Jak naturalnie przyspieszyć metabolizm? Przyspieszenie metabolizmu w kilku krokach.

Jak naturalnie przyspieszyć metabolizm? Przyspieszenie metabolizmu w kilku krokach.

Wszyscy słyszeliśmy już słowo „metabolizm” i wydaje się, że prawie wszyscy chcemy do jego poprawy. Ale właściwie dlaczego? A przede wszystkim jak podkręcić metabolizm? Oto kilka wskazówek, jak naturalnie przyspieszyć metabolizm.

Czym właściwie jest metabolizm?

Aby organizm mógł prawidłowo funkcjonować, potrzebujemy składników odżywczych. Innymi słowy: węglowodany, tłuszcze i białka, ale także witaminy, minerały i pierwiastki śladowe. Te składniki odżywcze wchłaniamy z pożywienia – np. poprzez smoothie, ale także pizzę, makarony i frytki. Czasem dominują węglowodany, czasem witaminy.

Po zjedzeniu pokarm jest trawiony. Co się teraz dzieje: Węglowodany są rozkładane na cukry, białka i tłuszcze na aminokwasy i kwasy tłuszczowe. Dlaczego? Ponieważ organizm nie może nic zrobić ze składnikami odżywczymi, gdy je wchłaniamy i dlatego musi je rozkładać. Kiedy to nastąpi, wszystkie rozbite składniki odżywcze, witaminy, minerały i pierwiastki śladowe przechodzą do krwi. Każda pojedyncza komórka w ciele jest następnie zaopatrywana w składniki odżywcze, które dostarczane są przez krwiobieg. W tym momencie mówi się o „metabolizacji”.

Metabolizm składa się z kilku procesów metabolicznych: metabolizmu glukozy, metabolizmu białek i metabolizmu tłuszczów. Kiedy wszystkie procesy metaboliczne przebiegają optymalnie, łatwiej jest schudnąć i utrzymać wagę w dłuższej perspektywie czasu. Jeśli chcesz przyspieszyć swój metabolizm, musisz najpierw rozróżnić metabolizm kataboliczny i anaboliczny.

katabolizm

Katabolizm to rozkład metabolizmu. W ten sposób spożyta żywność jest rozkładana na pojedyncze cząsteczki i związki chemiczne oraz generowana jest energia. Tutaj na przykład białka są przekształcane w aminokwasy, a węglowodany w cukry proste. Nadmiar energii, której organizm nie potrzebuje już do funkcji życiowych jest magazynowany w komórkach tłuszczowych lub mięśniowych.

anabolizm

Anabolizm to przeciwieństwo katabolizmu i zapewnia budowę oraz naprawę komórek. Wcześniej rozbite aminokwasy, kwasy tłuszczowe i glukoza są ponownie przekształcane w większe składniki, takie jak białka, tłuszcze i złożone węglowodany, i mogą być wykorzystywane do innych funkcji, takich jak budowa mięśni, gojenie się ran, regeneracja krwi lub ogólna odnowa komórek.

Ciało dba więc o siebie przez całą dobę. Wykorzystuje dostarczone składniki odżywcze, witaminy, minerały i pierwiastki śladowe lub opiera się na rezerwach. Ponieważ przechowuje “na później” składniki odżywcze, których nie potrzebujemy teraz.

Metabolizm pełni nie tylko rolę w regulacji temperatury ciała, ale również stanowi kluczowy proces umożliwiający nam wykonywanie czynności takich jak mówienie, śmiech, pisanie oraz zaangażowanie w aktywności fizyczne, takie jak bieganie, taniec czy skakanie. Jednym z istotnych aspektów jest jego znaczenie dla efektywnego funkcjonowania mózgu, który w dużej mierze zależy od podstawowej przemiany materii.

Dlaczego przemiana materii jest taka ważna?

Mówiąc prościej, metabolizm (inaczej przemiana materii) dostarcza energii: im lepszy metabolizm, tym więcej mamy energii. Ale oznacza to również, że wolny metabolizm powoduje zmęczenie i apatię. Ponieważ metabolizm jest odpowiedzialny za zapewnienie prawidłowej pracy podstawowych funkcji życiowych i tego, że wszystkie nasze komórki otrzymają to, czego potrzebują. Jednocześnie zapewnia również, że to, czego nasze komórki nie potrzebują, zostaje odtransportowane. Metabolizm to swoisty “talent organizacyjny” w naszym ciele, jak menedżer, który dokładnie czuwa nad prawidłowym przebiegiem procesów.

Jeśli tempo przemiany materii nie przebiega prawidłowo, to nie wszystko w naszym organizmie działa właściwie. Jest to zauważalne na różne sposoby. Niektórzy tracą włosy, inni źle śpią, jeszcze inni przybierają na wadze, zauważają wzrost tkanki tłuszczowej.

Jeśli czujesz, że Twoja przemiana materii utknęła w martwym punkcie, możesz ją przyspieszyć dzięki naszym wskazówkom. Przez większość czasu metabolizm działa tylko w trybie oszczędzania energii i często można przywrócić pełną wydajność przy niewielkim pchnięciu we właściwym kierunku.

Pij odpowiednią ilość wody

Nasze ciało składa się w około 70 procentach z wody. Ponieważ wszystkie procesy zachodzące w naszym organizmie wymagają wody, podobnie jak metabolizm, to dorosła osoba powinna spożywać ponad 2 litry wody dziennie. Według badań zaledwie 500 mililitrów wody zwiększa tempo metabolizmu o 24% w ciągu następnych 60 minut. Zaleca się również picie wody zamiast słodkich napojów. W ten sposób automatycznie zużywasz mniej kalorii i ułatwia utrzymanie wagi. Jak sobie ułatwić to zadanie? Możesz posłużyć się aplikacjami przypominającymi o kolejnych szklanych wody w ciągu dnia. Dodatkowo zaraz po przebudzeniu wypij dużą szklankę wody. Zimna woda pobudza metabolizm, a ciepła woda pobudza trawienie. Warto dodać też cytrynę.

„Kiedy życie daje ci cytryny… wykorzystaj je do podkręcenia metabolizmu”… może to powiedzenie brzmi trochę inaczej, ale trzeba pamiętać, że cytryny są bogate w witaminę C, która bierze udział w wielu zadaniach metabolicznych, takich jak wsparcie układu odpornościowego.

Pikantne potrawy przyspieszają procesy przemiany materii. Ostre jedzenie zapewnia wzrost produkcji ciepła w organizmie, a tym samym metabolizmu.

Jednym ze sposobów na przyspieszenie metabolizmu jest stosowanie ostrych przypraw. Na piedestale: chilli, imbir, kmin, pieprz, goździki, cynamon. Dzięki tym naturalnym spalaczom tłuszczu, metabolizm może zwiększyć swoje obroty o ponad 20%.

Rób przerwy między posiłkami

Zdarza Ci się podjadać między posiłkami? Jest to problem, który powoduje spowolnienie metabolizmu. Czterogodzinna przerwa między głównymi posiłkami to najlepszy sposób na przyspieszenie i utrzymanie metabolizmu. Jeśli komórki są karmione zbyt często, ostatecznie stają się przeładowane energią i działają znacznie gorzej. Wyzbycie się nawyku podjadania pomoże poprawić przemianę materii, dzięki czemu poziom tkanki tłuszczowej ulegnie zmniejszeniu, a regularne spożywanie posiłków spowoduje zmniejszenie apetytu.

Dobry sen jest niezbędny

Kto nie lubi więcej spać? Sen jest zdrowy i ma pozytywny wpływ na metabolizm. Jednak nie chodzi tylko o ilość, ale także o jakość. Innymi słowy, powinniśmy nie tylko dużo, ale także dobrze spać. Zakłócony lub zbyt krótki sen może prowadzić do otyłości i ogólnie ma negatywny wpływ na metabolizm. Wystarczająca ilość snu jest również bardzo ważna dla sportowców, ponieważ mięśnie, które są wykorzystywane podczas uprawiania sportu, regenerują się podczas snu. Wielu nie wie, że niedobory snu, słabej jakości lub krótki sen zwiększa poziom greliny – hormonu głodu, a jednocześnie zmniejsza poziom leptyny, hormonu sytości. To często prowadzi do tego, że osoby pozbawione snu czują się bardziej głodne i mają problemy z utratą wagi. Jeśli śpisz za mało lub źle, ryzykujesz, że Twoja całkowita przemiana materii nie będzie przebiegała płynnie lub zostanie zakłócona.

Uprawiaj sport. Postaw na aktywność fizyczną

 

Nasz organizm każdego dnia potrzebuje dużo energii, aby przetrwać. Energia ta nazywana jest podstawową przemianą materii. Brak aktywności fizycznej = wolny metabolizm. Jeśli dostarczasz organizmowi więcej energii (pożywienia) niż zużywasz w ciągu dnia, jest ona magazynowana w tkance tłuszczowej i komórkach mięśniowych. Jeśli na co dzień uprawiasz sport lub jesteś aktywna fizycznie, organizm może w ukierunkowany sposób czerpać zmagazynowaną energię. Dlatego najlepszym sposobem na spalanie tkanki tłuszczowej i kalorii jest regularna aktywność fizyczna. Aby podkręcić przemianę materii i schudnąć w dłuższej perspektywie zaleca się połączenie trening siłowy, wytrzymałościowy i ćwiczenia aerobowe. Wysiłek fizyczny to najlepszy sposób na przyspieszenie przemiany materii.

Chcesz przyspieszyć metabolizm? Unikaj stresu.

Stres to prawdziwy hamulec metabolizmu. Relaks lub redukcja stresu są tak samo ważne dla utrzymanie prawidłowej wagi, jak ćwiczenia i odpowiednia dieta. Ciągły stres powoduje, że hormon stresu – kortyzol, jest uwalniany w nadmiarze. Organizm reaguje na to zachowaniem obronnym, w którym zmniejsza metabolizm tłuszczów, a procesy regeneracyjne nie są już w pełni realizowane i magazynowana jest woda. Przemiana materii zostaje więc zwolniona, nadmiar tkanki tłuszczowej jest odkładany w “boczkach” i odczuwamy problemy w redukcji masy ciała.

Pomyśl o suplementacji

PZ Zawiera wyselekcjonowane składniki, które wykazują działanie wspierające metabolizm, nasilające spalanie tłuszczu i wspomagające proces odchudzania. Odpowiednia suplementacja może stanowić skuteczne uzupełnienie zbilansowanej diety i aktywności fizycznej.