Jak obniżyć poziom cukru we krwi? porady i rekomendacje dietetyczne

Jak obniżyć poziom cukru we krwi? porady i rekomendacje dietetyczne

Coraz większa ilość osób boryka się z problemami z podwyższonym poziomem cukru we krwi. Warto wiedzieć, że taki stan jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia, gdyż zwiększa ryzyko rozwoju wielu chorób, a przede wszystkim cukrzycy.

Przeczytaj poniższy artykuł, a znajdziesz w nim przydatne wskazówki na obniżenie poziomu glukozy we krwi.

Zanim poznasz sposoby jak sobie pomóc, zacznijmy od podstaw.

Czym jest glukoza?

Glukoza jest to cukier prosty, pełniący ważne funkcje w ludzkim organizmie. Stanowi kluczowe źródło energii , jest ważna dla prawidłowej pracy mózgu oraz mięśni. Jej rola, na tym się nie kończy, gdyż bierze udział w procesie gojenia ran i regulowania przemiany białek oraz tłuszczów.

Należy zdawać sobie sprawę, że nieprawidłowy poziom glukozy we krwi, będzie zwiększał ryzyko stanu przedcukrzycowego co w następstwie prowadzi do cukrzycy. Fizjologicznie wyższy poziom cukru we krwi można zaobserwować po spożyciu posiłku.

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo?

Warto by każdy z nas regularnie sprawdzał poziom cukru we krwi, gdyż profilaktyka chroni nas przed chorobą i leczeniem. Jak często sprawdzać? Przynajmniej raz w roku każdy z nas powinien wykonać badania diagnostyczne w tym kierunku. U niektórych osób rekomenduje się częstsze wykonywanie badań, do tej grupy należą pacjenci z otyłością, z nadciśnieniem tętniczym, a także pacjenci ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia cukrzycy typu II. Dodatkowo monitorowanie poziom cukru jest rekomendowane dla osób borykających się z chorobami wątroby, kory nadnerczy czy trzustki.

trzeba wiedzieć, iż za utrzymanie właściwego stężenie glukozy we krwi odpowiada insulina (jest to hormon wytwarzany przez trzustkę). Co więcej poziom cukru zależy od wielu czynników, do których zalicza się: kaloryczność dań i rodzaj spożywanych węglowodanów.

Prawidłowy poziom cukru we krwi

Jakie są zakresy referencyjne?

  • Prawidłowy poziom glukozy we krwi: wartość od 70 do 99mmg/dl
  • Stan przedcukrzycowy: wartość od 100 do 125 mg/dl
  • Rozpoznanie cukrzycy 126 mg/dl i więcej, w przynajmniej dwóch pomiarach.

Przyczyny podwyższonego poziomu cukru we krwi

W momencie podwyższonego poziom cukru we krwi zaleca znaleźć przyczynę takiej nieprawidłowości. Do chorób, które mają wpływ na hiperglikemię zalicza się:

cukrzyca lub stan przedcukrzycowy,

insulinooporność,

niektóre choroby trzustki (np. nowotwory, przewlekłe zapalenie trzustki),

niektóre choroby endokrynologiczne.

 

Hiperglikemia- co to takiego

Zbyt wysokie stężenie cukru określane jest mianem hiperglikemii, która może objawiać się złym samopoczuciem, oraz poważnymi problemami zdrowotnymi. Dodatkowo zwiększa ryzyko zawału serca, a także udaru mózgu.

Długotrwała hiperglikemia w konsekwencji może prowadzić do uszkodzeń nerek, serca i nerwów. Takie uszkodzenia są nieodwracalne Dlatego też zwracaj uwagę na swoje samopoczucie i nie odwlekaj działania!

Kto powinien stosować dietę na zbicie poziomu cukru we krwi?

Osoby borykające się z podwyższonym poziomem cukru we krwi, powinny zadbać o modyfikację stylu życia i nawyków żywieniowych, poprzez wprowadzenie diety o niskim indeksie glikemicznym, ale także zwracanie uwagi na ładunek glikemiczny produktów spożywczych.

Warto wiedzieć, iż wprowadzenie modyfikacji żywieniowych pozwala na regulację glikemii, co chroni przed dalszymi konsekwencjami jak farmakoterapia, bądź liczne powikłania tej choroby.

Jak obniżyć poziom cukru we krwi? Produkty dozwolone o niskim indeksie glikemicznym

Ważny fundament w procesie wsparcia organizmu podczas leczenia hiperglikemii stanowi dieta.

Kluczowym punktem jest regularnie spożywanie posiłków zapewniające stały poziom glukozy.

