Długoterminowe skutki silnego stresu dla organizmu
Długotrwały stres wpływa negatywnie na nasz organizm. Objawy ostrej reakcji stresującej mogą zaburzyć harmonię ludzkiego zdrowia zarówno psychicznego jak i fizycznego. Czy myślałaś kiedyś, jakie choroby powoduje stres?
Stres to naturalna reakcja organizmu na zagrożenie lub presję. Prowadzi do przypływu adrenaliny, oddziałującej na układ nerwowy. Może on różnić się swoim nasileniem. Przewlekły stres wpływa na mięśnie, organy czy też problemy z układem pokarmowym.
Do jakich chorób przewlekły stres może doprowadzić? Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się jakie skutki niesie ze sobą silny stres.
Wpływ stresu na zdrowie
Stres i jego oddziaływanie na ludzkie zdrowie, stanowią przedmiot zainteresowania zarówno dla społeczeństwa jak i dla naukowców. Każdy z nas codziennie napotyka na stresujące sytuacje. Krótkotrwały stres nie jest dużym zagrożeniem dla zdrowia, aczkolwiek żyjąc w długotrwałym napięciu, zwiększamy ryzyko schorzeń.
Objawy stresu
Każdy organizm reaguje w inny sposób. Do najbardziej typowych objawów stresu można zaliczyć:
- przyspieszenie akcji serca,
- wzmożone pocenie się,
- suchość w jamie ustnej,
- kołatanie serca,
- rozdrażnienie,
- zaburzenia koncentracji,
- nerwowość.
W sytuacji kiedy objawy ostrej reakcji utrzymują się dłużej niż 4 tygodnie, może przekształcić się w zespołu stresu pourazowego. Jego objawy somatyczne słabną bądź ustępują w pierwszej kolejności, ale symptomy natury psychicznej się utrzymują.
Skutki stresu odnoszą się praktycznie do każdego aspektu ludzkiego ciała. Warto zdawać sobie sprawę, że chroniczny stres osłabia również zdrowie fizyczne.
Przyczyny stresu
Do najczęściej występujących źródeł stresu można zaliczyć: śmierć bliskiej osoby, utratę pracy, wypadek, problemy finansowe czy zdrowotne. Ponadto pozytywne aspekty jak awans, zmiana pracy, ślub czy narodziny dziecka także mogą stanowić generator stresu.
Zaburzenia hormonalne
Długotrwały stres prowadzi do zwiększenia poziomu kortyzolu, czyli hormonu stresu, negatywnie wpływającego na samopoczucie. Przez co obserwuje się zmniejszoną ilość serotoniny i dopaminy w mózgu. Te substancje mają wpływ na przekazywanie sygnałów między neuronami. W niektórych przypadkach zmniejszone stężenie tych hormonów prowadzi do depresji.
Nadmierny stres może mieć też negatywny wpływ na zmiany w prawidłowym funkcjonowaniu tarczycy. Podwyższony poziom kortyzolu powodując przyspieszenie pracy tarczycy wpływa na rozwój nadczynności.
Choroby układu oddechowego
Stres jak i silne emocje mogą manifestować się symptomami ze strony układu oddechowego. W takiej sytuacji możemy obserwować przyspieszenie oddechu i duszność. Pojawiają się wskutek zwężenia dróg oddechowych. Warto wiedzieć, że w przypadku osób borykajacych się z chorobami układu oddechowego jak astma czy przewlekła obturacyjna choroba płuc, stres wywołując skurcz oskrzeli może zwiększyć problemy z oddychaniem.
Problemy reumatyczne
Kluczowym problemem w przypadku przewlekłego stresu jest adrenalina. Jej nadmierna produkcja prowadzi do wielu problemów. Powoduje nadmierne pobudzenie organizmu, co ma wpływ na prace serca i wpływa na obniżenie odporności organizmu. Ponadto ma wpływ na usztywnienie ścięgien oraz usztywnienie powięzi, prowadząc do przeciążenia stawów. Chroniczny stres przewlekły jest przyczyną zmian zwyrodnieniowych.
Bóle głowy
Najczęstszym objawem silnego stresu są różnego rodzaju bóle głowy. Mięśnie ciągle się napinają i skurczają, co powoduje narastający ból głowy. Na początku jest on zlokalizowany w okolicach skroni, a następnie przerzuca się też na inne części głowy. Dochodzą do tego objawy jak światłowstręt czy nadwrażliwość na hałas. Taki schemat może trwać kilka tygodni prowadząc od rozwoju migreny.
