Jak uniknąć efektu jojo? porady i strategie na skuteczne odchudzanie

Jak uniknąć efektu jojo? porady i strategie na skuteczne odchudzanie

Podejmując proces odchudzania często boimy się efektu jo-jo po zakończeniu odchudzania. Redukcja masy ciała wymaga od każdego z nas cierpliwości jak i dyscypliny w dążeniu do zamierzonego celu. Aczkolwiek szybka utrata masy ciała poprzez rygorystyczne diety odchudzające zwiększa częstotliwość pojawienia się efektu jojo. Czy istnieją sposoby by trwale schudnąć?

Przeczytaj poniższy tekst, a dowiesz się jak utrzymać prawidłową masę ciała na długo.

Czym jest efekt jojo?

Efekt jojo to naprzemienne wahania masy ciała, czyli obniżenie masy ciała a następnie jej wzrost. Odpowiednio ułożona dieta ma na celu utratę masy ciała, a także utrzymanie uzyskanych efektów na długie lata. Z tego powodu do wprowadzanych zmian warto podchodzić jako zmiany stylu życia.

Dlaczego pojawia się efekt jojo?

Wśród przyczyn efektu jojo można wyróżnić wiele aspektów, oto kilka istotnych punktów, na które powinniśmy zwracać uwagę:

  • zbyt szybka utrata wagi, wynikająca z bardzo restrykcyjnej diety odchudzającej (stosowanie głodówek, niskokalorycznych diet) ten okres to stan drastycznego oszczędzania energii, przez organizm, który w kolejnym etapie ma na celu jego rekompensację,
  • powrót do starych nawyków żywieniowych po zakończeniu etapu odchudzania,
  • brak lub niski poziom aktywności fizycznej wraz z niskokaloryczną dietą, prowadzi do spadku masy mięśniowej mającej kluczowy wpływ w procesie spalania tkanki tłuszczowej.

Wpływ efektu jojo na zdrowie

Powinniśmy zdawać sonie sprawę, iż efekt jojo ma niekorzystne oddziaływanie zarówno na nasze zdrowie psychiczne jak i fizyczne.

Jak uniknąć efektu jojo?

Wiele z nas będąc na diecie redukcyjnej zastanawia się jak uniknąć efektu jojo. Pamiętaj, że w drodze do wymarzonej sylwetki należy zachować cierpliwość jak i systematyczna pracę. Oto najważniejsze wskazówki by schudnąć bez efektu jojo.

Wprowadź małe zmiany

Zacznij od małych modyfikacji, tak by nie traktować całego procesu odchudzania w formie kary. Wprowadzając zmiany stopniowo, łatwiej jest Ci je utrzymać na długi czas. Zmiana stylu życia jest istotna, dzięki niej trwale możemy zadbać o sylwetkę i zdrowie. Dlatego powinniśmy działać pomału i krok po kroku dążyć do poprawy nawyków żywieniowych, które w konsekwencji dadzą stały rezultat, odczuwalny poprzez poprawę fizyczną i psychiczną naszego organizmu.

Wprowadź zbilansowaną dietę

Kluczową rolę w budowaniu trwałych nawyków żywieniowych jest zmiana myślenia o diecie. Samo słowo “dieta” często błędnie kojarzona jest z wyrzeczeniami i ścisłymi restrykcjami. Powinniśmy natomiast traktować ją jako dobrze zaplanowane posiłki, dostarczające nam wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Jedzenie jest nierozłącznym elementem każdego dnia, dlatego należy podchodzić do niego świadomie i żyć w zgodzie z naszymi decyzjami.

Czy jest możliwe zdrowe odchudzanie? Odpowiedź brzmi tak. Oto kilka wskazówek jak tego dokonać:

