Suplementacja magnezu dla kobiet ciężarnych – porady i zalecenia

Suplementacja magnezu dla kobiet ciężarnych – porady i zalecenia

Ciąża to wyjątkowy czas, w którym potrzeby żywieniowe kobiety ulegają zmianie, a dostarczenie organizmowi odpowiednich składników odżywczych staje się kluczowe zarówno dla zdrowia matki, jak i prawidłowego rozwoju dziecka. Organizm kobiety jest w tym czasie szczególnie narażony na niedobory. W trakcie ciąży niedobór magnezu jest powszechnie spotykany. Niestety może on doprowadzić do wielu komplikacji, dlatego tak ważna jest odpowiednia suplementacja.

Sprawdź, co powinnaś wiedzieć na temat suplementacji magnezu w ciąży.

Co suplementować w ciąży?

Niezbędne witaminy w ciąży to: witamina D oraz kwas foliowy, który jest zaliczany do grupy witamin B. W przypadku minerałów istotna jest suplementacja jodu. Pozostałe składniki mineralne jak magnez czy żelazo należy wdrożyć do suplementacji w sytuacji znacznych niedoborów oraz po wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Magnez to jeden z ważniejszych pierwiastków, kluczowy do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. W ludzkim ciele znajduje się około 25-35 gramów magnezu. Największa jego ilość znajduje się w kościach, aż 60% oraz mięśniach szkieletowych. Warto zdawać sobie sprawę, iż magnez z mięśni zostaje uwalniany w momencie, kiedy jego stężenie obwodowe ulega zmniejszeniu.

Kto jest narażony na niedobory magnezu? Przede wszystkim osoby preferujące wysokoprzetworzoną żywność oraz prowadzące stresujący i intensywny tryb życia.

Rola magnezu w ciąży

W okresie ciąży jest zwiększone zapotrzebowanie na wiele składników mineralnych, w tym magnez. Z czego to wynika? Przede wszystkim powiększanie łożyska, zwiększająca się masa ciała ciężarnej jak również dziecka ma wpływ na większe zapotrzebowanie.

Magnez w ciąży

  • Pełni rolę aktywatora w wielu przemianach energetycznych jak i enzymatycznych.
  • Ma wpływ na stabilność DNA białek oraz rybosomów.
  • Odpowiada za przewodnictwo nerwowo mięśniowe.
  • Decyduje o przyswajalności sodu i wapnia.
  • Reguluje aktywność parathormonu.
  • Ma wpływ na gęstość mineralną kości.
  • Wpływa pozytywnie na koncentrację, pamięć, a także zapobiega bezsenności.
  • Działa protekcyjnie na układ sercowo-naczyniowy.
  • Odpowiedni poziom magnezy w ciąży redukuje ryzyko pojawienia się nadciśnienie tętniczego w ciąży, stanu przedrzucawkowego oraz przedwczesnego porodu.

Niedobór magnezu w ciąży

WAŻNE!

Niedobór magnezu może nieść ze sobą bardzo poważne skutki zarówno dla organizmu matki jak również dla rozwijającego się dziecka. Przyszła mama niedostarczająca niezbędnych ilości magnezu w ciąży może odczuwać takie objawy jak: przewlekłe zmęczenie, zdenerwowanie, niepokój czy także zaburzenia koncentracji.

Ponadto badania naukowe mówią na temat niskiego poziomu magnezu, a większego ryzyka depresji u kobiet w ciąży. Powszechne bolesne skurcze mięśni w ciąży także mogą wynikać z niedostatecznej podaży tego minerału.

Jak wygląda dobowa dawka magnezu w ciąży?

Zapotrzebowanie na magnez jest zależne od masy ciała. Dane przedstawiane przez Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie określają normy żywienia oraz zapotrzebowanie na magnez w ciąży na poziomie 320 mg, a dla kobiet karmiących piersią 350 mg na dobę. Płód codziennie zużywa około 8 mg magnezu, a w trakcie laktacji do pokarmu przenika 25 mg tego minerału.

W większości przypadków, codzienna dieta nie pokrywa odpowiedniego poziomu magnezu.

Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego z 2014 roku uwzględniają zapotrzebowanie kobiet w ciąży do 12 mg na kilogram masy ciała.

Jaki magnez w ciąży?

Powinniśmy sobie zdawać sprawę, iż żadna suplementacja nie zastąpi różnorodnej, zbilansowanej i zdrowej diety. Doustna suplementacja powinna zostać wprowadzona w momencie, kiedy podejrzewa się bądź występują jawne objawy niedoboru magnezu, aczkolwiek istotne jest by spożywany pokarm w przypadku kobiet ciężarnych obfitował we wszystkie niezbędne składniki.

Co ważne będąc w ciąży każda suplementację należy skonsultować z lekarzem prowadzącym, gdyż niekontrolowane przyjmowanie suplementów diety może prowadzić do wielu interakcji z innymi lekami czy preparatami.

Jeśli w trakcie ciąży masz na niedobór magnezu, należy suplementować magnez, pamiętając o konsultacji lekarskiej.

MyBestMagnesia to preparat magnezowy charakteryzujący się wysoką jakością jak i czystością składu. Zawiera organiczne formy magnezu, a dodatkowo w swoim składzie ma kwas foliowy i inne witaminy z grupy B, niezbędne do prawidłowej pracy układu nerwowego.

Wybierając suplementy, pamiętaj, że nie powinny one zawierać konserwantów jak i substancji wypełniających. Należy też zwracać uwagę na formę tego pierwiastka, ponieważ nie każda forma będzie tak samo dobrze wchłaniana. Należy też zwrócić uwagę na zawartość czystego magnezu, co jest ważne w doborze optymalnej dawki.

Kiedy odstawić magnez w ciąży?

Zastanawiasz się do kiedy brać w ciąży magnez? Czy istnieje jakiś konkretny punkt, kiedy warto odstawić ten suplement diety? Nie ma jednego punktu, w którym należy zrezygnować z suplementacji tym pierwiastkiem, aczkolwiek jeśli Twój poziom magnezu został już unormowany, warto zredukować jego podaż. Odstawienie magnezu w ciąży powinien zlecić lekarz w sytuacji, kiedy magnez hamuje skurcze macicy, mające wpływ na przebieg porodu.

Przedawkowanie magnezu w ciąży jest niewykluczone, mogą tej sytuacji towarzyszyć skutki uboczne w postaci biegunki. W niektórych przypadkach mogą pojawiać się bóle w klatce piersiowej oraz niedociśnienie.

Źródła magnezu w codziennej diecie

Warto dbać by dzienna dawka magnezu w ciąży w jak największym stopniu była pokrywana drogą żywieniową. Dlatego też, przyszłe mamy powinny znać naturalne produkty bogate w omawiany pierwiastek.

Przyszła mama powinna dbać o naturalne źródła magnezu. Oto najważniejsze z nich:

  • orzechy, pestki np. dyni,
  • migdały,
  • rośliny strączkowe,
  • gorzka czekolada,
  • awokado,
  • ryż brązowy,
  • banany,
  • kiełki,
  • produkty pełnoziarniste.

Fundamentalne dla optymalnego zdrowia jest zadbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu. Dobrym rozwiązaniem jest wybieranie wody mineralnej z dużą zawartością magnezu.

Podsumowując suplementacja witamin i składników mineralnych jest istotna dla naszego organizmu, aczkolwiek w zakresie stosowania witamin każdy suplement diety stosowany podczas ciąży powinien być skonsultowany z lekarzem. Ponadto warto dbać o dobowe zapotrzebowanie organizmu na magnez poprzez zbilansowaną dietę oraz mądrą suplementację, by nie pojawiały się bóle mięśni czy inne niekorzystne symptomy. Zalecana dawka magnezu podczas ciąży jest znacznie wyższa, dlatego tak szeroko jest rozpowszechniony jego niedobór magnezu. Jeśli planujesz brać magnez, wybieraj wysokiej jakości, aby odpowiednio i bezpiecznie uzupełnić niedobory oraz zadbać o samopoczucie.