Zakwaszenie organizmu: przyczyny, objawy i sposoby zapobiegania - MyBestPharm

Zakwaszenie organizmu: przyczyny, objawy i sposoby zapobiegania

Brakuje Ci energii, cierpisz na ciągłe uczucie zmęczenia, bóle głowy, suchość skóry, osłabioną kondycję włosów czy paznokci? Są to najczęstsze objawy zakwaszenia organizmu, choć w rzeczywistości lista dolegliwości z tym związana jest jeszcze dłuższa. Czy wiesz co to zakwaszenie organizmu oraz jakie są jego objawy? Co powoduje zakwaszenie organizmu? Jak sobie pomóc w przypadku wystąpienia wspomnianych problemów? Przeczytaj ten artykuł, a dowiesz się pomocnych tipów.

Warto zacząć od postaw, dlatego wyjaśnijmy sobie czym jest równowaga kwasowo-zasadowa. Skala pH pozwala na ocenę kwasowości oraz zasadowości wybranych roztworów na podstawie obecnych w nich jonów. Zakres skali pH wynosi od 0 do 14. Roztwory o pH mniejszym niż 7 wykazują charakter kwasowy, z drugiej strony roztwory o pH większym niż 7 charakteryzują się pH zasadowym. Warto wiedzieć, że za prawidłowe utrzymanie pH krwi są odpowiedzialne głównie płuca, nerki, a także układy buforowe krwi i tkanek.

Zaburzenia równowagi kwasowo zasadowej w ludzkim organizmie obejmują :

  • kwasicę oddechową,
  • zasadowicę oddechową,
  • kwasicę nieoddechową,
  • zasadowicę nieoddechową
  • zaburzenia mieszane.

Prawdopodobnie powyższe nieprawidłowości nie są pojęciami spotykanymi przez Ciebie na co dzień, dlatego w dalszej części artykułu znajdziesz odpowiedzi na czym one polegają.

Zakwaszenie organizmu co to?

Obniżenie pH krwi organizmu niżej niż do poziomu 7,35 powoduje kwasicę. Przyczyną tego stanu może być spadek jonów wodorowęglanowych bądź wzrost ciśnienia dwutlenku węgla. Kwasica nieoddechowa może być skutkiem źle kontrolowanej cukrzycy, a także w wyniku zatrucia etanolem czy salicylanami. Dodatkowo wskutek ostrej lub przewlekłej niewydolność nerek oraz masywnych biegunek. Kwasica jest niebezpiecznym powikłaniem różnych stanów i stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia. Wymienione schorzenia stanowią przyczynę kwasicy w ogranizimie.

Objawy zakwaszonego organizmu często mogą być mylone z innymi dolegliwościami. Pierwsze objawy zakwaszenia mogą być niejednoznaczne i łatwo je przeoczyć. Możesz zauważać takie symptomy jak: przewlekłe zmęczenie, bóle głowy, osłabienie, bóle mięśni czy bóle brzucha. Dodatkowo można obserwować problemy z układem trawiennym poprzez wzdęcia, zgagę czy niestrawność.

Oprócz wymienionych wyżej objawów zakwaszenia organizmu można wyróżnić problemy z koncentracją czy też dolegliwości skórne takie jak trądzik, egzema, atopowe zapalenie skóry.

U niektórej grupy w populacji zakwaszenie organizmu może prowadzić do większego ryzyka chorób serca, cukrzycy, chorób neurologicznych czy chorób autoimmunologicznych. Warto zdawać sonie sprawę, iż jakiekolwiek objawy związane z zakwaszeniem organizmu stanowią sygnał, o gorszym funkcjonowaniu ustroju człowieka.

Przyczyny zakwaszenia organizmu

Zakwaszeniu organizmu mogą sprzyjać następujące czynniki:

  • stosowanie używek (papierosy, alkohol),
  • stosowanie rygorystycznych diet odchudzających lub eliminacyjnych,
  • przyjmowanie niektórych leków,
  • długotrwały nadmierny stres,
  • występowanie chorób przewlekłych.

Warto wiedzieć, iż długotrwałe zakwaszenie organizmu może zwiększać ryzyko alergii, miażdżycy, cukrzycy, a także nowotworów.

Czy dieta ma wpływ na pH krwi?

Warto wiedzieć, że istnieje podział produktów spożywczych na podstawie właściwości kwasotwórczych oraz zasadotwórczych. Natomiast wpływ diety na pH krwi jest nieduży i nie prowadzi do poważnych zaburzeń kwasowo-zasadowych.

Czy dieta ma wpływ na pH moczu?

Należy podkreślić, iż nie mamy wpływu na pH krwi, natomiast możemy modyfikować zmiany pH moczu, odczyn jest może być obojętny, kwaśny bądź także zasadowy. Niektóre produkty mają wpływ na jego odczyn. Należy wiedzieć, iż zmiana pH moczu z kwaśnego na zasadowy nie jest korzystna, gdyż zwiększa ryzyko infekcji układu moczowego.

Czy jest możliwe by odkwasić organizm?

Nadmierne gromadzenie się kwasów może prowadzić do wielu negatywnych konsekwencji dla naszego samopoczucia i zdrowia., dlatego też warto wprowadzić modyfikacje stylu życia. Na szczęście da się odkwasić organizm domowym sposobem. Pierwszym krokiem jest wprowadzenie zbilansowanej diety oraz zmiana nawyków żywieniowych. Warto wprowadzić produkty o właściwościach alkalizujących, przede wszystkim różnego rodzaju kasze, zadbać o większe ilości warzyw i owoców. Warto także ograniczyć stosowanie używek. Stosowanie wspomnianych produktów odkwasza organizm człowieka.

Kluczowym nawykiem dla dobrego samopoczucia jest regularne spożywanie wody, (która posiada neutralne pH), ponieważ jej zadaniem jest usuwanie kwasów z organizmu. Dodatkowo dostarcza składników mineralnych i wspiera procesy trawienia. Nie może jej zabraknąć, gdyż jej niedostateczna ilość powoduje odwodnienie organizmu. Na sklepowych półkach możemy znaleźć specjalna wodę mającą odczyn zasadowy, tzw. wodę alkaliczną, która przyśpieszy odkwaszenie organizmu. Nie mniej jednak, należy spożywać ją roztropnie, gdyż nadmierne ilości mogą przyczynić się do powstawania kamieni nerkowych. Ponadto warto też zamienić czarna herbatę na zieloną, a tradycyjna mocną kawę na zbożową.

Dieta odkwaszająca racja czy mit?

Fundamentem tej diety są warzywa i owoce, które posiadają właściwości alkalizujące, pomagające przywrócić równowagę kwasowo-zasadową. Tym samym wpływają na prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Przede wszystkim skup się na warzywach i owocach zawierające magnez, wapń czy potas, są to pierwiastki zasadotwórcze. Do nich należą następujące produkty: szpinak, brokuły, jarmuż, dynia, marchew, awokado, kiwi czy banany.

Dodatkowo warto do swojej diety wprowadzić także kaszę jaglana, komosę ryżową, migdały, orzechy, nasiona chia, siemię lniane oraz zieloną herbatę.

Tak naprawdę wprowadzenie tej diety nie wpływa na pH krwi, natomiast wspiera nasz organizm w procesach metabolicznych. Dostarcza niezbędnych składników odżywczych co sprzyja poprawie samopoczucia.

Czego unikać?

W diecie alkalizującej warto unikać produktów zwiększających poziom kwasowości, do których można zaliczyć czerwone mięso, cukier i produkty wysokoprzetworzone. Wymienione produkty podwyższają ryzyko nadmiernego gromadzenia się kwasów w ludzkim ciele. Są to produkty, z których nie warto rezygnować na zawsze, jedynie spożywać je rzadziej i mniejszych ilościach.

Czy istnieją naturalne sposoby wsparcia?

Jest wiele domowych sposobów by odkwasić organizm takie jak wspomniana wcześniej zmiana diety, uwzględniająca właściwe owoce i warzywa oraz kasze. Ponadto dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu wodą.

Zakwaszenie organizmu, a suplementy diety

Warto rozważyć indywidualną suplementację dobraną do potrzeb naszego ciała. Co warto rozważyć? Dobrym rozwiązaniem jest włączenie preparatu My Best Detox, który idealnie sprawdza się dla kobiet w celu wsparcia pracy narządów wewnętrznych. Wspomaga procesy oczyszczania ze szkodliwych produktów przemiany materii. Dzięki zawartości ostropestu wspiera pracę wątroby, a tym samym wspiera procesy oczyszczania, redukuje objawy związane z pracą przewodu pokarmowego takie jak wzdęcia, uczucie pełności. Ponadto, dzięki ekstraktowi z mniszka lekarskiego wspomaga utrzymanie prawidłowej pracy układu moczowego oraz wspiera fizjologiczną równowagę pH żołądka. Warto wspomnieć, iż omawiany preparat jest rekomendowany dla osób, sporadycznie korzystających z używek.

Podsumowując, niewłaściwy poziom pH organizmu nie jest czymś do czego powinno dążyć ciało człowieka. Niektóre produkty zakwaszają organizm, dlatego warto mieć świadomość czego unikać oraz jakie elementy włączyć gdy trzeba będzie zahamować nadmierne gromadzenie się kwasów.

Długotrwałe zakwaszenie organizmu może zwiększać ryzyko wielu poważnych problemów zdrowotnych takich jak choroby układu krążenia czy też dolegliwości z przewodu pokarmowego. Dbaj o zdrowy styl życia oraz utrzymuj dobrą relację ze stresem, nie zapominając o aktywności fizycznej. Dodatkowo warto pamietać, by odpowiednio często przebywać na świeżym powietrzu co pozytywnie wpłynie na reakcje stresowe czy chroniczne zmęczenie. Opłaca się wprowadzić te wskazówki w codzienne nawyki, a Twoje problemy zdrowotne takie jak słabe samopoczucie, problemy trawienne czy częste infekcje odejdą w niepamięć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *