Zasady diety norweskiej – jak bezpiecznie i skutecznie tracić na wadze?

Zasady diety norweskiej – jak bezpiecznie i skutecznie tracić na wadze?

Wiele z nas słyszała na pewno o diecie kapuścianej czy ryżowej. Są to diety monoskładnikowe, które na początku XXI wieku zyskały popularność. Aczkolwiek moda na takie modele żywieniowe już minęła i obecnie raczej odchodzi się od tego typu pomysłów. Czy dieta norweska jest bezpieczna oraz jakie są jej główne zasady?

Przeczytaj poniższy tekst, a dowiesz się czy na czym polega dieta norweska, jakie są jej zasady oraz skutki uboczne.

Na czym polega dieta norweska?

Dieta norweska jest to opracowany plan żywieniowy na 14 dni. Jej celem jest utrata masy ciała do około 10 kg, a także przyspieszenie metabolizmu oraz redukcję głodu. Dieta norweska wymaga dużej dyscypliny.

Zalety diety norweskiej

Czy dieta norweska opierająca się na dwóch składnikach, może posiadać jakiekolwiek zalety?

Produkty dozwolone w diecie norweskiej

Dieta norweska opiera się na głównie na dwóch składnikach. Są to jajka oraz grejpfruty.

Rekomenduje się spożywanie trzech posiłków dziennie:

śniadanie,

drugie śniadanie,

obiad.

Kolejną zasadą diety norweskiej jest fakt, iż nie należy łączyć węglowodanów wraz z tłuszczami w jednym posiłku.

Rozdzielenie tych makroskładników ma na celu przyspieszenie metabolizmu jak i redukcję masy ciała. Podczas całego postu należy spożywać około 2-3 litry płynów takich jak: woda, herbaty ziołowe, słabe napary kawy bez mleka.

Dieta norweska – produkty dozwolone

Poza jajkami, które mogą być spożywane w formie gotowanej oraz grapefruitów, w diecie preferowane jest stosowanie surówek lub sałatek z selera naciowego, marchwi, ogórków, pomidorów bądź innych warzyw bez dodatków.

Z produktów mięsnych dozwolone są takie produkty jak: mięso drobiowe, gotowane mięso wołowe, można także spożywać chude ryby.

Oto pozostała lista dozwolonych produktów:

  • jajka ugotowane na twardo,
  • zupa jarzynowa,
  • pełnoziarniste lub razowe pieczywo,
  • gotowane warzywa pozbawione dodatku tłuszczu,
  • sałatki z liściastych warzyw,
  • surówka warzywna,
  • słaba kawa lub herbata,
  • dodatki do potraw: pieprz, tymianek, ziele angielskie, liście laurowe.

Jakich produktów unikać na diecie norweskiej?

Zasady diety norweskiej biorą pod uwagę także produkty, których powinno się unikać. Oto najważniejsze z nich:

  • smażone, pieczone jak i grillowane z tłuszczem mięsa, owoce morza i ryby,
  • sadzone i smażone jajka oraz jajecznica,
  • większość owoców, poza jabłkami i grejpfrutami,
  • produkty zbożowe,
  • potrawy z dodatkiem śmietany, majonezu, oleju lub soli,
  • wysokoprzetworzona żywność,
  • gazowane napoje,
  • alkohol.

Jakie efekty może przynieść stosowanie diety norweskiej?

Twórcy diety norweskiej oraz jej zwolennicy, doceniają ten styl żywienia za bardzo szybkie oraz znaczne efekty. Stosowanie się do wszystkich zasad diety norweskiej ma prowadzić do spadku około 10 kg w przeciągu 14 dni. Twórcy diety przekonują, iż podczas przerw między ostatnim posiłkiem, a I śniadaniem, ludzki organizm pobiera energię z tkanki tłuszczowej, co przekłada się na spadek masy ciała. Ponadto także omawiany sposób żywienia ma na celu przyspieszenie tempa metabolizmu, co ma wesprzeć nasze ciało w utrzymaniu wagi po zakończeniu odchudzania.

