Jakie suplementy na mózg wybrać? - MyBestPharm

Jakie suplementy na mózg wybrać?

Mózg to centrum dowodzenia naszego organizmu, w którym podejmowane są wszystkie decyzje. Warto więc zadbać, aby mózg pracował dla nas jak najlepiej. Dostarczanie mu odpowiedniej ilości wartościowych substancji odżywczych zaprocentuje poprawiając zdolność koncentracji, pamięci i wielu innych czynników, które pozwolą wydobyć nasz potencjał intelektualny, a także emocjonalny.

Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się, jak pobudzić pracę mózgu i kiedy należy sięgnąć po suplementy na pamięć.

Co lubi mózg?

W ludzkim mózgu tkwi cały potencjał zarówno emocjonalny oraz intelektualny. Zlokalizowane są tam komórki nerwowe, sterujące naszymi zdolnościami kognitywnymi jak również umiejętnościami myślenia abstrakcyjnego oraz wrażliwością emocjonalną.

Do prawidłowego funkcjonowania mózgu potrzebny jest szereg ważnych witamin i minerałów a także związków takich jak węglowodany, tłuszcze czy białka. Jakie substancje są szczególnie ważne, aby usprawnić pracę mózgu, pamięć i koncentrację a także pobudzić kreatywność?

Oto główne składniki poprawiające pracę mózgu:

Miedź

To bardzo ważny składnik dla naszego mózgu, wspiera on przede wszystkim pracę układu nerwowego. Miedź jest także wykorzystywana przez enzymy, które mają za zadanie dostarczać energię do mózgu i przekazują do niego wiele ważnych sygnałów.

Żelazo

Będąc nośnikiem tlenu, wspiera zdolności umysłowe dostarczając go do mózgu. Jego niedobór w szczególności u młodych osób może mieć wpływ na funkcje poznawcze, ruchowe oraz inteligencję.

Magnez

Dostarczenie magnezu do organizmu jest szczególnie ważne podczas intensywnej pracy umysłowej. Ten składnik wspiera m.in pracę układu nerwowego i stymuluje receptory odpowiedzialne za uczucie niepokoju, a dzięki niwelowaniu stresu, poprawia się nasza zdolność koncentracji.

Kwasy omega-3

To niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, które mają wpływ na pracę wielu narządów, m. in. wspierają nasz mózg. Kwasy omega-3 mają wpływ na komórki nerwowe, ponieważ ułatwiają przewodzenie przez nie impulsów, wywierają one również pozytywny wpływ na procesy zapamiętywania oraz wspomagają koncentrację.

Dobrym a zarazem naturalnym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3 będą: ryby morskie (np. łosoś, szprotki, makrela, sardynki, dorsz), owoce morza, siemię lniane i olej z siemienia lnianego, orzechy włoskie, olej rzepakowy oraz zielone warzywa liściaste. Instytut Żywności i Żywienia zaleca, aby kwasy EPA i DHA dostarczać codziennie w ilości 250 mg na dobę. W przypadku, gdy nie jesteśmy w stanie dostarczyć powyższych składników wraz z dietą wskazana jest ich suplementacja. Ważnym kryterium podczas wyboru suplementu zawierającego kwasy tłuszczowe omega-3 jest sprawdzenie jego jakości oraz czystości. Bardzo ważnym parametrem pozwalającym określić jakość oleju jest wskaźnik Totox. EFSA (Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności) zaleca, aby zawartość Totox w oleju była niższa niż 25, dlatego im niższa jest wartość Totox tym lepiej. Dodatkowo dobrej jakości suplementy zawierające omega-3 będą oczyszczone od metali ciężkich (rtęć, kadm, ołów).

Witamina C

Wspomaga ona pracę układu nerwowego i jest silnym antyoksydantem. Przede wszystkim moduluje system neurotransmiterów mózgu oraz chroni komórki przed stresem oksydacyjnym.

