-10% z kodem WIOSNA10 i gwarancja dostawy przed majówką

Motywacja do ćwiczeń: sprawdzone metody na utrzymanie dyscypliny - MyBestPharm

Motywacja do ćwiczeń: sprawdzone metody na utrzymanie dyscypliny

Zaczynając kolejny rok pewnie niejednej z was nasunęła się myśl Nowy Rok nowa ja, czas rozpocząć przygodę z odchudzaniem czy wdrażaniem aktywności fizycznej. Motywacja do ćwiczeń

Jak zatem zwiększyć motywację do ćwiczeń? Czy są jakieś sposoby?

Jak znaleźć motywację do ćwiczeń? Przeczytaj poniższy tekst a dowiesz się przydatnych informacji.

Czym jest motywacja?

Zanim przejdziemy do opisu czym jest motywacja, warto poznać pochodzenie tego słowa. W języku łacińskim motivus oznaczało ruchomy, czyli motywacja zakłada podejmowanie aktywności. W szerszym tego słowa znaczeniu motywacja oznacza także samą chęć oraz gotowość do zmiany. By coś zmienić w swoim życiu, musimy widzieć ku temu optymalne powody. Nikt z nas nie zmienia aktualnej sytuacji jeśli czuje się komfortowo i bezpiecznie. Zalecenia czy rekomendacje od specjalistów nie przydadzą się jeśli to MY nie chcemy procesu zmiany.

Wyróżniamy różne źródła motywacji. Motywacja zewnętrzna jest najczęściej wynikiem presji zewnętrznej, która motywuje do działania poprzez określony system kar i nagród. Na przykład w wyniku procesu zmiany nawyków żywieniowych motywacją zewnętrzną będzie spadek masy ciała i uzyskane komplementy z tego tytułu.

Drugim rodzajem jest motywacja wewnętrzna jest o wiele trudniejsza do osiągnięcia, polega na tym, iż podejmujemy działania bo po prostu lubimy wykonywać daną czynność.

Warto podkreślić, iż najlepsza motywacja to motywacja pozytywna, a więc taka, której fundament to nadzieja i wiara w swoje możliwości.

WAŻNE!

Można zadać sobie pytanie co mnie motywuje?

By utrzymać motywację należy przede wszystkim realistycznie ocenić swoje możliwości i zasoby.

Jak wzmacniać motywację?

Należy zdawać sobie sprawę, iż motywacja do ćwiczeń nie jest stała, mogą być jej spadki. Z tego powodu ważne jest by wiedzieć, jak sobie radzić w takich sytuacjach, by nie rezygnować z podejmowanych działań.

Oto kilka ważnych aspektów, które warto poruszyć by zwiększyć swoją motywację do ćwiczeń.

Stawiaj realne cele

Sposobów na zwiększenie motywacji jest wiele, przede wszystkim warto skupić się by tworzyć realne cele. Co pozwoli na niezniechęcanie się na starcie. Jeśli np. zakładasz, że za dwa miesiące przebiegniesz maraton, a jesteś początkującym sportowcem nie jest to rozsądny krok. Warto zdawać sobie sprawę, iż wcześniej czy później nasz organizm się buntuje, przeciwko nierealnym obciążeniom dla niego co często skutkuje spadkiem odporności psychicznej. Jeśli twój cel nie jest realny, sama zaobserwujesz, że dość w krótkim czasie będziesz szukała wymówek, by nie pójść na trening. Dlatego na początku drogi ustal realny cel oraz realny plan działania, dzięki któremu będziesz trenować regularnie małymi krokami. Nie mniej ważne jest także spisanie swojego celu, gdyż badania dostarczają informacji, iż zapisane indywidualnego celu pozwala zwiększyć szansę na sukces, aż o 42%.

