-10% z kodem WIOSNA10 i gwarancja dostawy przed majówką

Jak obniżyć homocysteinę? Porady i strategie na zdrowy poziom tego markera - MyBestPharm

Jak obniżyć homocysteinę? Porady i strategie na zdrowy poziom tego markera

Wiele z nas nie zdaje sobie sprawę, iż zaburzenia lipidowe nie dotyczą tylko osób starszych czy tych, którzy borykają się z nadmierna masą ciała. Czy wiesz czym jest homocysteina oraz jakie zagrożenia z jej podwyższonego stężenia płyną?

Przeczytaj poniższy tekst, a dowiesz się jak obniżyć homocysteinę i zadbać o zdrowie.

Homocysteina – co to?

Homocysteina to aminokwas siarkowy powstający podczas fizjologicznych przemian metioniny. Pomimo, że homocysteina jest niezbędnym składnikiem do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego ciała, jej nadmiar może powodować liczne negatywne działania. Co zatem może się wydarzyć? Podwyższona homocysteina zwiększa ryzyko uszkodzenia naczyń krwionośnych podobnie jak nadmiar cholesterolu frakcji LDL. Najbardziej jest znana ze swojego powiązania z ryzykiem chorób naczyń mózgowych, serca oraz roli w patofizjologii zaburzeń układu nerwowego.

Jaki jest zakres norm?

Powinniśmy wiedzieć, iż poziom homocysteiny we krwi jest regulowany przez wątrobę, a także witamin z grupy B. Ponadto jej poziom jest zależny od następujących czynników:

wiek,

płeć,

dieta.

Norma homocysteiny we krwi wynosi od 5 do 15 moli/ litr. Wynik przekraczający ten zakres jest nazywany hiperhomocysteinemią.

By ustalić aktualny poziom homocysteiny w organizmie należy wykonać badanie homocysteiny. Materiał pobierany jest z żyły łokciowej. Kto powinien regularnie sprawdzać poziom homocysteiny?

Rekomenduje się regularne sprawdzanie tego czynnika osobom, które są po zawale serca, bądź maja podejrzenie: miażdżycy, cukrzycy, hiperlipidemii, zaburzeń metabolicznych oraz choroby wieńcowej.

Należy podkreślić, iż zbyt wysoki poziom homocysteiny w organizmie przy jednoczesnym obniżeniu kwasu foliowego jak i witaminy B12 może mieć związek z rozwojem chorób neurodegeneracyjnych.

Co więcej, podwyższone stężenie homocysteiny może wynikać z wrodzonego niedoboru witamin z grupy B, a także w przebiegu chorób przewlekłych. Ponadto mogą pojawić się mutacje w konsekwencji nagromadzenia tego aminokwasu w organizmie ludzkim. Gen MTHFR jest odpowiedzialny za tą sytuację, a dodatkowo utrudnia przyswajanie kwasu foliowego.

Hiperhomocysteinemia może występować wraz z następującymi zaburzeniami:

przewlekła niewydolność nerek,

białaczka limfoblastyczna,

łuszczyca,

choroba Addisona-Biermera,

niedobór witaminy B12 oraz B6.

Wysoki poziom homocysteiny- objawy

Jak już wiadomo z powyższego artykułu, nadmiar homocysteiny zwiększa ryzyko zachorowań na groźne schorzenia trwale uszkadzające ludzki organizm. Wysokiego stężenia homocysteiny można spodziewać kiedy obserwujesz u siebie następujące symptomy:

utrata apetytu,

zmęczenie oraz ogólne osłabienie organizmu,

biegunka,

zawroty głowy,

szybkie bicie serca.

Dla kogo homocysteina może być niebezpieczna?

Warto podkreślić, iż wysoki poziom homocysteiny jest niebezpieczny szczególnie dla kobiet starających się o dziecko. Nadmiar homocysteiny może utrudniać zapłodnienie, a także implantację zarodka czy zwiększyć częstotliwość występowania ciąży pozamacicznej. U kobiet w trakcie ciąży nadmiar tego aminokwasu może zwiększać ryzyko pojawienia się wad wrodzonych u dziecka. Dodatkowo wyższe wartości stężenia homocysteiny mogą spowodować rozwinięcie się nadciśnienia tętniczego jak i chorób zakrzepowych u kobiet ciężarnych.

Jak obniżyć poziom homocysteiny we krwi?

Podwyższone stężenie homocysteiny, wynikającej ze stylu życia, a nie wskutek warunkowań genetycznych, można zredukować dietą oraz odpowiednią suplementacją. Ponadto warto sprawdzić poziom witaminy B12 oraz kwasu foliowego. W sytuacji występujących niedoborów należy wyrównać je odpowiednimi suplementami. Ponadto wskazane jest wdrożenie kwasów omega-3, poprzez osoby, które na co dzień nie spożywają ryb.

Używki a homocysteina

Liczne badania naukowe dowodzą, iż spożywanie większych ilości kawy już od 6 filiżanek dziennie, powoduje, iż stężenie homocysteiny wzrasta w surowicy krwi.

Dieta a hiperhomocysteinemia

W wyniku aktualnego stylu życia, niewłaściwej diety, a także problemów z jelitami i wchłanianiem do niedoborów witamin z grupy B dochodzi bardzo często. Niestety nie istnieje specjalna dieta by obniżyć poziom homocysteiny, aczkolwiek warto zadbać o prawidłowe nawyki żywieniowe oraz na niektóre składniki odżywcze.

WAŻNE

Co zatem jeść aby obniżyć poziom homocysteiny?

W twoim jadłospisie nie może zabraknąć składników odżywczych dostarczających kwasu foliowego, przede wszystkim większej ilości owoców i warzyw liściastych. Dobrym źródłem folianów są takie produkty jak: szpinak, ziarna słonecznika, jarmuż, soczewica, ciecierzyca, sałata, szparagi, fasola biała, natka pietruszki. Warto podkreślić, iż betaina zawarta w roślinach w szczególności w burakach jak i szpinaku jest w stanie obniżyć poziom homocysteiny.

Dodatkowo należy zwrócić uwagę na produkty pochodzenia zwierzęcego, które stanowią dobre źródło witaminy B12, a więc: nabiał, podroby, owoce morza, wołowina, jaja.

W codziennej diecie nie może zabraknąć witaminy B6, mającą swoje źródła w następujących składnikach: produkty pochodzenia zwierzęcego (mięso, podroby, ryby), banany, ziemniaki, ciecierzyca, nasiona słonecznika, nasiona roślin strączkowych.

Ponadto warto zwrócić uwagę na podaż choliny, którą można znaleźć w następujących produktach: żółtka jaj, wątroba, podroby, mięso wołowe, kiełki pszenicy, ryby, nasiona roślin strączkowych czy orzechy.

Pomocna w obniżaniu homocysteiny jest także tauryna, której bogatym źródłem są owoce morza, ryby morskie, mięso oraz wątroba.

Co suplementować?

Kiedy borykasz się z niedoborem witamin z grupy B rozważ wprowadzenie preparatu jakim jest MyBestMagnesia to unikatowy preparat zawierający, aż 5 organicznych form magnezu o wysokim stopniu wchłanialności, a ponadto znajdziesz w nim aktywne formy witamin z grupy B. Rekomendowany dla osób, które zmagają się ze znużeniem, zmęczeniem bądź wykazują niedobór tego pierwiastka. Preparat ten zawiera także witaminę B12 oraz kwas foliowy, niezbędne w reakcjach metabolizmu homocysteiny.

Dodatkowo kiedy Twoja dieta nie dostarcza odpowiedniej ilości kwasów omega-3 działających przeciwzapalnie wprowadź MyBestOmega-3 jedyny taki preparat na rynku, który charakteryzuje się najwyższym dobowym stężeniem kwasów omega. Co więcej jest on przebadany pod kątem czystości składu. Osoby borykające się z zaburzeniami gospodarki lipidowej, tym bardziej powinny wdrożyć go w życie.

Podsumowując, histamina jest to kluczowy dla naszego organizmu aminokwas, aczkolwiek jej zbyt wysoki poziom w surowicy krwi zwiększa ryzyko wielu powikłań stanowiących ryzyko dla naszego zdrowia jak i życia. Bierze udział w patogenezie chorób układu nerwowego oraz krwionośnego. Z tego powodu warto dbać o prawidłowy poziom homocysteiny w organizmie poprzez ograniczenie używek, a także odpowiedni styl życia. Jeśli obserwujemy podwyższony poziom homocysteiny, należy zadbać o takie składniki jak: kwas foliowy, witamina B12 oraz B6, które odgrywają niezwykle kluczową rolę w jej degradacji.

Najczęściej zadawane pytania

Homocysteina to aminokwas siarkowy powstający podczas fizjologicznych przemian metioniny. Pomimo, że homocysteina jest niezbędnym składnikiem do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego ciała, jej nadmiar może powodować liczne negatywne działania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *