Dieta na włosy: jakie produkty wspomagają zdrowie i urodę Twoich włosów?

Dieta na włosy: jakie produkty wspomagają zdrowie i urodę Twoich włosów?

 

Twoje włosy mają tendencję do wypadania lub są pozbawione blasku? Być może przyczyną jest źle dobrana dieta i niedobór składników mineralnych. Jakie produkty wspomagają zdrowie i urodę włosów? Podpowiadamy co jeść, aby cieszyć się zdrową i piękną fryzurą.

Jesteś tym, co jesz. W tych słowach jest wiele prawdy. Dostarczane wraz z pożywieniem składniki odżywcze i mineralne nie pozostają bez wpływu na nasze zdrowie i wygląd. Dotyczy to również włosów. Nawet jeśli sięgasz po profesjonalne kosmetyki pielęgnacyjne, a nie dostarczasz im substancji odżywczych od środka, Twoja fryzura może być osłabiona. Ta zależność wynika z budowy włosów, które składają się m.in. z białka i składników mineralnych. Jeśli w Twojej diecie, a co za tym idzie, w organizmie ich brakuje, włosy stają się cienkie i łamliwe. Zmiana sposobu odżywiania pozwoli Ci wzmocnić fryzurę i dostarczyć jej drogocennych składników, dzięki którym stanie się zdrowsza i piękniejsza. Po które produkty warto sięgnąć, a które najlepiej wyeliminować z diety?

Jakie produkty pogarszają stan włosów?

Wypadanie włosów, łamliwe końcówki lub fryzura pozbawiona objętości i blasku? Problemem może być zarówno niedobór wartościowych substancji, jak i nadmiar produktów, które osłabiają kondycję włosów. Na czarnej liście znajdują się m.in. kawa, mocna czarna herbata, alkohol, białe pieczywo oraz cukier i sól. W przypadku nadmiernego wypadania włosów warto ograniczyć również słodycze i żywność wysoko przetworzoną. Są to grupy produktów, które zawierają m.in. barwniki, środki konserwujące i spulchniacze wypłukujące z organizmu cenne minerały oraz przyczyniające się do jego zakwaszenia i odkładania w nim toksyn.

Kondycja włosów a dieta odchudzająca

Warto mieć także na uwadze, że kondycja włosów może się pogorszyć w trakcie diety odchudzającej. Niskokaloryczne posiłki mogą zawierać mniejszą ilość witamin oraz mikro i makro elementów. Warto więc w tym czasie rozważyć dodatkową suplementację. Suplement diety MyBestBeauty zawiera aż 24 naturalne składniki aktywne, które wspierają kondycję włosów, paznokci i skóry. Ekstrakt ze skrzypu polnego i kwas hialuronowy wzmacniają włosy i sprawiają, że fryzura staje się bardziej elastyczna i mniej łamliwa. Witamina C, ekstrakt z kory sosny śródziemnomorskiej oraz pozostałe składniki aktywne przeciwdziałają wypadaniu włosów oraz pozwalają zahamować pierwsze objawy siwizny. Preparat polecany jest także kobietom, które niedawno urodziły i zauważyły osłabienie i przerzedzenie włosów.

Co jeść, aby poprawić kondycję włosów?

Jeśli chcesz poprawić stan włosów, postaw na zbilansowaną dietę bogatą w witaminy i składniki mineralne oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Podstawą diety na piękne włosy powinny być owoce i warzywa, białko oraz tzw. zdrowe tłuszcze. W naszym jadłospisie powinny znaleźć m.in. się tłuste ryby morskie oraz rośliny strączkowe. Jakie substancje mają kluczowe znaczenie dla zdrowia naszej fryzury i w jakich produktach ich szukać? Przedstawiamy najważniejsze zasady diety na zdrowe włosy!

Witaminy z grupy B

Dieta na piękne i zdrowe włosy musi być bogata w witaminy, zwłaszcza te z grupy B, które wpływają na wytwarzanie aminokwasów oraz biorą udział w procesie wzrostu włosa.

