-10% z kodem MAJ10

Jak oczyścić jelita? Praktyczne porady dla lepszego samopoczucia - MyBestPharm

Jak oczyścić jelita? Praktyczne porady dla lepszego samopoczucia

Jelita to kluczowy narząd przewodu pokarmowego, gdyż są odpowiedzialne za trawienie oraz za wydalanie produktów przemiany materii i toksyn. Dysfunkcje ich pracy to coraz częściej zgłaszane dolegliwości.

O tym, jak oczyścić jelita, by poprawić ich pracę i swoje samopoczucie, dowiesz się z poniższego artykułu.

Jelita i ich rola

Jelita stanowią część układu pokarmowego, jego powierzchnię tworzą liczne pofałdowania, mikrokosmki i kosmki zwiększające jego obszar. Jelito dzieli się na jelito cienkie, w którym odbywa się aktywne trawienie oraz wchłanianie. Druga część to jelito grube, gdzie treść jelitowa ulega procesowi zagęszczenia oraz na tym etapie dochodzi do wchłaniania niektórych składników pokarmowych.

Flora jelitowa czy jest ważna?

Wszystkie mikroorganizmy zasiedlające jelita należą do tak zwanej flory jelitowej. Zalicza się do nich nie tylko bakterie jelitowe, ale także pierwotniaki i grzyby. Warto wiedzieć, iż same bakterie jelitowe stanowią aż półtora kilograma masy ciała.

Zadaniem tych bakterii nie tylko jest udział w trawieniu, ale także pozytywnie oddziaływanie na ogólny stan zdrowia, a także na odporność organizmu.

Flora jelitowa ma ogromny wpływ na nasze zdrowie zarówno pod kątem psychicznym jak i fizycznym. Brak harmonii pośród bakterii bytujących w jelitach prowadzi do wielu zaburzeń dostarczających dyskomfortowych dolegliwości.

Oczyszczanie jelit – dlaczego jest to ważne?

Złogi jelitowe tworzą się z zalegających resztek pokarmowych, które nie zostały w pełni strawione. W sytuacji kiedy, zalegają zbyt długo w jelitach, resztki niestrawionego pokarmu w wyniku odciągania z nich wody przez kosmki jelitowe, zaczynają twardnieć i w konsekwencji tworzą kamienie kałowe, trudne do usunięcia.

Dlatego też nasuwa się ważne pytanie, jakie są przyczyny powstawania złogów?

  • dieta uboga w błonnik pokarmowy,
  • regularne spożywanie ciężkostrawnych oraz wysoko przetworzonych produktów,
  • niska aktywność fizyczna,
  • małe spożycie wody i płynów,
  • nieregularne wypróżniania oraz zaparcia,
  • nadwaga i otyłość,
  • zaburzenia hormonalne,
  • zwolniony metabolizm,
  • choroby przewodu pokarmowego powodujące zaburzenia perystaltyki jelit (polipy, choroby zapalne jelit).

 

Objawy ze strony przewodu pokarmowego

Wskutek zalegania złogów jelitowych, każdy z nas może odczuwać dolegliwości. Do nich należą:

  • bóle brzucha,
  • zgaga,
  • wzdęcia,
  • nudności,
  • ból i dyskomfort podczas wypróżniania,
  • uczucie ciężkości i pełności,
  • brak apetytu,
  • problemy skórne, trądzik,
  • bóle głowy.

Wymienione objawy wynikają z zatrzymania masy kałowej w jelicie, oraz z nagromadzenia toksyn powstałych w złogach.

Jak oczyścić jelita?

Na kondycję jelit oraz ich prawidłowy pasaż mamy wpływ każdego dnia. Wprowadzając w życie małe zmiany, budując nawyki zdrowotne, mamy wpływ na ich pracę. Zatem co wpływa na pracę jelit?

Oto kilka ważnych punktów, które warto wcielić w życie, dla dobrego samopoczucia.

Prawidłowa dieta

Zmiany nawyków żywieniowych stanowią fundament wpływający na prawidłową pracę jelit. By wpłynąć na oczyszczenie jelit, warto wdrożyć bogatą w błonnik pokarmowy. Składnik ten wpływa pobudzająco na perystaltykę jelit, dzięki czemu wypróżniania się regulują. Warto pamiętać, iż by uzupełnić codzienną dawkę błonnika pokarmowego, należy zwiększyć ilość spożywanych produktów obfitujących w to włókno. Do nich można zaliczyć: owoce, warzywa, produkty z pełnego ziarna, kasze, a także rośliny strączkowe. Dieta oczyszczająca powinna także zawierać fermentowane produkty mleczne, takie jak kefiry, jogurty czy kiszonki. Dzięki zawartości bakterii, wpływają modulująco na skład mikroflory jelitowej. To co ważne i warte podkreślenia, to także zadbanie, by posiłki były spożywane w regularnych odstępach oraz brak podjadania pomiędzy nimi, te zachowania pozytywnie wpływają na perystaltykę jelit. W diecie także warto zadbać o dobre tłuszcze, które wspomagają oczyszczanie jelit ze złogów kałowych. Ponieważ przyspieszają pasaż jelitowy.

Nawodnienie

Często się zdarza, iż pojawiające się zaparcia, stanowią jeden z pierwszych sygnałów, mówiących o odwodnieniu organizmu. W takiej sytuacji próbuje on odzyskać jak najwięcej wody z treści pokarmowej, prowadząc do wysuszenia i twardnienia. Dlatego też odpowiednie nawodnienie do klucz dla dobrej pracy jelit. Warto dbać by wypijać około 30 ml na każdy kilogram masy ciał, z drugiej strony, należy zwiększyć ilość wypijanych płynów w momencie większego zapotrzebowania jakim jest gorączka, upały, intensywne ćwiczenia. Warto dbać, by wypijać wodę małymi porcjami. Kiedy borykasz się z zaparciami uwzględnij picie większej ilości wody, by wesprzeć układ pokarmowy. Zdrowe nawyki żywieniowe nie tylko pozytywnie wpływają na oczyszczenie jelit, ale także na samopoczucie zarówno psychiczne jak i fizyczne.

Aktywność fizyczna

Kolejny filar dobrej pracy przewodu pokarmowego to aktywność fizyczną. Większa część społeczeństwa niestety prowadzi siedzący tryb życia, który nie sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu. Zbyta mała aktywność negatywnie wpływa na kondycję układu trawiennego, sprzyjać zaparciom i zatrzymywaniu treści pokarmowej w jelitach. Regularna aktywność przyśpiesza przemianę materii, poprawia ukrwienie jelit, a tym samym lepsze odżywienie. Dlatego warto codziennie dbać, by znaleźć choćby kilkanaście minut na spacer. Pamiętajmy, iż nie musi to być duża i zorganizowana aktywność. Zgodnie z rekomendacjami warto dbać o co najmniej 150 minut tygodniowo u osób z prawidłową masą ciała, oraz od 200 do 300 minut tygodniowo dla osób z nadwagą lub otyłością.

Naturalne oczyszczanie jelit

Osoby borykające się z zaleganiem treści pokarmowej w świetle jelita, warto by zapoznały się z naturalnymi metodami oczyszczanie jelit ze złogów. Warto sięgać po naturalne oczyszczanie jelit do których należą ziołowe herbatki, syropy, napary – to bogactwo substancji wspomagających pracę układu pokarmowego.

Jak oczyścić jelita ze złogów za pomocą ziół?

Warto zapoznać się z poniższymi produktami, by poprawić efektywność pracy jelit.

Pokrzywa – przez wzgląd na swoje właściwości w ziołolecznictwie, działa jak naturalny antybiotyk. Ponadto ma działanie przeciwzapalne, a także bardzo dobrze wspiera oczyszczanie jelit oraz wspomaga procesy trawienne. Co więcej pokrzywa zawiera witaminy i składniki odżywcze, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu.

Rumianek pospolity – działa łagodząco na stany zapalne jelit, poprzez zawartość flawonoidów oraz pochodnych kumaryn pozytywnie wpływa na procesy trawienne oraz przepływ żółci. Herbata rumiankowa to bogactwo przeciwutleniaczy, które pomagają w eliminacji wolnych rodników produkowanych przez organizm.