Zawał oraz udar mózgu
Silny stres ma wpływ na zlepianie czyli agregację płytek krwi. Zwiększa to ryzyko powstawania skrzepów, które mogą blokować naczynia krwionośne, co w konsekwencji zwiększa ryzyko zatrzymania przepływu krwi. Skrzepy lokalizują się w różnych miejscach układu krwionośnego, powodując niebezpieczne stany dla zdrowia jak zawał mięśnia sercowego czy udar mózgu. Chroniczny stres zwiększa ryzyko chorób serca.
Choroby psychiczne
Długotrwały stres prowadzi do wielu negatywnych konsekwencji w tym także dotyczących chorób psychicznych. Osoby narażone na silny oraz długotrwały stres wykazują wyższe ryzyko rozwoju zaburzeń psychicznych.
Przewlekły stres jest związany z fobiami społecznymi, które negatywnie wpływają na jakość życia społecznego. Ponadto alienacja ma silne oddziaływanie na wyzwolenie pierwszego epizodu schizofrenii. Osoby cierpiące na problemy psychiczne, w porównaniu do zdrowych ludzi gorzej radzą sobie ze stresem.
Suplementacja na stres przewlekły
Długotrwały stres prowadzi do wielu niedoborów, dodatkowo utrudnia codzienne funkcjonowanie, dlatego jeśli obserwujesz u siebie objawy stresu, włącz odpowiednią suplementację.
Magnez jest jednym z kluczowych minerałów, który odgrywa istotną rolę w funkcjonowaniu naszego organizmu, zwłaszcza w kontekście radzenia sobie ze stresem. Jego odpowiedni poziom jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, a niedobór magnezu może prowadzić do nasilonego odczuwania stresu i jego negatywnych skutków. Podczas stresu organizm zużywa więcej magnezu, co może prowadzić do jego niedoboru. Niedobór magnezu może z kolei nasilać objawy stresu, tworząc błędne koło. Zadbaj o jego odpowiedni poziom, wprowadzając do suplementacji MyBestMagnesia, który zawiera następujące składniki:
- magnez 400 mg (107%RWS),
- cynk 7,5 mg (75%RWS),
- witamina B6 1,4 mg (100%RWS),
- foliany.
Czego możesz się spodziewać w czasie suplementacji MyBestMagnesia?
Przede wszystkim po kilku tygodnia stosowania będziesz mogła zaobserwować redukcję zmęczenia oraz znużenia. Dodatkowo MyBestMagnesia korzystnie wpłynie na jakość Twojego snu i na funkcjonowanie układu nerwowego.
Jak radzić sobie ze stresem?
Metod radzenia sobie ze stresem jest wiele. Warto znaleźć odpowiedni dla siebie sposób, by stres redukować. Oto kilka pomysłów jak sobie pomóc.
Głębokie oddychanie
Najprostszym sposobem oraz najbardziej znanym, by pomóc sobie w w sytuacji stresującej jest głębokie oddychanie. Zwróć uwagę, aby oddech był miarowy i spokojny. Liczne dane literaturowe wskazują, iż głębokie oddechy pomagają w przywróceniu równowagi oraz redukcji uczucia niepokoju.
Aktywność fizyczna
Jeśli chcesz skutecznie radzić sobie ze stresem, zadbaj o aktywność fizyczną. Wprowadź do swojej codzienności dostosowane ćwiczenia do swoich aktualnych możliwości. Aktywność fizyczna to dobry pomysł na rozładowanie emocji oraz przywrócenie równowagi po stresującym dniu.
Regularny sen
Odpowiednia ilość oraz jakość snu jest niezbędna, by Twój organizm wypoczął oraz by zwiększyły się Twoje zasoby radzenia sobie ze stresem.
Odpowiednia dieta
Zwracaj uwagę na to jesz. Im bardziej urozmaicona dieta, tym mniejsza szansa na niedobory witamin i składników odżywczych. Warto uwzględnić w diecie naturalne składniki dostarczające magnez, takie jak pełnoziarniste produkty zbożowe, orzechy oraz nasiona, a także warzywa i owoce. Duży stres zwiększa ryzyko pojawienia się wielu niedoborów, dlatego istotne jest, by dbać o prawidłowe nawyki żywieniowe.
Podsumowując: reakcja organizmu na silny stres może objawiać się różnymi symptomami, aczkolwiek zbyt duże napięcie prowadzi do wielu negatywnych konsekwencji dla naszego zdrowia.