Jak zlikwidować uczucie pełności: porady dietetyka

Jak zlikwidować uczucie pełności: porady dietetyka

MyBestProBIO

Uczucie pełności to jedne z najmniej przyjemnych dolegliwości z przewodu pokarmowego. Ale jakie za tym stoją przyczyny? Jak sobie poradzić ? O tym dowiesz się z poniższego artykułu, znajdziesz w nim przydatne wskazówki na lepsze samopoczucie.

Przyczyny dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego

Dolegliwości trawienne to dość często zgłaszane symptomy w gabinecie dietetycznym. Czy zastanawiałaś się czym to może być spowodowane?

Trzeba zacząć do początku. Prawidłowy proces trawienia jest zależny od funkcjonowania wielu narządów. Ponieważ, trawienie rozpoczyna się od jamy ustnej, a ciągnie się aż do jelita grubego. Ponadto w tym procesie biorą udział jeszcze następujące narządy: wątroba, trzustka oraz drogi żółciowe mające na celu wydzielanie soków trawiennych.

Warto podkreślić, iż układ pokarmowy działa bez zastrzeżeń po spożyciu posiłku nasze samopoczucie jest dobre. Natomiast w przypadku, kiedy pracę układu trawiennego coś zaburza mogą pojawić się dyskomfortowe dolegliwości.

Na pracę całego układu pokarmowego oraz jelit ma wpływ przede wszystkim codzienna dieta. Natomiast nie bez znaczenia na funkcjonowanie tego układu mają używki, przewlekły stres czy zbyt mała aktywność fizyczna.

Czy obserwowałaś uczucie pełności poposiłkowej? Jeśli zauważasz wczesne uczucie sytości oraz pełności należy zastanowić się czy nie mamy do czynienia z dyspepsją.

Czym jest dyspepsja?

Jest to niestrawność. Można wyróżnić dwa rodzaje:

Dyspepsja czynnościowa – występuje w momencie zaburzeń czynnościowych, ale bez zmian strukturalnych

Dyspepsja wtórna – jest ustalona przyczyna metaboliczna bądź układowa. Zaburzenie to ustępuje częściowo lub całkowicie po wyleczeniu głównej przyczyny. Jej główną przyczyną są zmiany organiczne w górnej części przewodu pokarmowego, które mogą być spowodowane następującymi schorzeniami takimi jak:

  • choroba refluksowa przełyku,
  • choroba wrzodowa żołądka oraz dwunastnicy,
  • nowotwory przełyku oraz żołądka,
  • zakażenie helicobacter pylori,
  • choroby trzustki oraz dróg żółciowych,
  • zaburzenia endokrynologiczne.

Przyczyną dyspepsji mogą być także niektóre leki takie jak kortykosteroidy, leki z grupy NLPZ, a także bisfosfoniany.

Należy podkreślić, że dyspepsja należy do jednej z najczęstszych chorób przewodu pokarmowego, jest to choroba przewlekła, ale nie prowadzi do poważnych powikłań.

Jakie jeszcze objawy mogą się pojawić?

Uczucie pełności poposiłkowej oraz wczesne uczucie sytości stanowią dwa kluczowe i charakterystyczne objawy dla dyspepsji. Należy wiedzieć, że nie są to jedyne symptomy. Dodatkowo mogą pojawić się pieczenie w nadbrzuszu i uciążliwy ból. Ponadto często pojawia się uczucie ciężkości,

  • wzdęcia brzucha,
  • bóle brzucha,
  • zgaga,
  • pieczenie w górnej części brzucha,
  • nawracające odbijania.

Jeśli obserwujesz u siebie wymienione powyżej objawy, które nie ustępują po doraźnym leczeniu, warto by poszerzyć diagnostykę pod okiem specjalisty.

Uczucie pełności – diagnostyka

W przypadku dolegliwości trawiennych najczęściej wykonuje się gastroskopię czyli endoskopię górnego odcinka przewodu pokarmowego. Dodatkowo może zostać zlecone USG jamy brzusznej.

Natomiast należy wiedzieć, iż zgromadzone gazy jelitowe mogą być przeszkodą w odczytaniu obrazu USG. Dlatego też przed badaniem rekomendowane jest przyjmowanie preparatów, mających na celu eliminację gazów w jelitach.

Jak sobie radzić?

W łagodzeniu objawów związanych z uczuciem pełności czy wzdętym brzuchem, kluczową rolę odgrywa zmiana nawyków żywieniowych.

Zdrowa oraz zbilansowana dieta dostarczająca nie tylko odpowiedniej ilości energii i makroskładników, ale także składników odżywczych do których należą witaminy i składniki mineralne.

Jeśli ciągle przyjmujesz zbyt dużą ilość energii w stosunku do swojego zapotrzebowania, Twój układ pokarmowy może być przeciążony. Dlatego warto wprowadzić regularność posiłków, czyli dbać o odstępy by nie był zbyt krótkie, ale także by nie przekraczały 4-5 godzin. Regularne jedzenie pozytywnie wpływa na pracę układu pokarmowego, reguluje przemianę materii oraz funkcjonowanie jelit.

Sposób jedzenia ma duży wpływ na dolegliwości z przewodu pokarmowego, dlatego też warto jeść powoli, dokładnie przeżuwając każdy kęs pożywienia, gdyż jedzenie w pośpiechu zwiększa pojawienie się objawów niestrawności.

Nadmierna ilość gazów w jelitach może być wynikiem połykania powietrza podczas spożywania posiłków, nieprawidłowego trawienia, a także nadmiernego rozrostu mikrobioty jelitowej, bądź mogą je powodować nietolerancje pokarmowe. W trakcie procesu trawienia dochodzi do procesu fermentacji cukrów w jelitach. Wśród łatwo fermentujących węglowodanów, wyróżnia się fruktozę, laktozę, galaktany i fruktany. W wyniku tych procesów powstają gazy powodujące dolegliwości w obrębie jamy brzusznej. Z tego powodu osobom, które skarżą się na nieprzyjemne objawy, uczucie pełności poposiłkowej, czy wzdęcia brzucha rekomenduje się włączenie diety low FODMAP. Polega ona na tym, iż z codziennej diety na określony czas, eliminuje się produkty, łatwo fermentujące w jelitach.

Ponadto osobom borykającym się z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, zaleca się włączenie diety lekkostrawnej. Polega ona na wykluczeniu potraw wzdymających, ciężkostrawnych, zawierających duże ilości cukrów czy tłuszczu. Dodatkowo z jadłospisu wyklucza się rośliny strączkowe, warzywa kapustne, cebulę oraz ciemne pieczywo. Dodatkowo warto przeanalizować po jakich produktach dolegliwości się nasilają, a następnie je usunąć z codziennego jadłospisu. Takie modyfikacje w dużej mierze przynoszą ulgę w dolegliwościach w przewodzie pokarmowym.

Stosowanie ziół

Istnieją domowe sposoby na uczucie pełności, mianowicie są to ziołowe herbatki. Najlepiej spożywać je w postaci naparów.

W takim razie z jakich ziół warto przygotowywać napary?

  • Rumianek – ułatwia wypróżnianie oraz wspomaga trawienie.
  • Mięta pieprzowa – jest dobrym rozwiązaniem przy wzdęciach, gdyż przynosi ulgę, redukuje uciążliwe uczucie pełności poposiłkowej, a także redukuje bóle.
  • Melisa – działa rozkurczowo, dodatkowo wykazuje działanie uspokajające.
  • Koper włoski – redukuje wzdęcia i gazy. Zmniejsza napięcie mięśni gładkich brzucha.
  • Kminek – znany od dawna z jego łagodzących wzdęcia, działa także rozkurczowo. Można stosować herbatę z kminkiem lub jego nasiona dodawać do potraw.
  • Szałwia – stanowi kluczową podporę w ograniczeniu wzdęć oraz leczeniu niestrawności, przeciwdziałając nadmiernej fermentacji. Dodatkowo ma działanie rozkurczowe.
  • Cynamon – wspomaga trawienie oraz łagodzi wzdęcia. Warto go włączyć na stałe do diety, w postaci dodatku do kawy czy herbaty.

Warto podkreślić, iż bardzo ważne jest prawidłowe nawodnienie, gdyż bez udziału wody, zwiększa się zaleganie resztek pokarmowych w jelitach przyczyniając się do nadmiaru gazów oraz problemów trawiennych. Dodatkowo następuję powiększenie obwodu brzucha oraz inne objawy. Z tego powodu warto unikać napojów gazowanych, gdyż bardzo często są przyczyną wzdęć, a także zawarte w nich substancje słodzące mogą powodować bóle brzucha

Jaki wpływ na pracę jelit ma aktywność fizyczna?

Wprowadzenie aktywności fizycznej do codziennych nawyków, nie tylko ma pozytywny wpływ na wydolność organizmu, ale także korzystnie oddziałuje na pasaż jelitowy, dbając by jego tempo nie zmniejszyło się. Ten aspekt ma wpływ by treść pokarmowa nie zalegała w jelitach. Ponadto dzięki aktywności komórki jelit są w odpowiedni sposób ukrwione, dotlenione oraz odżywione co przekłada się na efektywność procesów trawiennych.

Stres

Na koniec warto wspomnieć jak stres wpływa na pracę naszych jelit. Należy zdawać sobie sprawę, iż żyjemy w wymagającym świecie, w którym należy sprostać wyzwaniom. Ciało ludzkie reaguje na stres wzdęciami czy produkcją nadmiernej ilości gazów, zdarza się tak wskutek chaotycznie spożywanych posiłków w ciągu dnia, konsumpcji posiłków o niskiej jakości i wartości. Z drugiej strony, jeśli dieta jest prawidłowa, nadal jesteśmy narażeni na dolegliwości, dzieje się tak, w momencie przedłużającego się lęku czy niepokoju, ponieważ ciało ma tendencję do reagowania na poziomie fizycznym.

Co zatem suplementować?

Warto zadbać o prawidłową florę jelitową, dlatego też można wprowadzić dobrej jakości zestaw probiotyków, MyBestProBio zawiera aż 22 szczepy bakterii probiotycznych, które są zamknięte w szczelnej kapsułce, rozpuszczające się w jelicie. Rekomendowany dla osób borykających się z problemami jelitowymi, wskutek różnych schorzeń. Jak wynika z badań prowadzonych przez akredytowane laboratorium Hamiltona, aż 75% badanych kobiet potwierdza redukcję wzdęć, a także zmniejszenie się objawów “niespokojnego brzucha”.

 

 

Podsumowując, uczucie pełności nie jest prawidłowym objawem naszego organizmu, Wczesne uczucie sytości może być dyskomfortowe dla nas, dlatego z jednej strony nie warto tego bagatelizować oraz dbać by łagodzić dietą i prawidłowymi nawykami żywieniowymi. Takie dolegliwości mogą towarzyszyć wielu zaburzeniom takim jak zespół jelita drażliwego. Należy pamiętać, iż w takim sytuacjach dużą rolę odgrywa lekkostrawna dieta, uzupełnienie niedoborów, ale także można wspomaga trawienie poprzez domowe sposoby.