Łopian zwyczajny – charakteryzuje się działaniem pobudzającym na pracę niektórych narządów. Ułatwia proces trawienia poprzez pobudzanie wydzielania soku żołądkowego i żółci.

Siemię lniane – bogaty w kwasy tłuszczowe omega-3 i kwas alfa- linolowy, które pozytywnie wpływają na pracę jelit. Dodatkowo siemię lniane to bogate źródło soli mineralnych, witamin oraz błonnika. Dzięki nim mocno oczyszcza ludzki organizm oraz działa łagodząco na błonę śluzową żołądka i jelit.

Języcznik zwyczajny – dzięki zawartości substancji bioaktywnych w liściach tej rośliny, wspiera układ trawienny oraz wydalniczy. Języcznik poprawia funkcję wątroby oraz usprawnia pracę żołądka. Przeznaczony jest dla osób pragnących oczyścić jelita ze złogów.

Czego unikać?

Powinniśmy unikać samodzielnego oczyszczania jelit poprzez następujące działania;

Lewatywy – lewatywa powinna być wykonywana jedynie z konkretnych wskazań. Jest to zabieg mający na celu usunięcie treści kałowej znajdującej się w dystalnym odcinku przewodu pokarmowego. Jest to doraźne rozwiązanie, gdyż częste lewatywy mogą prowadzić do rozregulowania rytmu wypróżnień.

Głodówki- jest to metoda, która może przynieść więcej szkód niż pożytku. Z jednej strony prowadzi do spowolnienia metabolizmu, stosowana w dłuższej perspektywie może prowadzić do zaburzeń gospodarki hormonalnej organizmu.

Czym warto wesprzeć układ trawienny?

Dobrym rozwiązaniem jest wdrożenie odpowiednich szczepów bakterii, które wspomogą pracę jelit. Warto rozważyć wprowadzenie suplementu diety MyBestProBIO, który może pomóc osobom z zaparciami i innymi dolegliwościami trawiennymi. To unikatowy na rynku synbiotyk, czyli połączenie probiotyku z prebiotykiem, który stanowi odżywkę dla bakterii. Przede wszystkim niesie ze sobą wartościową florę bakteryjną, która jest odpowiedzialna za szereg istotnych funkcji w organizmie. Suplement ten zawiera aż 22 szczepy bakterii szczelnie zamkniętych w kapsułkach DRcaps®, które rozpuszczają się dopiero w jelicie.

 

Dobrym rozwiązaniem dla osób borykających się z zaparciami jest także wdrożenie MyBestSkinny. Jest to suplement diety stanowiący bogactwo składników odżywczych. Głównym składnikiem jest glukomannan, w składzie zawarta jest babka płesznik. Dzięki tym składnikom pozytywnie wpływa na perystaltykę jelit pobudza ich pracę. Dodatkowo zwiększa ilość błonnika, nie tylko dając uczucie sytości, ale także zwiększając spontaniczną aktywność jelit, a także zapobiega zaparciom. Dodatkowo stanowi bardzo dobre wsparcie dla osób borykających się z ciągłym uczuciem głodu, będących na diecie redukcyjnej. Badania przeprowadzone na grupie 54 kobiet w ramach akcji MyBestChallange, potwierdzają iż po wprowadzeniu MyBestSkinny, 98% ankietowanych zauważyło znaczną poprawę perystaltyki jelit.

 

Podsumowując, oczyszczanie jelit ze złogów kałowych jest ważne dla naszego samopoczucia oraz zdrowia. Warto wspierać pracę jelit poprzez właściwe nawodnienie oraz zbilansowana dietę zawierającą między innymi fermentowane produkty mleczne. Nie mniej ważna jest także praca nad stresem, znalezienie sposobów by sobie z nim radzić. Dodatkowo każdego dnia mimo natłoku obowiązków warto znaleźć chwilę na ulubioną aktywność fizyczną, która nie tylko będzie redukowała stres, ale także wesprze oczyszczanie jelit. Pamiętajmy, że zdrowe jelita warunkują zdrowie całego organizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *