-10% z kodem WIOSNA10

Bezpieczne suplementowanie magnezu – jak unikać ryzyka przedawkowania? - MyBestPharm

Bezpieczne suplementowanie magnezu – jak unikać ryzyka przedawkowania?

Magnez to kluczowy pierwiastek dla ludzkiego organizmu. Czy można przedawkować magnez? Jakie są tego skutki? Przeczytaj poniższy tekst, aby dowiedzieć się, jak prawidłowo suplementować magnez.

Jaką rolę odgrywa magnez?

Magnez jest fundamentalnym związkiem dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Głównym rezerwuarem tego pierwiastka są kości. Pozostałe ilości umieszczone są pozakomórkowo oraz wewnątrzkomórkowo, głównie w mięśniach szkieletowych oraz tkance miękkiej.

Jakie funkcje pełni magnez w naszym organizmie? Oto najważniejsze z nich:

  • udział w metabolizmie komórkowym oraz produkcji energii,
  • jest kofaktorem około 300 reakcji enzymatycznych kluczowych do produkcji energii,
  • udział w uwalnianiu neuroprzekaźników,
  • wpływ na przewodnictwo nerwowe, układ sercowo-naczyniowy oraz kurczliwość mięśni,
  • udział w syntezie DNA i RNA,
  • zmniejszenie agregacji płytek krwi,
  • udział w regulacji ciśnienia krwi.

Zapotrzebowanie na magnez w organizmie

Dzienne zapotrzebowanie na magnez wśród osób dorosłych mieści się w zakresie 320-420 mg, jest to zależne od wieku, jak i płci. Warto wiedzieć, że zapotrzebowanie na ten mikroskładnik rośnie podczas ciąży.

Aby zapewnić sobie dostateczną ilość magnezu, warto włączyć do diety produkty bogate w ten składnik. Oto niektóre z nich: rukola, natka pietruszki, migdały, pestki dyni, szpinak, awokado, kakao, gorzka czekolada, kasza gryczana, fasola, orzechy włoskie, banany.

Czy jesteśmy w stanie przedawkować magnez?

Magnez, jak każdy w zasadzie pierwiastek jesteśmy w stanie przedawkować. Hipermagnezemia, czyli stan, kiedy stężenie magnezu w surowicy krwi przekracza 1,2 mmol l. Zakresy prawidłowe są zależne od laboratorium, najczęściej podawany jest zakres 0,65-1,2 mmol l.

Należy jednak podkreślić, że osiągnięcie toksycznego poziomu magnezu wyłącznie z diety jest bardzo trudne. Zazwyczaj wymaga spożycia dużych dawek suplementów magnezowych bez nadzoru medycznego i dotyczy osób z niewydolnością nerek lub innych stanów zdrowotnych, które mogą wpływać na metabolizm magnezu.

Przyczyny nadmiaru magnezu we krwi

Nadmiar magnezu w postaci hipermagnezemii to najczęstszy wynik stosowania różnych leków.

U osób zdrowych bez dysfunkcji nerek, nawet duże ilości magnezu nie powinny być zagrożeniem dla zdrowia i życia. Ryzyko zatrucia nadmiarem magnezu wzrasta w przypadku osób starszych, jak i pacjentów borykających się z niewydolnością nerek, kiedy nerki nie usuwają nadmiaru magnezu z organizmu. Osoby borykające się z zaburzeniami jelit również należą do grupy ryzyka hipermagnezemii.

Objawy przedawkowania magnezu we krwi

Objawy nadmiaru magnezu we krwi mogą przedstawiać się następująco:

  • obniżenie ciśnienia tętniczego,
  • zaburzeń rytmu serca jak bradykardia, zmiany w zapisie EKG,
  • zaparcia,
  • zatrzymanie moczu.

Lekka hipermagnezemia może powodować biegunkę, zawroty głowy czy uczucie osłabienia, które nie zawsze wymagają konsultacji lekarskiej.

Powinniśmy dbać o prawidłowe stężenie magnezu we krwi, by z jednej strony nie borykać się z objawami niedoboru, a z drugiej z niekorzystnymi symptomami nadmiaru magnezu.

Nadmiar magnezu – co zrobić?

W sytuacji, kiedy podejrzewasz u siebie hipermagnezemię, warto udać się na badania krwi, a w dalszej kolejności na wizytę u lekarza, by stworzyć schemat leczenia.

Jakie badania wykonać przy hipermagnezemii?

W dalszym etapie należy wykonać badania takie jak: EKG, stężenie kreatyniny w surowicy krwi, stężenie we krwi wapnia, fosforu, potasu, a także gazometria.

W zapisie EKG mogą być widoczne nieprawidłowości wskutek zbyt dużego stężenia magnezu we krwi.

W sytuacji lekkiego przedawkowania magnezu we krwi, który może być skutkiem przyjmowania większych dawek zalecanych preparatów, wystarczy odstawić na jakiś czas tego typu suplementy diety. Należy zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu oraz podaż odpowiednych ilości witamin i innych makroskładników.

Tuż obok ustalenia przyczyny hipermagnezemii, ważne jest działanie w celu obniżania poziomu tego pierwiastka. Możesz to zrobić poprzez stosowanie diuretyków bądź w stanach nagłych zastosowanie związków wapnia jak chlorek wapnia. W ostatecznej sytuacji wdraża się dializoterapię.

Zbyt wysoka ilość magnezu w organizmie może wskazywać na następujące czynniki jak:

przedawkowanie magnezu wskutek zbyt dużej podaży suplementów przez nieprawidłowo dobraną suplementacją

  • przyjmowanie leków, które zawierają sole litu,
  • rozpoczynający się proces nowotworowy,
  • nieprawidłowa praca nerek, tarczycy czy nadnerczy.

W przypadku wysokiego stężenia magnezu we krwi należy zgłosić się do lekarza w celu ustalenia przyczyny zaistniałej sytuacji oraz rozwiązania problemu.

Czy należy się bać suplementacji magnezu?

Stres, niska jakość snu czy niezdrowia codzienna dieta, to główne aspekty, przez które najczęściej sięgamy po preparaty zawierające magnez.

Prawidłowa suplementacja magnezu wymaga przestrzegania kilku zasad, aby była skuteczna i bezpieczna. Oto kluczowe wskazówki, jak suplementować magnez:

Znaj swoje zapotrzebowanie. Zalecane dzienne spożycie magnezu różni się w zależności od wieku, płci i stanu zdrowia. Przed rozpoczęciem suplementacji warto poznać swoje indywidualne zapotrzebowanie.

Wybierz odpowiednią formę. Magnez występuje w różnych formach, takich jak cytrynian magnezu, tlenek magnezu, czy chlorek magnezu. Niektóre formy są lepiej przyswajalne przez organizm niż inne. Na przykład, cytrynian magnezu często jest rekomendowany ze względu na dobrą biodostępność.

Uwzględnij interakcje z innymi składnikami. Magnez może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami i innymi suplementami. Zaleca się konsultację z lekarzem, aby uniknąć niepożądanych interakcji.

Stosuj się do zaleceń producenta. Nie przekraczaj zalecanego dawkowania, ani nie ustalaj go na własną rękę. Jeśli masz wątpliwości, pamiętaj, że w MyBestPharm masz możliwość bezpłatnej konsultacji dietetycznej.

Jaki suplement z magnezem wybrać?

Jeśli masz niedobór magnezu w organizmie, wybierz preparat, który dostarczy Ci odpowiednią dawkę magnezu o najwyższej wchłanialności. MyBestMagnesia zawiera aż 5 organicznych form magnezu o wysokim stopniu przyswajania, dostarczając tym samym aż 107% zapotrzebowania na ten pierwiastek. Ponadto w swoim składzie zawiera witaminy z grupy B kluczowe dla optymalnego funkcjonowania układu nerwowego i inne składniki wspierające prawidłowe przyswajanie magnezu.

Najczęściej zadawane pytania

Magnez jest fundamentalnym związkiem dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

MyBestMagnesia zawiera aż 5 organicznych form magnezu o wysokim stopniu przyswajania, dostarczając tym samym aż 107% zapotrzebowania na ten pierwiastek.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *