Wysokokaloryczne produkty: kiedy warto po nie sięgać?
Zdrowa dieta powinna być dopasowana do potrzeb organizmu. To samo dotyczy kaloryczności spożywanych posiłków. Czasami zdarza się, że zapotrzebowanie energetyczne jest wyższe niż w tradycyjnym modelu żywieniowym. Istnieją także wysokokaloryczne zdrowe produkty, po które możesz sięgnąć nawet w trakcie diety.
Wiele osób, szczególnie tych, które dbają o linię, stara się unikać wysokokalorycznych produktów w diecie. Na pewno jest w tym pewna logika, w końcu spadek masy ciała jest możliwy tylko w momencie osiągnięcia deficytu kalorycznego, czyli sytuacji, w której liczba przyswojonych kalorii jest mniejsza niż dzienne zapotrzebowanie energetyczne organizmu. Niektóre wysokokaloryczne produkty są jednak źródłem cennych składników odżywczych i nie warto z nich rezygnować nawet w trakcie odchudzania. Co więcej, w momencie, gdy zostaną wykluczone z jadłospisu, mogą obniżyć skuteczność diety redukcyjnej. O których produktach mowa i kiedy warto po nie sięgnąć?
Czy wysokokaloryczny oznacza niezdrowy?
Podstawą zdrowej diety jest spożywanie nieprzetworzonych produktów. Owoce, warzywa, nasiona, pestki czy białko pozwalają dłużej utrzymać uczucie sytości, co przekłada się na mniejszą chęć podjadania niezdrowych przekąsek. Wysokokaloryczne przekąski lub dania często utożsamiane jest z niezdrowym jedzeniem. Spożywane w nadmiarze powodują przyrost ciała. Chipsy, batony lub alkohol nie dostarczają organizmowi potrzebnych składników, a oprócz tego zawierają sztuczne substancje, tłuszcze trans i cukry proste, które mają negatywny wpływ na organizm. Sama ilość kalorii nie jest jednak problemem, bardziej istotna jest wartość odżywcza i stopień przetworzenia produktu. Co to oznacza? Że wysokokaloryczne jedzenie nie zawsze jest niezdrowe.
Zdrowe produkty wysokokaloryczne
Istnieje spora grupa produktów, które oprócz dużej dawki energii, dostarczają organizmowi wiele cennych składników odżywczych i spożywane w umiarze są potrzebne w naszym codziennym jadłospisie. Mogą po nie sięgnąć zarówno osoby na diecie, sportowcy, jak i osoby, które przestrzegają zasad zdrowego żywienia.
Awokado
Awokado to jeden z najbardziej kalorycznych owoców. Na 100 g świeżego awokado przypada aż 160 kcal. Mimo tego owoc uważany jest za jeden z najzdrowszych produktów spożywczych. Owoce awokado są bogatym źródłem cennych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega. Awokado zawiera także rozpuszczalne w tłuszczach witaminy A, C, E i K oraz kwas foliowy.
Suszone owoce
Suszone owoce to prawdziwa bomba kaloryczna. Świeże zawierają nawet do 90% wody. Osuszone zaledwie od 10 do 15%, co skutkuje zwiększoną koncentracja cukrów w produkcie i znacznie większą kalorycznością – nawet 300 kcal na 100 g! Mimo wysokiej kaloryczności suszone owoce uważane są za zdrową i wartościową przekąskę. Nadal zawierają sporo błonnika, witaminy i cenne składniki mineralne, jak m.in. potas lub magnez.
Orzechy
Przekąską o wysokiej gęstości energetycznej są również orzechy. Nie warto jednak z nich rezygnować. Orzechy nerkowca, orzechy włoskie czy orzeszki ziemne zawierają cenne witaminy i składniki mineralne niezbędne m.in. do prawidłowej pracy mózgu. Nie przypadkowo znajdują się w składzie mieszkanki studenckiej! Możesz po nie sięgnąć w ramach zdrowej przekąski lub dodać do sałatki.
Masło orzechowe
Pełnoziarniste pieczywo z masłem orzechowym to doskonała alternatywa dla słodkiej drożdżówki lub ciasta. Masło orzechowe możesz kupić gotowy w sklepie lub przygotować samodzielnie, miksując ulubione rodzaje orzechów. Dobrej jakości masło orzechowe zawiera niezbędne składniki odżywcze, takie jak nienasycone kwasy tłuszczowe, błonnik, witamina E i białko roślinne w ilości podobnej do tej, którą mają nasiona roślin strączkowych.
Oleje roślinne
Nawet jeśli jesteś w trakcie redukcji tkanki tłuszczowej, nie powinieneś rezygnować z olejów roślinnych. Produkty takie jak oliwa z oliwek, olej rzepakowy czy olej kokosowy zawierają zdrowe nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy i roślinne sterole. Wprowadzone do diety zapobiegają powstawaniu wolnych rodników, obniżają ciśnienie krwi i cholesterol oraz zapobiegają rozwojowi chorób serca i układu krążenia.
Tłuste ryby
Tłuste ryby to nieocenione źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega 3 i omega 6. Są to tzw. niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), które nie są syntezowane w organizmie i muszą być dostarczane do ciała wraz z pożywieniem. Jedzenie tłustych ryb korzystnie wpływa na pracę serca i układu krwionośnego oraz pozwala obniżyć ciśnienie i tzw. zły cholesterol. Pełnowartościowe białko wspiera procesy regeneracji organizmu. Najbardziej kaloryczne produkty tego typu to makrela, łosoś, halibut i śledź. Dietetycy zalecają spożywanie ryb 2 razy w tygodniu.
Gorzka czekolada
Zdrowe kaloryczne jedzenie to także czekolada! Aby ograniczyć nadmiar kalorii, sięgnij o tę gorzką. Słodka przekąska dostarczy twojemu organizmowi zastrzyk energii i cennych składników jak magnez czy flawonoidy i polifenole.
Kiedy warto sięgnąć po produkty wysokokaloryczne?
Wysoka ilość kalorii nie powinna przekreślać produktów, które dostarczają nam cennych składników odżywczych. Awokado, tłuste ryby czy nasiona i orzechy mogą pojawić się także w jadłospisie osób, które są na diecie. Spożywane z umiarem, idealnie sprawdzą się jako zdrowa przekąska lub pełnowartościowe danie. Po produkty wysokokaloryczne mogą sięgnąć także osoby aktywne i sportowcy. Ta grupa produktów polecana jest także seniorom i osobom cierpiącym na niedowagę. Mogą po nie sięgnąć także kobiety w ciąży lub karmiące piersią.
Produkty wysokoenergetyczne warto wprowadzić także do codziennej, zdrowej diety, pamiętając o różnorodności i właściwym zbilansowaniu posiłków. Chcesz mieć pewność, że Twoja dieta będzie bogata w składniki mineralne, a równocześnie nie spowoduje wzrostu wagi? Sięgnij po MyBestSlim 2.0 – suplement diety odpowiedni dla wszystkich, którzy chcą w naturalny i bezpieczny sposób zmienić swoje nawyki żywieniowe na zdrowsze i uregulować swój proces jedzenia bez podjadania między posiłkami.