Kto nie może brać ashwagandha? - MyBestPharm

Kto nie może brać ashwagandha?

Korzeń ashwagandhy znany także pod postacią żeń-szeń indyjski lub witania ospała, był wykorzystywany już minimum 300 lat temu. Niezwykłe właściwości tej rośliny odpowiadają za jej rozpowszechnione stosowanie w obecnych czasach. Składniki znajdujące zarówno w owocach jak i korzeniu wykazują pozytywny wpływ na organizm człowieka.

Ashwagandha – kiedy warto, a kto nie powinien jej suplementować? Dowiesz się z poniższego artykułu.

Ashwagandha zaliczana jest do grupy adaptogenów, a także wykazuje wielokierunkowy pozytywny wpływ na organizm człowieka. Pozwala wrócić do równowagi oraz ułatwia dostosowanie się do zmieniających się warunków zewnętrznych.

Czym jest ashwagandha?

Withania somnifera należy do adaptogenów i jest ceniona w tradycyjnej medycynie ajurwedyjskiej. Naturalnie występujące w południowo-wschodniej Azji, a także w Afryce i Australii. Składnikami aktywnymi tej rośliny są alkaloidy oraz witanolidy. Najczęściej wykorzystuje się korzystne dla zdrowia właściwości korzenia ashwagandhy.

Dobroczynne zastosowanie ashwagandhy

Znana jest ze stosowania w celu łagodzenia stresu, wspiera także układ nerwowy. Preparaty zawierające witanię ospałą mogą spowolnić i prawdopodobnie odwrócić niektóre rodzaje uszkodzeń komórek nerwowych. Dodatkowo poprawia ona funkcjonowanie w układzie hormonalnym oraz sercowym. Uznaje się, iż ma właściwości przeciwutleniające oraz przeciwzapalne. Jej działanie adaptogenne wykorzystuje się w wyczerpaniu psychofizycznym, a także w celu poprawy jakości snu. W medycynie ajurwedyjskiej, ashwagandha znalazła zastosowanie w celu łagodzenia bólu oraz stanów zapalnych, a także leczenia bezsenności.

Ashwagandha jest dostępna w różnych wariantach. Występuje w formie sproszkowanej, w postaci kapsułek, a także płynu. W przypadku kapsułek czy też kropli zaleca się stosować je zgodnie z rekomendacjami producenta oraz nie przekraczać zalecanego dziennego spożycia. Właściwości ze sproszkowanego korzenia ashwagandhy są bardzo docenianie przez osoby preferujące naturalne metody leczenia.

Przeciwwskazania do suplementacji

Suplementy diety zawierające ashwagadnę wykazjują szereg korzystnych właściwości, jednak stosowanie tej rośliny przez niektóre osoby może spowodować skutki uboczne. Najważniejsze grupy, które nie powinny zażywać ashwagandhy to kobiety karmiące piersią oraz w ciąży.

Ashwaghanda jest zabroniona również w przypadku suplementacji dzieci. Osoby, które przyjmują leki przeciwpadaczkowe, nasenne, przeciwlękowe czy uspokajające, powinny zwrócić szczególną uwagę, gdyż ashwagandha może nasilać ich działanie.

Witania ospała może także obniżać poziom cukru we krwi, z tego powodu osoby przyjmujące leki obniżające glikemię powinny zwracać szczególną ostrożność na tolerancję tego suplementu.

Przez wzgląd na działanie hipotensyjne czyli obniżające ciśnienie krwi, zarówno osoby z niskim jak i wysokim ciśnieniem krwi warto, aby zwracały uwagę na samopoczucie w trakcie przyjmowania żeń-szenia.

Badania wykazały, iż omawiany żeń-szeń indyjski może podrażniać przewód pokarmowy, dlatego też osoby borykające się z wrzodami czy nadżerkami żołądka, powinny go unikać.

Wybierając suplement diety z ashwagandą, warto uprzednio skonsultować się z lekarzem lub specjalistą.

Ashwagandha właściwości

Wiele osób stosuje żeń-szeń wspierając siły witalne i funkcjonowanie organizmu. Takie surowce roślinne stosowane regularnie mają korzystny wpływ na odporność organizmu oraz stanowią wsparcie leczenia wielu chorób.

Badania naukowe dostarczają informacji na temat wpływu ashwagandhy na hormony tarczycy. W przypadku niedoczynności, indyjski żeń-szeń może podwyższać ich poziom. Jeśli jednak przyjmujesz leki na tarczycę, przed suplementacją aswhagndhy, skonsultuj się z lekarzem, który pomoże Ci ustalić odpowiednią dawkę, ponieważ łączenie leków oraz suplementu może spowodować wzrost poziomu hormonów tarczycy powyżej normy.

Jak wynika z udokumentowanych właściwościach prozdrowotnych witanii ospałej, korzystnie wpływa ona na męską niepłodność, gdyż przyczynia się do poprawy jakości nasienia oraz zwiększa ruchliwość plemników. Sproszkowany korzeń ashwagandhy ma także wpływ na libido zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Warto podkreślić, iż korzeń żeń-szenia poprawia kondycję fizyczną, dodaje energii, redukuje uczucie zmęczenia, a także przyczynia się do poprawy wyników sportowych.

Dzięki regularnej suplementacji osoby chore na reumatoidalne zapalenie stawów, mogą podnieść komfort swojego życia. Wpływ ashwagandhy jest mocno zauważalny u tej grupy osób, gdyż łagodzi stany zapalne, ból oraz obrzęk.

Podsumowując, ashwagandha należy do grupy związków naturalnych. Przez wiele osób jest stosowana w celu redukcji zmęczenia, napięcia czy też poprawy jakości snu. Stosowanie ashwagandhy powinno być rozsądnie wprowadzane, biorąc pod uwagę przyjmowane leki oraz stan fizjologiczny. Należy pamiętać, że nie jest lekiem, a suplementem i może stanowić dodatek do diety czy też leczenia. Dlatego, aby uniknąć skutków ubocznych zanim po nią sięgniesz, warto skonsultować się specjalistą.

Najczęściej zadawane pytania

Ashwagandha wykazuje działanie przeciwzapalne dzięki zawartości fitoskładników, które redukują stan zapalny poprzez inhibicję czynników prozapalnych. Jej właściwości przeciwutleniające wynikają z obecności naturalnych antyoksydantów, które neutralizują wolne rodniki i ograniczają uszkodzenia oksydacyjne w komórkach.

Tak, ashwagandha może wchodzić w interakcje z innymi suplementami i ziołami, szczególnie z tymi o działaniu uspokajającym, hipotensyjnym lub hipoglikemicznym. Współużywanie tych suplementów z ashwagandhą może zwiększyć ich efekty, co może prowadzić do nadmiernego obniżenia ciśnienia krwi, poziomu cukru we krwi lub do nadmiernego uspokojenia.

Zalecany sposób spożycia ashwagandhy może zależeć od indywidualnych preferencji i celu suplementacji. Choć wszystkie formy – sproszkowane, w kapsułkach, i płynne – są skuteczne, absorpcja może być różna. Kapsułki i płyny mogą zapewniać łatwiejszą i bardziej stałą dawkę, podczas gdy sproszkowana forma pozwala na indywidualne dostosowanie dawki.

Zauważalne efekty ashwagandhy mogą wystąpić po kilku tygodniach regularnej suplementacji. Długość czasu do pojawienia się efektów może jednak zależeć od indywidualnej reakcji organizmu, dawki i celu suplementacji.

Obecne badania sugerują, że ashwagandha jest bezpieczna przy długotrwałym stosowaniu, ale mogą wystąpić pewne skutki uboczne. Do najczęściej zgłaszanych należą nudności, biegunka i dyskomfort żołądkowy. Pamiętaj, że długotrwałe stosowanie jakiejkolwiek substancji powinno być nadzorowane przez specjalistę.

Ashwagandha może wpływać na produkcję hormonów tarczycy, potencjalnie zwiększając poziom T4. Może to pomóc w leczeniu niedoczynności tarczycy, ale także prowadzić do hiperaktywności u niektórych osób. Dlatego osoby z zaburzeniami tarczycy powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji.

Tak, pewne badania wskazują, że ashwagandha może mieć korzystne efekty na zdrowie serca poprzez obniżanie poziomu cholesterolu i trójglicerydów. Dodatkowo, ze względu na swoje właściwości przeciwdziałające stresowi, ashwagandha może pomagać w redukcji wysokiego ciśnienia krwi, które jest czynnikiem ryzyka chorób serca.

Ashwagandha jest adaptogenem, co oznacza, że pomaga ciału radzić sobie ze stresem, regulując produkcję kortyzolu – hormonu stresu. Badania sugerują, że może ona również wpływać na GABA, neurotransmiter, który pomaga regulować aktywność nerwową i poprawiać jakość snu.

Ashwagandha może poprawić płodność mężczyzn poprzez zwiększenie poziomu testosteronu, co wpływa na liczbę i ruchliwość plemników. Istnieją badania naukowe potwierdzające te efekty, choć większość z nich była przeprowadzona na niewielkiej liczbie osób.

Ashwagandha jest badana pod kątem potencjalnej skuteczności w leczeniu wielu różnych stanów, w tym chorób neurodegeneracyjnych, cukrzycy, infekcji, a nawet jako potencjalny środek przeciwnowotworowy. Jednak na ten moment potrzeba większej ilości badań, aby w pełni zrozumieć zakres tych potencjalnych zastosowań.

Tak, istnieją badania sugerujące, że ashwagandha może mieć korzystny wpływ na układ nerwowy. Jej działanie neuroprotekcyjne i poprawiające nastrój może wynikać z wpływu na poziomy neurotransmiterów, takich jak serotonina i dopamina, a także z jej zdolności do zwiększania poziomu BDNF, czynnika neurotroficznego pochodzenia mózgowego, który jest kluczowy dla zdrowia neuronów.

Tak, ashwagandha może wpływać na poziomy wielu różnych hormonów, nie tylko tarczycy. Na przykład, badania wykazały, że ashwagandha może zwiększać poziomy testosteronu u mężczyzn, a także regulować poziomy kortyzolu, hormonu stresu.

Z uwagi na brak wystarczających badań i potencjalne ryzyko działania przeciwpłodnego oraz działań niepożądanych, ashwagandha nie jest zalecana dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, zawsze skonsultuj się z lekarzem lub innym specjalistą przed rozpoczęciem jakiejkolwiek suplementacji lub stosowaniem ziół w celach zdrowotnych

Tak, ashwagandha może wchodzić w interakcje z lekami przeciwcukrzycowymi. Ponieważ ashwagandha może obniżać poziom cukru we krwi, współużywanie z lekami przeciwcukrzycowymi może prowadzić do zbyt niskiego poziomu cukru we krwi, co jest niebezpieczne.

Ashwagandha może powodować podrażnienie żołądka i przewodu pokarmowego, co może pogorszyć istniejące problemy, takie jak wrzody i nadżerki. Do zgłaszanych efektów ubocznych należą biegunka, nudności i dyskomfort żołądkowy. Osoby z chorobami przewodu pokarmowego powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji ashwagandhą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *