Napoje izotoniczne: kiedy warto po nie sięgać? - MyBestPharm

Napoje izotoniczne: kiedy warto po nie sięgać?

Po napoje izotoniczne najczęściej sięgamy podczas aktywności fizycznej. Należą one do grupy napojów funkcjonalnych, których głównym zadaniem jest ochrona organizmu przed odwodnieniem oraz dostarczenie mu potrzebnych węglowodanów i elektrolitów. Czym charakteryzują się izotoniki i kiedy warto sięgnąć po napoje energetyzujące?

Co to jest napój izotoniczny?

Napoje izotoniczne, czyli popularne izotoniki to produkty stworzone z myślą o osobach aktywnych i sportowcach. Ich zadaniem jest uzupełnienie elektrolitów utraconych w czasie wysiłku fizycznego oraz ochrona organizmu przed odwodnieniem. Napoje izotoniczne są bogate w składniki mineralne i mikroelementy, które podobnie jak napoje energetyczne pozwalają podnieść poziom energii podczas treningu. Specyficzną cechą napojów izotonicznych jest fakt, że osmolalność poszczególnych składników jest taka sama jak płynów ustrojowych człowieka.

Rodzaje izotoników: napoje hipertoniczne i hipoteczniczne

Napoje izotoniczne i napoje dla sportowców dzielone są na dwie podstawowe grupy. Są to napoje hipotoniczne i hipertoniczne. Pierwsza grupa charakteryzuje się niższą osmolalnością. Zawiera zwykle mniej niż 4 g węglowodanów w 100 ml napoju. Napoje hipertoniczne zawierają zwykle ponad 8 g węglowodanów na 100 ml napoju.

Co zawierają napoje izotoniczne?

Skład izotoników to przede wszystkim woda oraz węglowodany i elektrolity, a wśród nich jony sodu i potasu. Elektrolity to wodne roztwory jonów istotne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, które tracimy wraz z wodą podczas treningu. W napojach izotonicznych znajdują się jony sodu i potasu oraz wapń, magnez i witaminy, które wspierają regenerację mięśni. Wśród obecnych w składzie napoju izotonicznego węglowodanów najczęściej znajdują się glukoza, fruktoza i sacharoza.

Kto powinien pić izotoniki?

Po napoje hipotoniczne i hipertoniczne powinny sięgnąć wszystkie osoby, które są narażone na odwodnienie organizmu i zwiększoną utratę elektrolitów. Napoje izotoniczne zostały stworzone z myślą o sportowcach. Polecane są także w trakcie intensywnych ćwiczeń lub wielogodzinnego wysiłku, np. podczas górskiej wycieczki. Uzupełnienie wody i składników mineralnych poprawia wydolność organizmu i poprawia regenerację mięśni.

Po napoje izotoniczne mogą także sięgnąć osoby, które wykonują ciężką pracę fizyczną. Obecne w składzie napoju witamin i minerały nawadniają i regenerują organizm, a węglowodany dodają energii oraz pozwalają utrzymać lepszą koncentrację na wykonywanych zadaniach.

Czy napoje izotoniczne są zdrowe?

Napoje izotoniczne to produkty, które znajdziemy w ofercie wielu producentów. Jak w przypadku każdej branży – produkt, produktowi nierówny. Przed wyborem odpowiedniego produktu, warto upewnić się więc, jaki ma skład oraz sprawdzić, czy przypadkiem nie zawiera takich dodatków jak wzmacniacze smaku lub sztuczne barwniki. Upewnij się także, że na pewno wybierasz napój izotoniczny, a nie energetyczny. Jest to niestety dość częsta pomyłka, na niekorzyść. Napój izotoniczny w odróżnieniu od energetyków wyróżnia się niską zawartością cukru oraz niewielkim stopniem nasycenia dwutlenkiem węgla.

Izotonik jest napojem zdrowym, ponieważ powala uzupełnić utracone w czasie treningu mikroelementy. Zapobiega także przykrym efektom ubocznym uprawianej aktywności, takim jak zmęczenie, ból mięśni czy uczucie wyczerpania. Nawadniając organizm i dostarczając mu łatwoprzyswajalnych składników odżywczych, przyczynia się do zwiększenia wydolności fizycznej i regeneracji mięśni.

Domowy napój izotoniczny

Zdrowy napój izotoniczny możesz także przygotować samodzielnie. Jak przyrządzić domowy izotonik? Bardzo prosto. Potrzebny Ci będzie 1 litr wody, 3 łyżeczki miodu, 1/4 łyżeczki soli oraz sok z cytryny. Możesz także wprowadzić dodatki smakowe w postaci ziół. Idealnie sprawdzi się świeża mięta lub szałwia. Przygotowane składniki należy połączyć i dokładnie wymieszać. Gotowe.

Najczęściej zadawane pytania

Napoje izotoniczne to produkty najczęściej dedykowane osobom aktywnym. Ich zadaniem jest uzupełnienie elektrolitów utraconych w czasie wysiłku fizycznego oraz ochrona organizmu przed odwodnieniem.

Polecane są także w trakcie intensywnych ćwiczeń lub wielogodzinnego wysiłku, np. podczas górskiej wycieczki. 

Należy pamiętać by wybierając odpowiedni produkt, upewnić się więc, jaki ma skład oraz sprawdzić, czy przypadkiem nie zawiera takich dodatków jak wzmacniacze smaku lub sztuczne barwniki. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *