Zdrowie podczas menopauzy – jakie suplementy wybrać?

Zdrowie podczas menopauzy – jakie suplementy wybrać?

Menopauza, zwana także okresem przekwitania lub klimakterium, to czas, w którym w ciele kobiety dochodzi do wielu zmian o podłożu hormonalnym. Skutkiem tych przemian jest stopniowe przejście organizmu w stan bezpłodności. Menopauza nie jest chorobą, jest naturalnym etapem w życiu kobiety, w którym następuje stopniowe wygaszanie funkcji hormonalnej jajników.

Właściwie co to jest jest menopauza?

Zgodnie z definicją podawaną przez WHO (Światową Organizację Zdrowia), menopauzę określa się ostatnią miesiączkę, po której przez co najmniej 12 miesięcy nie wystąpiło krwawienie. Trzeba jednak podkreślić, że zatrzymanie krwawienia w przypadku menopauzy nie jest następstwem zabiegów chiriugicznych, chorób przewklekłych, ciąży, okresu karmienia, szybkiej utraty masy ciała w krótkich okresie czasu czy stosowania leków.

Powodem tego jest spadająca produkcja żeńskiego hormonu płciowego w jajnikach – estrogenu, która zwykle nie zmniejsza się po prostu w linii prostej, ale często podlega dużym wahaniom. Wielkość tych wahań i natężenie objawów menopauzy, różni się w zależności od kobiety.

Interesujące jest to, że typowe objawy menopauzy nie dotyczą wszystkich kobiet – są szeroko rozpowszechnione w krajach zachodnich, ale rzadko w Azji. Dlaczego? Uważa się, że wpływ mają zarówno czynniki kulturowe, jak i styl życia. Najważniejsze – odżywianie. W krajach azjatyckich produkty sojowe z miso, tofu i kiełki soi są częścią codziennego menu i mają pozytywny wpływ na uderzenia gorąca i pocenie się, które są najczęstszymi objawami klimakterium. Ich sekret: izoflawony czyli tzw. fitoestrogeny sojowe, które są bardzo podobne do estrogenów kobiecego organizmu i mogą łagodzić skutki spadków poziomu hormonów w okresie menopauzy. W Japonii i Chinach ludzie przyjmują dziennie około 50 mg fitoestrogenów wraz z pożywieniem – Europejczycy nie są w stanie przyjąć nawet jednej dziesiątej tej ilości.

W jakim wieku kobieta wchodzi w okres przekwitania?

Klimakterium zwykle występuje pomiędzy 45. a 55. rokiem życia, jednak pierwsze symptomy mogą pojawić się nawet kilkanaście lat wcześniej. Polki wchodzą w wiek menopauzalny między 48. a 52. rokiem życia, czasem jednak zdarza się, że klimakterium może rozpocząć się zdecydowanie szybciej, nawet przed 40. rokiem życia – mówimy wówczas o wczesnej menopauzie, której pośrednimi przyczynami może być przewlekły stres, nieregularny tryb życia, choroby autoimmunologiczne oraz predyspozycje genetyczne.

Jak długo trwa menopauza?

Uważa się, że menopauza to całokształt zmian i procesów towarzyszących naturalnemu zanikowi miesiączki przez kobietę. Warto jednak pamiętać, że jest to jedynie określenie momentu ostatniej miesiączki w życiu kobiety, natomiast etapy poprzedzające i następujące po tym wydarzeniu nazywa się klimakterium lub okresem przekwitania. Wyróżnia się kilka faz tego procesu:

– perimenopauzę – jest to okres występujący zaraz przed menopauzą, w okolicach 50. roku życia i trwający do roku po jej wystąpieniu. W tym czasie mogą występować uderzenia gorąca, wydłużone i obfite krwawienia, skrócenie cyklu menstruacyjnego. Częstsze występowanie cykli bezowulacyjnych. Obniża się poziom estrogenów i progesteronu, wzrasta poziom gonadotropin przysadkowych (FSH i LH); szybko spada liczba pęcherzyków Graafa w jajnikach.

– menopauzę – oznaczającą ostatnie krwawienie miesięczne z przyczyn fizjologicznych, uwarunkowanych naturalnie zachodzącymi zmianami hormonalnymi.

– okres postmenopauzalny – w tym czasie krwawienia miesięczne już się nie pojawiają. W badaniach stwierdza się wysoki poziom FSH i LH i obniżony poziom estrogenów i progesteronu. Wzrasta stężenie kortyzolu. Często występuje zauważalny wzrost masy ciała , wypadanie włosów, częstsze infekcje i suchość pochwy spowodowana obniżeniem produkcji śluzu pochwowego. Każde krwawienie oraz plamienie w okresie postmenopauzy należy zgłosić lekarzowi.

Objawy menopauzy

Jednymi z najbardziej uciążliwych objawów menopauzy są nagłe uderzenia gorąca, zwiększona potliwość i zaburzenia snu. Zmiany w czynności hormonalnej jajników powodują widoczne zmiany w stanie zdrowia i samopoczuciu kobiet. Zmniejszona produkcja estrogenów w organizmie kobiety powoduje rozregulowanie układu sterującego temperaturą ciała. Dlatego pojawiają się nagłe uderzenia gorąca. Gdy mijają, wzrasta intensywność pocenia się, bo rozgrzany organizm musi się schłodzić. Nadmierna potliwość pojawia się często nocą, co powoduje zaburzenia snu.

