Jak przestać się objadać? Sprawdzone metody walki z niezdrowymi nawykami" - MyBestPharm

Jak przestać się objadać? Sprawdzone metody walki z niezdrowymi nawykami”

Co to jest kompulsywne objadanie? Jest to zachowanie charakteryzujące się bardzo silną potrzebę jedzenia mimo braku odczuwania fizjologicznego głodu. Pomimo, iż nie chcemy ulegać temu zachowaniu, powstrzymanie się od jedzenia bywa często bardzo trudne. Co zrobić by przestać się objadać? Jakie są przyczyny kompulsywnego objadania? Przeczytaj poniższy artykuł, a znajdziesz w nim sprawdzone metody walki z niezdrowymi nawykami.

Kompulsywne objadanie – co to jest?

Kompulsywne objadanie się to zachowanie kiedy odczuwana jest bardzo silna potrzeba jedzenia mimo braku odczuwania fizycznego głodu.

Kompulsywne objadania się jest to reakcja o charakterze popędowym, podczas której dochodzi do niekontrolowanego spożycia zbyt dużej ilości kalorii pochodzących z różnych produktów spożywczych. Najczęściej pochodzą one z produktów wysoko przetworzonych.

Osoba borykająca się z jedzeniem kompulsywnym, sięga po jedzenie nie ze względu na głód, ale po to by rozładować napięcie emocjonalne. Można to określić jako zajadanie emocji. Dodatkowo w krótkim czasie dochodzi do pojawienia się wyrzutów sumienia, ale także innych dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego (zgaga, zaparcia, niestrawność, ociężałość, gazy).

Zaburzenia odżywiania to coraz powszechniej diagnozowane zaburzenia na tle psychicznym. Cechuje je brak równowagi w relacji z ciałem i jedzeniem.

Warto podkreślić, iż często zdarza się przeoczyć pierwsze ostrzegawcze objawy. Wiedza naszego społeczeństwa jest coraz większa, natomiast jeszcze niewystarczająca.

Kompulsywne objadanie się – na jakie sygnały warto zwracać uwagę

Kompulsywne jedzenie może wynikać z wielu czynników. Wśród nich można wyróżnić:

 • stresująca praca,
 • nadmiar obowiązków,
 • problemy w relacjach prywatnych jak i zawodowych,
 • rozpamiętywanie licznych porażek,
 • niepowodzenia w życiu,
 • niezdrowa relacja ze swoim ciałem.

Dlaczego się objadasz?

Znalezienie odpowiedzi na to pytanie to kluczowy krok w kierunku poradzenia sobie z problemem. Wśród przyczyn objadania się jest wiele wątków, niektóre nie są w pełni jeszcze poznanie, natomiast jak w przypadku innych zaburzeń odżywiania przyczyny są dość złożone.

Należy wyróżnić trzy grupy czynników ryzyka napadów objadania się:

 • biologiczne – powiązane z predyspozycjami genetycznymi oraz zaburzeniami pracy ośrodka sytości bądź nadmiernym wydzielaniem kortyzolu,
 • psychologiczne – związane z otyłością w wieku dziecięcym, konfliktami w rodzinie, nadmiernie wymagającymi rodzicami, wczesną separacją od rodziców, niezadowoleniem z własnego ciała oraz depresją, nieregularnym jedzeniem, ochotą na słodycze, złym nastrojem, nikłym poczuciem kontroli nad jedzeniem,
 • socjokulturowe – wynikające np. dążenia do szczupłej sylwetki przez głodzenie się, ze wzorców kulturowych obowiązujących we współczesnym świecie, stosowania drastycznych restrykcyjnych diet, bardzo intensywnych ćwiczeń fizycznych i leków, efektów jojo negatywnie wpływających na samopoczucie psychiczne.

