Jak obniżyć ciśnienie krwi? Zdrowe nawyki i wskazówki

Jak obniżyć ciśnienie krwi? Zdrowe nawyki i wskazówki

Wysokie ciśnienie krwi to problem, który dotyczy wielu osób. Zbyt duże ciśnienie zagraża nie tylko zdrowiu, ale także może być niebezpieczne dla życia. Jak obniżyć ciśnienie krwi? Prezentujemy zdrowe nawyki i proste wskazówki, które pomogą Ci zadbać o zdrowie bez dużego wysiłku.

Nadciśnienie tętnicze – choroba XXI wieku

Nadciśnienie tętnicze uważane jest za jedną z chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Według oficjalnych statystyk WHO zmaga się z nim ponad 1,28 mld ludzi na całym świecie. Za podwyższone ciśnienie uznaje się wartość równą lub przekraczającą 140/90 mmHg. Dotyka ono większości osób między 30. a 79. rokiem życia. Zwiększone ciśnienie częściej dotyczy mężczyzn. Nieleczone znacznie zwiększa ryzyko zawałów serca, udaru mózgu i zaburzeń układu krążenia.

Od czego zależy wysokość ciśnienia?

Na wysokość ciśnienia wpływają czynniki biologiczne i środowiskowe. Wśród nich znajdują się wiek, płeć, uwarunkowania genetyczne, elastyczność naczyń krwionośnych oraz siła skurczu serca. Powstawaniu nadciśnienia tętniczego sprzyjają takie czynniki środowiskowe jak przewlekły stres, brak aktywności fizycznej czy nadużywanie alkoholu. Na poziom ciśnienia krwi wpływa również dieta, waga i palenie papierosów. Nadciśnienie tętnicze może być także skorelowane z chorobami nerek lub nadczynnością tarczycy.

Jak obniżyć ciśnienie krwi? Nawyki i wskazówki

Czynniki, które mogą prowadzić do zwiększonego ciśnienia krwi, mogą je także obniżyć. Badania naukowe udowodniły, że m.in. obniżenie BMI i regularna aktywność fizyczna pozwalają znacznie poprawić wyniki. Przy nadciśnieniu tętniczym dobre efekty daje m.in. ograniczenie soli oraz wprowadzenie do diety potasu. Jak zadbać o swoje zdrowie? Poznaj naturalne sposoby na obniżenie ciśnienia krwi.

Prawidłowa masa ciała

Aby naturalnie obniżyć ciśnienie krwi, zadbaj o zredukowanie masy ciała. Przyjmuje się, że parametr ciśnienia skurczowego maleje aż o 5-20 mmHg na każde utracone 10 kg. W ramach profilaktyki obniżenia ciśnienia krwi zaleca się, aby BMI było utrzymywane na poziomie 25 jednostek.

Regularna aktywność fizyczna

Wśród naturalnych sposobów na obniżenie ciśnienia krwi znajduje się aktywność fizyczna, która pozwala także poprawić ogólną wydolność organizmu. Wykonywane ćwiczenia powinny być dostosowane do możliwości i stanu zdrowia danej osoby. Dobrze, aby ruch odbywał się na świeżym powietrzu i nie był zbyt intensywny. Aby utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi, zaleca się ćwiczyć 3 razy w tygodniu przez co najmniej 30 minut.

Zdrowa dieta

Czynniki obniżające ciśnienie krwi to także jedzenie. Dieta powinna być bogata w składniki odżywcze, witaminy i minerały. Szczególnie zalecana jest dieta śródziemnomorska, która jest bogata w oleje roślinne, świeże warzywa i owoce oraz ryby morskie i produkty zbożowe pełnoziarniste. Jeśli borykasz się z nadciśnieniem tętniczym, koniecznie ogranicz spożycie soli. Zadbaj natomiast o to, aby Twoje posiłki były bogate w potas.

Suplementacja

Zdrową i zbilansowaną dietę możesz wzbogacić, stosując suplementy diety. W przypadku wzrostu ciśnienia szczególnie polecamy MyBestOmega-3, który zawiera największą ilość kwasów EPA i DHA dostępnych na rynku. Stanowią one nieocenione wsparcie lipidogramu oraz układu sercowo-naczyniowego. Suplement diety MyBestComplement zawiera 13 składników aktywnych o działaniu antyoksydacyjnym. Obecne w składzie kwasy omega-3 zapewniają wsparcie układu krążenia oraz są polecane przy wysokim ciśnieniu.

Brak używek

Palenie papierosów i spożywanie alkoholu powoduje zwiększone ciśnienie tętnicze. Obecne w dymie substancje smoliste są toksyczne dla komórek organizmu oraz sprawiają, że naczynia krwionośne zmniejszają swój obwód, przez co stają się mniej drożne. Osoby z wysokim ciśnieniem powinny także ograniczyć spożycie kawy.

Zdrowy sen i wypoczynek

Stres i wywołane nim napięcie również wpływają na wysokość ciśnienia. Aby zniwelować lub ograniczyć wzrost ciśnienia, zadbaj o zdrowy sen i znajdź czas na wypoczynek. Możesz także sięgnąć po naturalne napary ziołowe. Pomóc może także MyBestNoSTRESS, suplement, który pomaga zrelaksować się i wyciszyć.

Jak szybko obniżyć ciśnienie?

Skoki ciśnienia dopadają Cię znienacka lub reagujesz w ten sposób na wysiłek lub wzburzenie emocjonalne? Istnieje kilka sprawdzonych sposób, aby doraźnie obniżyć ciśnienie krwi, gdy czujesz, że chwilowo stało się one zbyt wysokie. Wśród nich znajdują się:

  • odpoczynek w pozycji leżącej,
  • wyrównanie oddechu,
  • redukcja stresu,
  • dopływ świeżego powietrza.

Warto przy tym pamiętać, że powyższe sposoby na szybkie obniżenie ciśnienia nie zawsze są skuteczne. Jeśli więc posiadasz leki przepisane przez lekarza, również możesz po nie sięgnąć zgodnie z zaleceniem i informacją zawartą w ulotce. Jeżeli parametr nadal pozostaje podwyższony, nie wahaj się także zadzwonić po pomoc medyczną. Należy to zrobić, zwłaszcza jeśli zbyt wysokiemu ciśnieniu towarzyszą także bóle głowy, osłabienie lub zaburzenia widzenia.

Zawsze pamiętaj , że lepiej zapobiegać niż leczyć. Warto więc zadbać o swoje zdrowie i wprowadzić do codziennego rytmu życia kilka zmian, które znacząco poprawią jego jakość oraz stan Twojego zdrowia. Do dzieła!