Jak zwiększyć efektywność odchudzania?

Jak zwiększyć efektywność odchudzania?

Odchudzanie jest to proces, który wymaga czasu. Przede wszystkim warto zadbać o to, aby był on przeprowadzony odpowiedzialnie. Potrzebna jest zmiana nawyków żywieniowych oraz zwrócenie uwagi na tryb życia, aby zapewnić sobie długotrwałe efekty. Kiedy trakcie redukcji masy ciała waga stoi w miejscu, wiele osób miewa momenty zwątpienia. Jak zatem usprawnić proces odchudzania?

Oto kilka praktycznych porad i wskazówek.

Efektywne odchudzanie

Znaczna część osób rozpoczynająca redukcje masy ciała, uważa, że kluczem do sukcesu jest maksymalne ograniczenie spożywanych ilości posiłków oraz produktów, co jest błędem. Podstawą pracy nad zgubieniem zbędnych kilogramów jest zmiana nawyków żywieniowych oraz wprowadzenie aktywności fizycznej. Niestety nadal funkcjonuje wiele mitów dotyczących odchudzania, które mają na celu uzyskanie szybkich efektów, jednak może powodować efekt jo-jo.

Należy pamiętać, że lepszym rozwiązaniem zamiast głodówek czy restrykcji, jest skupienie się na działaniu krok po kroku poprzez modyfikacje żywieniowe, które pozwolą efektywnie schudnąć.

Oto najważniejsze zasady, aby trwale schudnąć.

Daj sobie czas.

Przede wszystkim ustal realny cel, zwracając uwagę na swoje zasoby oraz poprzednie podejścia do diety. Zdrowe odchudzanie jest to proces, który zajmuje więcej czasu niż stosowanie radykalnych diet, które spowodują w krótkim czasie spadek na wadze. Pamiętaj, że w wyniku szybkiego spadku, głównie tracisz wodę. Takie działania sprawią, że ryzyko efektu jo-jo wzrasta, tak samo jak Twoja frustracja na kolejne próby redukcji masy ciała oraz przejście na dietę. Najlepszym sposobem jest podejście do redukcji jako do zmiany sposobów żywienia oraz przeznaczenie kilku miesięcy na nią. Pamiętaj, że jeśli Twoja masa ciała wzrastała przez miesiące czy lata, odchudzanie również potrzebuje czasu. Działaj wytrwale i cierpliwie, doceniaj się za małe kroki.

Deficyt energetyczny, co to oznacza?

Jest to różnica pomiędzy dostarczanymi kaloriami naszemu organizmowi w postaci pokarmu, a wydatkowaną energią w postaci podstawowej przemiany materii. Aby proces odchudzania był skuteczny oraz by nie doszło do efektu jojo, warto uwzględniać deficyt energetyczny na poziomie 300-500 kcal, tak by osiągnąć wymarzoną sylwetkę. Należy podkreślić, iż zarówno zbyt mały jak i zbyt duży deficyt może negatywnie wpłynąć na cały proces redukcji tkanki tłuszczowej. Za długi czas redukcji także nie będzie miał pozytywnego wpływu na skuteczne odchudzanie. Dlatego warto przemyśleć i zaplanować proces redukcji masy ciała.

Warto zadbać o zbilansowane posiłki.

Co to oznacza w praktyce? Zbilansowane posiłki to takie, które dostarczają organizmowi odpowiednich proporcji składników odżywczych, niezbędnych do utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia. W praktyce oznacza to komponowanie posiłków w taki sposób, aby dostarczyć odpowiednią ilość energii, białka, węglowodanów, tłuszczów, witamin i minerałów. Staraj się, aby na Twoim talerzu wielkość Twojej dłoni stanowiły warzywa, pięść produkty pełnoziarniste, połowę dłoni źródła białka, opuszek palca – tłuszcz. Odpowiednia ilość białka i błonnika wpłynie na poczucie sytości, pozwalając Ci jeść mniejsze porcje. W ten sposób zadbasz, aby spadek wagi zachodził w sposób zdrowy i bezpieczny.

Skuteczne odchudzanie to spożywanie regularnych posiłków.

