Przyswajalny magnez: Który rodzaj wybrać dla najlepszych efektów?
Na rynku dostępne są różne formy magnezu, każda z nich charakteryzuje się odmiennym stopniem wchłaniania i specyficznymi właściwościami. Jak wybrać najlepszy magnez, aby zapewnić sobie najlepsze jego wchłanianie? Jakie suplementy i formy magnezu są najlepiej przyswajalne?
Niemal każdy z nas zdaje sobie sprawę, jak ważną rolę pełnią jony magnezu dla ludzkiego ciała. Niedobory magnezu są powszechne, wynikają z wielu czynników oraz mają negatywny wpływ na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Sprawdź, jak wybrać najlepszy magnez dla siebie.
Na co zwrócić uwagę?
Dobowe zapotrzebowanie na magnez jest różne. Rekomendowana dawka magnezu dla osoby dorosłej to 300-400 mg jonów magnezu na dobę. Zapotrzebowanie na omawiany pierwiastek wzrasta podczas ciąży oraz w okresie laktacji, a dodatkowo młodzież w okresie intensywnego wzrostu potrzebuje większych ilości magnezu.
Zanim przejdziemy do różnych form magnezu dostępnych na rynku, warto zastanowić się jakie produkty naturalne są jego źródłem:
- orzechy i nasiona (orzechy laskowe, włoskie, pestki dyni, słonecznika, migdały),
- czekolada,
- kasza orkiszowa, gryczana,
- rośliny strączkowe,
- pełnoziarniste produkty zbożowe,
- wysokozmineralizowana woda.
Jaki magnez wybrać?
Zastanawiasz się, czy wybrać cytrynian magnezu czy tlenek magnezu, a może jeszcze inna formę magnezu? Oto krótka podpowiedź.
Preparaty z magnezem dostępne są w postaci różnych związków:
- organicznych: np. cytrynian magnezu, mleczan magnezu, wodoroasparaginian magnezu,
- nieorganicznych np. węglan magnezu, chlorek magnezu, tlenek magnezu chelat magnezu: diglicynian magnezu.
Wybierając magnez często też zastanawiamy się czy wybrać lek czy też suplement diety, a dodatkowo sugerujemy się zawartością magnezu w porcji produktu. Zgodnie z aktualnym stanem wiedzy, to nie ilość, a forma magnezu ma kluczowe znaczenie. Ponadto warto zdawać sobie sprawę, że preparaty z magnezem mają również skutki uboczne, z tego względu należy je dobierać odpowiednio do aktualnych potrzeb organizmu.
Cytrynian magnezu
Przyswajalność magnezu w tej formie uważana jest często za najwyższą. Wchłanianie magnezu w tej formie sięga aż 90%. Jest to możliwe dzięki połączeniu kwasu cytrynowego wraz z trzema cząsteczkami magnezu. Aczkolwiek osoby cierpiące na biegunki powinny uważać na tą formę, gdyż kwas cytrynowy ma działanie przeczyszczające.
Mleczan magnezu
Mleczan magnezu to kolejna dobrze przyswajalna forma magnezu, niewiele niższa niż w przypadku cytrynianu magnezu. Mleczan zawiera w składzie organiczne sole magnezu, wykazujące wysoką biodostępność. Jest rekomendowany do systematycznej suplementacji dla dzieci oraz osób cierpiących na dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, ze względu na niskie ryzyko powodowania skutków ubocznych.
Chlorek magnezu
Chlorek magnezu charakteryzuje się największą przyswajalnością pośród jego nieorganicznych soli. Sam magnez stanowi jedynie 12% jego składu, aczkolwiek ze względu na jego szybką przyswajalność w tej formie, biodostępność dla organizmu jest spora. Jest to dobry magnez, ale osoby, które borykają się z refluksem, powinny na niego uważać.
Jabłczan magnezu
Ta forma magnezu może być świetnym rozwiązaniem dla osób borykających się z chronicznym zmęczeniem. Przyswajalność tego magnezu wynosi około 30%. Kwas jabłkowy dodatkowo wspomaga funkcje organizmu oraz dodaje energii.
Treonian magnezu
Jest to połączenie cząsteczki magnezu wraz z dwoma cząsteczkami treonianu. Ta forma magnezu jest w szczególności rekomendowana dla osób pragnących wesprzeć swój układ nerwowy, gdyż treonian magnezu przechodzi przez barierę krew-mózg, dzięki czemu ten pierwiastek szybko dociera do największego organu ludzkiego ciała. Może zwiększać stężenie magnezu w mózgu. Warto podkreślić, że dodatkową zaletą tej formy jest jego wysoka przyswajalność oraz brak skutków ubocznych.
Chelat magnezu
Jest to bezpieczny rodzaj soli magnezu. Rozpuszczalność tego preparatu w wodzie jest dobra. Chelat powstaje poprzez połączenie dwóch aminokwasów (cząsteczek glicyny) wraz z magnezem przez wiązanie chelatowe. Taka budowa chroni przed rozkładem magnezu w żołądku, dzięki czemu można uzyskać mniejsze straty podczas jego wchłaniania w jelicie cienkim. Charakteryzuje się wysoką przyswajalnością, a dodatkowo nie wykazuje skutków ubocznych ze strony przewodu pokarmowego, nawet podczas długotrwałego stosowania. Jest to jeden z lepszych suplementów diety rekomendowany zarówno dla dorosłych i dla dzieci.
Tlenek magnezu
To najpowszechniejszy magnez. Przyswajalność tlenku magnezu to zaledwie kilka procent. Może stanowić wsparcie przy niedoborach magnezu o mniejszym stopniu. Preparaty z tlenkiem magnezu rekomendowane dla osób, które nie tolerują innych związków magnezu.
Przyswajalność magnezu
Zastanawiałaś się, od czego zależy stopień przyswajania magnezu?
Co zwiększa przyswajalność magnezu? Poza dodatkiem witaminy B6, można łączyć przyjmowanie magnezu wraz z witaminą D, potasem czy chromem.
Wchłanianie tego pierwiastka jest hamowane przez tłuszcz, glukozę, błonnik.
Tabletka zwykła, musująca czy tabletki dojelitowe?
Preparat magnezowy występuje w różnych postaciach. Najpopularniejsze są tabletki oraz kapsułki. Mogą być powlekane otoczką dojelitową, dzięki której kapsułka lub tabletka rozpada się dopiero w jelicie cienkim, co jest korzystne dla osób borykających się z chorobą wrzodową.
Jeśli ktoś ma problemy z połykaniem kapsułek czy tabletek, wygodną opcją będą tabletki musujące bądź płyn doustny.
Niedobór magnezu może wynikać z wielu kwestii. Wiele osób nie dostarcza tego pierwiastka z codzienną dietą. Dlatego obok suplementacji warto zadbać o dostarczanie go wraz jedzeniem.
Jaki magnez wybrać?
Jeśli zastanawiasz się jaki powinnaś wybrać preparat z magnezem, oto kilka najważniejszych punktów na co zwrócić uwagę:
- rodzaj soli magnezu – pamiętaj, że sole organiczne są to lepiej przyswajalne formy magnezu,
- ilość jonów magnezu w tabletce,
- dodatek jonów potasu rekomendowany dla starszych osób,
- dodatek witaminy B6 – gdyż witamina B6 ułatwia wchłanianie pierwiastka oraz jego transport.
Jeśli masz na niedobory magnezu, włącz do codziennej suplementacji MyBestMagnesia. W swoim składzie zawiera aż 5 form organicznych magnezu, wykazujących wysoką przyswajalność. MyBestMagnesia zapewnia aż 100% dziennego zapotrzebowania RWS na magnez, dzięki czemu pozwala na szybkie uzupełnienie niedoborów.
Co znajdziesz w MyBestMagnesia?
- jony magnezowe 400mg (107%RWS),
- foliany 200qg (100%RWS),
- witamina B6 1,4mg (100%RWS),
- witamina B12 7,5qg (300%RWS),
- cynk 7,5mg (75%RWS).
MyBestMagnesia ma najbogatszą kompozycję wśród magnezów dostępnych na rynku.
Podsumowując: wspierająco w leczeniu niedoborów magnezu warto stosować najlepiej przyswajalny magnez oraz zawracać uwagę na składniki, które osłabiają wchłanianie magnezu oraz na te, wspierające jego działanie. Najlepszą przyswajalność magnezu zapewniają formy organiczne, takie jak cytrynian, mleczan, czy chelat magnezu, które są lepiej wchłaniane przez organizm i mniej narażone na skutki uboczne. Wybierając suplementy, warto zwrócić uwagę na dodatki witamin z grupy B oraz formę magnezu, aby skutecznie uzupełniać niedobory i wspierać zdrowie.