  1. Nie podejmuj głodówek, diet niskokalorycznych jak i monotonnych. Warto zdawać sobie sprawę, iż diety o bardzo niskiej energetyczności nie tylko powodują szybki spadek masy ciała, ale także negatywnie wpływają na stan organizmu. Gdyż każda nadwyżka energii prowadzi do syntezy tkanki tłuszczowej i jej odkładania. Ponadto diety monotonne oraz głodówki są ubogie w ważne i niezbędne składniki odżywcze do prawidłowego funkcjonowania organizmu co w konsekwencji może prowadzić do wielu niedoborów pokarmowych oraz osłabienia ludzkiego ciała.
  2. Podejdź racjonalnie, do zmiany stylu życia poprzez trwałe budowanie nawyków, wtedy pozwoli Ci to uniknąć efektu jojo. Jak zacząć? Oblicz swoje zapotrzebowanie energetyczne. Jest to ilość energii, niezbędna by prawidłowo funkcjonować.
  3. Wprowadzenie diety redukcyjnej poprzez zastosowanie optymalnego deficytu energetycznego, pozwala na spalanie tkanki tłuszczowej. Deficyty energetyczny optymalnie powinien wynosić od 200 do 500 kcal, uwzględniając wiek, płeć, tryb życia, stan zdrowia oraz poziom aktywności fizycznej. Pamiętaj, że będąc na diecie nie musisz rezygnować ze wszystkich ulubionych potraw i produktów. Zwróć uwagę na kompozycję posiłków. Dbaj by twój codzienny jadłospis był zróżnicowany i zawierał bogactwo składników pokarmowych. Zadbaj o podaż produktów zbożowych z pełnego ziarna, owoców, warzyw, dobrych źródeł tłuszczy jak orzechy, oleje, pestki i nasiona. Białko w diecie także jest kluczowe dla przemiany materii, prawidłowej pracy większości narządów naszego ciała, z tego powodu szukaj go w takich produktach jak: chude mięso, jaja, ryby, mleko i jego produkty oraz nasiona roślin strączkowych. Odpowiednia kaloryczność diety redukcyjnej jest istotnym punktem by zapobiec efektowi jojo.
  4. Wprowadź do swojej codzienności regularne spożywanie posiłków. Mniejsze porcje, spożywane częściej i o stałych porach pozwalają schudnąć bez efektu jojo, a także sprzyjają utrzymaniu wagi. Taki rozkład posiłków w ciągu dnia zapewni optymalną ilość energii i zmniejszy ryzyko podjadania między posiłkami.

Aktywność fizyczna

Regularna aktywność fizyczna ma wielokierunkowy pozytywny wpływ na ludzki organizm, zarówno w procesie redukcji tkanki tłuszczowej jak i w kolejnym etapie czyli utrzymaniu masy ciała. Trening wpływa pozytywnie na tempo metabolizmu, a także pomaga w utrzymaniu deficytu energetycznego.

Aczkolwiek warto podchodzić indywidualnie do rodzaju jak i intensywności podejmowanej aktywności fizycznej. Słuchaj swojego ciała i staraj się nie wprowadzać do razu intensywnych aktywności. Zacznij od małych modyfikacji jak np. zamień windę na schody, poruszanie się autem na rower czy codzienne spacery. Brak aktywności fizycznej utrudnia utrzymanie oraz upragniony spadek wagi.

Utrzymuj zdrowe nawyki

Jeśli zakończysz już proces odchudzania staraj się nie wracać do dawnych nawyków żywieniowych. Czas w którym obecnie jesteś nie oznacza, iż możesz codziennie spożywać żywność typu fast-food czy spore ilości słodyczy. Po zakończeniu diety odchudzającej warto dbać by talerz żywieniowy był urozmaicony i zbilansowany, takie działania pozwolą ustrzec się przed przyrostem nadprogramowych kilogramów.

Emocje a jedzenie

Kolejną istotna kwestią jest zwrócenie uwagi na jedzenie pod wpływem emocji. czy może obserwujesz u siebie, iż kiedy jesteś zła bądź zmęczona albo kiedy pojawia się nuda, obserwujesz większą chęć na jedzenie? Warto skupić się na uważności tej sytuacji, a następnie poszukaj rozwiązania alternatywnego. Przydatne może być zadanie sobie następujących pytań:

Co czyni cię podatnym na te sytuacje? (zmęczenie, brak snu, nadmiar obowiązków, brak planowania jedzenia),

Jakie są okoliczności w których zdarza ci się zajadać?

Jakie są konsekwencje tych działań? (pogorszenie samopoczucia, depresja, wzrost masy ciała)

Suplementacja

Jeśli borykasz się z nadmierną masą ciała warto zastanowić się jakie są jej przyczyny, czy jest to wynik złych nawyków żywieniowych czy występują także zaburzenia hormonalne bądź choroby układu krążenia. Aczkolwiek warto wspierać ludzki organizm na każdym etapie. Zdrowe odżywianie jest kluczem do osiągnięcia wymarzonej sylwetki jak i poprawy zdrowia fizycznego. Jeśli chcesz wesprzeć metabolizm oraz zastanów się nad wprowadzeniem preparatu MyBestSlim 2.0

Podsumowując, efektu jojo jest dość powszechnym zjawiskiem wśród osób mierzących się z utratą tkanki tłuszczowej. Warto dbać o wypracowanie nawyków żywieniowych tak by nie wracać do wyjściowej masy ciała. Naprzemienne chudnięcie, a następnie przyrost masy ciała jest niekorzystnym zjawiskiem dla metabolizmu jak i układu hormonalnego każdego z nas.