Ułatwia także syntezę dopaminy i neoadrenaliny. Witamina C ma również właściwości utleniające, dzięki czemu ma wpływ na poprawę pamięci i koncentracji. Może być również pomocna w przypadku leczenia zaburzenia pamięci u osób starszych, dodatkowo niweluje wolne rodniki, które przyspieszają procesy starzenia mózgu uszkadzając jego komórki i tworząc stany zapalne, tym samym chroni ludzki organizm przed stresem oksydacyjnym.

Witaminy z grupy B

Tak naprawdę wszystkie witaminy z tej grupy odgrywają istotną rolę dla pracy mózgu. Wpływają pozytywnie na funkcjonowanie układu nerwowego czy prawidłowy metabolizm energetyczny, a także redukują uczucie zmęczenia. Niektóre z nich (B9, B6 i B12) wspomagają proces tworzenia czerwonych krwinek, dzięki czemu następuje przyspieszenie utleniania, a co za tym idzie poprawia się nasze zapamiętywanie i koncentracja. Kwas foliowy (witamina B9) wraz z witaminą B6 pomagają w tworzeniu neuroprzekaźników, B12 natomiast jest ściśle związana z pamięcią krótkotrwałą. Przyczynia się ona budowy komórek oraz kwasów tłuszczowych, a także jest niezbędna do syntezy wielu substancji. Zbilansowana dieta obfitująca w produkty pełnoziarniste oraz optymalna podaż białka odgrywają istotną rolę w procesie budowania jak i regeneracji komórek nerwowych.

Witamina D

Ma bardzo korzystny wpływ dla pracy mózgu. Wykazuje właściwości neuroprotekcyjne, wspomaga także prawidłowe działanie komórek układu nerwowego, dzięki czemu pomaga niąwelować stres. Odpowiednia dieta nie zawsze jest w stanie pokryć zapotrzebowanie na tą witaminę, dlatego warto kontrolować jej niedobór oraz rozważyć dobraną do indywidualnych potrzeb suplementację.

Kiedy warto stosować suplementy na mózg?

Zła dieta, niezdrowy tryb życia, brak aktywności fizycznej – to wszystko przyczynia się do pogorszenia pracy mózgu, zarówno u osób młodych, ale również u starszych, co w ich przypadku sprawia, że jeszcze bardziej narażają organizm na powstawanie wielu niebezpiecznych dla zdrowia chorób. Dlatego też w zabieganej codzienności nie może zabraknąć zbilansowanej diety, gdyż odpowiednia podaż składników odżywczych wpływa na produkcję neuroprzekaźników, czyli substancji chemicznych kluczowych do przesyłania sygnałów pomiędzy komórkami nerwowymi.

Także czynniki takie jak przewlekły stres, przemęczenie, brak odpowiedniej ilości snu, niewystarczające nawodnienie organizmu, czy występowanie chorób jak np. cukrzyca, powoduje ubytki składników wspomagających pracę mózgu. Po suplementy diety powinny zatem sięgać nie tylko osoby starsze, ale coraz chętniej i częściej stosowane są również u osób młodych.

Warto badać poziom danych witamin w organizmie i sięgnąć po suplementy diety wspierające pracę mózgu, zanim pojawią się niepokojące objawy. Lecz jeśli zauważysz u siebie problemy z pamięcią i koncentracją, pokonywaniem trudności czy brak motywacji, to najwyższy czas na zastosowanie suplementów diety zawierających wysokie stężenie wartościowych składników, gwarantujących skuteczność.

Jakie suplementy diety na mózg są najlepsze?

Na rynku mamy dostępne różnego rodzaju preparaty. Jaki suplement diety najlepiej poprawia pracę mózgu?

Suplementy na pamięć i koncentrację powinny zawierać szereg składników mających za zadanie wspieranie zdolności poznawczych. Rozważając suplementację, warto więc zdecydować się na preparat, który zadziała najlepiej dla naszego organizmu.

