Kwasy omega-3 jak długo stosować
Podstawą prawidłowego funkcjonowania organizmu jest odpowiednio zbilansowana dieta, która dostarczy nam wystarczającej ilości energii i cennych składników odżywczych. W zdrowym jadłospisie nie może zabraknąć tłuszczów, które wykazują największą wartość energetyczną. Bardzo ważne jest, by dostarczać sobie Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe, ponieważ nasz organizm nie produkuje ich samodzielnie, a pełnią one niezwykle istotną dla niego rolę. Z tego artykułu dowiesz się, jak prawidłowo suplementować kwasy omega-3.
Kwasy omega-3 – rodzaje i ich źródła w diecie
Wśród kwasów omega-3 wyróżniamy:
- kwas eikozapentaenowy EPA, który dostarczamy, spożywając przede wszystkim tłuste ryby morskie (np. łosoś, szprotki, tuńczyk, dorsz) oraz owoce morza.
- kwas dokozaheksaenowy DHA – również znajdziemy go w rybach.
- kwas alfa-linolenowy ALA – zapotrzebowanie na ten kwas omega, pomoże uzupełnić nam dieta bogata w orzechy włoskie, migały czy oleje roślinne (np. olej lniany, rzepakowy).
Czy kwas omega-3 jest niezbędny?
Kwasy tłuszczowe omega-3 należą do grupy Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych (NNKT), a słowo „niezbędne” nie bez powodu jest częścią tej nazwy. Wpływają one na wiele funkcji w organizmie człowieka, m.in. wspomagają pracę układu krwionośnego, wyrównują poziom cholesterolu, chronią żyły i zmniejszają ryzyko wystąpienia cukrzycy i chorób układu sercowo-naczyniowego.
Kwasy omega-3, to składniki bardzo ważne również dla naszego mózgu. Są one niezbędne dla jego prawidłowej pracy, a kora mózgowa zbudowana jest aż w 60 % z kwasu DHA.
Mają także wpływ na centralny układ nerwowy, są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania wzroku, pomagają obniżać stany zapalne i odpowiadają za działanie układu immunologicznego, krzepnięcie krwi i różnicowanie komórek. Dodatkowo owe kwasy tłuszczowe biorą udział w budowie serotoniny, nazywanej potocznie hormonem szczęścia, a także mają korzystny wpływ na włosy, skórę i paznokcie.
Czy kwasy omega-3 mogą pomóc w leczeniu nadwagi?
Kwasy omega-3 wykazują wielokierunkowy pozytywny wpływ na organizm ludzki. Jak wskazują badania, odgrywają również rolę w profilaktyce oraz leczeniu nadwagi. Według publikacji naukowych, kwasy omega-3 wspierają hamowanie łaknienia i zwiększanie uczucia sytości.
Jak widzisz działanie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 jest niezwykle rozległe, a wyżej wymienione funkcje nie wyczerpały jeszcze zakresu ich działań.
Kto powinien brać omega-3?
Kwasy omega-3 wywierają pozytywny wpływ na organizm ludzi w każdym wieku. Ich suplementacja jest istotna już nawet przed urodzeniem, ponieważ, aby zapewnić dziecku prawidłowy rozwój, należy przyjmować odpowiednią ilości kwasów omega-3 już w czasie ciąży oraz w trakcie karmienia piersią. Suplementacja nienasyconymi kwasami tłuszczowymi w tym okresie wpływa na kształtowanie się i pracę mózgu. Kwasy omega-3 poprawiają ukrwienie mózgu i przepływ bodźców nerwowych, dostarczanie odpowiedniej ich ilości w dzieciństwie, zapewnia szybszy i lepszy rozwój, niweluje problemy z koncentracją i poprawia sprawność ruchową.
Poprawne funkcjonowanie mózgu jest niezwykle istotne w każdym wieku. U osób starszych, przyjmowanie omega-3 zapobiega chorobie Alzheimera, demencji, a także zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe.
Kwasy omega-3 – dawkowanie
Dzienne zapotrzebowanie na kwasy tłuszczowe omega-3 może być różne w zależności od wieku. Dla dzieci do 2 lat, wynosi 100mg DHA, dla dzieci powyżej 2 roku życia oraz dla dorosłych jest to 250 mg EPA i DHA.
Niestety, jak wskazują badania, większość z nas nie spożywa wystarczającej ilości produktów bogatych w kwasy omega-3, aby uzupełnić zapotrzebowanie na ten składnik. Dlatego jeśli w naszej diecie zauważamy braki, należy sięgnąć po sprawdzony suplement diety, który pozwoli uzupełnić niedobory omega-3.
O jakiej porze dnia brać omega-3?
Aby zapewnić kwasom jak najlepszą wchłanialność, ich suplementacja powinna odbywać się w towarzystwie tłuszczów. Zazwyczaj w tłuszcze najbardziej bogate są posiłki obiadowe, dlatego, aby zachować jak najwięcej ich właściwości, najlepiej przyjmować kwasy omega-3 w porze obiadowej.
Jak długo można zażywać omega-3?
Organizm ludzki potrzebuje dostarczania kwasów omega-3 z zewnątrz, dlatego możemy stosować je przez cały rok, a nawet przez całe życie. Należy jednak pamiętać, by suplementacja była prowadzona świadomie i w sposób dopasowany do indywidualnych potrzeb.
Skutki uboczne kwasów omega-3
Ewentualne skutki uboczne, które mogą nieść za sobą suplementy z kwasami omega-3 są zwykle łagodne, związane z formą, jaką jest olej rybi, czyli np. rybi posmak, odbijanie się rybą czy nieświeży oddech.
Obecnie jednak producenci suplementów często decydują się na rozwiązania, które nie mają takich właściwości. Np. oleje MyBestProtect oraz MyBestComplement, zawierają naturalne aromaty, które skutecznie niwelują rybi posmak.
Stosując suplementy z omega-3, szczególną ostrożność zaleca się osobom mającym alergie na ryby bądź skorupiaki oraz przyjmującym niektóre leki przeciwkrzepliwe. W takich sytuacjach, należy przed rozpoczęciem suplementacji skonsultować się z lekarzem.
Jakie suplementy z kwasami omega-3 są najlepsze?
Nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 w suplementach najczęściej przybierają postać oleju, ale występują również w formie kapsułek.
MyBestProtect
Jeśli najbardziej zależy Ci na wsparciu odporności, wybierz MyBestProtect. To suplement, który zapewni pełne wsparcie organizmu, dostarczając nie tylko dużą dawkę kwasów omega-3 (300 mg to kwasy EPA a 740 mg DHA), ale również mnóstwo innych substancji odżywczych. To kompozycja składników najlepiej wspierających działanie układu immunologicznego, w preparacie znajdują się m.in. witaminy A, D, E, tran z dorsza oraz z rekina, wyciągi z ziela tymianku, nasiona czarnuszki, dziewanny, bzu czarnego, eukaliptusa i sosny.
MyBestComplement
To bogata kompozycja olejów i witamin, która pomoże Ci zachować zdrowie oraz promienny wygląd skóry. Formuła suplementu jest bogata w oleje rybne oraz roślinne: olej z konopi, wiesiołka i czarnuszki. Oprócz kwasów omega, zawiera w sobie szereg witamin i antyoksydantów. Znajdziesz tu również olej z róży, rokitnika, oregano, witaminy A, E, D, astaksantynę, koenzym Q10. Połączenie tych wszystkich składników zapewni Ci dodatkowe wsparcie skóry od zewnątrz.
MyBestOmega-3
Jeśli nie przekonuje Cię spożywanie suplementu diety w formie oleju, a równocześnie zależy Ci na przyjmowaniu wysokiej dawki kwasów omega-3, wybierz MyBestOmega-3. Preparat zawiera oleje z ryb, będące naturalnym źródłem tego składnika. Dodatkowo nie brakuje w nim witamin: A, D, E a także oleju lnianego, astaksantyny oraz oleju z wiesiołka. Cenne składniki suplementu przybierają formę łatwych do połknięcia kapsułek o różanym aromacie.
Komentarz od Oli:
Kwasy tłuszczowe omega-3 (DHA, EPA i ALA) są niezbędne w każdym okresie naszego życia, od poczęcia aż do później starości. Odgrywają istotną rolę w prawidłowej pracy mózgu, serca, układu krążenia, a dzięki właściwościom przeciwzapalnym pozwalają zmniejszyć ryzyko wielu chorób np. układu sercowo-naczyniowego, depresji, nowotworów oraz chorób neurodegeneracyjnych.
Dzienne zapotrzebowanie organizmu na kwasy tłuszczowe omega-3 uzależnione jest od wieku i stanu fizjologicznego. U dzieci do 2 lat wynosi 100 mg/dobę DHA, a u dzieci powyżej 2 r. ż., młodzieży i dorosłych 250 mg/dobę DHA i EPA. U kobiet w ciąży i karmiących piersią do dziennej dawki 250 mg DHA i EPA zaleca się zwiększenie dodatkowo kwasu DHA o 100-200 mg/dobę. Źródłem kwasów omega-3 (DHA, EPA, ALA) w diecie są: tłuste ryby morskie (łosoś, makrela, sardynka, śledź, szprotki), owoce morza, jaja, orzechy włoskie, siemię lniane, warzywa liściaste i oleje roślinne (np. olej lniany, rzepakowy). W przeciętnym sposobie odżywiania Polaków obserwuje się zbyt małe spożycie produktów obfitujących w kwasy tłuszczowe omega-3, dlatego wskazane jest ich codzienne uzupełnianie w postaci suplementacji.
W celu zachowania najcenniejszych właściwości kwasów omega-3 w suplemencie, zwróćmy uwagę, aby oleje pozyskiwane były z dziko żyjących ryb, tłoczone metodą na zimno oraz aby suplement posiadał certyfikaty potwierdzające brak zawartości metali ciężkich.