-10% z kodem WIOSNA10

Typy sylwetek: jak je rozpoznać i co o nich wiedzieć? - MyBestPharm

Typy sylwetek: jak je rozpoznać i co o nich wiedzieć?

Gruszka, jabłko, trójkąt czy klepsydra? Niektóre poradniki dotyczące zdrowia lub ubioru rozróżniają nawet kilkanaście kształtów damskiej sylwetki. Podpowiadamy, jak rozpoznać swój typ sylwetki i co warto o nim wiedzieć.

Wzrost, obwód bioder czy proporcje biustu stanowią elementy, które pozwalają określić proporcje sylwetki i na tej podstawie zaklasyfikować ją do danej kategorii. Znajomość budowy własnego ciała może być także przydatna w kwestii doboru diety lub treningu personalnego. Jakie są typy sylwetek i jak je rozpoznać?

Sylwetka jabłko

Jabłko to popularny typ damskiej sylwetki, który u wielu Pań niepotrzebnie powoduje kompleksy. Sylwetkę typu jabłko charakteryzują szerokie ramiona i obfity biust, brak wyraźnie zarysowanej talii oraz kształtna pupa i szczupłe nogi. Kobiety jabłka posiadają więc dwa duże atuty: kobiecy biust i zgrabne nogi. To właśnie na podkreśleniu tych atrybutów powinny się skoncentrować, kompletując garderobę.

Panie o sylwetce jabłka mają tendencję do odkładania tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha. Dobrym wyborem będzie więc dieta niskotłuszczowa i bogata w błonnik. Dobrze jeść dużo ryb, nabiału oraz owoców i warzyw. Do picia najlepiej sprawdzi się woda niegazowana. Gruszki powinny unikać napojów gazowanych oraz łączenia tłuszczu i cukru, które powodują otyłość brzuszną. Jako trening polecane są jazda na rowerze, jogging oraz angażujące partie brzucha zajęcia fitness.

Sylwetka typu gruszka

Kobietę gruszkę charakteryzują szerokie biodra i wąskie ramiona i raczej niewielki biust. Gruszki mają tendencje do gromadzenia tkanki tłuszczowej w okolicach bioder i pośladków. Mogą za to pochwalić się wąską i wyraźnie zarysowaną talią. Te proporcje mogą wyrównać za pomocą odpowiednich fasonów ubrań. Sprawdzą się tu bufiaste i szerokie bluzki oraz rozkloszowane spódnice. Dobrym wyborem dla gruszek jest także sukienka kopertowa lub bluzka z dekoltem w kształcie litery V z wiązaniem w pasie.

Sylwetka gruszka często ma tendencję do nabierania dodatkowych kilogramów w okolicach ud i bioder. W jadłospisie gruszki powinny zagościć ryby, chude mięso, sery oraz warzywa i owoce. Przy tym typie sylwetki lepiej unikać białego pieczywa i ciężkich sosów. Aby pracować nad proporcjami Twojej sylwetki, możesz wykonywać skoki na skakance lub zapisać się na aerobik. Idealnie sprawdzą się ćwiczenia wyszczuplające uda i pośladki oraz trening z hantlami, który pozwoli Ci rozbudować górne partie ciała.

Klepsydra

Sylwetka typu klepsydra ma opinie najbardziej proporcjonalnej. Panie klepsydry charakteryzują ramiona i biodra o tej samej szerokości. W tej sylwetce talia jest wyraźnie zaakcentowana. Często towarzyszy jej także płaski brzuch. Klepsydry mogą także poszczycić się długimi i szczupłymi nogami. Takie proporcje ciała sprawiają, że Panie klepsydry raczej nie mają problemu z doborem stroju i w większości krojów wyglądają korzystnie. Atuty sylwetki mogą podkreślić cienkim paskiem w talii.

W przypadku klepsydr tłuszcz rozkłada się równomiernie. W przypadku nadwagi jednak dodatkowe kilogramy gromadzą się w ramionach i w brzuchu, przez co wcięta talia może z czasem zniknąć. Warto unikać smażonych potraw i napojów słodzonych. W ramach treningu sprawdzą się aktywności cardio jak pływanie czy jogging, które równomiernie wyszczuplą ramiona i nogi.

Odwrócony trójkąt

Sylwetkę odwróconego trójkąta charakteryzują szczupłe dolne partie ciała i wąskie biodra oraz szersze ramiona i duży biust. Panie o figurze odwróconego trójkąta często mają płaski brzuch. Talia nie jest wyraźnie zarysowana, a górna część ciała dominuje optycznie dół. Przy tym typie sylwetki sprawdzą się rozkloszowane spódnice i bluzki z dekoltem.

Kobiety o sylwetce odwróconego trójkąta nie mają skłonności do nadwagi. Dobrze, aby dieta składała się z węglowodanów złożonych i pełnowartościowego białka. Powinny w niej także zagościć owoce i warzywa oraz oleje roślinne. Podczas treningu warto skupić się na wzmacnianiu dolnych partii ciała.

Kolumna

Typ figury kolumna charakteryzuje się jedną linią bioder, talii i ramion. Sylwetka kolumna ma zazwyczaj niewielki biust i brak wyraźnego wcięcia w talii. Jak każda sylwetka, kolumna może wyrównać proporcje za pomocą stroju. W tym przypadku lepiej postawić na luźniejsze fasony. Sprawdzą się kobiece spodnie z wysokim stanem i wzorzyste sukienki.

Tkanka tłuszczowa w tym typie sylwetki zazwyczaj rozkłada się równomiernie po całym ciele. Podczas treningu idealnie sprawdzą się ćwiczenia na płaski brzuch oraz talię. Warto skupić się także na mięśniach grzbietu i pośladkach. Idealnie sprawdzi się aerobik lub zajęcia typu crossfit.

Pamiętaj jednak, że powyższe propozycje to tylko sugestie, nie musisz dążyć do idealnych kształtów czy proporcji sylwetki. Noś to, co lubisz i w czym czujesz się dobrze. Wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych i aktywności fizycznej to czynności, które pozwolą Ci zadbać nie tylko o kształtowanie sylwetki, ale przede wszystkim o zdrowie i dobre samopoczucie.

Najczęściej zadawane pytania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *