Prawidłowa waga: jak ją określić i dlaczego jest ważna?
Zastanawiasz się czy Twoja masa ciała jest prawidłowa? Masz trudności z redukcją masy ciała lub jej zwiększeniem? Możesz użyć narzędzia, które pomoże Ci określić zakres Twojej aktualnej masy ciała. Wskaźnik BMI to wygodne narzędzie, dzięki któremu w łatwy i szybki sposób możesz obliczyć czy posiadasz prawidłową masę ciała. Wskaźnik BMI jest pomocny w monitorowaniu BMI dorosłych kobiet oraz mężczyzn.
W poniższym artykule, znajdziesz odpowiedź na nurtujące Cię pytania. Przeczytaj i zastosuj się do tipów.
Kalkulator BMI – obliczanie prawidłowej masa ciała, normy, ryzyko chorób
Co to jest BMI?
BMI czyli Body Mass Index, indeks masy ciała. Znany jest już od 200 lat, został opracowany przez Adolfa Quetelet’a, natomiast jest używany od 70-tych XX wieku. Belgijski astronom i matematyk stworzył go już dawno temu. Wskaźnik BMI wskazuje na idealna waga ciała do wzrostu, z tego powodu jest bardziej przydatny niż sama waga ciała, bądź sam obwód w talii.
Jaka jest prawidłowa waga? Jak obliczyć wskaźnik BMI?
Kalkulator bmi pozwala każdemu z nas na szybką i wygodną opcję obliczenia własnego wskaźnika masy ciała. Jak zatem go wyznaczyć?
Obliczanie BMI
Aby obliczyć BMI, musisz wziąć pod uwagę wzrost danej osoby w centymetrach oraz masę ciała w kilogramach. Jest to iloraz masy ciała podanej w kilogramach i wzrostu do kwadratu.
Wskaźnik jest pomocny podczas monitorowania BMI dorosłych mężczyzn i kobiet. Informuje ogólnie o stanie odżywienia oraz ewentualnej nadwadze lub niedowadze. Natomiast nie jest on przeznaczony dla kobiet w ciąży oraz dzieci i młodzieży. Dlaczego? W trakcie intensywnego wzrastania zmienia się zawartość tkanki tłuszczowej.
Wykazano, iż współczynnik BMI w znacznym stopniu koreluje z zawartością tłuszczu w ludzkim ciele. Ponieważ wyznacza proporcję masy ciała w kilogramach do wzrostu wyrażonego w metrach. By określić stopień nadwagi czy otyłości warto uwzględnić także ogólny stan zdrowia, metabolizm czy rozmieszczenie tkanki tłuszczowej wraz ze wskaźnikiem BMI.
Ponadto wskaźnik BMI nie uwzględnia:
- wieku,
- płci,
- budowy ciała,
- obwodu parti ciała,
- gęstości mineralnej kości,
- zawartości wody,
- zawartości tkanki tłuszczowej i mięśniowej.
Normy BMI
Według wytycznych opracowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) normy BMI (body mass index) są następujące:
- poniżej 16- wygłodzenie,
- 16-16,9 – wychudzenia,
- 17-18,5 – niedowaga,
- 18,5-24,9 – prawidłowa masa ciała,
- 25-29,9 – nadwaga,
- 30-34,9 – otyłość,
- 35-39,9 – otyłość II stopnia,
- powyżej 40 – otyłość III stopnia.
Jak można zauważyć, pożądane wartości mieszczą się w zakresie wskaźnika BMI 18,5-24,9, warto zdawać sobie sprawę, iż ten zakres dotyczy jedynie osób dorosłych.
Warto wiedzieć, że u osób starszych rekomendowane jest niekiedy stosować trochę inna przesuniętą oraz mniej restrykcyjną interpretację zakresu normy. W takim przypadku osób starszych o niedowadze mówi się gdy wskaźnik BMI jest mniejszy niż 24, a nadwaga zaczyna się od 29.
Kalkulator BMI nie jest precyzyjnym wskaźnikiem, dla bardziej dokładnego stanu odżywienia ludzkiego ciała warto wykorzystać inne narzędzie, które biorą pod uwagę wiek, płeć oraz aktywność fizyczną. warto wiedzieć, że na masę ciała mają oddziaływanie również choroby przewlekłe. Jeśli chodzi o tą grupę chorych, samo określenie BMI nie jest wystarczające, potrzebna jest także konsultacja ze specjalistą.
Kalkulator wagi w ciąży
Warto podkreślić, iż kalkulator body mass index nie ma bezpośredniego wykorzystania w trakcie ciąży. Nie zostało określone, ile powinien ten parametr wynosić w poszczególnych tygodniach, miesiącach czy trymestrach.
Wskaźnik BMI jest wykorzystywane w inny sposób, w celu określenia czy przyrost masy ciała jest prawidłowy. Jako podstawę do wyliczeń przyjmuje się wskaźnik BMI przed ciążą, kolejno dokonuje się pomiarów wagi.
Warto wiedzieć, iż większość kobiet z niskim BMI w czasie ciąży przybiera na masie ciała około 12-18 kg. Kobiety z prawidłową masą ciała tyją około 11-16 kg, a kobiety, które przed okresem ciąży borykały się z nadwagą powinny przytyć do 10 kg. Warto zdawać sobie sprawę, że są to szacunkowe dane, do każdej osoby podchodzimy indywidualnie.
BMI u dzieci
U osób poniżej 18 roku życia nie wylicza się wskaźnika BMI. Do oceny zakresu masy ciała u dzieci i młodzieży wykorzystujemy siatki centylowe, które biorą pod uwagę wzrost oraz wagę w odniesieniu do wieku. Pod pojęciem siatek centylowych rozumie się opracowane wykresy dla poszczególnych populacji, określające jaki odsetek dzieci w tym samym zakresie wieku oraz tej samej płci, ma wzrost i wagę wyższą, a ile niższą od badanego dziecka.
Wskaźnik BMI a masa mięśniowa i kostna
W niektórych przypadkach pomiar BMI może być błędny. Przede wszystkim chodzi tu o osoby aktywne fizycznie, uprawiające sport, a także o dużej masie mięśniowej. Osoby z tych grup mają wynik BMI pokazujący na nadwagę, a w rzeczywistości mogą posiadać prawidłową wagę.
BMI wskaźnik, a ryzyko zdrowotne
Uzyskany wskaźnik BMI nie jest tylko liczbą, dostarcza informacji na temat kalkulacji dotyczących różnych schorzeń.
W przypadku wysokich wartości wskaźnika body mass index, sugerujących różne stopnie nadwagi czy otyłości, warto wziąć pod uwagę ewentualne następstwa takie jak:
- nadciśnienie,
- choroba niedokrwienna serca,
- udar mózgu,
cukrzyca typu II, - miażdżyca,
- choroba zwyrodnieniowa,
- niektóre nowotwory.
Z drugiej strony niski wskaźnik masy ciała, może zwiększać ryzyko następujących problemów zdrowotnych:
- zaburzenia pracy układu immunologicznego,
- obniżenie zdolności fizycznych oraz intelektualnych,
- większa męczliwość,
- apatia,
- w ekstremalnych przypadkach zgon z wygłodzenia.
WAŻNE.
Kiedy zwracać uwagę na wskaźnik BMI ?
Większe ryzyko niebezpiecznych powikłań, wiąże się ze wskaźnikiem BMI poniżej 16 lub powyżej 40.
Natomiast w przypadku osób, których BMI wynosi powyżej 25 oraz poniżej 18,5, warto zwrócić uwagę na sposób odżywiania oraz styl życia. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych i aktywności fizycznej dopasowanej do indywidualnych preferencji.
Kolejnym punktem jest zwrócenie uwagi kiedy wskaźnik BMI będzie wynosić powyżej 30 oraz poniżej 17, w takiej sytuacji warto skonsultować się ze specjalistą w celu uzyskania porady.
Kiedy warto skorzystać z kalkulatora BMI?
Warto sięgać po kalkulator BMI. Kiedy sprawdzać ile wynosi BMI?
Sprawdź, jeśli:
- Potrzebujesz oszacować swoje zapotrzebowanie kaloryczne – chcesz wiedzieć, ile i co spożywać, by zmodyfikować lub utrzymać masę ciała.
- Zmagasz się z różnymi schorzeniami- kalkulator BMI pomoże Ci określić, czy masa ciała może mieć wpływ na Twój aktualny stan zdrowia.
- Masz większe ryzyko wzrostu masy ciała, gdyż borykasz się np. z zaburzeniami hormonalnymi takimi jak: niedoczynność tarczycy czy okres menopauzalny.
- Dbasz o masę ciała, ale planujesz proces redukcji.
Krytyczne podejście do wskaźnika BMI
Pewnie zastanawiasz się czy kalkulator BMI jest dokładny? Prawidłowe obliczenie jest jedynie możliwe dzięki zastosowaniu wzoru matematycznego, który jest bardzo powszechny. Z drugiej strony kluczowa jest prawidłowa interpretacja uzyskanego wyniku, w szczególności wartości zbliżonych do granic normy.
Podobnie jak u osób aktywnych fizycznie, kłopot jest u osób dializowanych, u których poprzez zatrzymaną wodę względem problemów z nerkami, wskaźnik masy ciała także nie będzie odzwierciedlał prawidłowej sytuacji. Warto wspomnieć także o osobach dotkniętych osteoporozą czy zanikiem mięśni, ich BMI może być niskie, natomiast posiadają zbyt wiele tkanki tłuszczowej.
Jeśli jesteś w procesie odchudzania i potrzebujesz wsparcia we wprowadzaniu zdrowych nawyków żywieniowych, możesz sięgnąć po skuteczny suplement diety. MyBestSlim 2.0 to innowacyjne połączenie aż 19 składników wspierających uzyskanie i utrzymanie prawidłowej masy działa. Suplement zawiera substancje takie jak np. chrom, yerba mate, guarana czy zielona herbata, które korzystnie wpływają na hamowanie łaknienia i napady głodu. Ponadto składniki preparatu pomagają zmniejszyć ochotę na słodkie przekąski. Składniki preparatu przyczyniają się do efektywniejszego rozpadu tłuszczów, wpływają na zwiększenie energii oraz poprawę wydolności fizycznej organizmu.
Warto dodać, że suplement ten zawiera wyłącznie bezpieczne i przebadane składniki naturalnego pochodzenia, jego wysoka jakość, bezpieczeństwo, a także efekty zostały potwierdzone badaniami, których wyniki możesz sprawdzić tutaj.
Podsumowując, wskaźnik masy ciała jest kluczowy do określania aktualnego stanu. Obliczenie BMI nie jest trudne oraz nie zajmuje dużo czasu. Natomiast BMI wskaźnik niekiedy nie jest bezpośrednim wyznacznikiem ze względu na stan fizjologiczny u kobiet jakim jest ciąża. W przypadku sportowców także nieprawidłowo interpretowane wyniki BMI mogą zafałszować aktualną sytuację, gdyż przez większą masę mięśniową ich ogólna waga ciała jest wyższa, stąd wskaźnik BMI często wykracza poza zakres normy.
Mimo tych oczywistych wad wskaźnik BMI w dalszym ciągu jest i będzie wykorzystywany nie tylko przez dietetyków, ze względu na prostotę. Warto zwracać uwagę na nadmierną masą ciała, która zwiększa ryzyko chorób układu krążenia poprzez nadmierną ilość tkanki tłuszczowej. Z drugiej strony jednak warto pamiętać iż osoby z niskim BMI, także są narażone na problemy ze zdrowiem. Jeśli masz wątpliwości warto skonsultować to z dietetykiem.