W codziennym jadłospisie powinny znaleźć się produkty o niskim indeksie glikemicznym, które nie powodują gwałtownych skoków cukru. Dodatkowo warto zadbać o zbilansowane posiłki tj by w każdym z nich znalazło się dobre źródło białka, tłuszczu i węglowodanów. Tak skomponowane potrawy, dostarczają energii na długi czas i zmniejszają chęć na podjadanie.

Zatem produkty jakie powinny się znaleźć w codziennym dniu to:

  • warzywa zielone oraz takie jak: rzodkiewka, pomidory, cebula, seler, papryka, ,
  • owoce: głównie owoce jagodowe (borówka, truskawki, maliny, jeżyny, jagody), jabłka, owoce cytrusowe, kiwi, wiśnie czy jabłka,
  • produkty pełnoziarniste: chleb żytni czy razowy, płatki owsiane, otręby pszenne, brązowy ryż, pełnoziarniste makarony,
  • nasiona roślin strączkowych,
  • ryby oraz owoce morza,
  • orzechy: migdały, orzechy włoskie, czy makadamia,
  • tłuszcze: oliwa z oliwek, olej rzepakowy.

 

Czy zioła pomagają na podwyższony poziom cukru?

Niektóre zioła mogą mieć pozytywny wpływ na obniżenie cukru we krwi. Zatem które naturalne produkty mają wpływ na obniżenie poziomu cukru?

  • Goździki- wykazują działanie przeciwbakteryjne oraz antyseptyczne. Dodatkowo chronią wątrobę i serce.
  • Cynamon – pozytywnie wpływa na trawienie oraz wspiera prawidłowe funkcjonowanie trzustki. Rekomendowany głównie pacjentom z cukrzyca typu II.
  • Kurkuma – charakteryzuje się działaniem przeciwzapalnym i przeciwutleniającym. Wspiera leczenie, ma wpływ na zapobieganie cukrzycy.
  • Szałwia – można ją nazwać rośliną przeciwcukrzycową, gdyż spowalnia produkcję glukozy w wątrobie, a także zwiększa działanie insuliny.

Domowe sposoby na obniżenie poziomu cukru we krwi

Przede wszystkim zadbaj o nawodnienie, ponieważ zbyt mała ilość wody może zwiększać poziom cukru we krwi. Odwodnienie u osób z hiperglikemią ma negatywne skutki, ponieważ może uszkadzać małe naczynia krwionośne, które znajdują się w sercu, nerkach czy oczach.

Dodatkowo dbaj by zaczynać posiłek od warzyw, które zawierają błonnik pokarmowy, spowalniający wyrzut glukozy we krwi.

Zadbaj też by posiłki nie były rozgotowane, chodzi tu głównie o produkty węglowodanowe.

Jakich produktów unikać?

W przypadku zaburzeń gospodarki węglowodanowej, warto unikać produktów wysoko przetworzonych, do których należą posiłki typu fast- food, gotowe do podgrzania dania, słodzone napoje, jogurty oraz słodycze. Dodatkowo warto uważać na takie produkty jak płatki śniadaniowe, suszone owoce czy niektóre bardzo dojrzałe owoce.

A co z suplementacją?

Niektóre suplementy diety wykazują pozytywny wpływ na poziom cukru. Do substancji obniżyć poziom cukru zalicza się berberynę, chrom, kwas alfa-liponowy czy witaminę D.

Możesz wdrożyć preparat MyBestSlim 2.0, który w swoim składzie zawiera, aż 19 składników wspierających organizm w trakcie redukcji masy ciała. Natomiast w tym unikatowym składzie znajdziesz też substancje, takie jak chrom czy cynamonowiec, które pozytywnie wpływają na regulację poziomu cukru we krwi. Ponadto w badaniu przeprowadzonym przez Instytut Hamilton Polska, aż 93% badanych kobiet, potwierdza także fakt, iż zmniejszyła się chęć na podjadanie, co ma kluczowy wpływ na obniżenie poziomu cukru.

Podsumowując, hiperglikemia czyli podwyższony poziom cukru we krwi niestety zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę oraz inne schorzenia metaboliczne, zagrażające zdrowiu. Dlatego należy troszczyć się o prawidłowe wartości glukozy we krwi. Przy podwyższonym poziomem glukozy warto dbać o produkty mające niski indeks glikemiczny. Obok diety ważna jest regularna aktywność fizyczna dostosowana do indywidualnych możliwości. Spożywaj też regularnie posiłki i pamiętaj o nawodnieniu, to zapewni stały poziom glukozy, zapobiegnie jej wahaniom.