Napadowe objadanie się nie musi tylko i wyłącznie wiązać się z kompulsją może wynikać także z następujących czynników takich jak:

 • zaburzenia zdrowotne- hormonalne i metaboliczne,
 • przyjmowanie niektórych leków,
 • fazy cyklu menstruacyjnego u kobiet,
 • nieregularne posiłki,
 • stosowanie mocno restrykcyjnych diet odchudzających.

Brak kontroli nad procesem jedzenia – zagrożenia

Warto zdawać sobie sprawę, iż napady objadania negatywnie wpływają na sferę psychiczną jak i fizyczną. Kompulsywne objadanie się jest złożonym problemem o podłożu psychologicznym. Osoby zmagające się z omawianym zaburzeniem, wpadają w schematy myślowe, a jedyną ucieczką od tych trudnych emocji jest jedzenie, będące chwilowym źródłem przyjemności. Przez co pojawia się poczucie winy, smutek, a powrót do tych trudnych emocji to błędne koło.

Osoby borykające się z zaburzeniami odżywiania często są samotne, charakteryzuje je wycofanie społeczne poprzez wycofanie z życia towarzyskiego. Należy podkreślić, iż organizm osób zmagających się z kompulsywnym jedzeniem jest zmęczony, obniża się tempo metabolizmu, a poprzez dostarczanie dużych ilości cukru, tłuszczu, wzrasta masa ciała, przez co nasila się chęć wprowadzenia restrykcyjnej diety by najszybciej pozbyć się nadprogramowych kilogramów.

Objadanie się a restrykcyjne diety

Warto wiedzieć, iż dość często kompulsywne objadanie się występuje u osób które stosowały restrykcyjną dietę. Spożywając zbyt mało kalorii oraz wykluczając zbyt wiele produktów, doprowadzają do błędnego koła, gdyż konsumpcja małej ilości kalorii, powoduje epizody objadania się co w konsekwencji wyzwala wyrzuty sumienia, a z kolei one są tłumione poprzez wprowadzenie kolejnej restrykcyjnej diety.

Jak sobie pomóc?

Jeśli już wiesz czym jest kompulsywne objadanie się i zastanawiasz się co zrobić by było lepiej. Pamiętaj, jeśli czujesz, że samodzielnie nie poradzisz sobie z tym problemem, warto zgłosić się do specjalisty psychologa czy psychoterapeuty, gdyż pomogą Ci znaleźć drogę. Można dotrzeć do wielu badań, które donoszą, iż istnieje silny związek między emocjami, a kompulsywnym objadaniem, tym samym terapia jest naturalnym i najbardziej skutecznym sposobem poradzenia sobie z problemem.

Jak przestać się objadać?

Warto zdawać sobie sprawę, by skończyć z kołem objadania się, trzeba znaleźć jego przyczyny. Jest to punkt zwrotny by wiedzieć, czy poradzimy sobie z tym sami, czy warto udać się do specjalisty.

Osoby borykające się z kompulsywnym objadaniem się sięgają po pomoc specjalisty. Często także włączana jest indywidualna farmakoterapia.

Praca nad relacją z jedzeniem wymaga czasu, ale także cierpliwości.

Najważniejsze punkty w radzeniu sobie z kompulsywnym objadaniem się:

 1. Należy znaleźć oraz wyeliminować wszystkie źródła napięcia w naszym życiu.
 2. Warto dbać by odzyskać kontrolę w momencie intensywnego impulsu, który pobudza nas do jedzenia.
 3. Należy znaleźć alternatywne zachowania, które pomogą zredukować poziom napięcia.

Najważniejsze wskazówki jak przestać się objadać

W pierwszej kolejności złap moment uważności. Unikaj rozpraszaczy takich jak telefon, komputer czy telewizor, skup się jedynie na jedzeniu. Pozwoli Ci to wyłapać moment, kiedy czujesz już sytość, dodatkowo nauczysz się jakie są dla Ciebie odpowiednie porcje jedzenia.

Kolejny ważny punkt, to nie obwiniaj się za to co się już wydarzyło. Pamiętaj, że nie zmienisz już przeszłości, a ciągłe myślenie o tej sytuacji będzie dodatkowym źródłem napięcia .

Wyciągaj wnioski z napadów objadania. Nie traktuj takich sytuacji jak porażkę, podejdź do tego jak do kolejnego doświadczenia, przemyśl co możesz z tego wyciągnąć by kolejnym razem lepiej sobie poradzić. Zauważ w jakich sytuacjach oraz jakie schematy myślowe się u Ciebie pojawiają w momencie napadu objadania.

Planuj swoje posiłki, zadbaj by przerwa między posiłkami nie była większa niż 3-4 godziny, takie działanie pozwoli by nie dochodziło do wilczego głodu. Dodatkowo wyznacz sobie spokojne miejsce do spożywania posiłków. Zadbaj by jeść zdrowo, by twoja codzienna dieta była dobrym źródłem składników odżywczych, ale także by nie brakowało składników mineralnych. Zastanów się czy eliminujesz w diecie jakieś produkty czy jakiś posiłek, przez co Twoja chęć na spożycie wysoko kalorycznego produktu wzrasta.

Dbaj także o nawodnienie, ponieważ głód często myli się z pragnieniem. Regularne picie wody wpływa korzystnie nie tylko na układ pokarmowy, ale także na cały organizm. Warto dbać, by spożywać wodę cały dzień, małymi porcjami.

Istotny moment to także skupienie na posiłku. Warto spożywać posiłki w spokoju, bez rozpraszaczy takich jak: komputer, telefon czy telewizor. A jeśli już jakieś myśli pojawiają się to spróbuj je rozpoznać.

Przede wszystkim daj sobie czas. Pamiętaj, iż zmiana nawyków żywieniowych to proces długotrwały. Nie porównuj się do innych. Skup się na własnych możliwościach, doceniaj się za małe kroki i bądź wyrozumiała. Nie bądź dla siebie surowy, jeśli od razu nie uda Ci się wprowadzić wszystkich założonych modyfikacji w życie. Przede wszystkim dbaj o głowę, spójrz na swoje potrzeby. Poznaj siebie oraz znajdź indywidualną drogę by naprawić relację z jedzeniem.

Zadbaj także o odpoczynek. Wysypiaj się oraz spróbuj stworzyć własną listę sposobów radzenia sobie ze stresem. Może książka lub spacer okażą się dla Ciebie dobrym rozwiązaniem w pracy nad stresem. Warto zdawać sobie sprawę, iż wypoczęty i zrelaksowany organizm efektywniej radzi sobie z emocjami.

Podsumowując, z napadami objadania zmaga się coraz większa część naszego społeczeństwa. Prowadzi to nie tylko do zaburzeń odżywiania ale także do problemów zarówno ze sferą psychiczną jak i fizyczną. Dlatego też warto dbać o podstawy jakimi są zdrowia i zbilansowana dieta, ale także praca nad stresem i szukanie sposobów by ten stres zdejmować. Każdy z nas jest inny i dlatego nie warto również się porównywać, a dbać o siebie i być wyrozumiałym.

Najczęściej zadawane pytania

Jest to zachowanie charakteryzujące się bardzo silną potrzebę jedzenia mimo braku odczuwania fizjologicznego głodu. Pomimo, iż nie chcemy ulegać temu zachowaniu, powstrzymanie się od jedzenia bywa często bardzo trudne.

Osoby borykające się z zaburzeniami odżywiania często są samotne, charakteryzuje je wycofanie społeczne poprzez wycofanie z życia towarzyskiego. Ogólnie pogarsza się jakość życia.

Przede wszystkim daj sobie czas. Zadbaj o prawidłowe nawyki żywieniowe odpowiednie nawodnienie oraz czas na odpoczynek i regenerację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *