Przemiana materii: jak działa i jak ją przyspieszyć?

Przemiana materii: jak działa i jak ją przyspieszyć?

Przemiana materii to proces, w którym organizm przetwarza dostarczone wraz z pożywieniem składniki odżywcze na energię, a następnie częściowo wydala je w postaci produktów ubocznych. Jej szybkość jest zmienna i zależy od wielu czynników. Jak zwiększyć tempo przemiany materii?

Osoby z szybką przemianą materii zwykle nie mają problemu z utrzymaniem prawidłowej wagi. Niestety nie dotyczy to wszystkich. Zbyt wolny metabolizm lub tzw. zła przemiana materii sprzyjają powstawaniu dodatkowych kilogramów. Na szczęście istnieją sprawdzone i zdrowe sposoby, które pozwolą Ci przyśpieszyć procesy metaboliczne. Zanim jednak je zastosujesz, ważne jest, aby zrozumieć, jak działa przemiana materii i od czego zależy jej tempo.

Co to jest przemiana materii?

Termin przemiana materii używany jest w odniesieniu do energii, która jest potrzebna człowiekowi do funkcjonowania w danej ilości czasu. Jest to jeden z kluczowych procesów metabolicznych. Oba pojęcia są często używane wymiennie, choć metabolizm ma szersze i bardziej ogólne znaczenie. Wyróżniamy dwa rodzaje przemiany materii:

  • podstawowa przemiana materii – oznacza ilość energii potrzebnej do podtrzymania funkcji życiowych człowieka, który znajduje się w stanie spoczynku. Wartość PPM, bo tak w skrócie oznacza się podstawową przemianę materii, uwzględnia takie czynności organizmu jak oddychanie, krążenie krwi, funkcje komórkowe oraz regulacja temperatury ciała i inne procesy. Przyjmuje się, że PPM stanowi około 60% dziennego wydatku energetycznego dla dorosłego człowieka.
  • całkowita przemiana materii – to całodobowy wydatek energetyczny związany z utrzymywaniem funkcji życiowych oraz funkcjonowaniem człowieka w otoczeniu. Najważniejszą składową całkowitej przemiany materii pozostaje PPM. Do tego dochodzi energia związana z aktywnością fizyczną oraz tzw. termogeneza posiłkowa. Aktywność fizyczna stanowi około 30% całkowitej przemiany materii, dlatego zapotrzebowanie kaloryczne u osób, które uprawiają sport, jest zwykle większe. Termogeneza posiłkowa wiąże się z metabolicznymi procesami trawienia. Przyjmuje się, że stanowi ona ok. 10% podstawowej przemiany materii (spoczynkowej).

    Od czego zależy tempo przemiany materii?

    Szybka lub wolna przemiana materii zależą od wielu czynników oraz mogą zmieniać się wraz z czasem. Do najważniejszych z nich należą:

  • Masa ciała – osoby o większej masie ciała zazwyczaj mają wyższą wartość PPM. Trzeba jednak zaznaczyć, że jako punkt wyjścia do obliczenia zapotrzebowania energetycznego organizmu wykorzystuje się beztłuszczową masę ciała, a nie tkankę tłuszczową.
  • Płeć – tempo przemian metabolicznych jest zależne od płci. Mężczyźni zazwyczaj mają wyższą wartość PPM, co wynika z większych rozmiarów (masy) ciała i większej masy mięśniowej.
  • Wiek – na tempo metabolizmu wpływa także wiek. PPM zazwyczaj maleje wraz z wiekiem, co ma związek z naturalnym zanikiem masy mięśniowej i pojawieniem się tkanki tłuszczowej. Jest to m.in. efekt zwolnienia procesów metabolicznych organizmu.
  • Predyspozycje genetyczne – wolna lub szybka przemiana materii zależy także od czynników genetycznych.
  • Dieta – posiłki bogate w białko mogą przyśpieszyć procesy przemiany materii. Białko ma wysoki współczynnik termiczny, co oznacza, że na jego trawienie organizm potrzebuje więcej energii.
  • Stan zdrowia – zaburzenia metabolizmu i procesów trawienia mogą mieć związek z ogólnym stanem zdrowia i obecnością takich chorób jak m.in. cukrzyca lub niedoczynność tarczycy.

Jak przyspieszyć przemianę materii?

Wiesz już, jak działa i od czego zależy przemiana materii. Zastanawiasz się jak przyspieszyć metabolizm? Tempo przemiany materii można zwiększyć, wprowadzając do codziennego życia kilka zdrowych nawyków. Przedstawiamy sposoby na poprawę metabolizmu!

Aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna zwiększa zapotrzebowanie organizmu na energię, przez co pozwala zwiększyć tempo metabolizmu. W trakcie aktywności fizycznej dochodzi do produkcji energii, której efektem jest spalanie kalorii oraz zaciągnięcie tzw. długu tlenowego. Termin ten odnosi się do dodatkowej ilości tlenu, który organizm zużywa już po zakończeniu ćwiczeń w celu przywrócenia do stanu spoczynku.

Zwiększenie masy mięśniowej

Tempo przemiany materii zależy m.in. od masy ciała, w tym masy tkanki mięśniowej. Jest ona tkanką metabolicznie aktywną, co oznacza, że spala więcej kalorii niż np. tłuszcz. Regularna aktywność fizyczna w połączeniu z dietą bogata w białko pozwalają zwiększyć masę mięśniową, a w efekcie przyśpieszyć procesy metaboliczne.

Dieta wysokobiałkowa

Białko ma wysoki współczynnik termiczny, co oznacza, że do jego trawienia organizm potrzebuje więcej energii. Dodatkowo jest to niezbędny budulec masy mięśniowej oraz składnik potrzebny do regeneracji organizmu po wysiłku. Dieta bogata w białko pozwoli zwiększyć udział tkanki aktywnej w naszej masie oraz podkręci tempo metabolizmu podczas trawienia.

Nawodnienie organizmu

Odpowiednie nawodnienie organizmu jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Pozwala także na utrzymanie optymalnego tempa przemiany materii. Organizm ogrzewa wodę do temperatury ciała, co zwiększa spalanie kalorii. Badania pokazuję, że można w ten sposób przyspieszyć metabolizm spoczynkowy nawet o 10-30% na godzinę po spożyciu.

Suplementacja

Dietę i odpowiednie nawodnienie organizmu możesz także wzbogacić o naturalne suplementy. Preparat MyBestProBio zawiera naturalne składniki aktywne, które odżywiają mikroflorę w jelitach, poprawiając wchłanianie cennych witamin i mikroelementów oraz przyśpieszając trawienie. MyBestSlim zawiera składniki, które zwiększają termogenezę i spalanie tłuszczu. To m.in. ekstrakt z zielonej herbaty oraz ekstrakt z ziela pokrzywy indyjskiej. Suplement wzmacnia ciało i niweluje chęć sięgania po słodkie przekąski.

Relaks i dobry sen

Dla procesów metabolicznych ogromne znaczenie ma także odpoczynek i dobry sen. Niewłaściwa ilość i jakość dnu oraz przewlekły stres mogą powodować zaburzenia procesów metabolicznych. Pamiętaj więc o odpoczynku i regeneracji.