korzystnie wpływa na poziom cukru oraz cholesterolu we krwi. Dlatego też włącz produkty w niego obfitujące.

Zadbaj by codziennie pojawiały się owoce, które dzięki słodkiemu smaku mogą zastąpić czekoladę czy baton.

Niemniej ważne jest zmniejszenie spożycia żywności o wysokim stopniu przetworzenia, ponieważ takie produkty są nośnikiem dużej ilości kalorii, dając uczucie sytości na chwilę. Co powoduje, iż za niedługi czas znowu pojawia się chęć na jedzenie. Produkty niskokaloryczne takie jak warzywa czy owoce są korzystniejsze w redukcji masy ciała jak i pracy nad zwiększonym apetytem. Ponadto na dłużej zaspokoją głód.

Niemniej ważne jest unikanie robienia zakupów kiedy towarzyszy Ci uczucie głodu. W takich sytuacjach częściej wybierzesz ulubione słodkości czy słone przekąski, zamiast produktów o wysokiej jakości odżywczej. W takich sytuacjach wilczy apetyt wygrywa nad rozsądkiem, przez co później pojawiają sie uczucia frustracji czy stresu z tym związanego.

Czy wszystko albo nic działa?

Kolejny ważny aspekt, który warto poruszyć to czy zasada zero-jedynkowości działa. Czy obserwujesz u siebie takie zachowania, że nagle postanawiasz, od dzisiaj nie jeść nic słodkiego, a następnie na najbliższej imprezie robisz odstępstwo po czym odpuszczasz wszystkie dotychczasowe wypracowane nawyki żywieniowe bo nie warto kontynuować, skoro raz odniosłaś porażkę? Podjedz z innej strony. Przede wszystkim zaakceptuj fakt, iż wpadki się zdarzają i bądź wyrozumiała dla siebie. Im bardziej wystrzegasz się swoich ulubionych przekąsek tym bardziej one cię ciągną. Reasumując zjedzenie czegoś co lubimy, mimo gorszej jakości produktu, nie powoduje, iż wszystkie twoje sukcesy zostały już zaniechane. Daj o dobrą relację z jedzeniem. Możesz przygotowywać samodzielnie rożne przekąski w domu, tak byś w przypadku głodu miała zdrową opcję do wyboru zamiast szybkiego i kuszącego produktu ze sklepu

Suplementy diety by zmniejszyć apetyt

Możesz znaleźć wiele preparatów mających na celu zahamowanie apetytu, ale który zatem wybrać? Warto się kierować zawartymi substancjami jak i czystością składu danego preparatu. Jeśli chcesz wesprzeć swój organizm możesz wybrać MyBestSkinny. Czym się wyróżnia? Jego unikatowy skład zawierający 14 składników odżywczych w 1 saszetce o energii 24 kcal. Wspiera nie tylko proces odchudzania, ale także pozytywnie wpływa na pracę jelit dzięki zawartości błonnika przyspieszając ich ruchy, ale także daje uczucie sytości. Co warto podkreślić w badaniu przez Akredytowane laboratorium Hamiltona 92% kobiet potwierdza zmniejszenie apetytu podczas suplementacji. Wspiera utratę zbędnych kilogramów co potwierdza także 92% badanych kobiet.

Ponadto jeśli żyjesz pod wpływem ciągłego stresu możesz takie wybrać MyBestNoStress pozwalający na relaksację i wyciszenie. W jego składzie znajdziesz, aż 15 naturalnych składników pozwalających na utrzymanie równowagi emocjonalnej w momentach stresowych. Opanowanie stresu pozwoli na efektywniejszą pracę nad nawykami żywieniowymi co przełoży się na mniejsze odczucie głodu.

Podsumowując, warto nauczyć się rozróżniać głód fizjologiczny od apetytu, to pozwoli by efektywniej poskromić nadmierny apetyt. Istnieje wiele sposobów by zmniejszyć wzmożony apetyt, przede wszystkim zadbaj o regularność posiłków oraz ich jakość. Dbaj o składniki odżywcze dostarczane z dietą, które są istotne przy regulacji sytości organizmu. Ponadto odpowiednie nawodnienie pozwala by zmniejszyć apetyt, być może wypicie szklanki wody między posiłkami pozwoli zmniejszyć apetyt domowymi sposobami.