Objawy obejmują nie tylko sferę fizyczną, ale także psychiczną. Problemy ze snem, pogorszenie pamięci, lęki, spadek libido, zaburzenia koncentracji, trudności w podejmowaniu decyzji, obniżenie napędu do działania, drażliwość, wahania nastroju czy płaczliwość to często występujące symptomy okresu przekwitania.

Inne objawy menopauzy odczuwane na co dzień to:

– dolegliwości ze strony układu moczowo-płciowego, takie jak suchość, świąd pochwy
– nawracające infekcje, wysiłkowe nietrzymanie moczu
– zimne dreszcze, „drgawki” – często występujące po uderzeniu gorąca
– zawroty głowy, uczucie osłabienia
– kołatanie serca
– przewlekłe zmęczenie i rozdrażnienie
– suchość skóry oraz ziemisty, matowy koloryt cery
– pojawiają się sińce i worki pod oczami
– pogłębiają się zmarszczki i bruzdy

Istnieje kilka prostych środków, które szybko pomagają w walce z objawami okresu przekwitania

Dieta

Dieta bogata w fitoestrogeny, witaminę D, kwas foliowy oraz kwasy omega-3 może znacząco poprawić jakość życia kobiet po 50. roku życia. Wiele kobiet je mniejsze porcje, aby utrzymać wagę pod kontrolą. Niemniej jednak organizm musi oczywiście być zaopatrzony w wystarczającą ilość witamin, minerałów, a jego zapotrzebowanie na nie jest szczególnie wysokie. W trakcie menopauzy bardzo łatwo o niedobór witamin. W jadłospisie powinno więc znaleźć się dużo owoców i warzyw, bo kompleksowa podaż mikroelementów to zdrowie, promienny wygląd, lśniące włosy, piękna skóra i mocne paznokcie.

suplementy diety

W okresie przekwitania bardzo ważna jest także suplementacja zawierająca witaminy i minerały, które będą wspierać kobiecy organizm w trakcie klimakterium. W aptekach można znaleźć liczne preparaty na menopauzę. W swoim składzie często zawierają ekstrakty z takich roślin jak: czerwona koniczyna, niepokalanek czy soja zwyczajna. Są to rośliny bogate w substancje, działających podobnie do żeńskich hormonów, których suplementacja jest w stanie załagodzić wahania nastrojów, bezsenność, spadek libido, nocne poty. Suplementacja na menopauzę powinna zawierać witaminę D3 oraz wapń, które przyczyniają się do utrzymania zdrowych kości. Dostępne suplementy na menopauzę w swoim składzie dodatkowo powinny zawierać kwas foliowy, selen, biotynę, witaminę C i kolagen. Witamina C przyczynia się do tworzenia kolagenu i prawidłowego funkcjonowania skóry. Biotyna i cynk odgrywają rolę w utrzymaniu prawidłowej skóry i włosów. Preparaty na menopauzę mogą być stosowane przez kobiety, u których terapia hormonalna jest z różnych względów niewskazana.

ochrona przed promieniami UV

Z wiekiem naturalne funkcje ochronne skóry przed słońcem stają się coraz gorsze, co wpływa na większe ryzyko pojawienia się przebarwień i innych objawów fotostarzenia, dlatego warto włączyć stosowanie wysokich filtrów przeciwsłonecznych do codziennej pielęgnacji.

nawilżanie i odżywianie skóry

Dobrym wyborem będą kremy bogate w lipidy, które pomagają odbudować barierę naskórkową, zmniejszają utratę wody i chronią skórę przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Najlepiej szukaj kosmetyków bogatych w kwas hialuronowy, ceramidy, witaminę E i niacynamid.

odbudowa kolagenu, ujędrnianie skóry

Aby zatrzymać nadmierną utratę kolagenu, stosuj kosmetyki ze składnikami pobudzającymi fibroblasty do działania, szczególnie cenna będzie witamina C w jak najwyższym stężeniu oraz retinol.

Dodatkowo:

Zimne prysznice regulują krążenie i zmniejszają nadmierną potliwość

Ćwiczenia relaksacyjne, takie jak joga lub medytacja, pomagają zmniejszyć stres i niepokój

Ubiór najlepiej zgodnie z zasadą „na cebulkę”

Palenie sprzyja uderzeniom gorąca

Czy klimakterium wymaga leczenia?

Jeżeli objawy menopauzy są wyjątkowo uciążliwe i silne to lekarz może wprowadzić leki HTZ (hormonalną terapię zastępczą), która uzupełni niedobór hormonów.

Menopauza – nie taka straszna

Czy przejdziesz ten czas łagodnie, zależy tylko od Ciebie, nie powinnaś za wszelką cenę walczyć o utrzymanie młodości. Ważne jest, by nie bać się objawów klimakterium, a po prostu je zaakceptować i nigdy nie przestawać kochać samej siebie. Kobiety, które lubią siebie i swoje ciała, mają najlepsze warunki do trwałej radości życia. Zwłaszcza w okresie menopauzy. Ponieważ teraz, gdy dzieci są poza domem, a Twoje własne obowiązki w domu i w pracy są pod kontrolą, nadszedł właściwy czas, aby zadbać o siebie i spełniać swoje marzenia.  Z punktu widzenia zdrowia menopauza może być również postrzegana jako zaproszenie do przeglądu własnego stylu życia: czy równowaga między ćwiczeniami, a odżywianiem oraz pracą, a wypoczynkiem jest nadal prawidłowa?