Kolagen a laktacja: Co każda mama wiedzieć powinna
Sporo się mówi o właściwościach kolagenu, dlatego też wiele kobiet karmiących piersią zastanawia się, czy może włączyć do codziennej suplementacji.
Czy w czasie ciąży oraz laktacji można stosować kolagen? Oto najważniejsze informacje, które powinna znać każda mama.
Czym jest kolagen?
Zanim przejdziemy do właściwości kolagenu oraz jego stosowania podczas karmienia piersią, warto wiedzieć czym on jest.
Kolagen jest białkiem naturalnie występującym w ludzkim organizmie. Stanowi główny składnik tkanki łącznej. Ma niebagatelny wpływ na kondycję skóry. Jest budulcem stawów, chrząstek, naczyń krwionośnych, a także wpływa na produkcję mazi stawowej.
Warto wiedzieć, że wraz z wiekiem zmniejsza się endogenna synteza kolagenu, co powoduje powstawanie zmarszczek, osłabienie kondycji paznokci i włosów, a także zwiększa się podatność na złamania jak również bóle stawów. Dlatego picie kolagenu może holistycznie wesprzeć organizm kobiety.
Kolagen w ciąży oraz przy karmieniu piersią – czy bezpieczne?
Jak już wspominaliśmy, kolagen występuje naturalnie w organizmie. Z tego względu nie ma bezwzględnych przeciwwskazań co do suplementacji tego składnika. Rekomenduje się, by dodatkowy poziom jego spożycia wynosił 18-20g/dobę w ciągu pierwszych 6 miesięcy laktacji, a w okresie od 6 do 12 miesięcy po porodzie, zalecana dodatkowa ilość wynosi 12,5 g/dobę.
Wiedząc, że stosowanie kolagenu w czasie karmienia piersią jest bezpieczne, warto zastanowić się jakie mogą być z tego tytułu benefity.
Jakie korzyści z suplementacji kolagenu w okresie karmienia piersią?
Karmienie piersią to etap, kiedy każda kobieta chce o siebie zadbać, przede wszystkim wesprzeć proces regeneracji tkanek oraz przyspieszyć proces gojenia.
Indywidualnie dobrana suplementacja kolagenu może dostarczyć wiele korzyści dla organizmu:
mniejsze rozstępy – nadmiar estrogenów zwiększa ryzyko niszczenia włókien kolagenowych co prowadzi do powstawania rozstępów. W większości przypadków sama pielęgnacja oraz stosowanie specjalistycznych kosmetyków nie są wystarczające. Suplementacja kolagenu zapewnia nawilżenie oraz jędrność skóry.
mocniejsze paznokcie i włosy – kolagen dostarcza niezbędnych aminokwasów, odżywiających cebulki włosów oraz paznokcie. Tym samym zapewnia ich prawidłowy wzrost.
poprawia kondycję kości i stawów – kolagen jest fundamentalnym budulcem kości jak i stawów. Suplementacja kolagenem wpływa pozytywnie na produkcję mazi stawowej.
Jaki kolagen wybrać?
Zastanawiasz się jaki kupić kolagen przy karmieniu piersią?
Wybór odpowiedniego suplementu diety ma kluczowe znaczenie. Szukając kolagenu należy zwrócić uwagę na jakość produktu jak i jego bezpieczeństwo stosowania.
- naturalny kolagen – kobiety w trakcie ciąży czy laktacji powinny wybierać kolagen naturalny pozbawiony sztucznych dodatków, konserwantów, słodzików, barwników oraz wypełniaczy,
- wzbogacony w witaminę C – jej obecność w składzie suplementu będzie stanowił dodatkowy atut, gdyż witamina C ma kluczową rolę w syntezie kolagenu w organizmie człowieka,
- hydrolizowany kolagen – hydrolizat kolagenu charakteryzuje się dość wysokim stopniem wchłanialności, co jest związane z niską masą cząsteczkową peptydów, wytwarzanych w procesie hydrolizy. Dostarcza również aminokwasów, posiadających właściwości przeciwzapalne,
- pochodzenia zwierzęcego lub kolagen rybi – dobrym źródłem kolagenu jest bulion, którego wiele z nas nie jest w stanie codziennie spożywać. Kolagen wołowy pozyskiwany jest ze ścięgien i kości zwierząt, obfituje w kolagen typu I i III.
Należy dokładnie czytać etykiety oraz skład suplementów kolagenowych w szczególności zwracać uwagę na sztuczne dodatki, jak również substancje wspierające jego działanie , witamina C, kwas hialuronowy czy aminokwasy (w szczególności prolina).
Jeśli zastanawiasz się nad wyborem kolagenu, należy zwrócić uwagę na ten w formie peptydów, wyróżniających się wysoką biodostępnością. Oznacza to, że ludzki organizm jest w stanie je zmetabolizować oraz wykorzystać.
Przykładem dobrej jakości kolagenu jest MyBestCollaGEN, który jest najbardziej złożonym preparatem na rynku. Obfituje w 4 różne kolageny rybie, pozyskiwane z dziko żyjących ryb. Ponadto ma 13 składników dodatkowych (ekstrakty roślinne i witaminy) wpływających na odmłodzenie skóry i elastyczność skóry. Dzięki temu skóra staje się jędrna, sprężysta oraz pozbawiona zmarszczek.
Pamiętaj jednak, że okres laktacji to szczególny czas, w którym każdą suplementację należy konsultować z lekarzem.
Suplementacja kolagenu w ciąży – jak ją rozpocząć?
W okresie ciąży organizm kobiety potrzebuje szczególnego wsparcia. Z tego powodu rozpoczynając suplementację kolagenu należy skonsultować z lekarzem prowadzącym ciąże.
Warto wiedzieć, że dostępne informacje dotyczące suplementacji kolagenu w ciąży są ograniczone. Do tej pory nie przeprowadzono badań dotyczących skuteczności stosowania kwasu hialuronowego jak i kolagenu w czasie ciąży.
Podsumowując: zbilansowana dieta dostarczająca wszystkich niezbędnych składników odżywczych to podstawa optymalnego zdrowia i samopoczucia. Aczkolwiek nie zawsze jesteśmy w stanie pokryć zapotrzebowanie na składniki takie jak kolagen rybi. W sytuacji jego niedoborów, warto włączyć odpowiednią suplementację. Pamiętaj jednak, że przeciwskazaniem do stosowania niektórych suplementów diety może być karmienie piersią. Kolagen jest bezpiecznym składnikiem, natomiast preparaty mają często złożony skład i zawierają np. ekstrakty roślinne nie polecane dla kobiet karmiących. Każdą suplementację w tym okresie należy więc konsultować z lekarzem prowadzącym.