Obok wymienionych wyżej witamin z grupy b oraz składników dla optymalnej pracy mózgu ważne są takie składniki jak: kofeina, miłorząb japoński. To substancje suplementowane w odpowiednich ilościach mogą wykazywać pozytywne oddziaływanie stymulujące na ośrodkowy układ nerwowy.

Ranking produktów nootropowych – jakie są najlepsze suplementy na mózg?

Przy wyborze najlepszego suplementu na pamięć z pomocą przychodzą nam internetowe rankingi, przedstawiające najlepsze bądź też najpopularniejsze produkty.

Poznaj wartościowe produkty, którymi warto się zainteresować jeśli chcesz popracować nad koncentracją.

Jednym z takich suplementów jest olej MyBestProtect. Dużą zaletą tego preparatu, jest fakt, że może być on stosowany przez praktycznie całe życie. Olej ten jest bogaty w witaminy, minerały, cenne wyciągi roślinne a także posiada wyjątkowo wysoką zawartość kwasów omega-3, które kompleksowo wspomogą naszą pamięć i koncentrację.

Dla osób, które chcą odkryć potencjał swojego mózgu i zadbać o niego na najwyższym poziomie, powstał MyBestGenius. Zawiera aż 18 substancji aktywnych, skoncentrowanych na wspomaganiu pracy mózgu. Dzięki adaptogenom (ashwagandha, żeń-szeń) i antyoksydantom (miłorząb japoński, ekstrakt z borówki) wspiera funkcje poznawcze, koncentrację i pamięć.

Badania na grupie 160 kobiet potwierdzają skuteczność MyBestGenius dla osób chcących wesprzeć pracę swojego mózgu:

  • Poprawa koncentracji: 98% badanych zauważyło poprawę.
  • Lepsza wytrzymałość psychiczna: 88% odnotowało większą odporność na stres.
  • Lepsze zapamiętywanie: 90% zauważyło poprawę pamięci.

Składniki suplementów diety z oferty MyBestPharm są skonstruowane tak, aby działać komplementarnie, tzn. odpowiadać na wiele różnych problemów i potrzeb. Nie inaczej jest z kolejnym suplementem od tej marki, mam na myśli preparat MyBestMagnesia. Jak już zostało wspomniane, magnez jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego najważniejszego narządu, a MyBestMagnesia zawiera aż 5 organicznych, najlepiej wchłanialnych form magnezu o wysokiej przyswajalności . Dodatkowo mamy tu 6 innych składników wspomagających, jak np. cynk czy cenne witaminy z grupy B, które kompleksowo zadbają nie tylko o pamięć i pracę mózgu, ale przyczynią się do poprawy wielu innych funkcji organizmu. Niedobór witamin z grupy B wykazuje negatywny wpływ na układ nerwowy.

Podsumowując: mózg koordynuje wszystkie procesy zachodzące w organizmie dlatego warto zadbać o jego prawidłowe funkcjonowanie już od wczesnego dzieciństwa aż do później starości. Dostarczając wraz z dietą odpowiednich makroskładników, witamin i składników mineralnych, usprawnimy pracę naszego mózgu. Warto wzbogacić dietę o produkty będące źródłem kwasów omega-3, witaminy C, witaminy D, witaminy z grupy B oraz magnezu, ponieważ wykazują korzystny wpływ na pracę układu nerwowego, poprawiając zarówno nasza pamięć jak i koncentrację.

Najczęściej zadawane pytania

Ten składnik wspiera m.in pracę układu nerwowego i stymuluje receptory odpowiedzialne za uczucie niepokoju, a dzięki niwelowaniu stresu, poprawia się nasza zdolność koncentracji.

Kwasy omega-3 mają wpływ na komórki nerwowe, ponieważ ułatwiają przewodzenie przez nie impulsów, wywierają one również pozytywny wpływ na procesy zapamiętywania oraz wspomagają koncentrację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *