Ashwagandha skutki uboczne

Ashwagandha skutki uboczne

Ashwagandha naturalnie występuje głównie w Azji, północno-wschodniej Afryce, Australii oraz w krajach basenu Morza Śródziemnego. Znana jest głównie w tradycyjnej medycynie indyjskiej ze względu na wiele dobroczynnych oddziaływań na ludzki organizm.

Jak zatem mądrze i odpowiedzialnie podejmować decyzje o suplementacji? Dowiesz się z poniższego artykułu.

Czym jest withania somnifera?

To indyjski żeń-szeń, inaczej witania ospała – roślina, która należy do rodziny psiankowatych. Jej surowcem leczniczym jest głównie korzeń ashwagandhy oraz owoc. Stosowana jest w tradycyjnej medycynie ajurwedyjskiej od tysięcy lat.

Ashwagandha zawiera substancje aktywne farmakologicznie i dzięki temu należy do grupy adaptogenów. Korzystnie wpływa na organizm człowieka, głównie wykazuje działanie antystresowe oraz nie jest toksyczna. Pamiętaj jednak, że adaptogeny działają tylko tymczasowo i nie będą idealnym rozwiązaniem na przewlekły stres.

Zawarte w ashwagandzie związki czynne – witanolidy, wykazują właściwości przeciwbakteryjne oraz przeciwnowotworowe. Warto podkreślić, iż substancje aktywne farmakologicznie znajdujące się w korzeniu rośliny działają przeciwzapalnie.

Oto zalety ze stosowania ashwagandhy

Pomaga zmniejszyć stres, bezsenność oraz lęk. Gdy jesteśmy zestresowani, uruchamia się układ hormonalny, powodując, że zwiększa się poziom kortyzolu znany pod nazwą “hormon stresu”. Jest on biochemicznym markerem stresu i negatywnie wpływa na organizm. Możemy zaobserwować takie objawy jak: zmęczenie, lęk oraz problemy z zaśnięciem. Ashwagandha pomaga opanować negatywne skutki związane ze stresem. Badania wykazują, że stosowanie ashwagandhy może przyczynić się do zredukowania stanów lękowych o 56%.

Ashwagandha działa także silnie odtruwająco oraz antyoksydacyjnie. Związki w niej zawarte, wpływają na pamięć i koncentrację, chronią przewód pokarmowy przed wrzodami żołądka oraz zmniejszają ryzyko choroby Alzheimera.

Stosowanie chińskiego żeń-szenia przynosi wiele korzyści także dla osób borykających się z anemią. Przez wzgląd na duże ilości żelaza, pozytywnie wpływa na wzrost hemoglobiny oraz czerwonych krwinek. Dodatkowo wykazuje pozytywny wpływ na poziom cukru oraz cholesterolu LDL.

Ashwagandha korzystnie wpływa na układ odpornościowy, zapobiegając jego osłabieniu wskutek przyjmowanych leków. Może być również stosowana we wsparciu leczenia chorób autoimmunologicznych. Witania wykazuje działanie immunosupresyjne oraz immunomodulacyjne (wzmacniające).

Ashwagandha wspiera układ nerwowy, działa jak środek antystresowy. Wspiera jakość snu, natomiast nie powoduje senności. Pomaga zmniejszyć napięcie, lęki, a także objawy nadmiernego pobudzenia oraz poprawia kondycję psychiczną. Należy podkreślić, iż osoby przyjmujące leki nasenne nie powinny jej suplementować.

Ashwagandha spowalnia procesy starzenia, a tym samym posiada właściwości odmładzające. Dodatkowo wykazano, iż ashwagandha dzięki swoim działaniom przeciwbakteryjnym oraz antyoksydacyjnym, wykazuje pozytywny wpływ na walkę z trądzikiem.

Poprawia funkcjonowanie układu oddechowego wspomaga leczenie astmy oraz alergii. Dodatkowo łagodzi kaszel oraz nieżyt nosa.

Właściwości ashwagandhy często wykorzystywane są przez osoby aktywne, ponieważ nie tylko zwiększa wydolność fizyczną, ale także pomaga wzmocnić mięśnie i poprawić kondycję fizyczną. Sportowcy stosują witanię także przez wzgląd na jej właściwości anaboliczne, wspomagające odbudowę mięśni u rekonwalescentów.

Ashwagandha korzystnie wpływa na układ hormonalny. Jej działanie obejmuje głównie pracę tarczycy działając pobudzająco na pracę tego gruczołu. Dodatkowo jest wykorzystywana przez kobiety borykające się z zaburzeniami cyklu miesiączkowego, pomagając w jego regulacji. Należy podkreślić, iż wpływa korzystnie na zwiększenie libido oraz funkcjonowanie układu rozrodczego.

Ashwagandha – tabletki, proszek czy ekstrakt?

Największa koncentrację cennych składników znajdziesz w korzeniu ashwagandhy. Na rynku możesz znaleźć go w postaci proszku, tabletek czy płynu.

Każda opcja ma wady i zalety. Wybieraj zgodnie ze swoimi preferencjami, natomiast przed zakupem warto zwracać uwagę na składniki znajdujące się w produkcie.

Jak stosować?

Ashwagandha uważana jest za bezpieczny suplement diety. Jednak, by nie pojawiły się niechciane skutki uboczne, należy stosować się do zalecanej dziennej dawki 300-500 mg produktu.

Ashwagandha w swoim składzie nie zawiera substancji, które mogłyby powodować uzależnienie. Przyjmując suplementy diety zawierające ashwagandhę, pamiętaj aby stosować się do zaleceń producenta, a w razie potrzeby skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą.

Po jakim czasie można zaobserwować działanie ashwagandhy?

Nie ustalono dokładnego czasu po którym suplementy zawierające witanię zaczynają działać, gdyż mają na ten aspekt wpływ czynniki indywidualne, takie jak wzrost, wiek czy też choroby współistniejące. W kilku badaniach wykazano, iż pierwsze oznaki dobroczynnego wpływu można zaobserwować już po 7 dniach.

Oto jakie skutki uboczne powoduje ashwagandha

Ashwagandha jest produktem naturalnym, z tego powodu nie posiada licznych przeciwskazań do jej stosowania.

Główną grupą, która powinna zrezygnować z suplementacji witanii ospałej są kobiety w ciąży oraz matki karmiące piersią. Dodatkowo osoby zażywające leki nasenne, uspokajające oraz leki przeciwpadaczkowe, także powinny zrezygnować z suplementacji.

Skutki uboczne, które mogą się pojawić po zastosowaniu ashwagandhy obejmują mdłości, biegunkę, wymioty oraz rozstrój żołądka. U niektórych osób można zaobserwować takie objawy jak: senność, zawroty głowy, suchość w ustach, kaszel, niewyraźne widzenie, wysypka czy halucynacje.

 

Na koniec warto podkreślić, że roślina ta nie jest lekiem, a suplementem diety pochodzenia naturalnego, który powinien stanowić uzupełnienie, a nie substytut zbilansowanej diety.