Regeneracja po treningu: jak odpoczywać efektywnie? - MyBestPharm

Regeneracja po treningu: jak odpoczywać efektywnie?

Regularna aktywność fizyczna ma fundamentalne znaczenie dla naszego zdrowia. Poprawia krążenie, wzmacnia odporność i sprawia, że czujemy się pełni energii. Ćwiczysz? To świetnie! Nie zapominaj jednak o regeneracji po treningu. Jak efektywnie odpoczywać po wysiłku? Oto kilka wskazówek.

Czy wiesz, że właściwa regeneracja mięśni po treningu jest tak samo ważna jak sam wysiłek fizyczny? Aby cieszyć się zdrowiem i szczupłą sylwetką, pamiętaj, aby dać ciału odpocząć. Podpowiadamy, jak zrobić to efektywnie i wspomóc naturalny proces regeneracji mięśni po intensywnym treningu.

Regeneracja po treningu – dlaczego jest ważna?

Intensywny wysiłek wiąże się nie tylko ze spalaniem kalorii, ale także procesami, w których dochodzi do uszkodzenia włókien mięśniowych na poziomie komórkowym. Przyjmuje się, że proces regeneracji mięśni trwa od 24 do 48 godzin. Daj im do tego prawo. Przeciążony organizm uwalnia dużą ilość stresu, co może sprzyjać powstaniu kontuzji, niepożądanemu przyrostowi masy ciała lub utracie tkanki mięśniowej, którą z takim trudem rzeźbiłeś podczas treningu. Jak skutecznie regenerować mięśnie?

Jak odpoczywać efektywnie? Sposoby na regenerację mięśni

Odpoczynek i regeneracja organizmu powinny być częścią Twojego planu treningowego. Dostosuj je do uprawianej aktywności oraz potrzeb Twojego organizmu. Prawidłowej regeneracji mięśni po intensywnym wysiłku sprzyja sen, nawodnienie i dieta bogata w składniki odżywcze. Jakie działania wspierają proces odnowy organizmu i prawidłowego wzrostu mięśni? Oto kilka wskazówek.

Pij wodę

Dla odpowiedniej regeneracji po treningu kluczowe znaczenie ma nawodnienie organizmu. Pamiętaj, że Twoje mięśnie składają się aż w 75% z wody. Właściwe nawodnienie poprawia trawienie oraz zmniejsza uczucie zmęczenia. Woda bierze w syntezie białek oraz w transporcie tlenu i składników mineralnych do uszkodzonych komórek.

Pamiętaj o posiłku potreningowym

Wykonując ćwiczenia fizyczne, nie zapomnij o odpowiednio zbilansowanej diecie i posiłku potreningowym. Dla efektywnego odbudowania utraconych zasobów energetycznych w posiłku potreningowym nie powinno zabraknąć węglowodanów i białka. Możesz sięgnąć po produkty bogate w błonnik takie jak brązowy ryż, pełnoziarniste płatki zbożowe lub kasze i wzbogacić je źródłem białka w postaci mleka, drobiu, ryb, mięsa czerwonego lub jajek i nasion strączkowych.

Wprowadź suplementy

Zbilansowaną dietę możesz także wzbogacić, stosując suplementy dedykowane dla sportowców i osób aktywnych fizycznie. Wśród polecany przez nas produktów znajduje się suplement diety MyBestMagnesia. Zawiera on 5 najlepiej wchłanialnych organicznych form magnezu, które pomagają przyspieszyć regenerację mięśni i wspomagają ich rozluźnienie. Obecne w składzie witaminy B6 i B12 stanowią dla wsparcie procesów myślowych i poprawy koncentracji.

Zadbaj o dobry sen

Dla efektywnej regeneracji duże znaczenie ma także przygotowanie organizmu do wysiłku fizycznego. Musisz mieć energię. Zadbaj więc o wystarczającą ilość snu i wypoczynku. Przyjmuje się, że w ciągu doby organizm potrzebuje około 7-8 godzin snu. To wówczas organizm uwalnia hormon wzrostu, który pomaga mięśniom rosnąć oraz wspiera spalanie tłuszczu.

Masaż i ćwiczenia rozciągające

Idealnym uzupełnieniem treningów jest masaż i ćwiczenia rozciągające. Obie metody przyczyniają się do zwiększenia elastyczności włókien mięśniowych, a także pozwalają ograniczyć napięcia w ciele i potencjalny ból mięśni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *