Jak obniżyć wysokie TSH? Porady i wskazówki dla osób z problemami tarczycy?
Choroby tarczycy są coraz częściej rozpoznawane wśród osób naszej populacji.
Zanim przejdziemy do sposobów jak obniżyć TSH, warto wiedzieć czym jest. To hormon glikoproteinowy wytwarzany przez przysadkę mózgową, pobudzający tarczycę do pracy. Odpowiada za zwiększenie masy tarczycy oraz zwiększenie przepływu krwi przez ten gruczoł.
Najczęściej stawiana diagnoza niedoczynności tarczycy wiąże się z substytucją hormonu poprzez stosowanie leków. Warto wiedzieć, iż odpowiednia dieta ma pozytywny wpływ na pracę tarczycy.
Przeczytaj poniższy artykuł, a znajdziesz w nim przydatne wskazówki jak obniżyć TSH.
Budowa tarczycy
Tarczyca to jeden z największych gruczołów w naszym organizmie. Znajduje się poniżej krtani w okolicach tchawicy. Swoim kształtem przypomina motyla, gdyż jest zbudowana z dwóch płatków połączonych ze sobą cieśniną.
Hormony produkowane przez tarczycę:
- trójjodotyronina,
- tyroksyna,
- kalcytonina
Wszystkie powyższe są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu ludzkiego.
Rola hormonów tarczycy:
regulacja temperatury ciała,
utrzymanie właściwego tempa przemiany materii,
regulacja hormonów płciowych.
Regulacja wydzielania TSH zachodzi na zasadzie ujemnego sprzężenia zwrotnego z hormonami tarczycy.
W sytuacji kiedy poziom hormonów tarczycy zmniejsza się świadczy to o niedoczynności tarczycy. Obniżony poziom hormonów tyroksyny jak i trójjodotyroniny powoduje wzmożoną produkcję hormonu przysadki mózgowej -TSH. Hormony tarczycy są aktywne biologicznie w postaci wolnej fT3 oraz fT4.
Z drugiej strony kiedy poziom hormonów tarczycy wzrasta, TSH się obniża, za co odpowiada nadczynność tarczycy.
Normy TSH
Poziom TSH w ludzkim organizmie nie jest wartością stałą, gdyż zależy od wielu czynników, mianowicie: wieku, płci, aktualnej masy ciała oraz przyjmowanych leków.
Ponadto wynik TSH zależy także od laboratorium w jakim jest wykonywane badanie. Z wiekiem zakres normy dla TSH się poszerza, u osób starszych jest większy przedział tolerancji.
Wysokie TSH – dlaczego?
Podwyższony wskaźnik TSH może być spowodowany następującymi czynnikami:
pierwotna niedoczynność tarczycy,
choroba Hashimoto,
pierwotna niedoczynność kory nadnerczy,
marskość wątroby,
infekcje wirusowe,
niedobór jodu,
wrodzoną niedoczynnością tarczycy,
stan po usunięciu tarczycy.
Poziom TSH odbiegający od normy nie musi być związany z
Niedoczynność tarczycy – objawy
Podwyższone TSH najczęściej wiąże się z niedoczynnością tarczycy. Warto zapoznać się jakie są objawy niedoczynności tarczycy.
wzrost masy ciała,
obniżona temperatura ciała, niska tolerancja na zimno,
sucha skóra,
wypadające włosy,
zatrzymywanie się wody w organizmie,
duszności,
zaparcia,
zaburzenia miesiączkowania u kobiet,
ciągłe zmęczenie, brak energii,
problemy z koncentracją.
Dla kogo podwyższone TSH jest groźne?
Mocno podwyższone stężenie TSH jest niebezpieczne w szczególności dla kobiet w ciąży, ponieważ zwiększa ryzyko nadciśnienia jak i niedokrwistości. W niektórych przypadkach może prowadzić do przedwczesnego porodu lub krwotoku.
Każdy z nas powinien przeprowadzać badanie TSH przynajmniej raz na rok. W sytuacji kiedy wynik jest podwyższony bądź obniżony taka sytuacja zmusza do wykonania dalszej odpowiedniej diagnostyki.
Leczenie niedoczynności tarczycy
W większości przypadków diagnoza niedoczynność tarczycy prowadzi do substytucji leków pod kontrolą lekarza. Ponadto także warto wykonać usg tarczycy.
Jak obniżyć wysokie TSH dietą?
Do prawidłowego funkcjonowania tarczycy oraz obniżenia poziomu TSH kluczowa jest zmiana nawyków. Zbilansowana dieta uwzględniająca witaminy jak i składniki mineralne poprawia pracę tarczycy.
Do najważniejszych składników należą:
jod,
cynk,
żelazo,
selen,
witamina D,
kwasy omega-3,
pełnowartościowe białko.
Białko
Stanowi źródło tyrozyny aminokwasu istotnego w syntezie hormonów tarczycy. Ponadto przyspiesza metabolizm, pozytywnie wpływa na gospodarkę energetyczną. Głównymi źródłami białka w diecie osób z niedoczynnością tarczycy powinny być chude mięso głównie cielęcina, królik, chuda wieprzowina, ryby morskie, jaja.
