Kawa a poziom magnezu – co warto wiedzieć?

Kawa a poziom magnezu – co warto wiedzieć?

Obserwujesz u siebie częste skurcze mięśni lub drganie powieki i zastanawiasz się, czy są to objawy niedoboru magnezu wywołane zbyt dużą ilością kawy? Skąd te informacje, że kawa wypłukuje magnez z organizmu? Sprawdź, jaka jest prawda.

Magnez w organizmie człowieka

Magnez to kluczowy pierwiastek dla naszego organizmu. Bierze udział w ogromnej ilości procesów biochemicznych w naszym ustroju.

Od ilości tego minerału jest zależne prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, odpornościowego, mięśniowego oraz krwionośnego. Jest to pierwiastek, który nie kumuluje się w naszym organizmie, zużywamy go na bieżąco, przez co łatwo o jego niedobór.

Oto najważniejsze aspekty dotyczące magnezu:

  • uczestniczy w przemianie węglowodanów, lipidów w energię,
  • bierze udział w syntezie DNA oraz białek,
  • pełni kluczową rolę dla wzrostu kości i tkanek,
  • wpływa na funkcjonowanie mięśni,
  • redukuje ryzyko rozwoju nadciśnienia oraz chorób układu sercowo-naczyniowego,
  • wspiera układ nerwowy, poprawia pamięć,
  • wpływa na zdrowie kości, pomagając w regulacji kluczowych substancji niezbędnych dla zdrowia.

Kto jeszcze jest narażony na niedobory magnezu?

Na niedobory magnezu są narażone także osoby:

  • wykonujące wymagającą pracę – względem intelektualnym lub fizycznym,
  • regularnie uprawiające sport wymagający dużego zaangażowania,
  • prowadzące stresujący tryb życia,
  • mające problemy z zasypianiem.

Właściwości kawy

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na całym świecie. Jej unikatowy smak i aromat sprawia, że ma ona wielu zwolenników, ale jej popularność wpływa również na to, że wokół kawy krąży wiele mitów i sprzecznych ze sobą informacji.

Jak działa kawa na nasz organizm?

Kofeina zawarta w kawie działa pobudzająco na układ nerwowy, dlatego wiele z nas nie wyobraża sobie poranka bez kawy. Warto jednak wiedzieć, jak codzienne picie kawy wpływa na nasz organizm.

Czy kawa wypłukuje magnez?

Tak, kawa wypłukuje magnez z organizmu, ale także stanowi jego źródło. Jedna filiżanka kawy zawiera około 7 mg magnezu. W porównaniu do takich produktów jak migdały czy kakao, magnez zawarty w kawie to mała dawka, ale zawsze to dodatkowa ilość tego pierwiastka.

Za wypłukiwanie magnezu z ludzkiego organizmu w największym stopniu odpowiadają fosforany oraz kwas fosforowy.

Picie kawy a niedobór magnezu

Oto ważne wskazówki, kiedy jednocześnie chcesz pić kawę i zadbać o prawidłowy poziom magnezu.

Przyjmując jakiekolwiek suplementy w szczególności magnez i żelazo, nie popijaj ich kawą,

Ogranicz napoje zawierające fosforany (np. słodkie napoje typu cola czy ice tea), ponieważ wypłukują magnez z organizmu.

Białko zmniejsza wchłanianie magnezu, dlatego też warto zachować odstęp pomiędzy spożyciem suplementu z magnezem a białkowym posiłkiem.

Niewłaściwa dieta uboga w witaminy i składniki mineralne będzie nasilała problemy związane z niedoborem magnezu oraz zwiększonym wydalaniem tego pierwiastka.

Czy kawa wypłukuje wapń?

W pewnym stopniu kawa wypłukuje wapń, podobnie jak magnez. Aczkolwiek te wartości są tak małe, iż można je zneutralizować poprzez dodanie do niej 1-2 łyżek mleka. Wiele z nas tak postępuje, nawet nieświadomie.

Niedobór magnezu

Niedobór magnezu jest coraz bardziej powszechny. Dzieje się tak dlatego, że większość z nas boryka się z dużym natężeniem stresu, dodatkowo brak czasu na przygotowywanie jakościowych i zbilansowanych posiłków obfitujących w ten minerał. Na niedobór magnezu wpływa także alkohol. Ponadto na niedobór magnezu mają wpływ takie choroby jak cukrzyca i zespół metaboliczny. Niedobory magnezu są powiązane także z lekami jak: diuretyki, inhibitory pompy protonowej czy glikozydy nasercowe.

Jak uzupełnić magnez?

Jeśli borykasz się z niedoborem magnezu, zwiększ spożycie produktów obfitujących w ten składnik. Źródłem magnezu są następujące produkty:

  • zielone warzywa,
  • orzechy, pestki dyni,
  • nasiona,
  • nieprzetworzone produkty zbożowe jak płatki owsiane, kasza gryczana.

Ponadto cennym źródłem magnezu są także nasiona roślin strączkowych, mięso, owoce i ryby, warto wspomnieć o takich produktach jak: kakao, gorzka czekolada, sery podpuszczkowe.

Woda mineralna nie tylko pomaga w optymalnym nawodnieniu naszego organizmu, ale także to doskonałe źródło cennych minerałów, dla naszego organizmu.

Niedobory magnezu a skutki dla organizmu

Pamiętając, że magnez to kluczowy pierwiastek dla naszego organizmu, jego niedostateczna podaż niesie ze sobą wiele negatywnych skutków. Objawy niedoboru tego pierwiastka objawiają się poprzez:

Osłabienie, utratę apetytu, nudności, wymioty, zmęczenie. W kolejnym etapie, gdy niedobór magnezu się pogłębia występują skurcze mięśni, drętwienie, mrowienie.

Znaczny niedobór magnezu może prowadzić do wystąpienia hipokalcemii lub hipokaliemii.

Zatem skoro już wiemy, że kawa wypłukuje witaminy, warto zastanowić się, jaka ilość kawy jest odpowiednia?

Kofeina zawarta w kawie ma właściwości moczopędne co negatywnie wpływa na poziom cennych dla organizmu elektrolitów jak potas, sód. Spożywając 4 filiżanki kawy dziennie dochodzi do utraty 4 mg magnezu. Czy picie kawy należy ograniczyć?

Jeśli lubisz kawę, nie odczuwasz po jej spożyciu negatywnych objawów, możesz ją pić. Przed spożywaniem kawy, warto unikać produktów obfitujących w magnez, by nie doprowadzić do niedoborów magnezu.

Jakie mogą być skutki uboczne picia kawy?

Picie kawy ma działanie zarówno pozytywne, jak i negatywne. Jest to uzależnione od indywidualnej reakcji organizmu oraz ilości spożywanej kawy. Oto kilka możliwych skutków ubocznych, wynikających ze spożywania kawy, na które warto zwrócić uwagę:

  • problemy trawienne (zgaga, niestrawność),
  • podwyższone ciśnienie tętnicze krwi,
  • niepokój oraz nerwowość,
  • trudności z zasypianiem bądź bezsenność.

Ile można spożywać kawy?

Pewnie teraz zastanawiasz się czy pić kawę czy też nie. Zgodnie z rekomendacjami ekspertów, warto dbać by dzienna dawka kofeiny nie przekraczała 400mg. Aczkolwiek, kawa kawie nie równa, powinniśmy sobie zdawać sprawę, ile kofeiny ma nasz ulubiony trunek.

Oto podpowiedź:

espresso zawiera około 65 mg kofeiny w ilości 25-35 ml,

kawa parzona zawiera od 70 do 140 mg kofeiny w zależności od proporcji,

kawa rozpuszczalna od 50 do 80 mg kofeiny w ilości 250 ml.

Suplementacja magnezu – co wybrać?

Jesteś świadoma, iż wypłukuje kawa magnez, a w twojej codziennej diecie nie ma wystarczającej ilości magnezu, zastanów się nad wprowadzeniem suplementacji.

Jeśli borykasz się z niedoborami magnezu zastanów się nad włączeniem wysokiej jakości suplementu. MyBestMagnesia to jedyny taki preparat na rynku, który w swoim składzie zawiera aż 5 organicznych form magnezu, charakteryzujących się wysokim stopniem przyswajalności. Ponadto w swoim składzie witaminy z grupy B istotne dla prawidłowej pracy układu nerwowego. MyBestMagnesia zapewnia aż 400 mg magnezu w dziennej dawce, co daje 107% zapotrzebowania RWS na ten składnik.

Podsumowując

Wokół kawy krąży wiele prawd i fałszywych informacji. Wiele z nas zadaje sobie pytanie, czy kawa wypłukuje magnez z organizmu? Tak, w pewnym stopniu przyczynia się do większego wydatku magnezu, ale jak już wiemy, bilans związany ze spożywaniem kawy jest wyższy, gdyż omawiany napój zawiera śladowe ilości magnezu.

Główne źródło magnezu to nasza codzienna dieta, dlatego warto uwzględniać w niej orzechy, kasze, warzywa jak i owoce będące jego dobrym źródłem. Ponadto pamiętaj, że kawa wypłukuje potas. Dlatego nadmierne spożywanie kawy przy jednocześnie niewłaściwej diecie może prowadzić do wystąpienia wielu niedoborów. Jeśli zmagasz się z nadmiernym stresem, poszukaj optymalnych i indywidualnych rozwiązań, by go ograniczyć – tym samym ograniczysz przewlekłe zmęczenie oraz znaczne straty magnezu.