Dzięki temu zapobiegasz napadom głodu, powodowanym przez nagłe spadki cukru we krwi. Nie musisz jeść 5 posiłków, jeśli wygodniej Ci spożywać mniej. Słuchaj organizmu, ale też zwróć uwagę, by przerwy między posiłkami były regularne i nie były zbyt długie (zalecana przez dietetyków przerwa to około 4 godziny). W momencie głodu fizjologicznego zjadasz większe ilości kalorii, które mogą zahamować etap redukcji masy ciała. Pamiętaj także, by zachować higienę jedzenia, czyli aby podczas spożywania posiłku, myśleć o jedzeniu, jego konsystencji, strukturze, smaku. Spróbuj nie rozpraszać się innymi bodźcami takimi jak np. telewizor, gazeta czy telefon. Dzięki temu do Twojego mózgu dotrze sygnał, iż zjadałaś posiłek.

Co z aktywnością fizyczną?

Ważnym aspektem, w procesie redukcji masy ciała jest wysiłek fizyczny. Pamiętaj, że nie tylko dbasz o spalanie tłuszczu, ale ważnym filarem zdrowia sią Twoje mięśnie. Regularna aktywność fizyczna stanowi kluczowy bodziec dla masy mięśniowej. Warto uświadomić sobie, iż powinna być dopasowana indywidualnie pod każdą z nas.

Pamiętaj o zdrowym rozsądku jeśli chodzi o aktywność fizyczną, gdyż intensywny trening stanowi bodziec stresowy dla Twojego organizmu. Najlepszym sposobem na zachowanie równowagi dla organizmu jest zrównoważenie między aktywnością, a regeneracją. Czyli optymalne jest wykonywanie treningu 3-4 razy w tygodniu. Jeśli nie lubisz treningów siłowych, możesz też wykorzystać spacer, rower czy rolki. Nie zmuszaj się, wybierz opcję, która będzie odpowiednia dla Ciebie.

Zadbaj o nawodnienie.

Dlaczego jest to ważne? Przy udziale wody zachodzi większość przemian w naszym organizmie, woda przyspiesza przemianę materii i daje uczucie sytości. Często mylimy uczucie głodu z pragnieniem. Ponadto woda zajmuje przestrzeń w żołądku, dlatego też warto spożywać około szklanki wody przed posiłkami, co pozwoli na spożycie mniejszej porcji posiłku. W ciągu dnia warto pamiętać, aby woda towarzyszyła nam ciągle. Ilie w takim razie wypijać płynów? Ogólnie rekomenduje się około 30 mililitrów na każdy kilogram masy ciała. Jest to zależne między innymi od aktywności, temperatury otoczenia czy stanu fizjologicznego. Warto zrezygnować z napojów gazowanych z dodatkiem cukru. Niosą one ze sobą nie tylko węglowodany, ale także niekorzystnie oddziaływujące na nasz organizm konserwanty czy barwniki.

Zadbaj o jakość produktów.

Aby wesprzeć efektywne odchudzanie warto zadbać o produkty, które spożywasz. Przede wszystkim zwróć uwagę na zawartość włókna pokarmowego w diecie. Błonnik pokarmowy jest to strukturalna część roślin, która wspiera nasz organizm, głównie wykazuje pozytywny wpływ na perystaltykę jelit. Fizycznie zwiększa objętość pokarmu oraz w korzystny sposób wpływa na uczucie sytości. Jego źródło stanowią produkty zbożowe, orzechy. Dodatkowo warto jeść owoce i warzywa, które także stanowią źródło błonnika. Dlatego wprowadzając te produkty do diety zobaczysz korzystny wpływ na poziom cukru oraz wesprzesz odchudzanie.

Podsumowując, najważniejsze w skutecznym odchudzaniu jest zdrowe i racjonalne podejście do zmian. Rozłóż swoje działania w czasie i nie myśl: “przejdę na dietę od poniedziałku”.

Skup się na budowaniu zdrowych nawyków żywieniowych. Sprawią one, że utrata kilogramów będzie następowała stopniowo, ale na długi czas. Dbaj o zbilansowane posiłki zwracając uwagę na indywidualne zapotrzebowanie kaloryczne. Dbaj o podaż owoców i warzyw, a także zwróć uwagę na niewielkie porcje, spożywane częściej. Tym sposobem zredukujesz tkankę tłuszczową na dłuższy czas. Pamiętaj także, że aktywność fizyczna stanowi ważny filar obok diety w drodze do osiągnięcia celu.