  • Witamina B1 (tiamina) – wraz z witaminami B2 i B6 uczestniczy w procesach metabolicznych zachodzących we włosach, skórze i paznokciach. Witaminy z grupy B odpowiadają za produkcję aminokwasów, czyli substancji budulcowych włosa. Witamina B1 znajduje się w mięsie wieprzowym, nasionach roślin strączkowych, orzechach oraz niektórych warzywach (m.in. burak).
  • Witamina B2 (ryboflawina) – uczestniczy w procesach energetycznych macierzy włosów, stymulując przyrost ich łodygi. Źródłem witaminy B2 jest mleko, produkty mleczne, jaja, podroby oraz produkty zbożowe.
  • Witamina B5 (kwas pantotenowy) – pobudza komórki łodygi włosa do szybszego wytwarzania keratyny, będącej białkowym budulcem włosów. Dieta bogata w witaminę B5 polecana jest osobom zapuszczającym włosy lub z problemem wypadania włosów. Odżywczy składnik znajduje się m.in. w mięsie, rybach i suchych nasionach roślin strączkowych. Cennym źródłem witaminy B5 jest także kalafior i kapusta.
  • Witamina B6 (pirydoksyna) – jest niezbędna dla zdrowia całego organizmu. Odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie ponad stu enzymów. Warto po nią sięgnąć, gdy włosy wypadają lub potrzebują wzmocnienia. Witamina B6 znajduje się z rybach morskich, roślinach strączkowych, mięsie, orzechach i owocach.

Witamina A

Pobudza wzrost mieszków włosowych oraz wzmacnia kondycję włosów, które stają się mniej łamliwe. Odpowiada także za ładny i zdrowy wygląd końcówek. Aby uzupełnić poziom witaminy A, warto wprowadzić do menu wątróbkę, produkty mleczne i warzywa takie jak szpinak, bataty, pietruszka, pomidory i brokuły.

Witamina C

Bierze udział w syntezie kolagenu. Symptomem jej niedoboru mogą być wypadające włosy. Źródłem witaminy C są przede wszystkim owoce i warzywa. Znajdziesz ją w takich produktach jak cytrusy, maliny, czarna porzeczka, papryka czy kapusta kiszona.

Białko

Z powodu białkowego budulca włosów niezwykle istotne jest, aby dostarczyć im białka również z pożywienia. Aminokwasy wpływają na kondycję skóry głowy, a ich niedobór może spowodować wypadanie włosów. Wśród polecanych produktów znajduje się przede wszystkim białko zwierzęce, które zawiera wszystkie aminokwasy wchodzące w skład keratyny – białka odpowiedzialnego za budowę i strukturę włosów. Najlepszym źródłem pełnowartościowego białka są: chude mięso, ryby, jaja oraz produkty mleczne. Składniki budulcowe znajdziesz także w roślinach strączkowych.

Żelazo

Niedobór żelaza może powodować anemię, która objawia się m.in. wypadaniem włosów. Źródłem żelaza jest przede wszystkim mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego jak jaja czy nabiał. Pierwiastek znajduje się także w roślinach strączkowych jak fasola, groch czy soczewica. Żelazo występuje także w chlebie żytnim i kaszy gryczanej. Należy jednak mieć świadomość, że żelazo zawarte w produktach zbożowych i roślinnych wchłania się znacznie gorzej niż to pochodzące ze źródeł zwierzęcych. Osoby będące na diecie wegańskiej lub wegetariańskiej powinny więc rozważyć suplementację tego pierwiastka.

Cynk

Jeśli zauważyłaś u siebie wzmożone wypadanie włosów lub chcesz poprawić ich kondycję, koniecznie sięgnij po produkty bogate w cynk. Źródłem cynku są m.in. ryby, mięso, wątróbka, jaja, ser żółty, kasza gryczana oraz pestki dyni i słonecznika.

 

 

Nienasycone kwasy tłuszczowe omega

Zdrowe i piękne włosy to także zasługa diety bogatej w nienasycone kwasy tłuszczowe. Kwasy omega-3 mają wpływ na budowę mieszka włosowego i łodygi włosa. Dostarczane wraz z pożywieniem wzmacniają łamliwe włosy i pomagają uporać się z problemem wypadających włosów. Do swojego menu wprowadź tłuste ryby morskie (m.in. tuńczyk, makrela, łosoś) oraz oleje roślinne, w tym olej rzepakowy i oliwę z oliwek.

Miedź

Dla dobrej kondycji fryzury sięgnij także po miedź. Jego niedobór powoduje niekorzystne zmiany w strukturze włosów oraz sprzyja powstawaniu odbarwień i płowieniu fryzury. Źródła miedzi to m.in. kasza gryczana, orzechy włoskie, wątróbka, gorzka czekolada i płatki owsiane.