Przykładowy jadłospis diety norweskiej

Dietę norweską ze względu na prostotę w składniach jak i przygotowaniu może przygotować każdy z nas. Jadłospis diety norweskiej opiera się na ograniczonej ilości produktów spożywczych do spożycia. Oto przykładowy jadłospis:

śniadanie: 1-2 jajka ugotowane na twardo, słaba kawa lub herbata, grejpfrut,

drugie śniadanie: 1-2 jajka ugotowane na twardo, gotowany szpinak wraz z dodatkiem jogurtu, herbata,

obiad: gotowane mięso wołowe surówka z kapusty, marchwi, jabłka oraz selera naciowego, słaba kawa lub herbata.

Czy dieta norweska jest bezpieczna?

Do zalet omawianej diety przede wszystkim można zaliczyć krótki czas przygotowywania posiłków oraz łatwość ich wykonania. Aczkolwiek jest to jadłospis mało urozmaicony oraz o niskiej zawartości energii. Stąd nasuwa się pytanie, czy dieta norweska jest bezpieczna?

Naukowe bazy danych nie dostarczają nam zbyt wielu informacji na temat diety norweskiej. Zwracając uwagę na inne znane diety jednoskładnikowe, nasuwa się myśl, iż tak silne restrykcje żywieniowe mogą zwiększać ryzyko pojawienia się niedoborów wielu mikroskładników, co w dalszej perspektywie może mieć negatywny wpływ na nasze samopoczucie i stan zdrowia.

Niemniej istotna jest długa przerwa pomiędzy ostatnim posiłkiem, a śniadaniem kolejnego dnia. Takie działania prowadzą do pobierania energii z mięśni, gdyż ludzki organizm nie otrzymuje odpowiedniej ilości kalorii do prawidłowego funkcjonowania.

Przeciwwskazania do stosowania diety norweskiej

Skoro już znamy ogólne zasady diety norweskiej, należy się zastanowić, czy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do jej stosowania.

Ze względu na niską podaż składników mineralnych i odżywczych, nie jest to dieta rekomendowana dla każdej osoby.

Diety norweskiej nie powinni stosować: kobiety w ciąży oraz podczas okresu laktacji, dzieci jak również młodzież w fazie intensywnego wzrostu, osoby borykające się z problemami ze strony układu pokarmowego, osoby cierpiące na choroby nerek, seniorzy.

WAŻNE

Najlepszym sposobem na trwałą redukcję masy ciała jest zmiana nawyków żywieniowych oraz stylu życia. Każdy z nas powinien dbać o zbilansowaną dietę uwzględniającą indywidualne potrzeby zdrowotne oraz poziom aktywności fizycznej.

Powinniśmy sobie zdawać sprawę, że restrykcyjna dieta o zbyt małej ilości energii może w niektórych przypadkach wyrządzić więcej krzywdy niż pożytku. Mimo iż zwolennicy diety norweskiej zachwalają jej efekty, należy wziąć pod uwagę dłuższą perspektywę czasu.

Jakie zagrożenia może nieść dieta norweska?

Nieodpowiednia proporcja makroskładników w diecie norweskiej może przyczynić się do wielu negatywnych skutków dla naszego samopoczucia i zdrowia. Oprócz oczekiwanego spadku kilogramów, może także przynieść wiele innych rezultatów jak: omdlenia, odwodnienie, pogorszenie stanu skóry, gorsza kondycja paznokci, a także wzmożone wypadanie włosów. Do tych objawów można także dołączyć problemy z gospodarką hormonalną oraz gorszą jakość snu.

Dieta norweska a efekt jojo?

Szybka redukcja masy ciała, która jest efektem stosowania restrykcyjnego jadłospisu, wiąże się z ryzykiem pojawienia się efektu jojo. Po zakończeniu takiego postu i powrocie do dawnych nawyków żywieniowych utracone kilogramy szybko powracają. Często także przez wzgląd na brak większości produktów, zaczynamy spożywać większe porcje jedzenia, co skutkuje wzrostem masy ciała.

Podsumowując, dieta norweska jest to dieta monotematyczna, która nie może być stosowana przez każdego. Osoby, które borykają się z chorobami nerek, układu krążenia czy układu kostnego bądź przewodu pokarmowego powinni jej unikać. Co więcej, diety norweskiej nie mogą stosować dzieci oraz młodzież, a także kobiety ciężarne oraz karmiące piersią. Ponadto seniorzy także nie powinni stosować diety norweskiej.