Kwasy omega-3
W codziennej diecie warto ograniczać kwasy tłuszczowe nasycone na korzyść nienasyconych kwasów tłuszczowych. Kwasy omega-3 powodują zmianę hormonu T4 w T3. Dodatkowo poprawiają wrażliwość tkanek na działanie hormonów tarczycy, a także pobudzają tworzenie cytokin o właściwościach przeciwzapalnych. Warto dodać, iż odpowiednia podaż tłuszczów omega w codziennej diecie pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu krwionośnego modulując poziom cholesterolu.
Źródłem kwasów omega-3 w diecie mogą być:
ryby morskie,
oliwa z oliwek,
olej rzepakowy,
olej lniany.
Jeśli w twojej codziennej diecie brakuje dobrych kwasów tłuszczowych, zapoznaj się z jednym i unikatowym produktem na rynku, który w swoim składzie zawiera aż 2g kwasów omega 3. Tym preparatem jest MyBestOmega. Wspiera prawidłową pracę układu odpornościowego oraz układu nerwowego. W swoim składzie zawiera także witaminę D.
Witamina D
Niedobór witaminy D jest skorelowany z podwyższonym poziomem TSH. Uzupełnienie jej deficytu może złagodzić przebieg choroby poprzez jej działanie przeciwzapalne i immunomodulacyjne.
Jod
Jod jest istotnym pierwiastkiem do prawidłowego funkcjonowaniu tarczycy. Składnik ten jest niezbędny do produkcji hormonów tyroksyny jak i trójjodotyroniny. Niedobór jodu jak i nadmiar w diecie może upośledzić pracę tego gruczołu. Wśród źródeł jodu można wyróżnić owoce morza i ryby.
Żelazo
Jest to niezbędny pierwiastek do pracy tarczycy, gdyż warunkuje przemiany hormonów z ich nieaktywnej formy w aktywną. Możesz go znaleźć w takich produktach jak: czerwone mięso, wątróbka, żółtka jaj, szpinak, natka pietruszki, buraki, pestki dyni oraz pełnoziarniste produkty.
Selen
Na obniżenie poziomu TSH ma wpływ także selen. Uczestniczy on w tworzeniu enzymu dejodynazy, odgrywającego istotną rolę w syntezie T3 oraz T4. Niedostateczny poziom selenu powoduje spadek trójjodotyroniny we krwi powodując wzrost TSH. Warto wprowadzać do diety produkty bogate w selen, a więc ryby (tuńczyk, dorsz, halibut, sardynki), owoce morza, orzechy, jaja, grzyby i czosnek.
Jak naturalnie obniżyć poziom TSH?
Nasze codzienne nawyki żywieniowe mają niebagatelny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu w tym pracę gruczołu tarczowego. Czy możliwe jest by dietą obniżyć TSH? Tak mamy wpływ na poziom TSH, jeśli dbamy o rytm dobowy, regeneracje oraz zbilansowana dietę czujemy przypływ energii, lepszą kondycje skóry, włosów, a także perystaltyki jelit.
Wiedza naukowa wskazuje, iż choroby autoimmunologiczne mogą mieć powiązanie z codziennymi nawykami żywieniowymi. W diecie każdego z nas nie powinno zabraknąć warzyw jak i owoców, które stanowią idealne źródło witamin, błonnika oraz składników mineralnych. Warto ograniczyć nasycone kwasy tłuszczowe, na rzecz nienasyconych, które nie tylko korzystnie wpływają na pracę tarczycy, ale podnoszą układ immunologiczny. Ponadto należy zadbać o pełnowartościowe białko, niezbędne do produkcji hormonów.
Dieta bezglutenowa na obniżenie poziomu TSH- fakt czy mit?
Pewnie nie raz spotkałaś się ze stwierdzeniem, że w przypadku chorób tarczycy musisz zrezygnować z glutenu. Odpowiedź brzmi: nie musisz, jeśli nie borykasz z nietolerancją bądź chorobą trzewną.
Jeśli borykasz się z niedoborami jodu, cynku czy żelaza, zastanów się nad wprowadzeniem preparatu jakim jest MyBestBeauty, bogaty w 24 składniki aktywne wspierające ludzki organizm. W szczególności polecany jest kobietom zmagającym się z wypadaniem włosów, co jest bardzo często obserwowane gdy poziom TSH jest znacznie podwyższony. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez akredytowane laboratorium Hamiltona, aż 96% kobiet potwierdza wzmocnienie włosów.
Co warto ograniczyć w diecie?
W codziennym jadłospisie osób borykających się z podwyższonym TSH warto zmniejszyć podaż warzyw krzyżowych takich jak : kapusta, kalafior, kalarepa, brukselka.
Substancje goitrogenne zawarte w tych warzywach ograniczają przyswajanie jodu. Co w konsekwencji prowadzi do zaburzenia pracy tarczycy, podwyższając poziom TSH i powstają wola. Należy pamiętać, iż obróbka termiczna zmniejsza około 30% substancji wolotwórczych w tych produktach.
Podsumowując, podwyższone TSH może wynikać z wielu przyczyn, zanim podejmiesz działania należy znaleźć główną przyczynę sytuacji. Odpowiedź na pytanie czy jest możliwe by dietą obniżyć TSH jest twierdząca, gdyż wiele składników ma wpływ na produkcji hormonów.