Doceniaj się za efekty treningu

Motywacja zewnętrzna czyli nowe buty do biegania, czy nowe ubranie sportowe czy też zakład z przyjacielem może zmotywować do regularnych ćwiczeń. Aczkolwiek jeśli chcesz trwale zbudować nawyki i wprowadzić trwale aktywność fizyczną do swojej codzienności warto stawiać na motywację wewnętrzną. Jeśli będziesz mierzyć efekty poprzez samopoczucie i wpływ na Twoje zdrowie, to sprawi, iż chęć na wdrażanie aktywności będzie niezależna od niesprzyjającej pogody czy okoliczności. Motywacja do ćwiczeń tylko w celu redukcji masy ciała może spowodować działanie pod silną presją, i mniejsze szanse na utrzymanie tego nawyku później.

Trener personalny

Na zwiększenie motywacji do ćwiczeń ma także wpływ otoczenie z którym pracujemy. Przede wszystkim realizowanie treningów z trenerem personalnym stanowi jeden z efektywniejszych motywatorów, kiedy nie tylko chcesz rozpocząć swoje działania, ale także w sytuacjach kryzysowych. Dzięki odpowiednio skonstruowanym treningom jesteś w stanie zaplanować realny czas potrzebny do realizacji swoich marzeń.

Zajęcia grupowe jako forma motywacji do ćwiczeń

Czy zastanawiałaś się dlaczego po kilku tygodniach treningów indywidualnych pojawia się niechęć do działania? Być może dobrym rozwiązaniem będą dla Ciebie treningi grupowe. Możesz dopasować zajęcia nie tylko do indywidualnych możliwości, ale także jesteś pod opieka instruktora motywującego do działania. Taka odmiana pozwoli Ci na złapanie oddechu od standardowych treningów, dodaje energii ale także nie zrezygnujesz z obranego celu.

Wybieraj aktywność fizyczną, którą lubisz

Jeśli nie lubisz tłumów oraz hałasu? Nie kupuj karnetu na zajęcia fitness. Nie preferujesz wody? Nie wybieraj basenu. Jeśli jesteś na początku drogi by wdrażać aktywność fizyczną, istotne jest by znaleźć taką formę aktywności fizycznej, którą lubisz i akceptujesz. Stwórz listę możliwych aktywności, dobierz rodzaj treningu do swoich aktualnych możliwości, spróbuj tańca, biegania, jazdy na rowerze, pilatesu czy jogi, aż w końcu znajdziesz aktywność, która nie będzie męcząca, a wręcz przeciwnie stanie się częścią twojego stylu życia, a nie tylko chwilowym przymusem.

Podsumowując, motywacja do ćwiczeń jest ważna w procesie zmiany. Najważniejsze jest by wykonywane ćwiczenia nie były karą, gdyż efekty treningu nie będą zadowalały na dłuższy czas. Strój sportowy to nie wszystko by twoja motywacja do ćwiczeń była na wysokim poziomie, stawiaj realne i atrakcyjne małe cele, nagradzaj się za małe sukcesy i postępy, a marzenia i założenia będą spełnione. Warto ćwiczyć by nie tylko budować wydolność organizmu, ale także by stało się to częścią twojego stylu życia. Motywacja do treningu jak motywacja do każdych innych czynności nie jest stała i może się zmieniać, dlatego warto zwracać uwagę na gorsze momenty.

Najczęściej zadawane pytania

W szerszym tego słowa znaczeniu motywacja oznacza także samą chęć oraz gotowość do zmiany.

By coś zmienić w swoim życiu, musimy widzieć ku temu optymalne powody. Nikt z nas nie zmienia aktualnej sytuacji jeśli czuje się komfortowo i bezpiecznie.

Zalecenia czy rekomendacje od specjalistów nie przydadzą się jeśli to MY nie chcemy procesu zmiany.

Wybieraj taką aktywność, którą lubisz i do której nie musisz się zmuszać. Zbuduj nawyk z którego łatwo nie zrezygnujesz. Doceniaj się za te zmiany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *