Ile kolagenu dziennie należy przyjmować?
Kolagen to podstawowe białko budulcowe w tkankach człowieka. Wraz z wiekiem, ilość kolagenu w naszym organizmie zaczyna spadać, dlatego już po 25 r.ż. warto sięgnąć po suplementy diety z kolagenem. Suplementacja kolagenu ma zbawienny wpływ dla naszego organizmu, jednak czy można go przedawkować? Sprawdź, czy nie przesadzasz z ilością przyjmowanego kolagenu.
Ile kolagenu potrzebuję dziennie?
Kolagen odpowiada za wiele funkcji organizmu, odpowiedni poziom kolagenu wpływa na gęstość kości , nawilżenie cery, elastyczność skóry i naczyń krwionośnych, utrzymuje również strukturę chrząstek i mazi stawowej, zapewnia szybsze gojenie się ran i zwiększoną wytrzymałość tkanek. Skutki niedoboru kolagenu możemy odczuć na wiele sposobów, np. poprzez obniżoną kondycję stawów i kondycję skóry, zauważymy również pierwsze zmarszczki.
Jaka jest najlepsza dzienna dawka kolagenu?
Aktualnie nie ma oficjalnych wytycznych co do przyjmowania dziennej dawki kolagenu, zależy ona w dużej mierze od tego jaką jego formę wybierzesz. Najczęściej uważa się, że aby zauważyć efekty, powinno się dostarczać ok 2,5-15 g kolagenu na dzień.
Suplementując kolagen należy przyjmować go według zaleceń producenta a jeśli masz wątpliwości, polecam konsultację ze specjalistą w celu uzgodnienia jaka będzie najlepsza dzienna dawka dla Ciebie.
Suplementacja kolagenem
Na rynku mamy wiele dostępnych rodzajów suplementów kolagenowych, dlatego tak jak wspominałam wyżej – to ile kolagenu dziennie powinniśmy spożywać jest bezpośrednio związane z jego rodzajem. Kolagen występuje w wielu formach, najczęściej w suplementach stosuje się hydrolizat kolagenu lub kolagen liofilizowany, w formie płynnej lub w kapsułkach, ale można go spotkać również jako kolagen w proszku do rozpuszczenia lub kolagen w tabletkach.
Nie bez znaczenia jest również typ kolagenu. Wyróżniamy 4 typy ze względu na jego pochodzenie:
Kolagen wieprzowy
Zawierający głównie kolagen typu I i III, wpływa przede wszystkim na strukturę naszej skóry włosów i paznokci.
Kolagen wołowy
Najczęściej dostępny pod postacią typu I, ale w przypadku kolagenu bydlęcego, zdarza się spotkanie go w typie II i III.
Kolagen drobiowy
Zawiera przede wszystkim kolagen typu II, dobrze działając zbawiennie na regenerację stawów.
Kolagen rybi (kolagen morski)
Najczęściej spotykany jako typ I. Kolagen rybi wpływa w główniej mierze na strukturę skóry oraz kości i jest uznawany za najlepiej wchłanialny, ponieważ wiązania chemiczne między poszczególnymi włóknami są najbardziej zbliżone do kolagenu ludzkiego.
Czy kolagen można przedawkować?
Czysty kolagen jest substancją naturalną dla organizmu człowieka a podczas jego suplementacji, w ciele nieustannie trwają procesy wykorzystujące go, dlatego nawet przy spożywaniu większych niż zalecane dawki, ryzyko przedawkowania kolagenu jest niewielkie. Skutki uboczne jego zażywania występują na ogół głównie w przypadku np. reakcji alergicznej, spowodowanej inną substancją danego suplementu.
Zdarzają się jednak sytuacje, w których może wystąpić nadmiar kolagenu w organizmie człowieka. Wynikają one najczęściej z nieprawidłowego przebiegu procesów przemiany kolagenu w organizmie, może to prowadzić do uszkodzeń struktury np. skóry czy innych narządów.
Spotęguj właściwości kolagenu
Odpowiednia podaż kolagenu może mieć zbawienne skutki dla wyglądu naszej skóry, włosów i paznokci a także dla funkcjonowania stawów, kości i tak naprawdę całego organizmu. Naturalny kolagen jest cennym budulcem, ale aby w pełni działać i dotrzeć wprost do skóry należy stosować kolagen wraz z substancjami pomocniczymi.
Witamina C
Najlepszą przyjaciółką kolagenu jest witamina C. Wspiera ona produkcję kolagenu jako kofaktor enzymów potrzebnych do stabilizacji i krzyżowania się włókien kolagenowych. Witamina C jest więc składnikiem niezbędnym do prawidłowej syntezy kolagenu. Suplementy wzbogacone o witaminę C, wpływają pozytywnie również na naczynia krwionośne i dodatkowo wspierają układ nerwowy oraz odpornościowy.
Kwas hialuronowy
Kolejny sprzymierzeniec naszego kolagenu, który bardzo mocno wpływa na jego właściwości. Oba te składniki stanowią podstawę struktury skóry będąc jej niezbędnymi budulcami. Kwas hialuronowy pomaga w regeneracji stawów i dodatkowo poprawia nawilżenie skóry oraz jej elastyczność.
Antyoksydanty
Regularne przyjmowanie suplementu zawierającego również antyoksydanty, może przyczynić się do zapewnienia rzeczywistego i spektakularnego efektu przeciwstarzeniowego. Takie substancje to np. astaksantyna, koenzym Q10, kurkuma, lukrecja, katechiny z zielonej herbaty czy wspominany wyżej kwas askorbinowy (witamina C).
Jak prawidłowo przyjmować kolagen?
Oczywistym jest, że sam zakup preparatu nie da nam efektów, jak już wiemy – najważniejsza jest jego regularna suplementacja i wspomaganie jej dodatkowymi substancjami, które mogą wspomóc działanie kolagenu.
Oprócz dostarczania organizmowi odpowiednich ilości kolagenu, powinniśmy unikać czynników mogących zaszkodzić naszej kuracji o osłabić działanie, jakie ma na nasz organizm białko młodości. Nawet najlepszy kolagen nie da nam spektakularnych efektów, jeśli często chodzimy na solarium i narażamy się na nadmierną ekspozycję słoneczną. Promieniowanie UV, to niestety największy wróg naszej skóry, dlatego codziennie należy pamiętać o używaniu kremu z filtrem (nawet zimą) i najlepiej w miarę możliwości unikać ekspozycji na słońce.
Najlepsze suplementy diety zawierające kolagen
Na rynku dostępne są preparaty z kolagenem w praktycznie wszystkich możliwych opcjach, niezależnie od tego czy wolimy stosowanie kolagenu w proszku, kapsułkach czy w płynie – najbardziej istotną rolę w przypadku suplementu diety stanowi jego skład.
Godnym uwagi preparatem, zawierającym dużą ilość kolagenu jest MyBestCollagen. Jest to kolagen rybi, występujący aż w trzech rodzajach: NatiCol 4000, HM Copalis i Nutricol a każdy z nich zawiera 3 typy kolagenu (od I do III).
Kolagen rybi jest najlepiej wchłanialnym z rodzajów kolagenu, więc ma on szansę wywrzeć ogromny wpływ na nasz organizm uzupełniając jego niedobory.
Dodatkowo w składzie znajdują się dodatkowe substancje czynne wspomagające działanie i syntezę kolagenu, takie jak: cynk, jod, niacyna, biotyna, witamina C i A, kwas hialuronowy, szereg antyoksydantów i cenne ekstrakty roślinne.